Angola
Angola

Peníze a ceny v Angole

Kwanza

Místní měna je 1 nová kwanza (AOA), která se dělí na 100 lwei. 100 AOA má hodnotu asi 14 Kč. Doporučujeme mít u sebe dostatek peněz. Politika úředníků vůči cizincům, ač není oficiální nebo nikterak řízená, je nařizování pokut za cokoli ve snaze si přivydělat.

Nicméně není problém v Angole platit také USD, což je i doporučováno. AOA se nesmí vyvážet ze země. Pokud budete chtít platit AOA, vyměňujte peníze pouze v bankách nebo hotelových směnárnách. Platby kartou se po Angole rozšiřují poměrně rychle, ale nejjistější jsou platby v hotovosti. Nedoporučuje se na platební karty spoléhat.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je tu jednoznačně očekáváno. U úředníků to je téměř povinnost a věřte tomu, že jako cizinci vám najdou cokoli, aby vám mohli udělit nějakou fiktivní pokutu. Není to nařízení vlády a není to žádná oficiální pokuta, je to snaha jedinců přilepšit si. Co se týče smlouvání, pokud jsou ceny pevně dané, smlouvat nemusíte. Pokud vám nějakou cenu nabídnou, tak bude nadsazená a smlouvat můžete.

Kolik co stojí

Neradi bychom v této podkapitole nějak fabulovali s cenami, neboť podle Antonia jsou zde poměrně velké rozdíly pro místní obyvatele a domorodce. Co se týče ubytování, ceny jsou poměrně vysoké, a čím dále jste od velkých měst, tím více za průměrnou ubikaci zaplatíte peněz. 

Jak ušetřit

Pokud budete chtít ušetřit, snažte se ušetřit maximálně na jídle. Téměř v každé vesnici najdete „fast foody“ místních. Nejen, že se v nich dobře najíte, ale dáte za jídlo pár „korun“. Ale určitě se nesnažte ušetřit na bydlení a vybírejte raději dražší hotely. Nejde o pohodlí ale lokaci, kde se hotel nachází. Nejlevnější hotely v Luandě jsou v místech s největší kriminalitou. Pokud budete vyrážet mimo hlavní město, určitě se domluvte v nějaké CK, ta vám zajistí alespoň nějakou ochranu a měla by vědět, kde jsou zaminované oblasti. 

Denní rozpočet

Na den si připravte minimálně 100–150 USD, přílišné šetření není v rámci bezpečných mezí možné. 

Chystáš se do Angoly?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Solna
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.