Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Angole

Aktuální kurz 1 Kč = 19.83

Kwanza

Místní měna je 1 nová kwanza (AOA), která se dělí na 100 lwei. 100 AOA má hodnotu asi 14 Kč. Doporučujeme mít u sebe dostatek peněz. Politika úředníků vůči cizincům, ač není oficiální nebo nikterak řízená, je nařizování pokut za cokoli ve snaze si přivydělat.

Nicméně není problém v Angole platit také USD, což je i doporučováno. AOA se nesmí vyvážet ze země. Pokud budete chtít platit AOA, vyměňujte peníze pouze v bankách nebo hotelových směnárnách. Platby kartou se po Angole rozšiřují poměrně rychle, ale nejjistější jsou platby v hotovosti. Nedoporučuje se na platební karty spoléhat.

Kwanza

Spropitné a smlouvání

Spropitné je tu jednoznačně očekáváno. U úředníků to je téměř povinnost a věřte tomu, že jako cizinci vám najdou cokoli, aby vám mohli udělit nějakou fiktivní pokutu. Není to nařízení vlády a není to žádná oficiální pokuta, je to snaha jedinců přilepšit si. Co se týče smlouvání, pokud jsou ceny pevně dané, smlouvat nemusíte. Pokud vám nějakou cenu nabídnou, tak bude nadsazená a smlouvat můžete.

Kolik co stojí

Neradi bychom v této podkapitole nějak fabulovali s cenami, neboť podle Antonia jsou zde poměrně velké rozdíly pro místní obyvatele a domorodce. Co se týče ubytování, ceny jsou poměrně vysoké, a čím dále jste od velkých měst, tím více za průměrnou ubikaci zaplatíte peněz. 

Jak ušetřit

Pokud budete chtít ušetřit, snažte se ušetřit maximálně na jídle. Téměř v každé vesnici najdete „fast foody“ místních. Nejen, že se v nich dobře najíte, ale dáte za jídlo pár „korun“. Ale určitě se nesnažte ušetřit na bydlení a vybírejte raději dražší hotely. Nejde o pohodlí ale lokaci, kde se hotel nachází. Nejlevnější hotely v Luandě jsou v místech s největší kriminalitou. Pokud budete vyrážet mimo hlavní město, určitě se domluvte v nějaké CK, ta vám zajistí alespoň nějakou ochranu a měla by vědět, kde jsou zaminované oblasti. 

Denní rozpočet

Na den si připravte minimálně 100–150 USD, přílišné šetření není v rámci bezpečných mezí možné. 

Přírodní bohatství versus války, chudoba a smrt

Angola se nachází na jihu Afriky a sousedí se 4 zeměmi: na severu s Kongem a Demokratickou republikou Kongo, na východě se Zambií a na jihu s Namibií. Západ země tvoří přes 1.600 km dlouhé pobřeží Atlantského oceánu.

Angola je v současnosti jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí Afriky, a to zejména díky přírodnímu bohatství – diamantům, zlatu a ropě. Velký místní přírodní a kulturní potenciál je prozatím nevyužit z důvodů čtyřicetileté války. Malebná údolí kontrastují s reznoucími tanky a minovými poli. I přes problémy s bezpečností je vývoj turismu velmi rychlý. 

Od pobřeží začíná profil země poměrně rychle stoupat do hor a v centrální části země se opět začíná svažovat k východní hranici země a dál do Afriky. Za vidění rozhodně stojí hlavní město Luanda a jeho historická část, přístav Lobito s památkami kolonizace a v neposlední řadě Nanime – město na jihu země, které je vstupní branou do jižních pouští. 

Průvodce pro tebe napsal Solna
Víza
Vízum za 250 €
Turistická víza na 60 dní získáš na velvyslanectví v Berlíně a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - únor
Snesitelné teploty i málo deště.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Akční nabídky
Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu