Průvodce státem

Angola

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Přírodní bohatství versus války, chudoba a smrt

Angola se nachází na jihu Afriky a sousedí se 4 zeměmi: na severu s Kongem a Demokratickou republikou Kongo, na východě se Zambií a na jihu s Namibií. Západ země tvoří přes 1.600 km dlouhé pobřeží Atlantského oceánu.

Angola je v současnosti jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí Afriky, a to zejména díky přírodnímu bohatství – diamantům, zlatu a ropě. Velký místní přírodní a kulturní potenciál je prozatím nevyužit z důvodů čtyřicetileté války. Malebná údolí kontrastují s reznoucími tanky a minovými poli. I přes problémy s bezpečností je vývoj turismu velmi rychlý. 

Od pobřeží začíná profil země poměrně rychle stoupat do hor a v centrální části země se opět začíná svažovat k východní hranici země a dál do Afriky. Za vidění rozhodně stojí hlavní město Luanda a jeho historická část, přístav Lobito s památkami kolonizace a v neposlední řadě Nanime – město na jihu země, které je vstupní branou do jižních pouští. 

Průvodce pro tebe napsal Solna
Víza
Vízum za 250 €
Turistická víza na 60 dní získáš na velvyslanectví v Berlíně a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - únor
Snesitelné teploty i málo deště.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 2x ročně z Portugalska.
Akční nabídky

Praktické tipy do Angoly

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Obydlení země zřejmě začíná v období mezi 1.000.000 a 300.000 lety př. n. l., kdy byly nalezeny pozůstatky jednoduchého kamenného nářadí. Vývoj člověka na tomto území byl pozvolný, nestřídaly se tu různé velké říše či království. Známější nálezy pocházejí z období mezi 12.000 lety př. n. l. a přelomu letopočtu. Do 13. stol. n. l. se v Angole rozvíjelo tradiční zemědělství a lov, kvetl směnný obchod s dalšími zeměmi.

Ve 14. a 15. století se po západním pobřeží plavili Portugalci. V 15. století se dostávají až ke konžské říši, která se rozléhá na severu dnešní Angoly. Neútočná politika Portugalců vede k obchodním stykům s konžskou říší. Hlavním obchodním artiklem se stávají otroci, kteří jsou dováženi zejména do Brazílie. Je to období, kdy z východu Afriky vtrhávají na západ útočné kmeny a díky této situaci Portugalsko upevňuje svoji moc v konžské říši.

Postupně Evropané postupují dále do vnitrozemí, a i díky otrokářství se začíná budovat nevole původních afrických kmenů vůči Evropanům. V 16. století se sjednocují znepřátelené kmeny a vzniká první koalice, která čítá kolem milionu bojovníků. Ti se postaví proti nadvládě Portugalců a jednoznačně zvítězí. Ochod s otroky ustává. Přes tyto skutečnosti se koalice začne rozpadat a útočné kmeny se vrací do náruče Portugalců, s nimiž pořádají hony na otroky.

Po úplném rozpadu se k moci vrací Portugalsko. Vzniká tržiště otroků, o něž začne usilovat Francie a Holandsko. Postupem času slábne moc Portugalců a Konžané je již nepokládají za autoritu. Do boje o moc vstupuje hlavně Holandsko, které v polovině 17. století získává moc nad konžskou říší. Tato moc ovšem netrvá dlouho a po pouhých 7 letech se k moci dostává opět Portugalsko. Na začátku 18. století se Portugalcům daří pronikat do vnitrozemí Afriky a díky neagresivní politice udržují obchodní styky s Angolou a místními kmeny.

V polovině 18. století zahajuje Josef I. modernizační reformy napříč Angolou. Buduje infrastrukturu, zakládá nové manufaktury, staví nové kvalitní školy. V této době se ještě Angoly nedotýká lisabonský přechod k osvícenskému absolutismu. Postupem času se portugalští guvernéři snaží získat kontrolu nad chaosem, který vládne nejen ve státní pokladně, ale i majetku. Dále se rozvíjí mezinárodní obchodní síť a z Luandy se stává centrum portugalského mezinárodního obchodu pro 4 světadíly.

S blížícím se koncem 18. století končí i období reforem a slábne vliv bělošského obyvatelstva. Guvernéři se tento stav snaží řešit tím, že chtějí, aby v Angole zůstávaly celé rodiny nastálo.

Vstup do 19. století nebyl nikterak klíčový, ale celé nadcházející století se nese v boji proti otrokářství a kolonizaci jihu země. Dále se snižuje míra závislosti na Portugalsku, ale vidina samostatnosti je stále nereálná. Angola se snaží aktivně obchodovat zejména s Brazílií. Je to pro ni hlavní mezinárodní odbytiště, kde je hodnota obchodu až 5x větší než hodnota obchodu s Portugalskem.

Ke konci 19. století začíná období prvního procitání původního obyvatelstva. To končí až v roce 1910, kdy se Luanda snaží zavádět republikánské reformy. Ovšem principy republiky většina obyvatelstva nechápe. V roce 1911 značně zaostalá Angola žádá Lisabon o pomoc proti povstání. Angola je neustále portugalskou kolonií. To se mění až v polovině 19. století, kdy Portugalsko odmítá dekolonizaci, a tak se mezi místními obyvateli formují tři odbojářské vlny. Začíná tzv. Guerillová válka, jež trvá 14 let a končí v roce 1975 nezávislostí Angoly. Následně na to vypuká válka občanská. Války sužovaly Angolu až do konce 20. století. Odhaduje se, že v Angole je neustále rozeseto přes 10.000.000 min.

Luanda

Lidé

Populace v Angole prudce stoupá, v roce 2007 překročila hranici 17 mil. obyvatel, v roce 2013 to bylo již přes 23 mil. obyvatel. Složení obyvatelstva je velmi rozmanité, největší skupinu tvoří Ovimbundu – přes 35 % a Kimbundu – přes 24 %. V Angole je až 80% křesťanů, avšak většina z nich pouze formálních. Tradiční aministé žijí převážně v odlehlých částech země.

V Angole žije 2,5x více lidí než v ČR.

Svátky

V Angole se slaví především svátky, které se přímo či nepřímo týkají různých válečných situací nebo oslavují armádu. Dne 4. února se slaví začátek ozbrojeného boje, 27. březen oslavuje Den vítězství., 14. duben je dnem mládeže, samozřejmostí je 1. květen. Pokud dorazíte do Angoly 1. srpna, vstoupíte do oslav ozbrojených sil. 17. září se slaví Národní den hrdinů. 11. listopad je znám jako Den nezávislosti. Pokud jste patřili k pionýrům, přijeďte to oslavit 1. prosince. Posledním svátkem před Vánoci a Novým rokem je 10. prosinec – Založení MPLA strany pracujících.

Kultura

Kultura země se do značné míry podobá té naší evropské. Do roku 1975 byla tato země v područí Portugalska, které nechalo na zemi značný otisk evropské kultury. Avšak za hranicemi velkých měst najdete původní kmeny, ty vyznávají jak tradiční náboženství, tak svůj styl života věnovaný jiným než materiálním hodnotám.

Do velké míry se na životě místních obyvatel podepisuje chudoba, která tvoří podle světových měřítek téměř 40 %, tak i dřívější války a velmi špatná síť škol.

Jazyk

Úřední a nejrozšířenější jazyk je portugalština. Pokud se chcete v Angole domluvit jiným jazykem (například anglicky), podaří se vám to nanejvýš ve velkých hotelech, na letišti a na konzulátech. Dále je v Angole asi 6 původních jazyků.

Portugalský minislovníček:

  • Dobrý den – Bom dia
  • Nashledanou – Adeus
  • Dobrý večer – Boa noite
  • Ano – Sim
  • Ne – Nao
  • Prosím – Por favor
  • Děkuji – Obrigado

Turismus

Turistická situace v Angole není na nejlepší úrovni. Respektive bychom řekli, že je téměř na nule. Angola se neustále vzpamatovává z válek, což je viditelné na zničené infrastruktuře země. Dále je v Angole špatná bezpečnostní situace.

Budeme-li upřímní, po vyprávění od Antonia (kterému děkujeme za mnoho informací – téměř za všechny, neboť se v Angole narodil a jezdí tam za rodinou) zjišťujeme, že Angola není v současné době moc vhodná pro „nadšené“ cestovatele. Jak on sám mnohokrát podotkl, nebýt rodiny, nejel bych tam ani za zlaté prase. Sám se stal obětí několika přepadení v centru Luandy a ví, že to nebylo naposledy.

Geografie

V podstatě by se dalo o geografii Angoly říci to, že se od pobřeží pomalu zvedá k náhorní plošině, kde naleznete většinu rozlohy země – cca 1.500 m n. m. Nejvyšším bodem je Morro Moco s nadmořskou výškou přes 2.500 m n. m. V ústí řeky Kongo se nachází rozlehlá nížina.

Rozloha celé země je téměř 16x větší než rozloha Česka.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Kwanza

Místní měna je 1 nová kwanza (AOA), která se dělí na 100 lwei. 100 AOA má hodnotu asi 14 Kč. Doporučujeme mít u sebe dostatek peněz. Politika úředníků vůči cizincům, ač není oficiální nebo nikterak řízená, je nařizování pokut za cokoli ve snaze si přivydělat.

Nicméně není problém v Angole platit také USD, což je i doporučováno. AOA se nesmí vyvážet ze země. Pokud budete chtít platit AOA, vyměňujte peníze pouze v bankách nebo hotelových směnárnách. Platby kartou se po Angole rozšiřují poměrně rychle, ale nejjistější jsou platby v hotovosti. Nedoporučuje se na platební karty spoléhat.

Kwanza

Spropitné a smlouvání

Spropitné je tu jednoznačně očekáváno. U úředníků to je téměř povinnost a věřte tomu, že jako cizinci vám najdou cokoli, aby vám mohli udělit nějakou fiktivní pokutu. Není to nařízení vlády a není to žádná oficiální pokuta, je to snaha jedinců přilepšit si. Co se týče smlouvání, pokud jsou ceny pevně dané, smlouvat nemusíte. Pokud vám nějakou cenu nabídnou, tak bude nadsazená a smlouvat můžete.

Kolik co stojí

Neradi bychom v této podkapitole nějak fabulovali s cenami, neboť podle Antonia jsou zde poměrně velké rozdíly pro místní obyvatele a domorodce. Co se týče ubytování, ceny jsou poměrně vysoké, a čím dále jste od velkých měst, tím více za průměrnou ubikaci zaplatíte peněz.

Jak ušetřit

Pokud budete chtít ušetřit, snažte se ušetřit maximálně na jídle. Téměř v každé vesnici najdete „fast foody“ místních. Nejen, že se v nich dobře najíte, ale dáte za jídlo pár „korun“. Ale určitě se nesnažte ušetřit na bydlení a vybírejte raději dražší hotely. Nejde o pohodlí ale lokaci, kde se hotel nachází. Nejlevnější hotely v Luandě jsou v místech s největší kriminalitou. Pokud budete vyrážet mimo hlavní město, určitě se domluvte v nějaké CK, ta vám zajistí alespoň nějakou ochranu a měla by vědět, kde jsou zaminované oblasti.

Denní rozpočet

Na den si připravte minimálně 100–150 USD, přílišné šetření není v rámci bezpečných mezí možné.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Angoly

Pokud cestujete přímo do Angoly, tak asi nejlepší volbou je doprava letecká. Ceny se pohybují okolo 17.500 Kč při letu z Prahy a cesta zabere okolo 12 h v případě, že máte návazné přestupy. Pokud budete cestovat ze sousedních zemí, vždy používejte oficiálních přechody.

Jak se nejlépe dopravovat

Na delší cesty mezi velkými městy určitě využijte leteckou dopravu. Ale i tady velký pozor. Ač najdete i levnější letenky či jízdenky na autobus, vybírejte podle recenzí a nejraději podle doporučení ICAO nebo IATA, neboť vnitrostátní aerolinie nemají zrovna dobrou pověst, možno říci, že až pochybnou. V poslední době jsou ověřené Sonair – hojně využívané zaměstnanci OSN nebo státní aerolinie TAAG, které létají i do Portugalska.

Na výlety do hlubin místní přírody využívejte místních CK. Ač se Angola pomalu otevírá turismu, pořád tu hrozí nebezpečí přepadení i mimo město. Navíc místní dopravní síť kolikrát končí kráterem po mině či granátu. To by jakákoli CK měla vědět a dokáže vás bezpečněji přepravit kamkoli.

Serra de Leba

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Angolská kuchyně

Mezi tradiční jídla patří calulu – sušené maso (i rybí) prokládané plátky čerstvého masa/rybou a plátky sladkých brambor (chutnali jsme od Antonia v práci, sušené vepřové a čerstvý losos – večer k posezení u televize nebo jako jednohubky pro návštěvu je to dokonalé.) Velmi oblíbené jsou nakládané fazole v palmovém oleji a hlavně farofa – placka z maniokové mouky.

Calulu

Jak se stravovat jako místní

Téměř na každém rohu najdete stánek, kde dělají farofu a hned vedle stánek s kuřetem muamba a fazolemi. Zapomeňte na velké restaurace. Venkovní stánky jsou místem jak dobrého jídla, tak i společenského dění. Pokud se vám zasteskne po evropské kuchyni, ačkoli ta angolská je do velké míry spíše portugalská, můžete zajít k Rialto Cervejaria, která je jednou z nejlepší italských restaurací v Angole.

Průměrné ceny v restauracích

Pokud se rozhodnete stravovat se v restauracích, tak si připravte okolo 15 USD za osobu. Pokud půjdete do lepších restaurací, samozřejmě budete muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Téměř všude najdete portugalskou kuchyni obohacenou o prvky původní angolské kuchyně.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

V Angole najdete mnoho krásných míst. Rozhodně navštivte národní parky, jsou to jedny z mála míst, které jsou odminované, případně ani nebyly zaminované. Nicméně si myslíme, že Angola zatím není nejvhodnější turistickou destinací, i když míst, která jsou odminována, stále přibývá. Díky tomu už teď můžete využít seznam „must see“.

Mimo již zmíněných míst co navštívit doporučujeme také:

Národní park Kissima Kissima není jen národním parkem, je to zároveň i nadace, která se snaží oživit populaci zvířat napříč Angolou, neboť skoro celá populace zvířat byla během válek zabita lidmi, kteří trpěli hladem nebo minami. Po válce se zde navíc rozmohlo pytláctví. Dnes populace fauny stoupá a v parku Kissima uvidíte typický zvířata pro safari.

Pláže na pobřeží Angoly, jež má přes 1.600 km, najdete mnoho úžasných a nedotčených pláží. Ale i v okolí Luandy najdete výborné pláže jako například Mussulo, ostrov ležící jihozápadně od Luandy je místem překrásných pláží s mnoha bary a restauracemi.

Angolské pláže

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Povinná očkování do Angoly jsou určitě žlutá zimnice, žloutenka A, břišní tyfus. Velmi doporučovány jsou vzteklina, žloutenka B, meningitida, záškrt, tetanus. Velmi rozšířená je i malárie, proto antimalarika budou nezbytností. Menšími či minimálními hrozbami jsou: mor, spavá nemoc a schistosomóza. Rozhodně si přibalte do lékárničky léky na bolest břicha, zácpu, průjem a horečku. V suchých měsících se neztratí oční kapky.

Kriminalita

Kriminalita je neustále věčný problém Angoly. Ačkoli se kriminalita stále snižuje, pořád hrozí přepadení jak ve městech, tak mimo ně. Pokud ovšem nebudete navštěvovat chudší oblasti měst, tak riziko je minimální. Pokud nebudete v turistických centrech, nedoporučuje se vycházet po setmění z hotelových pokojů.

Terorismus hrozí v oblasti Cabinda. Rozhodně necestujete sami autem večer mimo Luandu, případně v chudinských čtvrtích, neboť hrozí riziko přepadení aut.

Jak jsme se již mnohokrát zmínili, Angola je neustále zaminovaný stát, a proto není vhodné cestovat na vlastní pěst, a pokud i přes všechna doporučení vycestujete sami, očekávejte velmi časté kontroly policie, pokud se jim nebude cokoli zdát, připravte se na noc „v chládku“. Vlastně kontroly vás budou čekat všude, a to i velmi přísné. Rozhodně se nesnažte s úředníky a policisty nějak diskutovat. I když válka skočila již před lety, nekompromisnost a přísnost kontrol nepolevuje ani dnes.

Internet a elektřina

Internet najdete hlavně v hotelech a velkých městech. Mobilní signál poskytují místní operátoři a budete potřebovat jejich simkartu, neboť žádný z našich operátorů v Angole nenabízí roaming.

V síti je 220 V a 50 Hz, a pokud nemáte zemnící kolík, nepotřebujete redukci.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Do Angoly potřebujete, vedle pasu s platností minimálně 6 měsíců po ukončení vaší cesty, také vízum. Získání víza je poměrně složitý proces, musíte o něj zažádat na velvyslanectví v Berlíně, případně na Honorárním konzulátu v Brně. Zde si ověřte i ostatní informace o ceně. Před 2 lety cena byla 50 USD. Vízům vyřizujte s větším předstihem, připravte si i potvrzení o pojištění a nějaký doklad o vašem finančním zabezpečení – výpis z účtu. Veškeré informace berte s rezervou a rozhodně se nejdříve obraťte na konzulát, neboť situace v Angole se rychle mění. Dále potřebujete očkovací průkaz se záznamem o očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Celní předpisy jsou pro dovoz poměrně standardní. Dovoleno je 400 ks cigaret nebo 500 g jiných tabákových výrobků, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, 2 l vína, 1 l destilátu. Dárky v hodnotě do 500 USD – mějte doklad o zaplacení.

Vývoz ze země je omezený na vývoz měny – přísný zákaz, vývoz valut je limitován hodnotou 10.000 USD. Pokud budete chtít vyvážet místní umění, budete potřebovat vývozní kolek, který vám v kamenném obchodě předají automaticky, zatímco na tržištích pouze na vyžádání. Ostatní originální a původní zboží je na vývoz velmi komplikované. Záleží, na jakého celníka narazíte. Pokud budete mít smůlu, můžete mít problémy i při vývozu ovoce. V Angole se dá velmi snadno sehnat slonovina. Pokud se rozhodnete, že si ji koupíte a dovezete domů, můžete mít velké problémy v případě, že se na to přijde. Proto se jí raději vyhýbejte. Samozřejmostí je přísný zákaz odchytu a vývozu divoké zvěře.

Angola je poseta množstvím vojenských artefaktů a především zbraní. Pokud jste milovníky zbraní, dá se opatřit povolení k jejich vývozu. Na to se informujte na konzulátu.

Co vidět a navštívit v Angole

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Angole

Zavřít boční panel

Luanda

V hlavním městě Angoly se ocitnete zpět v čase. Koloniální rys města je cítit a vidět téměř na každém kroku. Rozhodně navštivte pevnost St Miguel s muzeem ozbrojených sil. Pro nasátí Angolského stylu života se přesuňte na tržnici Kinaxixi, kde seženete vše od koření přes látky až po celou krávu. Po dni chození ve staré části města jistě uvítáte návštěvu na Ilha de Luanda – původně ostrov, který je nyní spojen s městem a najdete zde mnoho barů, restaurací a diskoték.

Zavřít boční panel

Lubango

Město ležící na jihu Angoly. Pokud vás zajímají hlavně války a jejich historie, tak je to místo právě pro vás. Najdete tu pozůstatky občanské války a je to i místo, z něhož se můžete vydat na průzkum jižní části Angoly.

Zavřít boční panel

Black Rocks

Černé skály najdete v oblasti Malanje. Jedná se o vyvřelé skály, které se tyčí do výšky přes 100 m.

Počasí a sezóny v Angole

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Angola
Regionální rozdíly jsou malé, ve vyšších polohách chladněji

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

28 °C

25 °C

23 °C

24 °C

25 °C

26 °C

28 °C

28 °C

Počasí

Díky vysoké průměrné nadmořské výšce je teplota v nejteplejších měsících (září a říjen) okolo 23 stupňů. Období dešťů připadá na období února až dubna, nicméně v Angole je přijatelné klima po celý rok.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší období pro cesty do Angoly je mezi květnem a listopadem, kdy je poměrně sucho a není až takové horko, v zásadě lze ale do země cestovat po celý rok.

Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu