Austrálie
Austrálie

Jídlo v Austrálii

Australská kuchyně

Typická australská kuchyně není tak bohatá jako ta evropská, ale na druhou stranu si ji Australané umí užít. Milují venkovní grilování, a proto i vy vyzkoušejte klokana na grilu. V neděli si trochu přispěte a dojděte si na brunch (takový snídaňo–oběd). Pokud budete v Sydney, naloďte na trajekt v Circular Quay a nechte se dopravit do Watsons Bay. Tam si můžete pochutnat na jednom z nejoblíbenějších pokrmů, nazývaném fish and chips. Australani milují pokrmy z moře, oblíbené je i jehněčí a hovězí. Suroviny všeho druhu koupíte vždy čerstvé a ve vysoké kvalitě. V restauracích většinou naleznete burgery s nakládanou řepou a nebo vyzkoušejte jen tak do ruky slané teplé koláče s mletým masem. Voda z vodovodu se podává všude zdarma.

A co je opravdu jejich specialita? V obchodě si kupte vegemite ve skleničce a potřete tím opečený toust. Ale jen trochu. Tato pomazánka je vyrobena z kvasnicového extraktu. Většina lidí této typické svačince nepřišla na chuť, je to totiž velmi slané. Na cesty se určitě hodí timtam sušenky nebo lamington.

Po náročném dni určitě potěší sklenka vynikajícího červeného vína z jednoho z nejznámějších vinařských regionů, jako je například Hunter Valley, Barossa Valley nebo Margaret River. Slavný český rodák má svoje vinice i v Tasmánii.I Australané jsou pivaři. Malá i velká pivařství jsou oblíbeným místem pro degustaci. Popularní piva značek Tooheys, Victoria Bitter nebo Coopers se můžou v lecčem rovnat těm našim.

Australané jsou milovníci dobré kávy a záleží jim na její kvalitní přípravě. Cappuccino se špatně našlehanou pěnou nikdy nedostanete. Když už jsme u kávy, vyzkoušejte Flat white nebo kořeněné Chai latte.

I Austrálie má svoje unikátní produkty, zejména plody pouště, sloužící už tísíce let jako potrava pro domorodé kmeny. Mezi nejznámější patří třeba oříšky macadamia, finger lime (v podstatě takové přírodní cukroví), pouštní rajčata a guandongs, což jsou červené plody s černou peckou.

Ceny v restauracích

Australský restaurační řetězec je hodně ovlivněný vlivy immigratů, zejména těch asijských. Budete mít hodně na výběr, od libanonské po jihoamerickou kuchyni. Určitě neprohloupíte na poledním meny, které stojí kolem 10–12 AUD. Večeře bude minimálně dvakrát tak drahá, počítejte kolem 25 AUD, a to nezahrnuje žádný nápoj.

Točené pivo si koupíte kolem 5–10 AUD za 375 ml, víno nebo panáka kolem 7 AUD. Ale ceny se vyvíjí i podle lokality. Darling Harbour v Sydney bude poměrně dražší než hospoda na předměstí. Každopádně hodně restaurací nepodává alkohol, protože licence na podávání alkoholu je poměrně finančně náročná věc pro restaurace. I lidé, kteří alkohol podávají, musí být proškoleni a certifikováni. Na druhou stranu si můžete do restaurace vzít svůj vlastně zakoupený alkohol a za poplatek tzv. BYO („přines si vlasní”, vetšinou zaplatíte 3–4 AUD za sleničku) ho můžete konzumovat.

Chystáš se do Austrálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.