Průvodce státem
Austrálie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Austrálii

Aktuální kurz 1 $ = 16.02 Kč

Australský dolar

Měna používaná na tomto světadíle. Bankovky vypadají jako peníze na oblíbenou hru Dostihy a sázky. Jsou barevné, zelená barva je určena pro nejvyšší bankovku 100, dále se dělí na 50, 20, 10 a 5. Pozor na mince, menší jsou 2 dolary, větší 1 dolar. Jeden dolar se dále dělí na 100 centů, nejvyšší mince je 50 centů a dále 20, 10 a 5 centů.

Australský dolar

Směnárny a platba kartou

Směnit peníze si můžete rovnou na letišti, v bankách, hotelech, ale i rovnou na ulicích ve směnárkách.

Peníze si můžete vybrat v kterémkoliv ATM bankomatu. Bez kreditní karty nelze často provést telefonickou nebo online rezervaci hotelu nebo zapůjčení vozu z půjčovny. Hotovost lze vybrat i při nákupech v některých supermarketech (například síť Coles). Zpravidla  platí, že kartou můžete platit téměř všude. Nejvíce akceptovaná je právě Mastercard.

Kolik co stojí

Pokud se vypravíte za našimi protinožci, počítejte s tím, že vše bude dvojnásobně až čtyřnásobně dražší. A není se čemu divit, průměrný plat činí zde kolem 90.000 CZK měsíčně. V roce 2014 byla Austrálie nejbohatší zemí světa.

Suerfers Paradise BLVD

Pokud víte jak, dá se celkem pěkně ušetřit. Na oběd si dojděte do tzv. food courts, většinou u kancelářích, v nákupních centrech Westfields. Ceny jídel se snižujuí, když se čas blíží k zavíračce. Nebo si nakupte v Aldi supermarketu. Pokud se zdržíte v Sydney, neváhejte navštívit od středy do neděle Paddy's Market, kde nakoupíte levnou zeleninu a ovoce. Ryby nakupte ve známém Fishmarketu v Sydney. Potřeby a oblečení všeho druhu se levně pořídí v K-Marketu nebo v Targetu. Alkoholické nápoje nakoupíte ve specializovaných prodejnách s alkoholem, například Liquorland.

Příklad cen:

  • Krabička cigaret – 13–26 dolarů
  • 1 litr mléka – 1,5 dolaru,
  • Obyčejný chléb – 1,2 dolaru
  • Cappuccino – 3,5 dolaru
  • Pivo (0,5 l) – 5,5 dolaru
  • Ovoce a zelenina (1 kg) – 4 až 6 dolarů
  • 1,5 l voda – 2 dolary
  • 1 litr benzinu – 1,5 dolaru

V Austrálii je spropitné dobrovolné, stějně tak, jak u nás, Pokud jste byli se servisem spokojeni, norma je kolem 10 % z ceny.

Nabídka ubytování v Austrálii je velmi široká: od těch nejlevnějších míst pro kempování až po superluxusní vily na korálových ostrovech nebo exotické nomádské stany uprostřed pouště. Cena na osobu za kemp se může pohybovat kolem kolem 15–30 AUD. Ale jsou k dispozici i kempy ve volné přírodě, kde místo pro stan je zadarmo. Dávejte  pozor, nesmí se kempovat v místech, kde to není schválené.

Existují karavanové parky, většinou pro rodiny s dětmi, které jsou finančně náročnější. Cena se pohybuje kolem 50 AUD/osoba. Ceny pokojů v motelech a hotelech jsou různé, ceny startují kolem 80 AUD/pokoj. Levnější varinatou jsou pak hostely, kde je kolem 4–8 lidí na pokoji se společnou koupelnou. To je hlavně využíváno mladými „backpakery” z celého světa a cena se liší, většinou začíná od 25 AUD/osoba/noc

Země protinožců

Austrálie je země nepodobná žádné jiné. S určitostí to bude vaše životní dovolená, na níž budete vzpomínat a o které budete vyprávět celý život. Austrálie je rozmanitá paleta barev, země Krokodýla Dundee, opálového bohatství a dlouhých písečných pláží. Dobrodružství je přesně tam, kde ho hledáme. Nestačí o tom číst, musíte to zažít.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Dolská
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš on–line na border.go.au do 3 pracovní dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Vybere si každý po celý rok. Nejpříjemněji na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 34 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu