Austrálie
Austrálie

Co dělat v Austrálii

Jak už jste jistě pochopili, obyvatelé tohoto kontinentu rádi tráví čas venku. Sport patří do jejich života, ať už aktivně nebo pasivně. O obědové přestávce nazují běžecké boty a namíří si to do parku.

Australané rádi chodí na zápasy australského fotbalu, kriketu, rugby a rádi sledují motorové sporty, zejména pak F1 na okruhu v Melbourne. Nesmíme samozřejmě také zapomenout na důležitost tenisových zápasů, jako je nejznámější Australia Open v Melbourne a zejména velice oblíbený sportovní svátek dostihů koní Melbourne Cup, který sleduje snad každý Australan. V tento den si každý rád svadí na svého favorizovaného koně. Dámy nosí extravagantní kloboučky a pouzdrové šaty, pánové sako.

Národní rezervace

Australané jsou aktivní lidé, milují přírodu a procházky v národních parcích. Může se vám stát, že občas zabloudíte, proto se doporučuje si trek naplánovat a řádně se na něj vybavit. A je z čeho vybírat – od jednodenní túry až po několikatýdenní výšlapy. Jen 30 km jižně od Sydney je známý Royal National Park nebo pochod kolem pobreží Viktorie – Great Ocean Walk nebo neméně známý Kings Canyon Rim Walk v Severním teritoriu. Nejvíce známých treků je však v Tasmánii. Pokud se nebojíte výzvy, zkuste především známý šestidenní Overland Track, konktretně v Cradle Mountains a Lake St Clair National parku.

Tip: Před vstupem do většiny parků nebo rezervací se zastavte v informačním centru, kde vás vybaví mapou a radami. Poradí vám, jaký trek si vybrat dle vašeho časového harmonogramu. Pokud se v parku nebo rezervaci rozhodnete zůstat přes noc, i to je většinou možné, ovšem za určitý poplatek. Dostat se do většiny známých parků většinou trvá pár hodin, proto doporučujeme kempovat přes noc a brzy ráno vyrazit na túru. Většina nejznámější treků trvá půlden až celý den.

Za návštěvu rozhodně stojí deštné pralesy na severu od Cairns – Daintree National Park, Kakadu Národní park na severu u Darwinu nebo velkolepé Flinders Ranges v jižní Australii. V blízkosti Sydney se nachází i Blue Mountains, oblíbený jednodenní výlet z uspěchaného města.

Vodní sporty

Austrálie je rájem pro vodní sporty. Speciální disciplínou je právě surfování na prkně. Pokud vaše cesty zavítají na východní pobřeží, určitě se poptejte po půjčovně nebo rovnou po výcviku surfování třeba v Byron Bay, Seven Mile Beach a nebo v surfařském ráji Surfers paradise na Gold Coast.

Australské vody jsou bohaté na podvodní svět. Šnorchlovat můžete těměř všude, zejména nezapomenutelné Whitsundays Islands nebo největší Velký barierový útes. Uvidíte Nema, želvy, delfíny, žraloky a pokud budete mít opravdu štěstí, tak i velryby. To bývá oblíbená atrakce zejmnéna v zimních měsících, kdy se pozorují migrace velryb. A kde se nejlépe naučit potápět? Právě v těchto lokalitách vám podvodní svět nabízí neskutečný zážitek. Není lepší místo si vyzkoušet váš první „Discovery Dive”. Pokud jste odvážlivci, určitě navštivte Port Lincoln, kde si v kleci můžete prohlédnout zblízka velkého bílého žraloka. Opravdu nezapomenutelný zážitek je plávání s největšími žraloky na světě na severozápadě Austrálie v Ningaloo Reef u Exmouth.

Pláže

Bez debat nekrásnější pláží je Whitehaven beach (Nebesky bílá pláž) na Whitsundays. Každý den se tam stáčí voda jinak, takže budete mít naprosto jedinečnou fotku každý den. Každodenně se pořádají výletí lodí z Airlie Beach. Další je beze sporu Turquoise Bay u Exmouth nebo pláže na Rottnest Island na západě Austrálie u Petrhu. Báječný jednodenní výlet, kde si můžete půjčit kolo a objet ostrov a zastavit se na jedné z krásných pláží.

Australské pláže jsou písečné, voda je většinou chladnější a vlny prudké. Na některých plážích jsou přímo vyhrazené úseky, kde se koupat nesmí kvůli bezpečnosti, a to většinou kvůli spodním proudům a prudkým vlnám. Veřejně přístupné pláže jsou většinou hlídány plavčíky.

Noční život

I australský noční život může být divoký. Většinou se v hospodách a klubech pohybují mladí lidé, místní nebo backpackeři z různých koutů světa. Austrálie miluje open space pod širým nebem. I vy si najdete ten svůj styl noční zábavy. V budovách se nekouří. Ve většině případů netolerují podnapilé hosty. Na baru už vám nemusí nalít a vyhazovači vás doprovodí ven z klubu. Na veřejnosti se nesmí pít alkohol, můžete dostat slušnou pokutu. Mladí Australané rádi podnikají nejrůznější akce ve svých bytech nebo s grilováním na plážích. Pokud chcete navštívit nejznámější klub v Sydney, doporučujeme IVY na hlavní třídě George Street.

Zimní sporty a střediska

Když se řekne, že v Austrálii je možné dělat cokoli, je to pravda. Austálie má svoje hory, a to konktrétně Kosciuzsko National Park. Tento názer vlastní i nejvyšší hora v Austrálii, zvaná Mount Kosciuzsko. Sjed si z kopce dolů na lyžích můžete třeba v oblasti Snowy River.

Ultimátní adrenalinové zážitky

Odvážným štěstí přeje. Nebojte se experimentovat se svými zážitky a odvezte si z Austrálie chvíle, na něž nikdy nezapomenete. V Port Lincolnu se můžete potápět v kleci se žraloky, v Darwině zase s krokodýli nebo si skočte z letadla na Mission Beach. Ani jednoho litovat nebudete, pokud vás něco z toho nesežere.

Chystáš se do Austrálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.