Opera v Sydney

Co dělat v Sydney

Koupání a surfování

Sydney patří mezi místa s nejlepšími městskými plážemi na světě pro surfování. Otevřený oceán poskytuje dostatečné vlny a členité pobřeží s početnými menšími zátokami zase dostatek místa pro pěkné pláže se zázemím.

Surfaři a obyčejní „koupáci“ žijí v symbióze prakticky na všech plážích ve městě a okolí. Ty jsou obvykle vzorně udržované se stálými hlídkami pobřežní stráže a oddělenými prostory pro koupání a surfování.

Nejlepší surfařské pláže přímo v Sydney: Collaroy Beach, Bondi Beach, Freshwater Beach, Manly Beach, Maroubra Beach

Nejlepší pláže ke koupání: Coogee Beach, Bondi Beach, Manly Beach, Little Bay Beach, Clovelly Beach.

Projížďka lodí

Sydneyskou zátoku brázdí desítky pravidelných trajektů začleněných do MHD, z nichž se naskytnou nejkrásnější pohledy na budovu opery, centrum města i malebné vilové čtvrti po okrajích. Nenechte se zlákat nabídkami soukromých společností, které nabízí speciální vyhlídkové jízdy. Prostě si nabijte svoji Opal Card a jezděte tam a zpět běžnými linkovými loděmi za jízdné MHD.

Odpočinek v parcích

Jen málo měst na světě se může chlubit takovým spojením velkoměstské výškové zástavby a rozsáhlých zelených ploch rozesetých naprosto všude po městě. Sydney je proslulé krásnými parky, které kromě stínu a odpočinku obvykle poskytují také krásné výhledy. Ať už na fotogenickou „skyline“ CBD, ikonické stavby v podobě Opery a Harbour Bridge nebo na Tichý oceán.

Procházky a sportování podél zátoky

Sydney je město jako stvořené k delším pěším trasám. Počasí je téměř vždy příjemné, infrastruktura pro chodce skvělá v podobě samostatných stezek a cesty kolem přístavní zátoky nebo oceánu prostě vybízí k pobytu venku. Za den nachodíte klidně 10 km a ani nevíte jak, čas tu utíká příjemně a rychle.

Australani jsou milovníci běhání, připojte se k nim a protáhněte své tělo.

Nejznámější trasy:

Manly – Spit – Krásná desetikilometrová procházka severní částí Sydney vás povede podél zátoky s výhledy z útesů na otevřený oceán. Uprostřed trasy také narazíte na historické pohřebiště Aboriginců (vstup se neplatí).

Federation Cilff Walk – Jednoduchý pětikilometrový trek začíná u konečné autobusu Watsons Bay a pokračuje podél vysokých útesů s výhledem na otevřený oceán do malebné čtvrti Dover Heights.

Bondi – Coogee – Kratší šestikilometrový výlet mezi nejznámějšími plážemi Bondi a Coogee vás provede podél oceánu a přes 3 menší plážičky, na nichž se samozřejmě musíte zastavit na krátkou koupačku.

Harbour Bridge – Taronga Zoo – Pohodová desetikilometrová vycházka vás zavede od ikonického Harbour Bridge s krásnými výhledy na Opery a CBD až k zoo ve čtvrti Taronga. Během cesty se ani jednou neodchýlíte od zátoky, na níž můžete pozorovat čilý lodní provoz.

Trhy a restaurace

Až se odpoledne nachýlí k večeru, vydejte se do čtvrti Haymarket, která volně splývá s Chinatownem. Pulzující trhy se vším možným zbožím a restaurace z celého světa vám připraví zábavu na celý večer. Připravte se však na to, že nakupovaní ani návštěvy restaurací nejsou v Sydney zrovna levnou záležitostí!

Výhledy na město

Ikonická budova Opery spolu s Harbour Brigde jsou beze sporu hlavním tahákem Sydney. Jejich originální podoba láká turisty z celého světa a spolu s líbivým pozadím výškových budov nebo naopak uklidňujícím popředím v podobě zátoky se stovkami lodí nejrůznějších velikostí lákají fotografy z celého světa. Kam a kdy vyrazit za nejlepšími výhledy?

Mrs Macquaries Chair (mapa) – Park volně navazující na botanickou zahradu poskytne nejlepší výhled na budovu Opery časně ráno a dopoledne, kdy je nasvícena vycházejícím sluncem.

Kirribilli Point nebo Milsons point (mapa) – Odsud máte Operu přímo před sebou jako na dlani. Díváte se na její čelní část. Nejlepší je vyrazit odpoledne, večer a v noci.

McMahons Point (mapa) – Během odpoledních hodin je z tohoto místa nejkrásnější pohled na Harbour Bridge, pod nímž bude vždy vykukovat budova Opery.

Hickson Road Reserve (mapa) – Je nejpopulárnějším místem. Výhled na budovu Opery je nejlepší odpoledne a v noci. Naskýtají se odsud navíc zajímavé pohledy na Harbour Bridge, který bude přímo nad vámi.

Sydney Tower Eye – Máte-li rádi pohledy z ptačí perspektivy, navštivte nejvyšší budovu ve městě, budovu Syndey Tower Eye. Opera je sice zakrytá jinými mrakodrapy, ale jinak máte celé město i se zátokou jako na dlani. Detailní informace o vstupenkách níže v „Co navštívit“ nebo na oficiálním webu.

Kajaking

Dívat se na Sydney z perspektivy lodních přívozů je nezapomenutelný zážitek, ale plout po zátoce pomocí vlastních svalů je ještě o úroveň výš! Rezervujte si tour v rodinném podniku, který půjčuje kajaky, na výběr je z mnoha možností od ranních výletů po večerní kajaking při západu slunce. Ceny se pohybují mezi 75 a 200 AUD za osobu Více informací si najděte na: sydneybykayak.com.au.

Street Art

Liberální atmosféra města v posledních letech přispívá k čím dál většímu rozmachu street artového umění. Na zdech starých továren nebo naopak nových moderních budov vznikají kreativní díla mnoha umělců. Největší koncentrace výtvorů se soustředí do čtvrtí Newtown nebo Redfern. Více o sydneyském street artu včetně lokací poskytne například web sydneyexpert.com.

Návštěva letního kina

Každé léto v lednu a únoru denně můžete navštívit St. George Open Air Cinema, které se pyšní tím, že je nejkrásnějším kinem na světě. Nejspíš skutečně je. Zatímco hlediště najdete na kraji botanické zahrady v klidném parku, plátno se vypíná nad zátoku s pozadím sydneyské opery a CBD.

Program včetně koupě vstupenek najdete na oficiálním webu kina. Pokud do Sydney v době místního léta míříte, doporučujeme web pravidelně kontrolovat a vstupenky koupit hned, jak to bude možné. Vyprodáno bývá i týdny dopředu.

Plavání i koupání v bazénech

Australané plavání milují, ostatně tabulky olympijských medailí v plaveckých disciplínách tomu napovídají. V Sydney proto takřka na každém rohu najdete veřejný plavecký bazén, tím nejslavnějším je však beze sporu Olympijský bazén přímo pod severním pilířem Harbour Bridge. Je otevřený i pro veřejnost, která platí 8,3 AUD za návštěvu.

Podél celého pobřeží Pacifiku se navíc táhnou uměle-přírodní bazény se slanou vodou. Jedná se buď o klasické plavecké bazény vybudované těsně u moře, nebo jen o ohrazená prostranství přímo v moři, která mají sice umělé zdi, ale přírodní dno a mořskou vodu. Některé jsou bezplatné, například bazén u Bondi Beach je pak zpoplatněn částkou 7 AUD.

Chystáš se do Sydney?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.