Opera v Sydney

Doprava v Sydney

Jak se dostat do Sydney

Letecky z Evropy

Z Prahy se do Sydney dá nejrychleji dostat s jediným přestupem v Dubaji (aerolinka Emirates) nebo Dauhá (Qatar Airways), běžné ceny se pohybují mezi 25.000 a 35.000 Kč, přičemž nejvyšší částky očekávejte vždy v období Vánoc a Nového roku.

Levnější spojení se dvěma přestupy nabízí nepřeberné množství aerolinek, obvykle se však stejně nedostanete pod 22.000 Kč za zpáteční letenku.

Akční ceny se objevují nejvíce z Německa s přestupy v Číně (i kolem 15.000 Kč), pozor si však v těchto případech musíte dát na víza do Číny. V některých případech při přestupu potřeba nejsou, jindy však ano, viz náš obsáhlý článek o tranzitních vízech do Číny.

Obecně jsou letenky podobně drahé z Prahy jako z Německa či Rakouska a mimo akční ceny se příliš nevyplatí dojíždět na vzdálenější místa odletu.

Letecky z Austrálie a Nového Zélandu

Sydney má jen jedno letiště, kam létají jak klasické, tak nízkonákladové aerolinky. Při vnitrostátních letech bývá nejlevnější Tigerair nebo Jetstar s cenami od 1.000 do 2.500 Kč za jednosměrnou letenku. Základní cena však neobsahuje odbavené zavazadlo.

Naproti tomu u společností Qantas a Virgin Australia, kde jsou letenky mírně dražší, máte odbavený kufr již v základu.

Samostatné letenky na Nový Zéland pak vyjdou běžně kolem 6.500 Kč za cestu tam i zpět dohromady.

Po zemi

Pozemní doprava je vhodná maximálně do vzdáleností do cca 400 km, kam se nevyplatí letět letadlem. Tj. například do Canberry, Newcastle nebo Port Macquarie. Nejlevnější spoje nabídnou autobusy Greyhound a Firefly Express, vlaky pak zjišťuje společnost NSW Trainlink.

Jak cestovat po Sydney

Město má poměrně dobře rozvinutý systém MHD, taxíky vůbec nemusíte využívat. Cenově se nevyplatí vůbec a časově příliš taky ne.

V Sydney využijete metro, vlaky, trajekty, autobusy a tramvaj. Všude přitom lze využívat jednotné jízdné.

Jízdenky

V Sydney neexistují žádné papírové ani časové jízdenky (s výjimkou jednorázových a nevýhodných lístků na vlak a metro), nelze koupit celodenní ani vícedenní lístek. Vše se řeší pomocí kartičky Opal Card, na niž si dobijete vámi zvolenou sumu a postupným ježděním se odečítá. Minimální nabití však musí být alespoň 10 AUD, při koupi v pokladně na letišti pak 35 AUD (pokud koupíte kartičku v trafice WHSmith na letišti, limit zůstává na 10 AUD).

Opal Card seženete v každé vlakové stanici u pokladny nebo v automatu, ale také v běžných trafikách, obchodech, na benzinkách apod. Seznam všech prodejních míst najdete zde: transportnsw.info/opal-retailers.

Jízdné se strhává dle ujeté vzdálenosti, je však obtížné přesně zjistit, kolik zaplatíte. Jiná částka se počítá ve špičce, jiná o víkendu a jiná (nižší), pokud přestupujete. Obecně platí, že za jednu jízdu vlakem v rámci centra zaplatíte kolem 3,5 AUD, jízda autobusem vyjde na 2,2–3,5 AUD, cesta trajektem pak cca na 6 AUD.

Za jeden kalendářní den se však za kartičky nikdy nestrhne více než 15,8 AUD bez ohledu na počet jízd. Téměř zadarmo jezdíte v neděli, kdy nezaplatíte více než 2,7 AUD. Týdenní limit pak činí 63,2 AUD. Do limitů se nezapočítává cesta z/na letiště.

Alternativní možností je platba vlastní kreditní kartou. Ceny a denní limity jsou shodné jako u Opal Card, výrazným nedostatkem však je nemožnost platit kreditkou v autobusech. Například k oceánu se však jinak než autobusy nedostanete.

Poslední a nejméně výhodnou možností je platit za každou jízdu zvlášť, vyplatí se jen tehdy, pokud v Sydney neplánujete jet MHD více než jednou.

Vlaky

Páteří sydneyské MHD je 8 městských vlakových linek (T1–T8), které se všechny sejdou v centru, kde vytvoří tzv. „loop“, tedy okruh downtownem. Vlaky se vyplatí především při kratších poskocích v rámci úzkého centra, při cestě směrem k Bondi Beach a při dojíždění do levnějších ubytování mimo centrum.

Každá linka má intervaly zhruba 15–20 minut a jezdí cca od 4:30 do 0:00, v noci z pátku na sobotu (nikoli však ze soboty na neděli) pak až do cca 1:30.

Opal Card/kreditní kartu musíte přiložit ke čtečce před vstupem na nástupiště a následně znovu při výstupu z nástupiště. Pokud přestupujete, kartu v přestupní stanici nijak neoznačujete ani nepřikládáte ke čtečkám. Ve vozech žádná možnost, jak zaplatit jízdné, není.

Metro

První linka klasického metra v Austrálii byla slavnostně otevřena v květnu 2019 a zatím spojuje stanici Chatswood na severu města s okrajovými částmi Sydney na severozápadě. Linka turisticky příliš využitelná není, v roce 2020 se však plánuje zprovoznění dalšího úseku, který by měl protnout samotné centrum od severu k jihu. 

V metru platí klasické kartičky Opal Card s cenou 3,54 AUD za 0 až 10 km, méně zaplatíte, pokud přestupujete z jiného dopravního prostředku. Opal Card načtete přiložením k turniketu při vstupu na nástupiště, stejně tak při odchodu ze stanice.

Trajekty

Nejkrásnější formu dopravy představuje 8 pravidelných linek trajektů, které brázdí „Sydney Harbour“ křížem krážem. Všechny se sjíždí u Opery ve stanici „Circular Quay“, kde je přestupní stanice na vlaky a mnoho autobusových linek.

Jízda trajektem je nejen rychlou spojnicí do centra z míst podél zátoky, ale především nezapomenutelným zážitkem s nádhernými výhledy na město.

Opal Card/kreditní kartu opět přiložte ke čtečce ještě před vstupem na molo, poté opět při výstupu z mola. Nezapomínejte si kartu „odpípnout“ i při výstupu, jinak se vám bude špatně vypočítávat jízdné a při kontrole hrozí vysoké pokuty!

Lodní linky jezdí obvykle od 5:30 do cca 23:45, většinou s intervalem 15–30 minut.

Autobusy

Výraznou tváří Sydney jsou všudypřítomné modré autobusy. Dostanete se s nimi naprosto všude, byť doprava především v centru je pomalá a nepohodlná. V autobusech nelze platit kreditní kartou, využít můžete pouze Opal Card.

Nastupuje se vždy pouze předními dveřmi, vystupovat můžete všemi dveřmi. Kartičku přiložíte ke čtečce až uvnitř autobusu, opět jak při nástupu, tak při výstupu.

Řidič neprodává Opal Card, pouze jednotlivé jízdné, když Opal Card nevlastníte. Připravte si přesnou částku, jedna jízda bez Opal Card vyjde na 2,8 AUD při jízdě do 3 km, 4,4 AUD při jízdě do 8 km a 5,8 AUD při cestě nad 8 km.

Tramvaj (Light-rail)

Jedinou tramvajovou linku v Sydney využijete ve směru od hlavního nádraží Central do čtvrti Pyrmont. Trasa dál pokračuje směrem na západ do obytných čtvrtí. Systém je ve městě označován jako „Light-rail“, slovo „tramvaj“ místní vůbec nepoužívají.

Na rozdíl od autobusů zde platí stejné pravidlo jako u vlaku. Opal Card musíte přiložit ke čtečce ještě na zastávce, ne až ve voze, kde žádné čtečky nejsou. Opět přikládáte při nástupu i výstupu!

Noční doprava

Několik klasických denních linek plus speciální noční autobusové označené písmenem „N“ a číslicí zajišťují celonoční dopravu napříč městem. Jízdné je stejné jako u dopravy denní.

Kompletní seznam nočních linek najdete na webu dopravního podniku.

Chystáš se do Sydney?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.