Průvodce městem

Přístavní Sydney

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Největší australské město se vyskytne na seznamu téměř všech cestovatelů, kteří do země přicestují. Je přirozenou vstupní branou do Austrálie a zároveň také jedním z jejích hlavních taháků. Sydney je sice rozlohou obrovské, ale nejedná se o žádnou spletitou městskou džungli.

Město je rozeseto podél členité zátoky a úchvatného skalnatého pobřeží Tichého oceánu. Voda je v Sydney vlastně hlavní přírodní dominantou, kterou doplňují stovky parků ideálních k celoročním piknikům s výhledy na ikonickou budovu Opery nebo Harbour Bridge.

Ranní toulky podél přístavišť a Opery vystřídají odpolední pobyty na desítkách pláží v čele se slavnou surfařskou Bondi Beach. Večer pak na vás čeká živá čtvrť Haymarket s tržišti, bary a hospůdkami. Sydney zkrátka není jen povinnou zastávkou při cestě z Evropy do australské divočiny. Sydney je jedním z hlavních důvodů, proč se do Austrálie vydat.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3–5 dní
Stačit budou i 2 celé dny, zároveň se ale nebudete nudit ani po týdnu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen–duben
To je v Sydney hlavní sezona. Cestovat lze bez problému i celoročně.
Více o počasí
Letenky od
25.000 Kč
Běžná cena letenky z Evropy. V akcích ji lze sehnat zřídka i pod 17.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Sydneyská opera

Budova opery v Sydney bezesporu patří mezi nejslavnější stavby 20. století a rychle se stala ikonou nejen Sydney, ale celé Austrálie. Stavba dánského architekta Jørna Utzona vyniká neobvyklým designem, střecha má připomínat bílé námořní plachty. Opera byla slavnostně otevřena v roce 1973 po téměř 18 letech stavby, v roce 2007 byla pak zapsána na seznam UNESCO.

Opera nevyniká jen ikonickým exteriérem, navštivte rozhodně i vnitřek. Každý den v pravidelných intervalech probíhají prohlídky s průvodcem, zakoupit je můžete u pokladny za 40 AUD.

Představení probíhají 1–4x denně, vstupenky na ně rozhodně kupujte předem přes oficiální web, a to ideálně alespoň s několikatýdenním předstihem, na místě nemusí být dostupné. Cenové rozpětí vstupenek se pohybuje od 50 až do 400 AUD dle místa.

Zavřít boční panel

Bondi Beach

Jedna z nejslavnějších městských pláží na světě se nachází ve stejnojmenné čtvrti asi 7 km od centra města. Bondi Beach je asi kilometr dlouhá pláž s jemným pískem, vzorně udržovaná a velmi čistá. Příhodné podmínky otevřeného oceánu sem lákají především surfaře, naopak příjemné okolí pláže se vším zázemím zase běžné rekreanty.

Oceán je vhodný spíš ke koupání a zábavě než plavání. Pouštět se dál od břehu je vzhledem k silným spodním proudům nebezpečné.

V hlavním pavilonu uprostřed pláže najdete převlékárny a také plastové skříňky pro úschovu zavazadel. Platí se 2 AUD za použití na 24 hodin, lze platit pouze kovovými mincemi.

Při cestě z centra nejprve dojeďte vlakem linky T4 na konečnou Bondi Junction, kde přestoupíte na autobus číslo 333 nebo 380. Linkou číslo 333 můžete jet přímo z centra (Circular Quay), počítejte celkem zhruba se 30minutovou cestou.

Zavřít boční panel

Harbour Bridge

Obrázek opery v Sydney tradičně na fotografiích a pohlednicích doplňuje neméně ikonický most Harbour Bridge, který spojuje Central Business District s oblastí North Shore. Ocelový oblouk, který drží dva masivní kamenné pilíře, se klene nad zátokou v délce přes 1 kilometr a ve výšce 134 metrů nad hladinou.

Most slouží silniční, železniční i pěší dopravě od roku 1923.

Adrenalinověji založení jedinci mohou most přejít tak trochu jiným způsobem. Nepůjdete po chodníku, ale rovnou po klenuté ocelové konstrukci. Není potřeba mít žádné lezecké znalosti, půjdete po servisním schodišti a chodníčku, odkud se vám naskytne netradiční 360° výhled na celé Sydney. Jeden takový přechod vyjde na 168 AUD ve všední dny, resp. 188 AUD o víkendech a je možné ho rezervovat online.

Zavřít boční panel

Middle Head

Nadšenci do historie zamíří na poloostrov Middle Head ve čtvrti Balmoral. Na místě najdete zachovalé pozůstatky opevnění z doby počátku 19. století, které sloužilo až do II. světové války. Vstup se neplatí, ale kromě zajímavé vojenské historie se odsud naskytnou krásné výhledy na zátoku a vzdálené centrum Sydney.

 • Nejbližší zastávka autobusu: Balmoral Navy hospital, linka 244
Zavřít boční panel

Luna Park

Ať s dětmi, nebo bez dětí, užijte si nespoutanou zábavu a pouťovou atmosféru v Luna Parku snad s nejhezčí polohou na světě. Nachází se přímo pod pylonem Harbour Bridge poblíž stanice přívozu Milsons Point. Naproti budete mít výhled na Downtown i budovu opery.

Střelnice, kolotoče, ruská kola i nejrůznější interaktivní stánky vás zabaví minimálně na 2 hodiny.

Denní vstupenky pro dospělého vyjdou na 55 AUD (51 při koupi online), pro děti 23–41 AUD dle velikosti. Podvečerní vstup jen na část dne se prodává za zhruba dvě třetiny ceny.

Doprava:

 • Přístaviště Milsons Point (trajekty F3 a F4)
 • Zastávka autobusu Milsons Point Wharf (linky 168, 173, 203, 209, 227, 228, 229, 230, 269, 286, 287, E50, E54)
Zavřít boční panel

The Rocks

Hlavní část historického centra se nazývá The Rocks a leží mezi Circular Quay a Millers Point. Původně špinavá námořnická čtvrť se změnila na vyhledávané turistické místo plné barů, restaurací a obchůdků se suvenýry.

Zavřít boční panel

Milsons Point

Svažitý park pod severním pilířem Harbour Bridge je populárním místem k podvečerním odpočinkům a výhledům na centrum s budovou opery.

Trajekty linek F4 a F8 vás sem z centra a Darling Harbour dovezou za 3 minuty.

Zavřít boční panel

Circular Quay

Circular Quay je srdcem celého Sydney. Vyplouvají odsud všechny linky trajektů, které vytváří přestupn

kroků pěšky, což ze Circular Quay dělá nejfrekventovanější místo ve městě. Téměř každý den v přístavišti kotví velká výletní zaoceánská loď.

Zastavte se na chvíli uprostřed shonu a pozorujte cvrkot na pevnině i hustý lodní provoz na hladině.

Zavřít boční panel

Rose Bay

Populární čtvrť Rose Bay se rozkládá na východě sydneyské zátoky. Je rájem pro plachtění, v němž je Austrálie světovou velmocí. Do Rose Bay se vydejte za odpočinkem na malých plážích, kde nehrozí žádné nebezpečí spodních proudů a za procházkami podél pobřeží.

Doprava:

 • Trajekt linky F4
 • Autobusy 323, 324, 325
Zavřít boční panel

Surry Hills

Svébytná obytná čtvrť Surry Hills je zajímavým koktejlem architektury, kosmopolitních restaurací i atmosféry. Místy připomíná starou Anglii, místy San Francisco, místy evropská města. Hipsterské kavárny, street artové umění a pitoreskní barevné domky v ulicích Hunt Street a Bourke Street dodávají Surry Hills neopakovatelné kouzlo.

Zavřít boční panel

Cockatoo Island

Na první pohled z dálky zanedbaný ostrov se starým doky a továrnou je ve skutečnosti zajímavým historickým místem dokonce zapsaným na seznamu UNESCO. Nové zelené plochy vybízející k piknikům se prolínají se starými doky, které místu dodávají neopakovatelnou přístavní atmosféru.

Na Cockatoo Island se snadno dostanete trajekty MHD linek F3 a F8.

Zavřít boční panel

Hyde Park

Po vzoru slavnějšího londýnského kolegy mají i v Sydney svůj Hyde Park. Dominantami parku jsou památník vojákům z I. světové války Anzac Memorial a fontána Archibald Fountain.

V těsné blízkosti Hyde Parku můžete navštívit i přírodovědecké Australian Museum nebo největší australskou katedrálu St. Mary’s.

Zavřít boční panel

Manly Beach

Zatímco pláže na východ od centra Sydney jsou menší a zaslíbené hlavně surfařům, Manly Beach na severním kraji města je oblíbenou destinací pro běžné rekreanty a koupání. Široká a dlouhá pláž láká svou prostorností a bohatým zázemím v podobě restaurací a barů.

Na své si však přijdou i milovníci menších pláží. Asi 300 metrů jižně je schovaná v malé zátočině Shelly Beach, naopak 150 metrů severně najdete Freshwater Beach, rodiště australského surfingu.

Z centra se do Manly dostanete legendárním „Manly ferry“, trajektem linky F1. Cesta ze Circular Quay zabere přesně 30 minut, lodě vyplouvají každou půlhodinu od 5:30 do 23:45.

Zavřít boční panel

Darling Harbour

Nejoblíbenější sydneyskou čtvrtí je právě Darling Harbour. Pěší a odpočinkové zóny s množstvím parků vedou podél uklidňují vody klidné zátoky Pyrmont Bay a restaurace a bary lákají k posezení.

V oblasti najdete navíc spoustu známých městských atrakcí:

Zavřít boční panel

Royal National Park

Pokud budete mít v Sydney den navíc a město vás už omrzelo, vydejte se na jeho jižní okraj. Jen pár kilometrů od centra totiž začíná pravá australská divočina v podobě Národního parku Royal, 3. nejstaršího NP na světě.

Husté lesy a džungle jsou protkány více než 100 km pěších a cyklistických stezek, které hornatou oblastí klesají k oceánu a malým liduprázdným písčitým plážím.

Nespornou výhodou je fakt, že k cestě do parku nepotřebujete auto. Vlakem linky T4 dojedete do stanice Loftus nebo Kirrawee, kde přestoupíte na autobus číslo 989. Ten projíždí celou severní částí Royal National Park až do městečka Bundeena, odkud se trajektem dostanete zpět k vlaku.

Zavřít boční panel

Haymarket

Oblíbená čtvrť Haymarket láká na svou živelnost, tržiště a restaurace z celého světa. Paddy’s Market je jednou z nejznámějších tržnic v Austrálii, zatímco Chinatown nebo Thaitown nabídnou vhled do asijských komunit žijících v Sydney včetně skvělých stánků s jídlem.

Haymarket se rozprostírá mezi hlavním nádražím, Central Business District (CBD) a Darling Harbour.

Zavřít boční panel

Sky Tower Eye

Pokud vás nenechávají chladnými výškové budovy a vyhlídky z nich, pak zamiřte na rozhlednu Sky Tower Eye s nezaměnitelným tvarem a ikonickým rudým nápisem „Westfield“. Naskytne se vám 360° výhled na město, přístav i oceán, budova opery však zůstane schována za jinými mrakodrapy a odsud ji neuvidíte.

Vyhlídka 250 metrů nad zemí je denně otevřena od 9:00 do 20:00.

Vstupenky kupte ideálně několik dní předem online přes oficiální web, především víkendy a atraktivní časy večer bývají na místě vyprodány.

 • 20 až 24 AUD na přesné datum a čas,
 • 29 AUD flexibilní vstupenka na jakýkoli čas,
 • 50 AUD vstup na 2 atrakce (Sky Tower, Madame Tussauds, Akvárium SEA LIFE nebo Zoo),
 • 60 AUD vstup na 3 atrakce,
 • 70 AUD vstup na všechny 4 atrakce.
Zavřít boční panel

Botanická zahrada

The Royal Botanic Garden patří k nejoblíbenějším místům v Sydney. Jedná se z větší části o volně přístupný park (bez placení vstupného) jen pár minut chůze od centra a opery. Vítaná oáza klidu a odpočinku od ruchu velkoměsta vychází vstříc i turistům bezplatnou wifi sítí, která je dostupná po celém parku.

Ačkoli se do zahrady neplatí vstupné, je ohraničena plotem a přes noc se zavírá. Otvírací doba se liší dle ročních období, viz oficiální web. Při večerní cestě na vyhlídku „Mrs Macquarie’s Chair“ lze botanickou zahradu mimo otevírací dobu obejít po pobřežním chodníku.

Zavřít boční panel

Watsons Bay

Poloostrov Watsons Bay leží v místě, kde „Sydney Harbour“ volně přechází v Tichý oceán. Skalnaté útesy s upravenými cestami a zábradlím lákají k výhledům na Pacifik, Roberston Park a Green Point Reserve zase k piknikům a odpočinku ve stínu stromů s výhledem na vzdálenou skyline centra Sydney.

Milovníci majáků si přijdou na své. Na ostrohu a konci poloostrova stojí známý červenobílý Hornby Lighthouse, naopak asi kilometr jižně podél útesu od konečné autobusu narazíte na sněhově bílý Macquarie Lighthouse.

Poblíž Robertson Parku je autobusová konečná, na niž se dostanete linkami:

 • 324, 325 z centra a Rose Bay,
 • 380 od Bondi Beach.
Zavřít boční panel

Coogee Beach

Někde mezi rušnou Bondi Beach a klidnou Maroubra Beach leží oblíbená Coogee Beach, kde tráví volný čas především místní a turisty je tak trochu zapomenutá. Kromě hezky udržované písčité pláže sem lákají i umělé bazénky vytesány do útesu těsně u hladiny moře, v nichž se můžete koupat v mořské vodě, avšak v bezpečí před spodními proudy.

Zázemí v podobě mnoha fastfoodů najdete jen pár metrů od pláže.

Nejrychlejší cesta z centra vede autobusy 370, 372, 373, 374 nebo 353 od stanice vlaku Bondi Junction.

Zavřít boční panel

Maroubra Beach

Nejdelší – téměř dvoukilometrová – pláž v rámci města Sydney se nachází asi 10 km od centra města. Z velkých sydneyských pláží je Maroubra nejklidnější a najdete tu nejvíc prostoru. Jemný písek a upravené okolí láká především k odpočinku, temperamentní oceán pak zase surfaře.

Zhruba 150 metrů severně od pláže najdete v útesech uměle vytesaný bazén s přírodním dnem i mořskou vodou, který je však zabezpečený zábradlím a schody a je tak ideálním místem k bezpečnému plavání.

Na pláž Maroubra se dostanete autobusem číslo 353 od stanice vlaku T4 Bondi Junction nebo linkami 376, 377, 395, 396 přímo z centra. Počítejte se 40–45 minutami jízdy.

Počasí a sezóny v Sydney

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sydney
Počasí během roku

27 °C

27 °C

25 °C

23 °C

21 °C

18 °C

17 °C

19 °C

21 °C

23 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Sydney se těší z celoročně přívětivého počasí, teploty se však přece jen napříč rokem výrazně liší. Léto probíhá v naší zimě, tedy zhruba od listopadu do března, kdy očekávejte teploty mezi 23 a 27 °C, s poměrně častými extrémy přes 30 °C. Subjektivní pocit v horku vždy zmírňuje vítr od moře.

V zimě, tedy během evropského léta, teploty klesají na průměrných 15 °C s minimy kolem 10 °C a maximy až ke 20 °C.

Město nesužují vydatná období dešťů. V létě (leden–březen) jsou srážkové úhrny nejvyšší, ale jedná se vždy jen o krátké přeháňky. V zimě prší o něco méně, ale období úplného sucha tu nečekejte nikdy.

Sezóny a kdy vyrazit

Cestu plánujte především podle dalšího programu. Návštěvě města nebude bránit žádné období.

V hlavní sezoně od konce října do začátku dubna je počasí nejpříjemnější a pokud chcete pobyt ve městě spojit s koupáním v moři, vypravte se určitě v tomto období. Na druhou stranu tu jsou ceny ubytování nejvyšší.

Během zimy od května do září bude Sydney trochu ospalejší a klidnější, v oceánu se však nevykoupete a určitě užijete i slabší bundu.

Je-li Sydney součástí cesty po jihozápadní až střední Austrálii, jeďte v hlavní sezoně. Pokud míříte například dál do Oceánie, na počasí v Sydney je zbytečné hledět.

Skvělé akce do Sydney

ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 26%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 75%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu