Belize
Belize

Doprava v Belize

Jak do Belize

Existuje mnoho způsobů, jak se dopravit do Belize. Nejčastejším z nich bývá letecká doprava, ale dostat se sem můžete jakýmkoli dopravním prostředkem: autobusem, autem, lodí nebo klidně na koni.

Letecká doprava

Na mezinárodní letiště u Belize City, nesoucí název Philip S. W. Goldson International Airport, běžné létají přímé linky z amerických měst či okolních středoamerických států. Letiště nacházející se 15 kilometrů severozápadně od Belize City je sice nejrušnějším a největším letištěm v celé zemi, nicméně se na něj vejdou sotva dvě až tři velká letadla. Do Belize City se z letiště dostanete taxíkem, vypůjčeným autem a trochu komplikovaně i místním autobusem.

Průměrná doba letu do Belize City s odletem z Prahy trvá zhruba 17 hodin, pokud byste však rádi něco ušetřili, zvolte let do mexického Cancúnu, kde přesednete na linkový autobus směřující na jih a za zhruba 5–6 hodin dorazíte na severní hranici Belize. Tímto způsobem můžete ušetřit proti „přímému“ letu do Belize City i několik tisíc na osobu.

Autobusová doprava

Jak již bylo napsáno výše, do Belize se můžete jednoduše dopravit pravidelnými autobusovými linkami. Mexická autobusová společnost ADO nabízí expresní dopravu klimatizovanými autobusy z Cancúnu (102 BZ$, 10 hodin) a z Méridy (102 BZ$, 10 hodin) do Belize City přes Corozal a Orange Walk. Velkou výhodou je, že je cesta poměrně rychlá a velmi levná.

Lodní doprava

Dalším způsobem, jakým se můžete dopravit do Belize z okolních států, je lodní dopravou z Guatemaly (Puerto Barrios a Livingston) a z Hondurasu (Puerto Cortés). Cesta lodí trvá zhruba 5 hodin a vyjde na 50–60 BZ$.

Automobilová doprava

Pokud se chystáte přejet z Mexika do Belize autem, je to sice možné, ale relativně složité. Především je potřeba upozornit na jednu důležitou věc. Žádná mezinárodní autopůjčovana vám totiž nepovolí výjezd autem za hranice Mexika ani do Belize, ani do Guatemaly.

Abyste mohli vyrazit autem za hranice Mexika, musíte si auto vypůjčit od místních půjčoven. Auta jsou zde jako nová a s profesionálním servisem, musíte jim už při rezervaci říct, že se chystáte do Belize nebo do Guatemaly. Vyřízení potřebných dokumentů trvá i několik dní. Dále se připravte na to, že budete muset na Mexické hranici z auta všechno vyložit, projít se zavazadly, která vám budou pečlivě prohledána přes celnici a na belizské straně vše opět naložit. Tímto způsobem se má omezit levné nakupování v Chetumalu (hledají především potraviny).

Na zpáteční cestě už tak přísné kontroly nebývají. Pokud plánujete cestovat pouze mezi ostrovy a většími městy, auto je vám víceméně k ničemu, akorát tím eliminujete čekání na autobusy a připravíte se o autentický zážitek.

Jak se nejlépe dopravovat

Ačkoliv je Belize relativně malou zemí a všechny hlavní silnice jsou nyní kompletně zpevněné, velké procento cestovatelů využívá k cestování po Belize autobusovou dopravu, která se těší značné popularitě i mezi místními. A není se čemu divit, pokud neplánujete jezdit na zcela zapadlá místa v pralese, autobusy vás bezpečně a především levně dopraví po celé zemi.

Autobusem

Rozlišují se na dva tipy – běžné a expresní. Ty běžné zastavují kdekoli po cestě na základě mávnutí, zatímco ty expresní zastavují pouze ve větších městech.

Z Belize City se dostanete autobusem téměř po celé zemi (hlavní trasa spojuje Belize City s Corozalem a Benque Viejo del Carmen). Sice se ve většině případů jedná o staré americké školní autobusy, které nejsou moc komfortní, ale v mnoha z nich hraje hudba a vládne pohodová atmosféra. Navíc jezdí relativně často a kromě období kolem svátků není potřeba jízdenky předem rezervovat. Jízdenka se kupuje až během jízdy. Autobusová spojení a více informací o cestování autobusem naleznete na adrese guidetobelize.info.

Autem

Pokud dáváte přednost cestování autem, v Belize je půjčení auta možné například v Corozalu, Belize City, San Ignaciu nebo v Placencii. Jezdí se vpravo a řízení obvykle není příliš stresující. Provoz i vzdálenosti jsou malé, hlavní silnice kvalitní.

Letadlem

Kromě mezinárodního letiště Philip S. W. Goldson International Airport, existuje v Belize několik menších letišť, mezi nimiž bez obtíží fungují vnitrostátní lety. Stejně tak funguje letecká doprava na oblíbená turistická letoviska, jako je například ostrov Ambergris Caye. Vnitrostátní dopravu zajišťují především aerolinky Maya Island Air a Tropic Air.

Lodí

Lodní doprava je rozšířená zejména mezi Belize City a ostrovy Ambergris Caye, Caye Caulker a Caye Chapel. Lodní terminál v belizské metropoli střeží ochranka, nicméně i tak si zde dávejte pozor na svá zavazadla. Motorové čluny společnosti Caye Caulker Water Taxi, které pojmou přes 30 lidí, odjíždí na ostrovy několikrát denně. Opět neočekávejte žádný komfort.

Chystáš se do Belize?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.