Průvodce státem
Belize
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Belize

Jak do Belize

Existuje mnoho způsobů, jak se dopravit do Belize. Nejčastejším z nich bývá letecká doprava, ale dostat se sem můžete jakýmkoli dopravním prostředkem: autobusem, autem, lodí nebo klidně na koni.

Letecká doprava

Na mezinárodní letiště u Belize City, nesoucí název Philip S. W. Goldson International Airport, běžné létají přímé linky z amerických měst či okolních středoamerických států. Letiště nacházející se 15 kilometrů severozápadně od Belize City je sice nejrušnějším a největším letištěm v celé zemi, nicméně se na něj vejdou sotva dvě až tři velká letadla. Do Belize City se z letiště dostanete taxíkem, vypůjčeným autem a trochu komplikovaně i místním autobusem.

Průměrná doba letu do Belize City s odletem z Prahy trvá zhruba 17 hodin, pokud byste však rádi něco ušetřili, zvolte let do mexického Cancúnu, kde přesednete na linkový autobus směřující na jih a za zhruba 5–6 hodin dorazíte na severní hranici Belize. Tímto způsobem můžete ušetřit proti „přímému“ letu do Belize City i několik tisíc na osobu.

Autobusová doprava

Jak již bylo napsáno výše, do Belize se můžete jednoduše dopravit pravidelnými autobusovými linkami. Mexická autobusová společnost ADO nabízí expresní dopravu klimatizovanými autobusy z Cancúnu (102 BZ$, 10 hodin) a z Méridy (102 BZ$, 10 hodin) do Belize City přes Corozal a Orange Walk. Velkou výhodou je, že je cesta poměrně rychlá a velmi levná.

Lodní doprava

Dalším způsobem, jakým se můžete dopravit do Belize z okolních států, je lodní dopravou z Guatemaly (Puerto Barrios a Livingston) a z Hondurasu (Puerto Cortés). Cesta lodí trvá zhruba 5 hodin a vyjde na 50–60 BZ$.

Automobilová doprava

Pokud se chystáte přejet z Mexika do Belize autem, je to sice možné, ale relativně složité. Především je potřeba upozornit na jednu důležitou věc. Žádná mezinárodní autopůjčovana vám totiž nepovolí výjezd autem za hranice Mexika ani do Belize, ani do Guatemaly.

Abyste mohli vyrazit autem za hranice Mexika, musíte si auto vypůjčit od místních půjčoven. Auta jsou zde jako nová a s profesionálním servisem, musíte jim už při rezervaci říct, že se chystáte do Belize nebo do Guatemaly. Vyřízení potřebných dokumentů trvá i několik dní. Dále se připravte na to, že budete muset na Mexické hranici z auta všechno vyložit, projít se zavazadly, která vám budou pečlivě prohledána přes celnici a na belizské straně vše opět naložit. Tímto způsobem se má omezit levné nakupování v Chetumalu (hledají především potraviny).

Na zpáteční cestě už tak přísné kontroly nebývají. Pokud plánujete cestovat pouze mezi ostrovy a většími městy, auto je vám víceméně k ničemu, akorát tím eliminujete čekání na autobusy a připravíte se o autentický zážitek.

Jak se nejlépe dopravovat

Ačkoliv je Belize relativně malou zemí a všechny hlavní silnice jsou nyní kompletně zpevněné, velké procento cestovatelů využívá k cestování po Belize autobusovou dopravu, která se těší značné popularitě i mezi místními. A není se čemu divit, pokud neplánujete jezdit na zcela zapadlá místa v pralese, autobusy vás bezpečně a především levně dopraví po celé zemi.

Autobusem

Rozlišují se na dva tipy – běžné a expresní. Ty běžné zastavují kdekoli po cestě na základě mávnutí, zatímco ty expresní zastavují pouze ve větších městech.

Z Belize City se dostanete autobusem téměř po celé zemi (hlavní trasa spojuje Belize City s Corozalem a Benque Viejo del Carmen). Sice se ve většině případů jedná o staré americké školní autobusy, které nejsou moc komfortní, ale v mnoha z nich hraje hudba a vládne pohodová atmosféra. Navíc jezdí relativně často a kromě období kolem svátků není potřeba jízdenky předem rezervovat. Jízdenka se kupuje až během jízdy. Autobusová spojení a více informací o cestování autobusem naleznete na adrese guidetobelize.info.

Autem

Pokud dáváte přednost cestování autem, v Belize je půjčení auta možné například v Corozalu, Belize City, San Ignaciu nebo v Placencii. Jezdí se vpravo a řízení obvykle není příliš stresující. Provoz i vzdálenosti jsou malé, hlavní silnice kvalitní.

Silnice v Belize

Letadlem

Kromě mezinárodního letiště Philip S. W. Goldson International Airport, existuje v Belize několik menších letišť, mezi nimiž bez obtíží fungují vnitrostátní lety. Stejně tak funguje letecká doprava na oblíbená turistická letoviska, jako je například ostrov Ambergris Caye. Vnitrostátní dopravu zajišťují především aerolinky Maya Island Air a Tropic Air.

Lodí

Lodní doprava je rozšířená zejména mezi Belize City a ostrovy Ambergris Caye, Caye Caulker a Caye Chapel. Lodní terminál v belizské metropoli střeží ochranka, nicméně i tak si zde dávejte pozor na svá zavazadla. Motorové čluny společnosti Caye Caulker Water Taxi, které pojmou přes 30 lidí, odjíždí na ostrovy několikrát denně. Opět neočekávejte žádný komfort.

Po stopách tajemné mayské civilizace

Toužíte poznat skutečnou karibskou zemi, v níž převládá divoká, leč překrásná příroda? Pak by vaše kroky měly směřovat do středoamerického Belize. Že vám tento název nic neříká? Pokračujte dále a prozradíme vám více.

Jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou, leží nezávislý stát Belize s hlavním městem Belmopan. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát. Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě (prvenství má Velký bariérový útes u Austrálie).

Ptáte se, proč byste měli vyrazit právě sem? Belize, jakožto jediný anglicky mluvící stát Střední Ameriky, láká turisty na téměř neporušené životní prostředí, kilometry nádherných pláží nabízejících nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením a zachovalé památky mayské civilizace vyčnívajícící nad džunglí. Mnohotvárná krajina je  jen malou ukázkou toho, co může Belize skutečně nabídnout.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Belize s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během letních měsíců panuje období večerních dešťů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu