Belize
Belize

Peníze a ceny v Belize

Belizský dolar

Měnou je belizský dolar (BZD), americké dolary (USD) jsou přijímány všude.

Kurz: 1 $ = 2 BZ$ (několik let pevný kurz).

Na bankovkách je vyobrazena anglická královna. Jeden belizský dolar se dělí na 100 centů. Mince se objevují v hodnotách 1 a 5 dolarů, dále 50, 25 a 10 centů. Dejte si pozor na podobné značení dolaru $ USD i BZD, může to snadno zaměnit a být překvapeni dvojnásobnou cenou. Často je cena uváděna v obou měnách. Výměna peněz je možná v bance nebo v místních směnárnách. Na většině míst je možné platit i americkými dolary, a pokud mají drobné, klidně vám i v USD vrátí. Díky pevnému kurzu 1:2 není problém s přepočítáváním peněz při placení, jen si dávejte pozor na to, ve které měně vám vlastně vrací.

Ceny jsou ve srovnání s okolními státy, Mexikem a Guatemalou, poměrně vyšší. Je to způsobeno především uměle drženým pevným kurzem vůči USD a drahým importem zboží z Británie, USA a Mexika.

Směnárny a platba kartou

Některá menší místa neakceptují kreditní karty takže vždy je dobré mít s sebou nějakou hotovost, případně cestovní šek. Bankomaty (ATM) jsou v Belize běžně rozšířené v nejčastěji navštěvovaných turistických destinacích (Placenica, Punta Gorda, Belmopan, Dangriga, Belize City, San Pedro Ambergris Caye, Caye Caulker, Orange Walk, San Ignacio a Corozal). Některé jsou však určené pouze pro místní karty, jiné vám vydají peníze pouze na kartu VISA. Pokud máte kartu Master Card, nemusíte zoufat, peníze vám z ní vydají u přepážky (alespoň z naší zkušenosti – 2013). Raději se ještě před odjezdem informujte u své banky. Místní banky mají otevřeno pouhých pár hodin denně (od 8:00 do 13:00 hodin ve všední dny a některé i v sobotu od 9:00 do 11:00 hodin).

Kolik co stojí

Průměrné denní náklady mohou vyjít na cca 30–40 BZ$ na osobu a den, ale je to však samozřejmě individuální. Záleží také, na kolik dnů se průměr rozpočítává a kolik osob společně cestuje.

Spropitné a smlouvání

Spropitné v Belize není povinné, nicméně pokud jste s poskytnutými službami spokojeni, tak je velmi vhodné. Lidé zde vydělávají velmi málo, takže jsou vděčni téměř za cokoli, co dostanou navíc (portýři, průvodci). Některé hotely a restaurace si automaticky účtují povinný poplatek za službu do svého účtu (obvykle 10 %).

O cenách se příliš smlouvat nedá.

Jak ušetřit

I když je Belize nádherná a zajímavá země doporučujeme spojit její návštěvu ještě s další zemí, nejlépe se sousední Guatemalou nebo Mexikem. Letenky do Střední Ameriky nejsou zrovna levné, a tak je dobré této návštěvy maximálně využít.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:

1) Nízkorozpočtový budget pod 150 BZ$:

 • Kempování nebo postel v hostelu: 10–40 BZ$
 • Dvoulůžkový pokoj v hotelu: 50–100 BZ$
 • Stravování na ulici nebo vlastní: 3–10 BZ$
 • Doprava místním autobusem: 5 BZ$

2) Střední kategorie 150–400 BZ$:

 • Ubytování se soukromou koupelnou: 100–200 BZ$
 • Jídlo a pití v místní restauraci: 15–35 BZ$
 • Speleologické a dobrodružné aktivity: 65–200 BZ$
 • Taxi nebo pronájem auta: 20–80 BZ$

3) Luxusní varianta více než 400 BZ$:

 • Luxusní ubytování pro dvě osoby: od 300 BZ$
 • Jídlo v drahých restauracích: 30–50 BZ$
 • Doprava půjčeným autem nebo organizovanými shuttly: 80–100 BZ$
 • Nákupy, lázně, soukromý průvodce: od 100 BZ$

Chystáš se do Belize?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.