Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Belize

Aktuální kurz 1 BZ$ = 11.44 Kč

Belizský dolar

Měnou je belizský dolar (BZD), americké dolary (USD) jsou přijímány všude.

Kurz: 1 $ = 2 BZ$ (několik let pevný kurz).

Na bankovkách je vyobrazena anglická královna. Jeden belizský dolar se dělí na 100 centů. Mince se objevují v hodnotách 1 a 5 dolarů, dále 50, 25 a 10 centů. Dejte si pozor na podobné značení dolaru $ USD i BZD, může to snadno zaměnit a být překvapeni dvojnásobnou cenou. Často je cena uváděna v obou měnách. Výměna peněz je možná v bance nebo v místních směnárnách. Na většině míst je možné platit i americkými dolary, a pokud mají drobné, klidně vám i v USD vrátí. Díky pevnému kurzu 1:2 není problém s přepočítáváním peněz při placení, jen si dávejte pozor na to, ve které měně vám vlastně vrací.

Belizský dolar

Ceny jsou ve srovnání s okolními státy, Mexikem a Guatemalou, poměrně vyšší. Je to způsobeno především uměle drženým pevným kurzem vůči USD a drahým importem zboží z Británie, USA a Mexika.

Směnárny a platba kartou

Některá menší místa neakceptují kreditní karty takže vždy je dobré mít s sebou nějakou hotovost, případně cestovní šek. Bankomaty (ATM) jsou v Belize běžně rozšířené v nejčastěji navštěvovaných turistických destinacích (Placenica, Punta Gorda, Belmopan, Dangriga, Belize City, San Pedro Ambergris Caye, Caye Caulker, Orange Walk, San Ignacio a Corozal). Některé jsou však určené pouze pro místní karty, jiné vám vydají peníze pouze na kartu VISA. Pokud máte kartu Master Card, nemusíte zoufat, peníze vám z ní vydají u přepážky (alespoň z naší zkušenosti – 2013). Raději se ještě před odjezdem informujte u své banky. Místní banky mají otevřeno pouhých pár hodin denně (od 8:00 do 13:00 hodin ve všední dny a některé i v sobotu od 9:00 do 11:00 hodin).

Kolik co stojí

Průměrné denní náklady mohou vyjít na cca 30–40 BZ$ na osobu a den, ale je to však samozřejmě individuální. Záleží také, na kolik dnů se průměr rozpočítává a kolik osob společně cestuje.

Spropitné a smlouvání

Spropitné v Belize není povinné, nicméně pokud jste s poskytnutými službami spokojeni, tak je velmi vhodné. Lidé zde vydělávají velmi málo, takže jsou vděčni téměř za cokoli, co dostanou navíc (portýři, průvodci). Některé hotely a restaurace si automaticky účtují povinný poplatek za službu do svého účtu (obvykle 10 %).

O cenách se příliš smlouvat nedá.

Jak ušetřit

I když je Belize nádherná a zajímavá země doporučujeme spojit její návštěvu ještě s další zemí, nejlépe se sousední Guatemalou nebo Mexikem. Letenky do Střední Ameriky nejsou zrovna levné, a tak je dobré této návštěvy maximálně využít.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:

1) Nízkorozpočtový budget pod 150 BZ$:

 • Kempování nebo postel v hostelu: 10–40 BZ$
 • Dvoulůžkový pokoj v hotelu: 50–100 BZ$
 • Stravování na ulici nebo vlastní: 3–10 BZ$
 • Doprava místním autobusem: 5 BZ$

2) Střední kategorie 150–400 BZ$:

 • Ubytování se soukromou koupelnou: 100–200 BZ$
 • Jídlo a pití v místní restauraci: 15–35 BZ$
 • Speleologické a dobrodružné aktivity: 65–200 BZ$
 • Taxi nebo pronájem auta: 20–80 BZ$

3) Luxusní varianta více než 400 BZ$:

 • Luxusní ubytování pro dvě osoby: od 300 BZ$
 • Jídlo v drahých restauracích: 30–50 BZ$
 • Doprava půjčeným autem nebo organizovanými shuttly: 80–100 BZ$
 • Nákupy, lázně, soukromý průvodce: od 100 BZ$

Po stopách tajemné mayské civilizace

Toužíte poznat skutečnou karibskou zemi, v níž převládá divoká, leč překrásná příroda? Pak by vaše kroky měly směřovat do středoamerického Belize. Že vám tento název nic neříká? Pokračujte dále a prozradíme vám více.

Jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou, leží nezávislý stát Belize s hlavním městem Belmopan. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát. Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě (prvenství má Velký bariérový útes u Austrálie).

Ptáte se, proč byste měli vyrazit právě sem? Belize, jakožto jediný anglicky mluvící stát Střední Ameriky, láká turisty na téměř neporušené životní prostředí, kilometry nádherných pláží nabízejících nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením a zachovalé památky mayské civilizace vyčnívajícící nad džunglí. Mnohotvárná krajina je  jen malou ukázkou toho, co může Belize skutečně nabídnout.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Belize s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během letních měsíců panuje období večerních dešťů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu