Průvodce státem
Belize
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Belize

Historie v kostce

Na území dnešního Belize se v minulosti rozkládala vyspělá mayská civilizace, ktará zaujímala území Yukatánského poloostova přes Guatemalu, Belize až po sever Hondurasu a Salvadoru. Mayská civilizace však začala postupně upadat, a to již před dobou, než se o jeho kolonizaci pokusili španělští dobyvatelé. Španělé tuto oblast sice ovládli, nicméně se zde neusadili. První evropskou osadu založili až ztroskotaní britští námořníci v roce 1638.

Zajímavostí je, že až do poloviny 18. století bylo pobřeží Belize střediskem britských pirátů. Od roku 1840 dostala země jméno Britský Honduras a v průběhu několika dalších let se stala britskou kolonií.

V roce 1973 byl název změněn na dnešní Belize. Název státu je odvozen od stejnojmenné řeky, jejíž název v mayštině znamená „bahnem zakalená voda”. Od roku 1981 je Belize nezávislým členem Britského společenství národů Commonwealth v čele s královnou Alžbětou.

Historie Belize

Lidé

Místní lidé jsou nesmírně přátelští a zdvořilí. Nikam nespěchají, nestarají se o jiné, naopak si užívají klidu a pohody. Kromě místních obyvatel, kteří jsou potomci Mayů, afrických otroků a evropských osadníků, zde žije spousta jiných národností, takže si zde nikdo nepřipadá jako cizinec.

V ČR žije 34x více obyvatel než v Belize.

Svátky

Belize je známé pro velké množství svátků a oslav, takže nezáleží na tom, kdy sem vyrazíte, vždy máte jistotu, že se zde něco děje. Níže uvádíme pouze malý výčet těch nejoblíbenějších:

Festival čokolády (Chocolate Festival of Belize)

Festival určený nejenom milovníkům čokolády oslavuje vše, co má něco společného s kakaem a čokoládou, mayským pokrmem bohů. Tento festival probíhá o víkendu, kdy se slaví tzv. Commonwealth day (24. května) v oblasti Punta Gorda.

Humří festival (Lobsterfest)

Poslední červnový víkend probíhá v oblasti Placencia slavnostní otevírání sezóny humrů. Kromě nepřeberného množství humřích pokrmů si můžete užít bohatý kulturní program.

Den nezávislosti (Independence day)

Největším svátkem celého roku je Den nezávislosti (21. září), který je důkazem toho, že místní lidé milují oslavy. Ulice měst se zaplní průvody Belizanů s vlajkami, karnevalovými přehlídkami a tanečníky.

Fiesta de Carnaval

O víkendu před postní probíhá velká oslava v San Pedru. Přehlídka s kostýmy z klasických oslav je tentokrát nahrazena malováním na tělo a moučnou bitvou. Skvělou zábavou je tuhle bitvu sledovat, ale ještě zábavnější je se jí zúčastnit.

Kultura

Belize je výjimečné v tom, že se zde prolíná kultura, tradice a zvyklosti osmi různých kultur (Mayů, Kreolů, Mesticů, Garifuňanů, Indů, Mennonitů, Arabů a Číňanů). Mimo ně zde žije řada obyvatel z Kanady, Evropy či Spojených států. Na etnické konflikty či rasovou nesnášenlivost byste zde však narazili zřídkakdy. Právě naopak. Belize má pověst jednoho z nejpřátelštějších a nejtolerantnejších států na světě. Přestože je Belize obklopeno španělsky mluvícími zeměmi, a tudíž i ovlivněno španělskou kulturou, je zde místy cítit anglická atmosféra. V Belize City si zase chvílemi budete připadat jako na Jamajce, díky všude znějícím rytmům reggae, množstvím rastamanů a linoucí se vůni marihuany.

Jazyk

Belize je sice jediná země ve Střední americe s britským koloniálním dědictvím, má však silná pouta i s Latinskou Amerikou. To dokazuje fakt, že oficiálním úředním jazykem je sice angličtina, avšak mnohem rozšířenější je dialekt angličtiny, tzv. kreolština, ale i španělština. Oblevují se zde také domorodé jazyky, hlavně garifuna a mayština. Takže například: „Dobré ráno“ můžete slyšet v několika různých jazykových mutacích.

Minislovníček:

  • Anglicky: „Good morning!“
  • Španělsky: „¡Buenos días!“
  • Kreolsky: „Gud Mawnin!”
  • Garifunsky: „Buiti Binafi!”

Turismus

Pokud zvažujtete návštěvu Belize, pak je třeba podotknout, že tato země není moc vhodná pro typické konzumní turisty, kteří chtějí strávit svou dovolenou u tyrkysového moře v luxusním hotelu. Návštěva Belize je vhodná spíše pro cestovatele, kteří touží poznat místo jako takové, jeho zajímavosti, historii i současnost. Vzhledem k tomu, že Belize nepatří mezi turisticky vytížená místa, nemusíte se obávat, že budete o turisty „zakopávat“ na každém kroku. Je to však velká škoda, neboť samotné Belize patří k perlám Karibiku a je plné zajímavostí, o nichž má málokdo tušení.

Geografie

Belize je malý rovinatý stát prakticky bez jakýchkoliv velkých měst a hor, i když pobřeží v některých oblastech je zajímavě členité. Velkou část vnitrozemí vyplňuje hustý prales a bažinatá půda. 

Rozloha Belize je 3,5x menší než rozloha Česka.

Po stopách tajemné mayské civilizace

Toužíte poznat skutečnou karibskou zemi, v níž převládá divoká, leč překrásná příroda? Pak by vaše kroky měly směřovat do středoamerického Belize. Že vám tento název nic neříká? Pokračujte dále a prozradíme vám více.

Jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou, leží nezávislý stát Belize s hlavním městem Belmopan. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát. Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě (prvenství má Velký bariérový útes u Austrálie).

Ptáte se, proč byste měli vyrazit právě sem? Belize, jakožto jediný anglicky mluvící stát Střední Ameriky, láká turisty na téměř neporušené životní prostředí, kilometry nádherných pláží nabízejících nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením a zachovalé památky mayské civilizace vyčnívajícící nad džunglí. Mnohotvárná krajina je  jen malou ukázkou toho, co může Belize skutečně nabídnout.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Belize s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během letních měsíců panuje období večerních dešťů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu