Průvodce státem

Belize

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Po stopách tajemné mayské civilizace

Toužíte poznat skutečnou karibskou zemi, v níž převládá divoká, leč překrásná příroda? Pak by vaše kroky měly směřovat do středoamerického Belize. Že vám tento název nic neříká? Pokračujte dále a prozradíme vám více.

Jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou, leží nezávislý stát Belize s hlavním městem Belmopan. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát. Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě (prvenství má Velký bariérový útes u Austrálie).

Ptáte se, proč byste měli vyrazit právě sem? Belize, jakožto jediný anglicky mluvící stát Střední Ameriky, láká turisty na téměř neporušené životní prostředí, kilometry nádherných pláží nabízejících nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením a zachovalé památky mayské civilizace vyčnívajícící nad džunglí. Mnohotvárná krajina je  jen malou ukázkou toho, co může Belize skutečně nabídnout.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Belize s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během letních měsíců panuje období večerních dešťů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Belize

Co vidět a navštívit v Belize

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Belize

Zavřít boční panel

Belize Barrier Reef

Belize má výborné podmínky pro milovníky šnorchlování a potápění. Jednu z dominant Belize představuje druhý největší korálový útes na světě, který se táhne v délce 300 kilometrů. Tato největší přírodní památka nazývaná „Bariéra Belize“ si pro svou jedinečnost vysloužila i zápis na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Důkazem unikátnosti tohoto místa jsou také živočichové, jichž zde žije zhruba 600 druhů. Součástí rozlehlého korálového systému je i Great Blue Hole neboli velká modrá jáma, která má téměř dokonalý kruhový půdorys a je obklopena úzkým pásem pevniny. Jedná se o závrt krasového původu, který vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. Rozhodně sem doporučujeme vyjet se potápět nebo alespoň šnorchlovat.

Místní profíci dost dobře vědí, jak snadno přilákat rejnoky či hnědé žraloky, takže jich kolem vás poplave opravdu hodně a věřte, že ten zážitek za to rozhodně stojí! Říkáte si: „Proboha, potápět se mezi žraloky?“ Ale nemusíte mít strach, tento druh sice vypadá hrozivě, a i když dorůstá do délky kolem 8–18 metrů, pro člověka nepředstavuje nebezpečí. Živí se hlavně malými rybami a planktonem.

Dalším úžasným místem na šnorchlování je mořská rezervace Hol Chan Marine Reserve. I zde si můžete užít plavání mezi žraloky, rejnoky, želvami, kouzelnými korály a desítkami dalších ryb, jejichž pozorování vám odhalí svět, který jste dosud ve volné přírodě nespatřili.

Zavřít boční panel

Ambergris Caye

Součástí Belize je také 130 korálových útesů a písečných ostrůvků, z nich nejznámější je Ambergris Caye, největší belizský ostrov, který byl na základě recenzí uživatelů TripAdvisor již dvakrát zvolen nejatraktivnějším ostrovem světa.

Ambergris Caye je populární zejména u amerických turistů, kteří rádi kombinují dovolenou u moře s návštěvami menších klubů a potápěním. Jen několik kilometrů od ostrova se nachází jedny z nejkrásnějších potápěčských lokalit světa, které se mohou měřit i s podmořskými krásami Bali. Zajímavostí je, že hlavním dopravním prostředkem, který zde lidé často využívají pro cesty po píscích ve vnitrozemí, je golfový vozík. Nachází se zde pozůstatky mayského naleziště Marco Gonzalez, a tak si můžete okořenit návštěvu tropického ráje špetkou dávné historie.

Zavřít boční panel

Pozůstatky mayské civilizace

Belize bylo kdysi dávno centrem jedné z největších a nejmocnějších civilizací starověku. Mayská civilizace žila na území centrální Ameriky a zanikla zhruba před tisícem let. Dodnes není úplně jisté proč, jisté však je, že byla mayská civilizace neuvěřitelně vyspělá a zanechala po sobě mnoho pozoruhodných chrámů, paláců, ceremoniálních center a krásných vesniček ukrytých v deštných pralesech, kde i nadále přetrvávájí mayské zvyky a tradice.

Nejvyšší mayskou stavbou je Caracol, ale mnohem známější je Xunantunich, vůbec první Mayská ruina otevřená veřejnosti. Obě určitě stojí za návštěvu. Další mayské pozůstatky jsou například: Cerros: Maya Hill, Lamanai: Submerged Crocodile, Cahal Pech: Place of Ticks, Lubaantun: Place of Fallen Stones.

Zavřít boční panel

Actun Tunichil Muknal

Z trošku jiného soudku pochází posvátná Mayská jeskyně Actun Tunichil Muknal nacházející se uprostřed džungle. Tento složitý jeskynní systém si kdysi Mayové vybrali jako své obětiště a částečně i pohřebiště a vědci se dodnes přou o tom, jak přesně sem své oběti, jejichž kostry jsou tu k vidění dodnes, vlastně dopravovali. Cesta do jeskyní totiž zahrnuje půl kilometru dlouhý úsek složitého procházení úzkými cestami, lezení po kluzkých kamenech a žebříku, který nepůsobí zrovna solidním dojmem, ale i brodění metr a půl hlubokou vodou. Každopádně jde o nezapomenutelné dobrodružství, které můžeme jenom doporučit.

Zavřít boční panel

NP Crooked Tree

Při návštěvě Belize nesmíte opomenout také návštěvu některé z přírodních rezervací. Jednak uvidíte opravdu jedinečnou faunu a floru, zároveň si vše prohlédnete prakticky o samotě, protože turistů zde moc nepotkáte. V některých místech si budete připadat spíše jako při prohlídce zoologické a botanické zahrady.

Například park Crooked Tree je z tohoto pohledu naprosto mimořádný. Tolik druhů ptáků na jednom místě sotvakde uvidíte. Fascinující je pohled hlavně na stovky bílých volavek, které zde mají svá zimoviště. Ideální doba na pozorování je konec zimy a jaro, tedy období února, března a dubna.

Zavřít boční panel

NP Cockscomb

Dalším unikátním místem je rezervace Cockscomb Sanctuary, kde žije údajně nejvyšší koncentrace jaguárů na světě. I přesto se s nimi setkáte opravdu výjimečně, uvidíte zde tolik jiných exotických zvířat, že rozhodně neodjedete zklamaní.

Zavřít boční panel

Banánová farma

Banány jsou světově oblíbeným ovocem, ale jen málokdo ví o tom, jak se pěstují a zpracovájí. Věděli jste třeba, že na světě existuje mnoho různých odrůd banánů, různých velikostí, tvarů a chutí, a že banánovník není strom, ale bylina? To a mnohem více se dozvíte na prohlídce Bunches of Fun Banana Farm Tours, díky níž se už na banány nikdy nebudete dívat stejně. Více informací.

Počasí a sezóny v Belize

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Belize
V malém Belize se teploty regionálně neliší

27 °C

29 °C

31 °C

33 °C

34 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

29 °C

28 °C

Počasí

V Belize panuje vlhké tropické podnebí s celoročně vysokými teplotami, které se v průměru pohybují mezi 23–28 °C. Jeho charakteristickým rysem je střídání období dešťů (květen–listopad) a období sucha (únor–květen). Belize leží v oblasti hurikánů, které hrozí nejvíce v září a říjnu. Velké škody však způsobí jen výjimečně.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Belize jsou měsíce od prosince do května. V této době je však hlavní turistická sezona, takže počítejte i vyššími cenami.

Skvělé akce do Belize

ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
Z Prahy do celé Střední Ameriky
12 894 Kč
2017-06-08T10:20:46+02:00 12 komentářů
5 starších akcí
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu