Průvodce státem

Belize

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Po stopách tajemné mayské civilizace

Toužíte poznat skutečnou karibskou zemi, v níž převládá divoká, leč překrásná příroda? Pak by vaše kroky měly směřovat do středoamerického Belize. Že vám tento název nic neříká? Pokračujte dále a prozradíme vám více.

Jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou, leží nezávislý stát Belize s hlavním městem Belmopan. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát. Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě (prvenství má Velký bariérový útes u Austrálie).

Ptáte se, proč byste měli vyrazit právě sem? Belize, jakožto jediný anglicky mluvící stát Střední Ameriky, láká turisty na téměř neporušené životní prostředí, kilometry nádherných pláží nabízejících nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením a zachovalé památky mayské civilizace vyčnívajícící nad džunglí. Mnohotvárná krajina je  jen malou ukázkou toho, co může Belize skutečně nabídnout.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Belize s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během letních měsíců panuje období večerních dešťů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Belize

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Na území dnešního Belize se v minulosti rozkládala vyspělá mayská civilizace, ktará zaujímala území Yukatánského poloostova přes Guatemalu, Belize až po sever Hondurasu a Salvadoru. Mayská civilizace však začala postupně upadat, a to již před dobou, než se o jeho kolonizaci pokusili španělští dobyvatelé. Španělé tuto oblast sice ovládli, nicméně se zde neusadili. První evropskou osadu založili až ztroskotaní britští námořníci v roce 1638.

Zajímavostí je, že až do poloviny 18. století bylo pobřeží Belize střediskem britských pirátů. Od roku 1840 dostala země jméno Britský Honduras a v průběhu několika dalších let se stala britskou kolonií.

V roce 1973 byl název změněn na dnešní Belize. Název státu je odvozen od stejnojmenné řeky, jejíž název v mayštině znamená „bahnem zakalená voda”. Od roku 1981 je Belize nezávislým členem Britského společenství národů Commonwealth v čele s královnou Alžbětou.

Historie Belize

Lidé

Místní lidé jsou nesmírně přátelští a zdvořilí. Nikam nespěchají, nestarají se o jiné, naopak si užívají klidu a pohody. Kromě místních obyvatel, kteří jsou potomci Mayů, afrických otroků a evropských osadníků, zde žije spousta jiných národností, takže si zde nikdo nepřipadá jako cizinec.

V ČR žije 34x více obyvatel než v Belize.

Svátky

Belize je známé pro velké množství svátků a oslav, takže nezáleží na tom, kdy sem vyrazíte, vždy máte jistotu, že se zde něco děje. Níže uvádíme pouze malý výčet těch nejoblíbenějších:

Festival čokolády (Chocolate Festival of Belize)

Festival určený nejenom milovníkům čokolády oslavuje vše, co má něco společného s kakaem a čokoládou, mayským pokrmem bohů. Tento festival probíhá o víkendu, kdy se slaví tzv. Commonwealth day (24. května) v oblasti Punta Gorda.

Humří festival (Lobsterfest)

Poslední červnový víkend probíhá v oblasti Placencia slavnostní otevírání sezóny humrů. Kromě nepřeberného množství humřích pokrmů si můžete užít bohatý kulturní program.

Den nezávislosti (Independence day)

Největším svátkem celého roku je Den nezávislosti (21. září), který je důkazem toho, že místní lidé milují oslavy. Ulice měst se zaplní průvody Belizanů s vlajkami, karnevalovými přehlídkami a tanečníky.

Fiesta de Carnaval

O víkendu před postní probíhá velká oslava v San Pedru. Přehlídka s kostýmy z klasických oslav je tentokrát nahrazena malováním na tělo a moučnou bitvou. Skvělou zábavou je tuhle bitvu sledovat, ale ještě zábavnější je se jí zúčastnit.

Kultura

Belize je výjimečné v tom, že se zde prolíná kultura, tradice a zvyklosti osmi různých kultur (Mayů, Kreolů, Mesticů, Garifuňanů, Indů, Mennonitů, Arabů a Číňanů). Mimo ně zde žije řada obyvatel z Kanady, Evropy či Spojených států. Na etnické konflikty či rasovou nesnášenlivost byste zde však narazili zřídkakdy. Právě naopak. Belize má pověst jednoho z nejpřátelštějších a nejtolerantnejších států na světě. Přestože je Belize obklopeno španělsky mluvícími zeměmi, a tudíž i ovlivněno španělskou kulturou, je zde místy cítit anglická atmosféra. V Belize City si zase chvílemi budete připadat jako na Jamajce, díky všude znějícím rytmům reggae, množstvím rastamanů a linoucí se vůni marihuany.

Jazyk

Belize je sice jediná země ve Střední americe s britským koloniálním dědictvím, má však silná pouta i s Latinskou Amerikou. To dokazuje fakt, že oficiálním úředním jazykem je sice angličtina, avšak mnohem rozšířenější je dialekt angličtiny, tzv. kreolština, ale i španělština. Oblevují se zde také domorodé jazyky, hlavně garifuna a mayština. Takže například: „Dobré ráno“ můžete slyšet v několika různých jazykových mutacích.

Minislovníček:

 • Anglicky: „Good morning!“
 • Španělsky: „¡Buenos días!“
 • Kreolsky: „Gud Mawnin!”
 • Garifunsky: „Buiti Binafi!”

Turismus

Pokud zvažujtete návštěvu Belize, pak je třeba podotknout, že tato země není moc vhodná pro typické konzumní turisty, kteří chtějí strávit svou dovolenou u tyrkysového moře v luxusním hotelu. Návštěva Belize je vhodná spíše pro cestovatele, kteří touží poznat místo jako takové, jeho zajímavosti, historii i současnost. Vzhledem k tomu, že Belize nepatří mezi turisticky vytížená místa, nemusíte se obávat, že budete o turisty „zakopávat“ na každém kroku. Je to však velká škoda, neboť samotné Belize patří k perlám Karibiku a je plné zajímavostí, o nichž má málokdo tušení.

Geografie

Belize je malý rovinatý stát prakticky bez jakýchkoliv velkých měst a hor, i když pobřeží v některých oblastech je zajímavě členité. Velkou část vnitrozemí vyplňuje hustý prales a bažinatá půda.

Rozloha Belize je 3,5x menší než rozloha Česka.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Belizský dolar

Měnou je belizský dolar (BZD), americké dolary (USD) jsou přijímány všude.

Kurz: 1 $ = 2 BZ$ (několik let pevný kurz).

Na bankovkách je vyobrazena anglická královna. Jeden belizský dolar se dělí na 100 centů. Mince se objevují v hodnotách 1 a 5 dolarů, dále 50, 25 a 10 centů. Dejte si pozor na podobné značení dolaru $ USD i BZD, může to snadno zaměnit a být překvapeni dvojnásobnou cenou. Často je cena uváděna v obou měnách. Výměna peněz je možná v bance nebo v místních směnárnách. Na většině míst je možné platit i americkými dolary, a pokud mají drobné, klidně vám i v USD vrátí. Díky pevnému kurzu 1:2 není problém s přepočítáváním peněz při placení, jen si dávejte pozor na to, ve které měně vám vlastně vrací.

Belizský dolar

Ceny jsou ve srovnání s okolními státy, Mexikem a Guatemalou, poměrně vyšší. Je to způsobeno především uměle drženým pevným kurzem vůči USD a drahým importem zboží z Británie, USA a Mexika.

Směnárny a platba kartou

Některá menší místa neakceptují kreditní karty takže vždy je dobré mít s sebou nějakou hotovost, případně cestovní šek. Bankomaty (ATM) jsou v Belize běžně rozšířené v nejčastěji navštěvovaných turistických destinacích (Placenica, Punta Gorda, Belmopan, Dangriga, Belize City, San Pedro Ambergris Caye, Caye Caulker, Orange Walk, San Ignacio a Corozal). Některé jsou však určené pouze pro místní karty, jiné vám vydají peníze pouze na kartu VISA. Pokud máte kartu Master Card, nemusíte zoufat, peníze vám z ní vydají u přepážky (alespoň z naší zkušenosti – 2013). Raději se ještě před odjezdem informujte u své banky. Místní banky mají otevřeno pouhých pár hodin denně (od 8:00 do 13:00 hodin ve všední dny a některé i v sobotu od 9:00 do 11:00 hodin).

Kolik co stojí

Průměrné denní náklady mohou vyjít na cca 30–40 BZ$ na osobu a den, ale je to však samozřejmě individuální. Záleží také, na kolik dnů se průměr rozpočítává a kolik osob společně cestuje.

Spropitné a smlouvání

Spropitné v Belize není povinné, nicméně pokud jste s poskytnutými službami spokojeni, tak je velmi vhodné. Lidé zde vydělávají velmi málo, takže jsou vděčni téměř za cokoli, co dostanou navíc (portýři, průvodci). Některé hotely a restaurace si automaticky účtují povinný poplatek za službu do svého účtu (obvykle 10 %).

O cenách se příliš smlouvat nedá.

Jak ušetřit

I když je Belize nádherná a zajímavá země doporučujeme spojit její návštěvu ještě s další zemí, nejlépe se sousední Guatemalou nebo Mexikem. Letenky do Střední Ameriky nejsou zrovna levné, a tak je dobré této návštěvy maximálně využít.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:

1) Nízkorozpočtový budget pod 150 BZ$:

 • Kempování nebo postel v hostelu: 10–40 BZ$
 • Dvoulůžkový pokoj v hotelu: 50–100 BZ$
 • Stravování na ulici nebo vlastní: 3–10 BZ$
 • Doprava místním autobusem: 5 BZ$

2) Střední kategorie 150–400 BZ$:

 • Ubytování se soukromou koupelnou: 100–200 BZ$
 • Jídlo a pití v místní restauraci: 15–35 BZ$
 • Speleologické a dobrodružné aktivity: 65–200 BZ$
 • Taxi nebo pronájem auta: 20–80 BZ$

3) Luxusní varianta více než 400 BZ$:

 • Luxusní ubytování pro dvě osoby: od 300 BZ$
 • Jídlo v drahých restauracích: 30–50 BZ$
 • Doprava půjčeným autem nebo organizovanými shuttly: 80–100 BZ$
 • Nákupy, lázně, soukromý průvodce: od 100 BZ$
Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Belize

Existuje mnoho způsobů, jak se dopravit do Belize. Nejčastejším z nich bývá letecká doprava, ale dostat se sem můžete jakýmkoli dopravním prostředkem: autobusem, autem, lodí nebo klidně na koni.

Letecká doprava

Na mezinárodní letiště u Belize City, nesoucí název Philip S. W. Goldson International Airport, běžné létají přímé linky z amerických měst či okolních středoamerických států. Letiště nacházející se 15 kilometrů severozápadně od Belize City je sice nejrušnějším a největším letištěm v celé zemi, nicméně se na něj vejdou sotva dvě až tři velká letadla. Do Belize City se z letiště dostanete taxíkem, vypůjčeným autem a trochu komplikovaně i místním autobusem.

Průměrná doba letu do Belize City s odletem z Prahy trvá zhruba 17 hodin, pokud byste však rádi něco ušetřili, zvolte let do mexického Cancúnu, kde přesednete na linkový autobus směřující na jih a za zhruba 5–6 hodin dorazíte na severní hranici Belize. Tímto způsobem můžete ušetřit proti „přímému“ letu do Belize City i několik tisíc na osobu.

Autobusová doprava

Jak již bylo napsáno výše, do Belize se můžete jednoduše dopravit pravidelnými autobusovými linkami. Mexická autobusová společnost ADO nabízí expresní dopravu klimatizovanými autobusy z Cancúnu (102 BZ$, 10 hodin) a z Méridy (102 BZ$, 10 hodin) do Belize City přes Corozal a Orange Walk. Velkou výhodou je, že je cesta poměrně rychlá a velmi levná.

Lodní doprava

Dalším způsobem, jakým se můžete dopravit do Belize z okolních států, je lodní dopravou z Guatemaly (Puerto Barrios a Livingston) a z Hondurasu (Puerto Cortés). Cesta lodí trvá zhruba 5 hodin a vyjde na 50–60 BZ$.

Automobilová doprava

Pokud se chystáte přejet z Mexika do Belize autem, je to sice možné, ale relativně složité. Především je potřeba upozornit na jednu důležitou věc. Žádná mezinárodní autopůjčovana vám totiž nepovolí výjezd autem za hranice Mexika ani do Belize, ani do Guatemaly.

Abyste mohli vyrazit autem za hranice Mexika, musíte si auto vypůjčit od místních půjčoven. Auta jsou zde jako nová a s profesionálním servisem, musíte jim už při rezervaci říct, že se chystáte do Belize nebo do Guatemaly. Vyřízení potřebných dokumentů trvá i několik dní. Dále se připravte na to, že budete muset na Mexické hranici z auta všechno vyložit, projít se zavazadly, která vám budou pečlivě prohledána přes celnici a na belizské straně vše opět naložit. Tímto způsobem se má omezit levné nakupování v Chetumalu (hledají především potraviny).

Na zpáteční cestě už tak přísné kontroly nebývají. Pokud plánujete cestovat pouze mezi ostrovy a většími městy, auto je vám víceméně k ničemu, akorát tím eliminujete čekání na autobusy a připravíte se o autentický zážitek.

Jak se nejlépe dopravovat

Ačkoliv je Belize relativně malou zemí a všechny hlavní silnice jsou nyní kompletně zpevněné, velké procento cestovatelů využívá k cestování po Belize autobusovou dopravu, která se těší značné popularitě i mezi místními. A není se čemu divit, pokud neplánujete jezdit na zcela zapadlá místa v pralese, autobusy vás bezpečně a především levně dopraví po celé zemi.

Autobusem

Rozlišují se na dva tipy – běžné a expresní. Ty běžné zastavují kdekoli po cestě na základě mávnutí, zatímco ty expresní zastavují pouze ve větších městech.

Z Belize City se dostanete autobusem téměř po celé zemi (hlavní trasa spojuje Belize City s Corozalem a Benque Viejo del Carmen). Sice se ve většině případů jedná o staré americké školní autobusy, které nejsou moc komfortní, ale v mnoha z nich hraje hudba a vládne pohodová atmosféra. Navíc jezdí relativně často a kromě období kolem svátků není potřeba jízdenky předem rezervovat. Jízdenka se kupuje až během jízdy. Autobusová spojení a více informací o cestování autobusem naleznete na adrese guidetobelize.info.

Autem

Pokud dáváte přednost cestování autem, v Belize je půjčení auta možné například v Corozalu, Belize City, San Ignaciu nebo v Placencii. Jezdí se vpravo a řízení obvykle není příliš stresující. Provoz i vzdálenosti jsou malé, hlavní silnice kvalitní.

Silnice v Belize

Letadlem

Kromě mezinárodního letiště Philip S. W. Goldson International Airport, existuje v Belize několik menších letišť, mezi nimiž bez obtíží fungují vnitrostátní lety. Stejně tak funguje letecká doprava na oblíbená turistická letoviska, jako je například ostrov Ambergris Caye. Vnitrostátní dopravu zajišťují především aerolinky Maya Island Air a Tropic Air.

Lodí

Lodní doprava je rozšířená zejména mezi Belize City a ostrovy Ambergris Caye, Caye Caulker a Caye Chapel. Lodní terminál v belizské metropoli střeží ochranka, nicméně i tak si zde dávejte pozor na svá zavazadla. Motorové čluny společnosti Caye Caulker Water Taxi, které pojmou přes 30 lidí, odjíždí na ostrovy několikrát denně. Opět neočekávejte žádný komfort.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Belizská kuchyně

Stejně jako je pestré místní obyvatelstvo, je pestrá i tradiční kuchyně. Belizská kuchyně nabízí úchvatnou kombinaci hned několika světových kuchyní (latinskoamerické, karibské a britské kuchyně) a je velmi snadná i k naučení. Jejími základními surovinami jsou rýže, fazole a dušené kuře.

Dušené kuře

Tradičním kreolským jídlem jsou červené fazole uvařené s rýží v kokosovém mléku, podáváné s masem nebo rybou a výbornou pálivou omáčkou. Častěji než na zeleninu zde narazíte na bramborový salát, smažené banány či pšeničné tortilly. Belize je přímořský stát, a proto místní kuchyně obsahuje i mnoho ryb a darů moře. Ryby na grilu zde připravují excelentně, a to třeba i takové delikatesy, jako jsou poměrně vzácné ryby (barracuda, krevety, fritované mušle, humry, kanice apod).

Místní restaurace

Nenechte se zmást tím, že by kvalita jídla nějak souvisela se vzhledem restaurace. Na ostrovech jsou kavárny v podstatě pouze jen přístřešky s palmovou střechu. Někde samozřejmě narazíte i na luxusní restaurace, ale většinou se přípravte na něco mezi těmito extrémy. Belizské pokrmy jsou velmi jednoduché, ale zato nesmírně chutné! Největší kvalitou zdejší kuchyně není ani tak samotné jídlo, jako ti, kdo vám jej s láskou připravují, zdejší lidé. Jejich přátelská povaha je něco, co je na mnoha místech naší planety už jen velmi obtížné nalézt.

Co se nápojů týče, hlavním pivovarem je Belikin a pivo stejnojmenné značky. Stejně jako v jiných karibských zemích je klasickým a kvalitním pitím zdejší rum. V Belize se vyrábí i gin, brandy nebo vodka, ale nejsou to příliš kvalitní nápoje. Na vesnicích se můžete setkat s víny z lesních plodů či oříšků kešu. Oblíbené nápoje jsou také káva a čaj. Za ochutnání stojí i specialita z chaluh, mléka, skořice a šlehačky.

Tipy, kde se v Belize dobře najíst a napít

San Ignacio:

 • Guava Limb Cafe (hlavní chod 14–38 BZ$)
 • Pop's Restaurant (snídaně 4–13 BZ$)

San Pedro:

 • Elvi's Kitchen (hlavní chod 18–37 BZ$)
 • Blue Water Grill (hlavní chod 30–60 BZ$)
 • Estel's Dine by the Sea (snídaně 12–20 BZ$, hlavní chod 15–35 BZ$)
 • Caliente Restaurant

Belize City:

 • Riverside Tavern
 • Nerie's II
 • Senor Coconut
 • Celebrity Restaurant (hlavní chod 16–40 BZ$)

Caye Caulker:

 • Habaneros (32–58 BZ$)

Placencia:

 • Maya Beach Bistro (hlavní chod – oběd 18–39 BZ$, večeře 28–58 BZ$)
 • Dawn's Grill N Go (9–15 BZ$)
 • Tranquilo mains (24–32 BZ$)
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Projížďky na kole a na koni

Belize je vzhledem ke své kouzelné přírodě a příjemnému podnebí ideálním místem pro ty, kteří chtějí prožít svojí dovolenou aktivně. Například v oblasti Cayo Distrikt stačí nasednout na koně a můžete prakticky ihned vyrazit do přírody. S modernizací cest v zemi se stává Belize stále více oblíbenějším cílem také pro ty, kteří si chtějí exotickou destinaci projet na kole. Cyklisty lákájí především relativně malé vzdálenosti mezi jednotlivými památkami a poměrně klidná doprava.

Pozorování ptactva

Ruku v ruce s pracovními stresy stále více roste poptávka po útěku do přírody spojená s pozorováním ptactva, které rychle a účině regeneruje unavený mozek. V Belize se nachází takové množství ptactva, že můžete tuhle aktivitu podnikat prakticky všude.

Tukan Aracari

Kajaking/kánoing

Dalšími velice oblíbenými a relativně levnými aktivitami je kajaking, kánoing a nové také sjíždění řek na nafukovacích kruzích. Zábavné jízdy bývají mnohdy spojené i s prohlídkami jeskyní, které jsou kruhům přizpůsobené. Pohled z vody na divokou přírodu je dokonalým mixem přírodního dobrodružství a dokonalé relaxace, drobné peřeje a neznalost terénu před vámi udělá z této cesty neobyčejné dobrodružství, na nějž budete ještě dlouho vzpomínat.

Windsurfing

Od února do června nabízí počasí na hlavních ostrovech vyhovující vítr také pro oblíbený windsurfing. Vzhledem k tomu, že belizské pobřeží chrání Bariérový útes Belize, je tato oblast ideální i pro začátečníky, kteří se mohou za pohodové atmosféry naučit základy, které později zúročí na jiných místech. Ideálním místem je opět Hopkins, který nabízí málo turistů, rozumné ceny a především přátelský přístup.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Při návštěvě Belize mějte na paměti, že se stále jedná o zemi třetího světa, proto je důležité pít pouze balenou vodu a být více opatrní, co se jídla týče. Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci přenášené komáry (dengue či malárie). Kromě jiných medikamentů doporučujeme přibalit i léky proti zažívacím obtížím, opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem a repelenty.

Kriminalita

Pokud se chystáte do Belize, připravte se na to, že vás část lidí bude od této cesty odrazovat kvůli vysoké míře kriminality. V Belize je však relativně bezpečno, ačkoli stejně jako všude jinde na světě je nejlepší používat zdravý rozum: Dávat si pozor na dražší věci a peníze, nepohybovat se v noci v temných uličkách, vyhnout se užívání drog. Za nejnebezpečnější část Belize je povážováno město Belize City, které bohužel trpí syndromem velkých latinsko-amerických měst a je poněkud divočejší (bezdomovci, drogově závislí, zloději). Snažte se si cestu naplánovat tak, abyste sem nedojeli v noci. I když opatrnosti není nikdy dost, nemusíte se ničeho obávat, problémy se málokdy objeví, v regionu Střední Ameriky patří Belize k nejbezpečnějším zemím.

Riziko katastrof

Pobřeží je často sužováno hurikány a jeden z nejničivějších přišel v roce 1961, kdy bylo téměř zničeno Belize City. Vážné následky měl i hurikán v roce 1978, v roce 2000 a 2001 zase udeřily hurikány Keith a Iris.

Důležité kontakty

 • Hasiči: 911
 • Policie: 911

Honorární konzulát Belize v České republice

 • Konzulát Belize
 • Karmelitská 21
 • Praha 1 – Malá Strana
 • Tel/fax: 00420-257 532 263
 • E-mail: consulate.belize@atlas.cz

Honorární konzulát České republiky v Belize

 • 6 Westby Street, Orange Walk Town
 • P. O.Box 164
 • tel: 00501/322 22 25, 322 33 73
 • fax: 00501/322 25 28
 • e-mail: belize@honorary.mzv.cz
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 30 dnů od prvního vstupu na území země, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt. O prodloužení pobytu nad 30 dnů lze požádat příslušné imigrační úřady přímo v Belize.

Další dokumenty

Při vstupu do Belize je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Migrační úředníci po vás mohou požadovat, abyste jakožto turista prokázal dostatečné finanční prostředky na pobyt v Belize ve výši 30 USD/den, adresu hotelu a zpáteční letenku/jízdenku nebo prostředky na zpáteční cestu. Doporučuje se proto předkládat platnou kreditní kartu, která je při vstupu do země akceptována. Překročení povolené délky pobytu je pokutováno částkou 1.000 BZD.

Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem je vyžadován řidičský průkaz, doklad o vlastnictví automobilu či motorového vozidla a doklad o pojištění vozidla (může být zakoupen na hraničním přechodu při vstupu do země).

Stejně jako ve většině zemí se platí odletová taxa ve výši 37,50 BZD, poplatek může být již zahrnut v ceně letenky.

Očkování

Žloutenka A, B, břišní tyfus.

Celní předpisy

Dovoz a vývoz střelných zbraní a předkolumbovských památek podléhá přísné kontrole celních orgánů. Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz rostlin a zvířat.

Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování osobních potřeb cestujícího vyjma zboží pro obchodní účely. Bezcelně lze dovézt například 1 litr alkoholu nebo vína, 250 g tabáku, 50 doutníků nebo 200 cigaret.

Co vidět a navštívit v Belize

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Belize

Zavřít boční panel

Belize Barrier Reef

Belize má výborné podmínky pro milovníky šnorchlování a potápění. Jednu z dominant Belize představuje druhý největší korálový útes na světě, který se táhne v délce 300 kilometrů. Tato největší přírodní památka nazývaná „Bariéra Belize“ si pro svou jedinečnost vysloužila i zápis na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Důkazem unikátnosti tohoto místa jsou také živočichové, jichž zde žije zhruba 600 druhů. Součástí rozlehlého korálového systému je i Great Blue Hole neboli velká modrá jáma, která má téměř dokonalý kruhový půdorys a je obklopena úzkým pásem pevniny. Jedná se o závrt krasového původu, který vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. Rozhodně sem doporučujeme vyjet se potápět nebo alespoň šnorchlovat.

Místní profíci dost dobře vědí, jak snadno přilákat rejnoky či hnědé žraloky, takže jich kolem vás poplave opravdu hodně a věřte, že ten zážitek za to rozhodně stojí! Říkáte si: „Proboha, potápět se mezi žraloky?“ Ale nemusíte mít strach, tento druh sice vypadá hrozivě, a i když dorůstá do délky kolem 8–18 metrů, pro člověka nepředstavuje nebezpečí. Živí se hlavně malými rybami a planktonem.

Dalším úžasným místem na šnorchlování je mořská rezervace Hol Chan Marine Reserve. I zde si můžete užít plavání mezi žraloky, rejnoky, želvami, kouzelnými korály a desítkami dalších ryb, jejichž pozorování vám odhalí svět, který jste dosud ve volné přírodě nespatřili.

Zavřít boční panel

Ambergris Caye

Součástí Belize je také 130 korálových útesů a písečných ostrůvků, z nich nejznámější je Ambergris Caye, největší belizský ostrov, který byl na základě recenzí uživatelů TripAdvisor již dvakrát zvolen nejatraktivnějším ostrovem světa.

Ambergris Caye je populární zejména u amerických turistů, kteří rádi kombinují dovolenou u moře s návštěvami menších klubů a potápěním. Jen několik kilometrů od ostrova se nachází jedny z nejkrásnějších potápěčských lokalit světa, které se mohou měřit i s podmořskými krásami Bali. Zajímavostí je, že hlavním dopravním prostředkem, který zde lidé často využívají pro cesty po píscích ve vnitrozemí, je golfový vozík. Nachází se zde pozůstatky mayského naleziště Marco Gonzalez, a tak si můžete okořenit návštěvu tropického ráje špetkou dávné historie.

Zavřít boční panel

Pozůstatky mayské civilizace

Belize bylo kdysi dávno centrem jedné z největších a nejmocnějších civilizací starověku. Mayská civilizace žila na území centrální Ameriky a zanikla zhruba před tisícem let. Dodnes není úplně jisté proč, jisté však je, že byla mayská civilizace neuvěřitelně vyspělá a zanechala po sobě mnoho pozoruhodných chrámů, paláců, ceremoniálních center a krásných vesniček ukrytých v deštných pralesech, kde i nadále přetrvávájí mayské zvyky a tradice.

Nejvyšší mayskou stavbou je Caracol, ale mnohem známější je Xunantunich, vůbec první Mayská ruina otevřená veřejnosti. Obě určitě stojí za návštěvu. Další mayské pozůstatky jsou například: Cerros: Maya Hill, Lamanai: Submerged Crocodile, Cahal Pech: Place of Ticks, Lubaantun: Place of Fallen Stones.

Zavřít boční panel

Actun Tunichil Muknal

Z trošku jiného soudku pochází posvátná Mayská jeskyně Actun Tunichil Muknal nacházející se uprostřed džungle. Tento složitý jeskynní systém si kdysi Mayové vybrali jako své obětiště a částečně i pohřebiště a vědci se dodnes přou o tom, jak přesně sem své oběti, jejichž kostry jsou tu k vidění dodnes, vlastně dopravovali. Cesta do jeskyní totiž zahrnuje půl kilometru dlouhý úsek složitého procházení úzkými cestami, lezení po kluzkých kamenech a žebříku, který nepůsobí zrovna solidním dojmem, ale i brodění metr a půl hlubokou vodou. Každopádně jde o nezapomenutelné dobrodružství, které můžeme jenom doporučit.

Zavřít boční panel

NP Crooked Tree

Při návštěvě Belize nesmíte opomenout také návštěvu některé z přírodních rezervací. Jednak uvidíte opravdu jedinečnou faunu a floru, zároveň si vše prohlédnete prakticky o samotě, protože turistů zde moc nepotkáte. V některých místech si budete připadat spíše jako při prohlídce zoologické a botanické zahrady.

Například park Crooked Tree je z tohoto pohledu naprosto mimořádný. Tolik druhů ptáků na jednom místě sotvakde uvidíte. Fascinující je pohled hlavně na stovky bílých volavek, které zde mají svá zimoviště. Ideální doba na pozorování je konec zimy a jaro, tedy období února, března a dubna.

Zavřít boční panel

NP Cockscomb

Dalším unikátním místem je rezervace Cockscomb Sanctuary, kde žije údajně nejvyšší koncentrace jaguárů na světě. I přesto se s nimi setkáte opravdu výjimečně, uvidíte zde tolik jiných exotických zvířat, že rozhodně neodjedete zklamaní.

Zavřít boční panel

Banánová farma

Banány jsou světově oblíbeným ovocem, ale jen málokdo ví o tom, jak se pěstují a zpracovájí. Věděli jste třeba, že na světě existuje mnoho různých odrůd banánů, různých velikostí, tvarů a chutí, a že banánovník není strom, ale bylina? To a mnohem více se dozvíte na prohlídce Bunches of Fun Banana Farm Tours, díky níž se už na banány nikdy nebudete dívat stejně. Více informací.

Počasí a sezóny v Belize

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Belize
V malém Belize se teploty regionálně neliší

27 °C

29 °C

31 °C

33 °C

34 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

29 °C

28 °C

Počasí

V Belize panuje vlhké tropické podnebí s celoročně vysokými teplotami, které se v průměru pohybují mezi 23–28 °C. Jeho charakteristickým rysem je střídání období dešťů (květen–listopad) a období sucha (únor–květen). Belize ovšem leží v oblasti, kterou od června do listopadu bičují hurikány. Některé jsou mírné, jiné způsobí hodně škod.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Belize jsou měsíce od prosince do května. V této době je však hlavní turistická sezona, takže počítejte i vyššími cenami.

Skvělé akce do Belize

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu