Průvodce státem
Belize
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Belize

Belizská kuchyně

Stejně jako je pestré místní obyvatelstvo, je pestrá i tradiční kuchyně. Belizská kuchyně nabízí úchvatnou kombinaci hned několika světových kuchyní (latinskoamerické, karibské a britské kuchyně) a je velmi snadná i k naučení. Jejími základními surovinami jsou rýže, fazole a dušené kuře.

Dušené kuře

Tradičním kreolským jídlem jsou červené fazole uvařené s rýží v kokosovém mléku, podáváné s masem nebo rybou a výbornou pálivou omáčkou. Častěji než na zeleninu zde narazíte na bramborový salát, smažené banány či pšeničné tortilly. Belize je přímořský stát, a proto místní kuchyně obsahuje i mnoho ryb a darů moře. Ryby na grilu zde připravují excelentně, a to třeba i takové delikatesy, jako jsou poměrně vzácné ryby (barracuda, krevety, fritované mušle, humry, kanice apod).

Místní restaurace

Nenechte se zmást tím, že by kvalita jídla nějak souvisela se vzhledem restaurace. Na ostrovech jsou kavárny v podstatě pouze jen přístřešky s palmovou střechu. Někde samozřejmě narazíte i na luxusní restaurace, ale většinou se přípravte na něco mezi těmito extrémy. Belizské pokrmy jsou velmi jednoduché, ale zato nesmírně chutné! Největší kvalitou zdejší kuchyně není ani tak samotné jídlo, jako ti, kdo vám jej s láskou připravují, zdejší lidé. Jejich přátelská povaha je něco, co je na mnoha místech naší planety už jen velmi obtížné nalézt.

Co se nápojů týče, hlavním pivovarem je Belikin a pivo stejnojmenné značky. Stejně jako v jiných karibských zemích je klasickým a kvalitním pitím zdejší rum. V Belize se vyrábí i gin, brandy nebo vodka, ale nejsou to příliš kvalitní nápoje. Na vesnicích se můžete setkat s víny z lesních plodů či oříšků kešu. Oblíbené nápoje jsou také káva a čaj. Za ochutnání stojí i specialita z chaluh, mléka, skořice a šlehačky.

Tipy, kde se v Belize dobře najíst a napít

San Ignacio:

 • Guava Limb Cafe (hlavní chod 14–38 BZ$)
 • Pop's Restaurant (snídaně 4–13 BZ$)

San Pedro:

 • Elvi's Kitchen (hlavní chod 18–37 BZ$)
 • Blue Water Grill (hlavní chod 30–60 BZ$)
 • Estel's Dine by the Sea (snídaně 12–20 BZ$, hlavní chod 15–35 BZ$)
 • Caliente Restaurant

Belize City:

 • Riverside Tavern
 • Nerie's II
 • Senor Coconut
 • Celebrity Restaurant (hlavní chod 16–40 BZ$)

Caye Caulker:

 • Habaneros (32–58 BZ$)

Placencia:

 • Maya Beach Bistro (hlavní chod – oběd 18–39 BZ$, večeře 28–58 BZ$)
 • Dawn's Grill N Go (9–15 BZ$)
 • Tranquilo mains (24–32 BZ$)

Po stopách tajemné mayské civilizace

Toužíte poznat skutečnou karibskou zemi, v níž převládá divoká, leč překrásná příroda? Pak by vaše kroky měly směřovat do středoamerického Belize. Že vám tento název nic neříká? Pokračujte dále a prozradíme vám více.

Jihovýchodně od poloostrova Yucatán, mezi Mexikem a Guatemalou, leží nezávislý stát Belize s hlavním městem Belmopan. Belize, do roku 1973 známé jako Britský Honduras, je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky a se svými zhruba 321.000 obyvateli a rozlohou naší Moravy představuje ve Střední Americe skutečný unikát. Jeho pobřeží je totiž lemováno druhým největším korálovým útesem na světě (prvenství má Velký bariérový útes u Austrálie).

Ptáte se, proč byste měli vyrazit právě sem? Belize, jakožto jediný anglicky mluvící stát Střední Ameriky, láká turisty na téměř neporušené životní prostředí, kilometry nádherných pláží nabízejících nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením a zachovalé památky mayské civilizace vyčnívajícící nad džunglí. Mnohotvárná krajina je  jen malou ukázkou toho, co může Belize skutečně nabídnout.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Belize s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během letních měsíců panuje období večerních dešťů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu