Zavřít boční panel

Aktivity v Minsku

Minsk je tak trochu divné a ponuré město. Příliš od něho nečekejte, ale pokud máte volný víkend v kalendáři a opravdu už nevíte kudy kam, vydejte se sem. Užijete si spoustu klidných procházek, kdy ani v samotném centru města vám nebude dělat společnost více jak desítka Bělorusů, natož turistů.

Odpočinek v parcích

V Minsku je nespočet travnatých ploch, které jsou celoročně pečlivě udržovány, a tak není problém si během letních a slunných dní odpočinout na trávě ve stínu korun stromů. Mezi nejznámější patří park Janki Kupaly, Gorky, Chelyuskinites a spoustu dalších parků či zahrad.

Procházka podél řeky Svislač

Od Trojického předměstí podél ostrova Slz až k Velkému vlasteneckému válečnému muzeu vede podél řeky Svislač stezka pro pěší a cyklisty, která místy lemuje přilehlé parky. Vyměňte na chvíli rozpálené betonové a asfaltové bulváry za příjemnou cestu městskou přírodou.

Výlet na Stalinovu Linii

Menší venkovní muzeum nabídne desítku historických vojenských strojů od raket, přes letadla, vrtulníky až po tanky, obrněné vozy i lokomotivu. Součástí jsou bunkry a opevnění včetně zákopů. Více na stalin-line.by.

Vydejte se sem tak na 2–3 hodinky včetně cesty z Minsku. Každých 10–15 minut odjíždí maršrutky do Molovčenka z autobusového nádražní na jižní straně vlakového nádraží. Jedná se o maršruktu číslo 700, ale i o mnoho soukromníků jedoucí na stejné trase.

Jízdenka stojí 2,50 BYN a vstup na Linii 14 BYN. Vzhledem k 30minutové době jízdy lze doporučit jen vášnivým obdivovatelům vojenské historie.

Co tady objevíš?

Hlavní město Běloruska, které bylo během druhé světové války téměř zničeno a vyhlazeno, se následně proměnilo v místo širokých a nekonečných bulvárů zaplněných monotónními budovami ve stylu stalinistického empíru neboli sovětského neoklasicismu. Město křižuje řeka Svislač, podél níž se nachází desítka rozlehlých parků a zahrad a napříč městem najdete desítky, ne-li stovky památníků připomínajících oběti během druhé světové války.

Pokud byste čekali komunistický skanzen, jste na omylu. Minsk je moderní metropole, která jen žije jiným rytmem – pozvolnějším se ztrátou osobnosti.

Ulice jsou prázdné, což jen zdůrazňuje jejich mohutnost. Víc než za městskou turistikou se sem vydejte za nechvalnou historií.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Hlavní lokality projdete během jediného dne, neplánujte zbytečně víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–podzim
Největší krása se ukrývá v zelených parcích a zahradách.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Tolik stojí přímé lety s Belavia. V akcích bývají za polovic.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 26 dny
Navrhni úpravu