Minské brány

Co vidět a navštívit v Minsku

13 míst co vidět v Minsku

Graffiti

Brazilské graffity

Budova

Čtvrť v bývalé tovární oblasti je za podpory brazilského velvyslanectví posprejována, kam jen oko dohlédne. Impozantní kreativní výtvory sahají několik desítek metrů vysoko a právem patří mezi jedny z největších graffity na světě. Součástí oblasti jsou hipsterské kavárny. V klidu sem dojdete pěšky podél stadionu Dinamo, nebo se přisuňte metrem na stanici Pervomaiskaya.

Zobrazit místo
Náměstí vítězství

Náměstí Vítězství

Čtvrť

Menší plocha vystavěná uprostřed bulváru Nezávislosti skýtá prostor pro památník Vítězství, jenž představuje vysoký sloup společně s plápolajícím ohněm připomínající vojáky sovětského svazu, partyzány a dělníky. V samotném vestibulu stanice metra Victory Square najdete pod náměstím další památník připomínající dobu minulou.

Zobrazit místo
Muzeum Velké vlastenecké války

Muzeum velké vlastenecké války

Museum

Velmi pěkné válečné muzeum pokrývající východní část bojů během 2. světové války se nachází v parku vedle řeky. Součástí je památník, který svou velikostí dominuje muzeu, a uvidíte jej už z dálky. Vstupné činí 8 BYR, a pokud budete chtít fotit exponáty, připlatíte si ještě 2 BYR.

Zobrazit místo
Ostrov slz

Ostrov slz

Čtvrť

Malý ostrůvek na řece Svislač je spojen můstkem s břehem a najdete na něm válečný památník v podobě kostela. Kolem něj stojí sochy smutných matek a sester zabitých běloruských vojáků.

Zobrazit místo
Předměstí trojice

Předměstí trojice

Čtvrť

Trojické předměstí Trinity Suburb nabídne zcela jiný pohled na Minsk. Na chvíli zapomeňte na stalinistickou architekturu a brouzdejte křivolakými uličkami s malebnými domky podél řeky Svislač.

Zobrazit místo
Minské brány

Minské brány

Budova

Dvě symetrické budovy přezdívané Městské brány se nacházejí ihned naproti hlavnímu vlakovému nádraží a autobusové stanici ukryté v nákupním domě Galileo. Svou pompéznost odhalí zejména ve večerních hodinách, kdy jsou nádherně osvíceny.

Zobrazit místo
Tank T–34

Tank T–34

Památka

Válečný sovětský tank T–34 stojí na vyvýšeném podstavci umístěn před budovou Činoherního divadla běloruské armády.

Zobrazit místo
Minské Ghetto

Minské ghetto

Památka

Jeden z nejsmutnějších památníků po celém Minsku připomíná povraždění 5.000 vězňů z minského ghetta německými nacisty 2. března 1942. Původní prostor s památníkem byl v roce 2000 doplněn o bronzové sousoší nazvané jako „Poslední cesta“. Prezentuje skupinu mučedníků scházejících do jámy k popravě.

Zobrazit místo
Stalinovo náměstí

Náměstí Nezávislosti

Čtvrť

Také jako Leninovo náměstí je se svými 7 hektary jedním z největších v celé Evropě. Paradoxně na celé ploše budete velmi často sami, a to i přesto, že se zde nachází důležité budovy jako Dům vlády s památníkem Lenina, běloruská státní Pedagogická fakulta a cihlový kostel Simona a Aleny – jednoduše Červený kostel. Pod náměstím se skrývá nákupní centrum Stalica Mall.

Zobrazit místo
Avenue nezávislosti

Avenue Nezávislosti

Čtvrť

Téměř 15kilometrový bulvár se šestiproudovou silnicí a na obou směrech s asi 7 metrovými chodníky půlí Minsk na severní a jižní část. Ulice se stala hlavní tepnou nejen dopravní, ale i kulturní. Najdete tu nejvýznamnější budovy a náměstí zahrnující například náměstí Nezávislosti, náměstí Vítězství, Běloruský národní cirkus, Národní knihovnu či Palác republiky a ředitelství KGB.

Zobrazit místo
Zasněžené centrum v Minsku

Městské centrum

Čtvrť

S centrem Minsku je to složité. Nenajdete v celém městě větší koncentraci významných budov ani lidí, ale i přesto lze oblast okolo stanice metra Nemiga nazvat „městským centrem“. Na relativně malém území se nachází několik významných budov v čele s Katedrálou svatého Ducha. Dále pak třeba kostel svatého Petra a Pavla, městská radnice s náměstím Svobody, kostel svatého Ducha aj.

Zobrazit místo
Národní knihovna

Národní knihovna

Museum

Prapodivná budova běloruské Národní knihovny je každý večer pod září „barevné televize“ proměňována do různobarevných ornamentů. Na jejím vrcholu pak naleznete vyhlídku. Stavba započala teprve v roce 2002 a otevřena o čtyři roky později, kdy se sem knižní sbírky z šesti různých knihoven. Ideální cesta sem vede metrem ke stanici Uschod.

Zobrazit místo
Kostel Svaté trojice

Kostel Všech svatých

Budova

Krásný pravoslavný a pamětní kostel Všech svatých se nachází na křižovatce ulic Kalinowski a Všech svatých, severně od stanice metra Uschod. Součástí je i menší dřevěný kostel Nejsvětější trojice, za nějž je velmi často zaměňován.

Zobrazit místo

Chystáš se do Minsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020