Průvodce městem

Stalinistický Minsk

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Hlavní město Běloruska, které bylo během druhé světové války téměř zničeno a vyhlazeno, se následně proměnilo v místo širokých a nekonečných bulvárů zaplněných monotónními budovami ve stylu stalinistického empíru neboli sovětského neoklasicismu. Město křižuje řeka Svislač, podél níž se nachází desítka rozlehlých parků a zahrad a napříč městem najdete desítky, ne-li stovky památníků připomínajících oběti během druhé světové války.

Pokud byste čekali komunistický skanzen, jste na omylu. Minsk je moderní metropole, která jen žije jiným rytmem – pozvolnějším se ztrátou osobnosti.

Ulice jsou prázdné, což jen zdůrazňuje jejich mohutnost. Víc než za městskou turistikou se sem vydejte za nechvalnou historií.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Hlavní lokality projdete během jediného dne, neplánujte zbytečně víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–podzim
Největší krása se ukrývá v zelených parcích a zahradách.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Tolik stojí přímé lety s Belavia. V akcích bývají za polovic.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Brazilské graffity

Čtvrť v bývalé tovární oblasti je za podpory brazilského velvyslanectví posprejována, kam jen oko dohlédne. Impozantní kreativní výtvory sahají několik desítek metrů vysoko a právem patří mezi jedny z největších graffity na světě. Součástí oblasti jsou hipsterské kavárny.

V klidu sem dojdete pěšky podél stadionu Dinamo, nebo se přisuňte metrem na stanici Pervomaiskaya.

Zavřít boční panel

Náměstí Vítězství

Menší plocha vystavěná uprostřed bulváru Nezávislosti skýtá prostor pro památník Vítězství, jenž představuje vysoký sloup společně s plápolajícím ohněm připomínající vojáky sovětského svazu, partyzány a dělníky.

V samotném vestibulu stanice metra Victory Square najdete pod náměstím další památník připomínající dobu minulou.

Zavřít boční panel

Muzeum velké vlastenecké války

Velmi pěkné válečné muzeum pokrývající východní část bojů během 2. světové války se nachází v parku vedle řeky. Součástí je památník, který svou velikostí dominuje muzeu, a uvidíte jej už z dálky.

Vstupné činí 8 BYR, a pokud budete chtít fotit exponáty, připlatíte si ještě 2 BYR.

Zavřít boční panel

Ostrov slz

Malý ostrůvek na řece Svislač je spojen můstkem s břehem a najdete na něm válečný památník v podobě kostela. Kolem něj stojí sochy smutných matek a sester zabitých běloruských vojáků.

Zavřít boční panel

Předměstí trojice

Trojické předměstí Trinity Suburb nabídne zcela jiný pohled na Minsk. Na chvíli zapomeňte na stalinistickou architekturu a brouzdejte křivolakými uličkami s malebnými domky podél řeky Svislač.

Zavřít boční panel

Minské brány

Dvě symetrické budovy přezdívané Městské brány se nacházejí ihned naproti hlavnímu vlakovému nádraží a autobusové stanici ukryté v nákupním domě Galileo.

Svou pompéznost odhalí zejména ve večerních hodinách, kdy jsou nádherně osvíceny.

Zavřít boční panel

Tank T–34

Válečný sovětský tank T–34 stojí na vyvýšeném podstavci umístěn před budovou Činoherního divadla běloruské armády.

Zavřít boční panel

Minské ghetto

Jeden z nejsmutnějších památníků po celém Minsku připomíná povraždění 5.000 vězňů z minského ghetta německými nacisty 2. března 1942.

Původní prostor s památníkem byl v roce 2000 doplněn o bronzové sousoší nazvané jako „Poslední cesta“. Prezentuje skupinu mučedníků scházejících do jámy k popravě.

Zavřít boční panel

Náměstí Nezávislosti

Také jako Leninovo náměstí je se svými 7 hektary jedním z největších v celé Evropě. Paradoxně na celé ploše budete velmi často sami, a to i přesto, že se zde nachází důležité budovy jako Dům vlády s památníkem Lenina, běloruská státní Pedagogická fakulta a cihlový kostel Simona a Aleny – jednoduše Červený kostel.

Pod náměstím se skrývá nákupní centrum Stalica Mall.

Zavřít boční panel

Avenue Nezávislosti

Téměř 15kilometrový bulvár se šestiproudovou silnicí a na obou směrech s asi 7 metrovými chodníky půlí Minsk na severní a jižní část.

Ulice se stala hlavní tepnou nejen dopravní, ale i kulturní. Najdete tu nejvýznamnější budovy a náměstí zahrnující například náměstí Nezávislosti, náměstí Vítězství, Běloruský národní cirkus, Národní knihovnu či Palác republiky a ředitelství KGB.

Zavřít boční panel

Městské centrum

S centrem Minsku je to složité. Nenajdete v celém městě větší koncentraci významných budov ani lidí, ale i přesto lze oblast okolo stanice metra Nemiga nazvat „městským centrem“.

Na relativně malém území se nachází několik významných budov v čele s Katedrálou svatého Ducha. Dále pak třeba kostel svatého Petra a Pavla, městská radnice s náměstím Svobody, kostel svatého Ducha aj.

Zavřít boční panel

Národní knihovna

Prapodivná budova běloruské Národní knihovny je každý večer pod září „barevné televize“ proměňována do různobarevných ornamentů. Na jejím vrcholu pak naleznete vyhlídku.

Stavba započala teprve v roce 2002 a otevřena o čtyři roky později, kdy se sem knižní sbírky z šesti různých knihoven.

Ideální cesta sem vede metrem ke stanici Uschod.

Zavřít boční panel

Kostel Všech svatých

Krásný pravoslavný a pamětní kostel Všech svatých se nachází na křižovatce ulic Kalinowski a Všech svatých, severně od stanice metra Uschod. Součástí je i menší dřevěný kostel Nejsvětější trojice, za nějž je velmi často zaměňován.

Počasí a sezóny v Minsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Minsk
Dejte přednost létu před zimou

-5 °C

-5 °C

0 °C

7 °C

13 °C

17 °C

19 °C

18 °C

12 °C

6 °C

0 °C

-4 °C

Počasí

Přechodné mírné podnebí mezi kontinentálním a oceánským diktuje Minsku tuhé zimy s teplotami daleko pod bodem mrazu a suchá teplá léta.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální čas k návštěvě bude během pozdního jara, kdy se parky začínají probouzet do zeleného odstínu a denní teploty stoupají k 20 °C. Takto krásné počasí vydrží do začátku podzimu.

Skvělé akce do Minsku

ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 20 dny
Navrhni úpravu