Minské brány

Doprava v Minsku

Jak se dostat do Minsku

Nechcete-li řešit zbytečnou byrokracii v podobě běloruských víz, sáhněte po možnosti leteckého spojení. Tehdy máte totiž možnost získat 30denní víza na letišti zdarma.

Přímé lety z Prahy či okolních letišť provozuje národní dopravce Belavia. Létá se téměř denně, někdy i vícekrát za den. Zpáteční letenky se usídlily na cenách mezi 5–6.000 Kč, ovšem Belavia pravidelně dvakrát do roka zásobí cestovatele s akčními letenkami do Minsku, kdy lze zpáteční lety srazit pod 2.500 korun.

Přilétá se na hlavní mezinárodní letiště Minsk, odkud frekventovaně jezdí maršrutky i autobusy do centra města podél avenue Nezávislosti.

Jak cestovat po Minsku

Minsk je město malé a přehledně uspořádané. Na předměstích toho moc k vidění není, ne že by to ale bylo v centru jiné, proto si po většinu času vystačíte s pěší chůzí, eventuálně ji doplníte o krátký přejezd minským metrem.

Pěšky

Rozplánujete-li si prohlídku města strategicky, dá se mnoho objevit s minimálními přesuny veřejnou dopravou. Hlavní oblasti jsou od sebe vzdáleny do 15 minut, což pro plnohodnotný okruh městem předpovídá 3–4hodinovou procházku.

Metrem

V Minsku aktuálně jezdí 2 linky metra – červená Avtozavodskaya a modrá Moskovskaya s celkovým součtem 29 stanic. Ve výstavbě je pak třetí.

Jízdenka na metro představuje plastový žeton, který stojí 0,65 BYN. Zakoupíte ho jak v automatu, který však nevrací drobné, tak i v každém vestibulu stanice metra. Před vchodem do metra jsou turnikety, do nichž žeton hodíte a projdete. Jízdné je tedy jednorázové a není časově omezené.

Nejdůležitější stanice jsou:

  • Lenin Square – U Leninova náměstí (náměstí Nezávislosti) a hlavního železničního i vlakového nádraží,
  • Okťabrskaja a Kupalovskaja – Přestupní stanice, u Paláce republiky,
  • Nemiga – Kulturní i historické centrum Minsku,
  • Vítězné náměstí – U stejnojmenného náměstí s památníky ve vestibulu i nad stanicí uprostřed bulváru.
  • Mapa minského metra

Ve špičce jezdí metro každé 2 minuty a během dne se interval natahuje až k 10 minutám. Otevřené je od 5:30 do 00:40 každý den.

Autobusem nebo tramvají

Město je protkáno desítkami autobusových linek. Turistickými oblastmi projíždí linka číslo 1 od Městských bran u vlakového nádraží přes Nemigu k muzeu 2. světové války a linka číslo 100 po avenue Nezávislosti.

Lístek stojí 0,60 BYN a lze ho zakoupit v každé trafice poblíž zastávek. Nezapomeňte jej při nástupu označit ve validátoru. Seznam linek s jízdními řády najdete na minsktrans.by.

Chystáš se do Minsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.