Průvodce městem
Stalinistický Minsk
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Minsku

Jak se dostat do Minsku

Nechcete-li řešit zbytečnou byrokracii v podobě běloruských víz, sáhněte po možnosti leteckého spojení. Tehdy máte totiž možnost získat 30denní víza na letišti zdarma.

Přímé lety z Prahy či okolních letišť provozuje národní dopravce Belavia. Létá se téměř denně, někdy i vícekrát za den. Zpáteční letenky se usídlily na cenách mezi 5–6.000 Kč, ovšem Belavia pravidelně dvakrát do roka zásobí cestovatele s akčními letenkami do Minsku, kdy lze zpáteční lety srazit pod 2.500 korun.

Přilétá se na hlavní mezinárodní letiště Minsk, odkud frekventovaně jezdí maršrutky i autobusy do centra města podél avenue Nezávislosti.

Jak cestovat po Minsku

Minsk je město malé a přehledně uspořádané. Na předměstích toho moc k vidění není, ne že by to ale bylo v centru jiné, proto si po většinu času vystačíte s pěší chůzí, eventuálně ji doplníte o krátký přejezd minským metrem.

Pěšky

Rozplánujete-li si prohlídku města strategicky, dá se mnoho objevit s minimálními přesuny veřejnou dopravou. Hlavní oblasti jsou od sebe vzdáleny do 15 minut, což pro plnohodnotný okruh městem předpovídá 3–4hodinovou procházku.

Metrem

V Minsku aktuálně jezdí 2 linky metra – červená Avtozavodskaya a modrá Moskovskaya s celkovým součtem 29 stanic. Ve výstavbě je pak třetí.

Jízdenka na metro představuje plastový žeton, který stojí 0,65 BYR. Zakoupíte ho jak v automatu, který však nevrací drobné, tak i v každém vestibulu stanice metra. Před vchodem do metra jsou turnikety, do nichž žeton hodíte a projdete. Jízdné je tedy jednorázové a není časově omezené.

Nejdůležitější stanice jsou:

  • Lenin Square – U Leninova náměstí (náměstí Nezávislosti) a hlavního železničního i vlakového nádraží,
  • Okťabrskaja a Kupalovskaja – Přestupní stanice, u Paláce republiky,
  • Nemiga – Kulturní i historické centrum Minsku,
  • Vítězné náměstí – U stejnojmenného náměstí s památníky ve vestibulu i nad stanicí uprostřed bulváru.
  • Mapa minského metra

Ve špičce jezdí metro každé 2 minuty a během dne se interval natahuje až k 10 minutám. Otevřené je od 5:30 do 00:40 každý den.

Autobusem nebo tramvají

Město je protkáno desítkami autobusových linek. Turistickými oblastmi projíždí linka číslo 1 od Městských bran u vlakového nádraží přes Nemigu k muzeu 2. světové války a linka číslo 100 po avenue Nezávislosti.

Lístek stojí 0,60 BYR a lze ho zakoupit v každé trafice poblíž zastávek. Nezapomeňte jej při nástupu označit ve validátoru. Seznam linek s jízdními řády najdete na minsktrans.by.

Co tady objevíš?

Hlavní město Běloruska, které bylo během druhé světové války téměř zničeno a vyhlazeno, se následně proměnilo v místo širokých a nekonečných bulvárů zaplněných monotónními budovami ve stylu stalinistického empíru neboli sovětského neoklasicismu. Město křižuje řeka Svislač, podél níž se nachází desítka rozlehlých parků a zahrad a napříč městem najdete desítky, ne-li stovky památníků připomínajících oběti během druhé světové války.

Pokud byste čekali komunistický skanzen, jste na omylu. Minsk je moderní metropole, která jen žije jiným rytmem – pozvolnějším se ztrátou osobnosti.

Ulice jsou prázdné, což jen zdůrazňuje jejich mohutnost. Víc než za městskou turistikou se sem vydejte za nechvalnou historií.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
1–2 dny
Hlavní lokality projdete během jediného dne, neplánujte zbytečně víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–podzim
Největší krása se ukrývá v zelených parcích a zahradách.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Tolik stojí přímé lety s Belavia. V akcích bývají za polovic.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu