Zpět na seznam míst co vidět v Bělorusku
Stalinova linie

Stalinova linie

Je vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před 2. světovou válkou. Nachází se cca 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé tanky nebo celá muzea vojenské techniky lze najít skoro v každém větším městě. Jedním z největších svátků je proto právě 9. květen, kdy se slaví den vítězství (Děňpobědy).

  • Naviguj: 54.0576, 27.2917

Další místa v Bělorusku

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Prosím, jak mnoho se liší běloruština od ruštiny a čemu dávají přednost místní?

Libor

před rokem
padrino11

Tipnul bych asi jako španělština od portugalštiny. Všichni se tam běžně rusky domluví.

před rokem
Avatar uživatele Adam V.
Adam V.

Ke španělštině a portugalštině bych to nepřirovnával, v Portugalsku se na většině míst španělštinou vůbec nedomluvíte. Přitom běloruština a ruština jsou si podobné hodně a rusky se domluvíte úplně v pohodě. :)

před rokem
Avatar uživatele
Druid

Rustina je v Belorusku hlavnim jazykem a ac dochazi v poslednich letech k urcite obnove belorustiny, tak cast belorusu ve skutecnosti belorusky plynne ani nemluvi.

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Vtipné je, že v transkripci používají diakritiku, takže Čech si běloruské nápisy v latince v pohodě přečte, ale třeba takový Američan na to bude zírat... 😀

Ruština úplně v pohodě, není to vůbec jak třeba na západě Ukrajiny, kde ji neradi slyší. Taky jsem slyšel, že se někteří Bělorusové stydí mluvit bělorusky, protože neumí dokonale a nechtějí udělat chybu. Běloruština je ovšem docela zajímavý jazyk, rozhodně bych se před cestou pár slovíček naučil, např. hadzina, poliŭka... 😊

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu