Bělorusko
Bělorusko

9 míst co vidět v Bělorusku

Stalinova linie

Stalinova linie

Je vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před 2. světovou válkou. Nachází se cca 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé tanky nebo celá muzea vojenské techniky lze najít skoro v každém větším městě. Jedním z největších svátků je proto právě 9. květen, kdy se slaví den vítězství (Děňpobědy).

Chystáš se do Běloruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Libor Václavík
před 3 lety

Prosím, jak mnoho se liší běloruština od ruštiny a čemu dávají přednost místní?

Libor

padrino11
před 3 lety

Tipnul bych asi jako španělština od portugalštiny. Všichni se tam běžně rusky domluví.

Avatar uživatele fabiatik
fabiatik
před 3 lety

Ke španělštině a portugalštině bych to nepřirovnával, v Portugalsku se na většině míst španělštinou vůbec nedomluvíte. Přitom běloruština a ruština jsou si podobné hodně a rusky se domluvíte úplně v pohodě. :)

Avatar uživatele
Druid
před 3 lety

Rustina je v Belorusku hlavnim jazykem a ac dochazi v poslednich letech k urcite obnove belorustiny, tak cast belorusu ve skutecnosti belorusky plynne ani nemluvi.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Vtipné je, že v transkripci používají diakritiku, takže Čech si běloruské nápisy v latince v pohodě přečte, ale třeba takový Američan na to bude zírat... 😀

Ruština úplně v pohodě, není to vůbec jak třeba na západě Ukrajiny, kde ji neradi slyší. Taky jsem slyšel, že se někteří Bělorusové stydí mluvit bělorusky, protože neumí dokonale a nechtějí udělat chybu. Běloruština je ovšem docela zajímavý jazyk, rozhodně bych se před cestou pár slovíček naučil, např. hadzina, poliŭka... 😊