Zpět na seznam míst co vidět v Bělorusku
Stalinova linie

Stalinova linie

Je vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před 2. světovou válkou. Nachází se cca 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé tanky nebo celá muzea vojenské techniky lze najít skoro v každém větším městě. Jedním z největších svátků je proto právě 9. květen, kdy se slaví den vítězství (Děňpobědy).

  • Naviguj: 54.0576, 27.2917

Další místa v Bělorusku

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Prosím, jak mnoho se liší běloruština od ruštiny a čemu dávají přednost místní?

Libor

před 8 měs
padrino11

Tipnul bych asi jako španělština od portugalštiny. Všichni se tam běžně rusky domluví.

před 8 měs
Avatar uživatele Adam V.
Adam V.

Ke španělštině a portugalštině bych to nepřirovnával, v Portugalsku se na většině míst španělštinou vůbec nedomluvíte. Přitom běloruština a ruština jsou si podobné hodně a rusky se domluvíte úplně v pohodě. :)

před 8 měs
Avatar uživatele
Druid

Rustina je v Belorusku hlavnim jazykem a ac dochazi v poslednich letech k urcite obnove belorustiny, tak cast belorusu ve skutecnosti belorusky plynne ani nemluvi.

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Vtipné je, že v transkripci používají diakritiku, takže Čech si běloruské nápisy v latince v pohodě přečte, ale třeba takový Američan na to bude zírat... 😀

Ruština úplně v pohodě, není to vůbec jak třeba na západě Ukrajiny, kde ji neradi slyší. Taky jsem slyšel, že se někteří Bělorusové stydí mluvit bělorusky, protože neumí dokonale a nechtějí udělat chybu. Běloruština je ovšem docela zajímavý jazyk, rozhodně bych se před cestou pár slovíček naučil, např. hadzina, poliŭka... 😊

Přidat odpověď
před 8 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu