Koka

Koka je andská plodina, z níž se vyrábí Coca–Cola nebo kokain. Bolivijci ji pěstují jako národní plodinu spjatou s jejich etnicitou, a tak je Bolívie jednou z mála zemí, kde je pěstování této rostliny s oválnými zelenými lístky legální. Koka se dá typicky požívat jako čaj, chudí na venkově ji také žvýkají. Koka zvyšuje krevní tlak a zahání únavu, pomáhá také na žaludeční problémy a prý i na výškovou nemoc. Seženete ji kdekoli na trzích.

Koka

Treking

Bolívie je země zaslíbená všem, kteří rádi chodí po horách, ideálně na několikadenní výlety. Všechno začíná trojicí inckých stezek El Choro, Takesi a Yunga Cruz, které vedou z okolí La Pazu dolů do nižších údolí And, pokračuje přes jednodenní stezku napříč nádherným ostrovem Isla del Sol na jezeře Titicaca a končí myriádou různých treků v odlehlejších koutech země (např. Cordillera Apolobamba).

Hiking v Bolívii

Horolezectví

Od treků už je jenom kousek k horolezectví. Poblíž La Pazu se nachází šestitisícovka Huyana Potosí, která se doporučuje i pro úplné začátečníky – tedy alespoň pokud lezou ve skupině s turistickým průvodcem. Kromě toho nabízí místní Andy celou řadu vyšších či nižších vrcholů ke zdolání.

Cyklistika

Jednou z nejznámějších bolivijských atrakcí je Cesta smrti (World’s Most Dangerous Road), velmi úzká a strmá cesta, která původně sloužila jako silnice mezi La Pazem a regionálním střediskem Coroico, ale dnes ji sjíždí už jen turisté, a to shora dolů. Kromě Cesty smrti není v Bolívii cyklistika tak populární, to ale neznamená, že se tu na kole jezdit nedá – pořádají se například sjezdy z Národního parku Sajama do Chile nebo různé okruhy z městečka Sorata severně od La Pazu.

Offroad

Vzhledem ke stavu bolivijských komunikací je mimo hlavní dálnice tak trochu offroad každá cesta, nejlepší dobrodružství v autě s náhonem na všechny čtyři ale zažijete na tří– a vícedenním okruhu po Salar de Uyuni a Reserva nacional de fauna andina Eduardo Avaroa. Terénní auta jsou vůbec jediným způsobem pro dopravu do četných a nádherných bolivijských národních parků.

Silnice smrti

Adrenalinové sporty

Kromě zmíněných aktivit nabízí Bolívie také množství různých adrenalinových sportů. Je možno provozovat jízdu na kajaku a rafting, lanový skluz, paragliding v okolí Sucre nebo slaňování z mrakodrapů v La Pazu. 

Další aktivity

Jako odpočinek mezi náročnějšími aktivitami lze zvolit například jízdu na koni, koupání v horkých pramenech, sledování cizokrajných ptáků a jiné fauny při výpravách do národních parků (obzvlášť v Amazonii na severu země) nebo rybaření.

Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu