Bolívie
Bolívie

Co dělat v Bolívii

Koka

Koka je andská plodina, z níž se vyrábí Coca–Cola nebo kokain. Bolivijci ji pěstují jako národní plodinu spjatou s jejich etnicitou, a tak je Bolívie jednou z mála zemí, kde je pěstování této rostliny s oválnými zelenými lístky legální. Koka se dá typicky požívat jako čaj, chudí na venkově ji také žvýkají. Koka zvyšuje krevní tlak a zahání únavu, pomáhá také na žaludeční problémy a prý i na výškovou nemoc. Seženete ji kdekoli na trzích.

Treking

Bolívie je země zaslíbená všem, kteří rádi chodí po horách, ideálně na několikadenní výlety. Všechno začíná trojicí inckých stezek El Choro, Takesi a Yunga Cruz, které vedou z okolí La Pazu dolů do nižších údolí And, pokračuje přes jednodenní stezku napříč nádherným ostrovem Isla del Sol na jezeře Titicaca a končí myriádou různých treků v odlehlejších koutech země (např. Cordillera Apolobamba).

Horolezectví

Od treků už je jenom kousek k horolezectví. Poblíž La Pazu se nachází šestitisícovka Huyana Potosí, která se doporučuje i pro úplné začátečníky – tedy alespoň pokud lezou ve skupině s turistickým průvodcem. Kromě toho nabízí místní Andy celou řadu vyšších či nižších vrcholů ke zdolání.

Cyklistika

Jednou z nejznámějších bolivijských atrakcí je Cesta smrti (World’s Most Dangerous Road), velmi úzká a strmá cesta, která původně sloužila jako silnice mezi La Pazem a regionálním střediskem Coroico, ale dnes ji sjíždí už jen turisté, a to shora dolů. Kromě Cesty smrti není v Bolívii cyklistika tak populární, to ale neznamená, že se tu na kole jezdit nedá – pořádají se například sjezdy z Národního parku Sajama do Chile nebo různé okruhy z městečka Sorata severně od La Pazu.

Offroad

Vzhledem ke stavu bolivijských komunikací je mimo hlavní dálnice tak trochu offroad každá cesta, nejlepší dobrodružství v autě s náhonem na všechny čtyři ale zažijete na tří– a vícedenním okruhu po Salar de Uyuni a Reserva nacional de fauna andina Eduardo Avaroa. Terénní auta jsou vůbec jediným způsobem pro dopravu do četných a nádherných bolivijských národních parků.

Adrenalinové sporty

Kromě zmíněných aktivit nabízí Bolívie také množství různých adrenalinových sportů. Je možno provozovat jízdu na kajaku a rafting, lanový skluz, paragliding v okolí Sucre nebo slaňování z mrakodrapů v La Pazu. 

Další aktivity

Jako odpočinek mezi náročnějšími aktivitami lze zvolit například jízdu na koni, koupání v horkých pramenech, sledování cizokrajných ptáků a jiné fauny při výpravách do národních parků (obzvlášť v Amazonii na severu země) nebo rybaření.

Chystáš se do Bolívie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jan Nohovec
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.