Bolívie
Bolívie

Doprava v Bolívii

Jak do Bolívie

Bolívie je pro mnoho cestovatelů spíše tranzitní zemí při delší cestě po Jižní Americe (Peru–>Bolívie->Chile, Peru->Bolívie->Argentina->Chile a opačný směr), do země se tedy většina lidí dostává autobusem přes dva přechody u jezera Titicaca z Peru, přes dva hlavní přechody z Argentiny nebo přes San Pedro de Atacama z Chile, odkud lze vyrazit přímo na okruh po Salar de Uyuni a okolí.

Největšími mezinárodními letišti jsou lapazské letiště v El Altu a letiště Viru Viru v Santa Cruz de la Sierra. První z nich se nachází v nadmořské výšce 4.000 m n. m., a tak ho kvůli nebezpečí propuknutí výškové nemoci lze doporučit pouze pro přílety z okolních andských zemí se srovnatelnou nadmořskou výškou. Santa Cruz se naopak nachází na východě Bolívie v nížině, je tedy vhodné pro přílety z Evropy a jiných nižších nadmořských výšek. Levnější letenky bývají obecně právě do Santa Cruz.

Do Santa Cruz létá přímá linka z Madridu (12 h letu, zpáteční letenka do 25.000 Kč), levnější letenky však lze sehnat z jiných evropských měst (třeba z Amsterdamu) s přestupem na zmíněnou linku v Madridu. Oblíbené je také spojení z Londýna s přestupem v Miami na Floridě. Do La Pazu je nejvýhodnější letět z Madridu přes peruánské hlavní město Lima (zpáteční letenka mírně přes 25.000 Kč).

Jak se nejlépe dopravovat

Je vždy nutné počítat s delšími přejezdy, ať už se vypravíte autobusem nebo autem. Silnice nejsou v příliš dobrém stavu, navíc vzhledem ke kopcotivému terénu jsou úzké a klikaté.

Autem

Stejně jako kdekoli jinde, má půjčení auta v Bolívii mnoho výhod. Kvůli špatnému stavu všech komunikací mimo nejhlavnější dálnice je však nutné pronajmout si vozidlo s náhonem na všechna čtyři kola. Pronajmout auto se dá ve velkých městech, často přímo na letišti.

Autobusem

Mezi velkými městy je nejvýhodnější dopravovat se autobusem. Ty odjíždí z autobusových nádraží (terminal) v průběhu dne a nejčastěji k večeru, protože cesta může velmi snadno zabrat i celou noc. Zároveň však nelze nedoporučit cestovat autobusem na dálku i přes den, protože si tak člověk užije úchvatnou bolivijskou krajinu. Nejspolehlivější a nejkvalitnější autobusovou společností je Trans Copacabana. Odjezdy autobusů zjistíte nejspolehlivěji přímo na autobusovém nádraží, případně se zeptejte na recepci hostelu. Lístky se zpravidla kupují přímo před odjezdem, kupovat je den a více předem je spíše rarita.

Na kratší vzdálenosti do 3 hodin cesty lze doporučit místo pomalých autobusů spíše mikro– a minibusy, které jsou rychlejší a jen o něco málo dražší. Tyto sice nemají pevnější časový rozvrh a budou čekat s odjezdem, až se vozidlo naplní.

Vzhledem ke svéráznému bolivijskému pojetí času ve všech oblastech tamějšího života však i tak můžete ušetřit hodinku či dvě na cestě. I přesto je však doprava po bolivijských silnicích spíše pomalejší, hlavně kvůli hustotě provozu a hornatému terénu. Nejrušnější a nejchaotičtější jsou v tomto ohledu města, kde se často tvoří dlouhé zácpy.

Letadlem

Alternativou je cestovat mezi velkými městy letadlem. Nejlevnější letenky lze sehnat již od 350 bs. jedním směrem a linky zpravidla létají několikrát denně. Kromě státních aerolinek BoA lze využít například nízkonákladovky Amaszonas.

Městská doprava

Veřejná doprava je v bolivijských městech všudypřítomná. Najdete zde minibusy pro cca 10 lidí, větší a barevně pomalované mikrobusy s klasickými sedadly a trufi (Taxi con RUta FIja = taxi s pevnou trasou). Navzdory názvům nejsou trasy všech tří jmenovaných příliš pevné a mění se operativně, a to i v případě, že mají označení linky číslem či písmenem. Nejspolehlivější je orientovat se v nich podle cílů, které mají vždy napsány na cedulích za předním sklem.

V případě pochyb se vždy lze řidiče přímo zeptat, zda jede tam, kam chcete, a domluvit se s ním, aby vás vysadil, až tam dojedete. Všechny prostředky staví kdekoli, kde si na ně mávnete, a rovněž vám zastaví kdekoli, pokud na to řidiče upozorníte pokynem, např. „La esquina, por favor“ (Zastavte na rohu, prosím) nebo „Voy a bajar“ (Budu vystupovat). Platí se většinou při výstupu, ceny se pohybují kolem 2 bs. za jízdu (děti za polovic).

Chystáš se do Bolívie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jan Nohovec
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.