Průvodce státem
Bolívie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Bolívii

Jak do Bolívie

Bolívie je pro mnoho cestovatelů spíše tranzitní zemí při delší cestě po Jižní Americe (Peru–>Bolívie->Chile, Peru->Bolívie->Argentina->Chile a opačný směr), do země se tedy většina lidí dostává autobusem přes dva přechody u jezera Titicaca z Peru, přes dva hlavní přechody z Argentiny nebo přes San Pedro de Atacama z Chile, odkud lze vyrazit přímo na okruh po Salar de Uyuni a okolí.

Největšími mezinárodními letišti jsou lapazské letiště v El Altu a letiště Viru Viru v Santa Cruz de la Sierra. První z nich se nachází v nadmořské výšce 4.000 m n. m., a tak ho kvůli nebezpečí propuknutí výškové nemoci lze doporučit pouze pro přílety z okolních andských zemí se srovnatelnou nadmořskou výškou. Santa Cruz se naopak nachází na východě Bolívie v nížině, je tedy vhodné pro přílety z Evropy a jiných nižších nadmořských výšek. Levnější letenky bývají obecně právě do Santa Cruz.

Do Santa Cruz létá přímá linka z Madridu (12 h letu, zpáteční letenka do 25.000 Kč), levnější letenky však lze sehnat z jiných evropských měst (třeba z Amsterdamu) s přestupem na zmíněnou linku v Madridu. Oblíbené je také spojení z Londýna s přestupem v Miami na Floridě. Do La Pazu je nejvýhodnější letět z Madridu přes peruánské hlavní město Lima (zpáteční letenka mírně přes 25.000 Kč).

Jak se nejlépe dopravovat

Je vždy nutné počítat s delšími přejezdy, ať už se vypravíte autobusem nebo autem. Silnice nejsou v příliš dobrém stavu, navíc vzhledem ke kopcotivému terénu jsou úzké a klikaté.

Autem

Stejně jako kdekoli jinde, má půjčení auta v Bolívii mnoho výhod. Kvůli špatnému stavu všech komunikací mimo nejhlavnější dálnice je však nutné pronajmout si vozidlo s náhonem na všechna čtyři kola. Pronajmout auto se dá ve velkých městech, často přímo na letišti.

Rozcestník Bolívie

Autobusem

Mezi velkými městy je nejvýhodnější dopravovat se autobusem. Ty odjíždí z autobusových nádraží (terminal) v průběhu dne a nejčastěji k večeru, protože cesta může velmi snadno zabrat i celou noc. Zároveň však nelze nedoporučit cestovat autobusem na dálku i přes den, protože si tak člověk užije úchvatnou bolivijskou krajinu. Nejspolehlivější a nejkvalitnější autobusovou společností je Trans Copacabana. Odjezdy autobusů zjistíte nejspolehlivěji přímo na autobusovém nádraží, případně se zeptejte na recepci hostelu. Lístky se zpravidla kupují přímo před odjezdem, kupovat je den a více předem je spíše rarita.

Na kratší vzdálenosti do 3 hodin cesty lze doporučit místo pomalých autobusů spíše mikro– a minibusy, které jsou rychlejší a jen o něco málo dražší. Tyto sice nemají pevnější časový rozvrh a budou čekat s odjezdem, až se vozidlo naplní.

Vzhledem ke svéráznému bolivijskému pojetí času ve všech oblastech tamějšího života však i tak můžete ušetřit hodinku či dvě na cestě. I přesto je však doprava po bolivijských silnicích spíše pomalejší, hlavně kvůli hustotě provozu a hornatému terénu. Nejrušnější a nejchaotičtější jsou v tomto ohledu města, kde se často tvoří dlouhé zácpy.

Bolivijský mikrobus

Letadlem

Alternativou je cestovat mezi velkými městy letadlem. Nejlevnější letenky lze sehnat již od 350 bs. jedním směrem a linky zpravidla létají několikrát denně. Kromě státních aerolinek BoA lze využít například nízkonákladovky Amaszonas.

Městská doprava

Veřejná doprava je v bolivijských městech všudypřítomná. Najdete zde minibusy pro cca 10 lidí, větší a barevně pomalované mikrobusy s klasickými sedadly a trufi (Taxi con RUta FIja = taxi s pevnou trasou). Navzdory názvům nejsou trasy všech tří jmenovaných příliš pevné a mění se operativně, a to i v případě, že mají označení linky číslem či písmenem. Nejspolehlivější je orientovat se v nich podle cílů, které mají vždy napsány na cedulích za předním sklem.

V případě pochyb se vždy lze řidiče přímo zeptat, zda jede tam, kam chcete, a domluvit se s ním, aby vás vysadil, až tam dojedete. Všechny prostředky staví kdekoli, kde si na ně mávnete, a rovněž vám zastaví kdekoli, pokud na to řidiče upozorníte pokynem, např. „La esquina, por favor“ (Zastavte na rohu, prosím) nebo „Voy a bajar“ (Budu vystupovat). Platí se většinou při výstupu, ceny se pohybují kolem 2 bs. za jízdu (děti za polovic).

Bolívie, to není zapadákov

Bolívie (španělsky plným názvem Estado Plurinacional de Bolivia) leží svou západní polovinou v hornatých Andách a východní polovinou v křovinatých rovinách ve středu Jižní Ameriky. Spolu s Paraguayí tvoří jediné dva státy kontinentu, které nemají přístup k moři. Sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií.

Bolívie je druhou nejchudší zemí kontinentu a všichni se tu řídí heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek.“ Z toho důvodu tu mnoho turistů stráví jen pár dní, často na solné pláni Salar de Uyuni, čarokrásném ostrově Isla del Sol uprostřed jezera Titicaca či zlézáním relativně jednoduché šestitisícovky Huyana Potosí. Přesto toho tahle země venkovských balíků nabízí mnohem více a lze tu strávit i několik měsíců bez toho, aby člověku došly nové věci k objevování.

Průvodce pro tebe napsal Jan Nohovec
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Nejvíce prší během zimy, tedy v prosinci až únoru.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu