Bolívie
Bolívie

Jídlo v Bolívii

Bolivijská kuchyně

Bolivijská kuchyně má velmi jednoduchou a docela přitažlivou filozofii. Všechna běžná jídla jsou z prostých a všude dostupných surovin, musí být velmi výživná, velmi snadná a rychlá na přípravu a ideálně pro co největší počet lidí.

Výsledkem je tedy nepříliš nápaditá skladba jídel, kde se pořád dokola opakují velmi podobné druhy pokrmů. Všechno se smaží, všechno je z kuřete a vajec, protože ty jsou všudypřítomné a levné. A všechno také musí mít alespoň dvě přílohy, jedna přece nestačí. Masité pokrmy občas dokonce doplňuje nakrájený párek, protože čím více druhů masa, tím lépe. S roztodivným místním ovocem naopak Bolivijci pracovat moc neumějí a zeleninu najdete většinou jen tu základní a většinou jen rozvařenou v polévce.

Takřka národním jídlem je tu milanesa, což je klasický český řízek z kuřecího či mletého hovězího masa. Z dalších typicky bolivijských pokrmů lze jmenovat albondigas čili koule z mletého hovězího masa podávané s rýží (v zásadě tudíž karbanátky). Z mletého hovězího je také falso conejo (doslova falešný králík), kde se maso mísí ještě s pečivem. Oblíbené je například také pique macho, což jsou v  hovězí kousky se zeleninou a rýží. V okolí jezera Titicaca a u řek lze narazit na pstruha (trucha) připravovaného na mnoho způsobů. Z polévek je nejtradičnější sopa de mani (arašídová polévka).

Pro našince bude z bolivijské kuchyně nejzajímavější maso z alpaky (příbuzná lamy), které chutná jako něco mezi vepřovým a hovězím, a také různé domorodé přílohy jako quinoa (česky také merlík) nebo juka.

Jak se stravovat jako místní

Pokud přilétáte do Bolívie přímo z Evropy, dejte svému žaludku pár dní na to, aby si zvykl na místní bakterie, a pak na jídlo směle zamiřte přímo na trh, na ulici nebo do prostých kamenných restaurací, které otevírají pouze v době oběda a večeře. Jídlo tu možná nebude z nejkvalitnějších surovin, ale bude ho hodně, bude dobré a levné a ještě budete moci sledovat mnoho místních v jejich přirozeném habitatu.

Obvyklé ceny v restauracích

Velká bolivijská města nabízí klasickou paletu restaurací s mezinárodní či různými světovými kuchyněmi. V restauracích a klasických fast foodech ceny začínají na 30 bs. za porci a v závislosti na třídě restaurace stoupají přes stovku až ke 200 bs. Pivo tu mají spíše lahvové, spíše třetinky než půllitry a spíše dražší, řádově od 20 bs. výše.

Chystáš se do Bolívie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jan Nohovec
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.