Zavřít boční panel

Jídlo v Bolívii

Bolivijská kuchyně

Bolivijská kuchyně má velmi jednoduchou a docela přitažlivou filozofii. Všechna běžná jídla jsou z prostých a všude dostupných surovin, musí být velmi výživná, velmi snadná a rychlá na přípravu a ideálně pro co největší počet lidí.

Výsledkem je tedy nepříliš nápaditá skladba jídel, kde se pořád dokola opakují velmi podobné druhy pokrmů. Všechno se smaží, všechno je z kuřete a vajec, protože ty jsou všudypřítomné a levné. A všechno také musí mít alespoň dvě přílohy, jedna přece nestačí. Masité pokrmy občas dokonce doplňuje nakrájený párek, protože čím více druhů masa, tím lépe. S roztodivným místním ovocem naopak Bolivijci pracovat moc neumějí a zeleninu najdete většinou jen tu základní a většinou jen rozvařenou v polévce.

Takřka národním jídlem je tu milanesa, což je klasický český řízek z kuřecího či mletého hovězího masa. Z dalších typicky bolivijských pokrmů lze jmenovat albondigas čili koule z mletého hovězího masa podávané s rýží (v zásadě tudíž karbanátky). Z mletého hovězího je také falso conejo (doslova falešný králík), kde se maso mísí ještě s pečivem. Oblíbené je například také pique macho, což jsou v  hovězí kousky se zeleninou a rýží. V okolí jezera Titicaca a u řek lze narazit na pstruha (trucha) připravovaného na mnoho způsobů. Z polévek je nejtradičnější sopa de mani (arašídová polévka).

Milanesa

Pro našince bude z bolivijské kuchyně nejzajímavější maso z alpaky (příbuzná lamy), které chutná jako něco mezi vepřovým a hovězím, a také různé domorodé přílohy jako quinoa (česky také merlík) nebo juka.

Jak se stravovat jako místní

Pokud přilétáte do Bolívie přímo z Evropy, dejte svému žaludku pár dní na to, aby si zvykl na místní bakterie, a pak na jídlo směle zamiřte přímo na trh, na ulici nebo do prostých kamenných restaurací, které otevírají pouze v době oběda a večeře. Jídlo tu možná nebude z nejkvalitnějších surovin, ale bude ho hodně, bude dobré a levné a ještě budete moci sledovat mnoho místních v jejich přirozeném habitatu.

Obvyklé ceny v restauracích

Velká bolivijská města nabízí klasickou paletu restaurací s mezinárodní či různými světovými kuchyněmi. V restauracích a klasických fast foodech ceny začínají na 30 bs. za porci a v závislosti na třídě restaurace stoupají přes stovku až ke 200 bs. Pivo tu mají spíše lahvové, spíše třetinky než půllitry a spíše dražší, řádově od 20 bs. výše.

Bolívie, to není zapadákov

Bolívie (španělsky plným názvem Estado Plurinacional de Bolivia) leží svou západní polovinou v hornatých Andách a východní polovinou v křovinatých rovinách ve středu Jižní Ameriky. Spolu s Paraguayí tvoří jediné dva státy kontinentu, které nemají přístup k moři. Sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií.

Bolívie je druhou nejchudší zemí kontinentu a všichni se tu řídí heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek.“ Z toho důvodu tu mnoho turistů stráví jen pár dní, často na solné pláni Salar de Uyuni, čarokrásném ostrově Isla del Sol uprostřed jezera Titicaca či zlézáním relativně jednoduché šestitisícovky Huyana Potosí. Přesto toho tahle země venkovských balíků nabízí mnohem více a lze tu strávit i několik měsíců bez toho, aby člověku došly nové věci k objevování.

Průvodce pro tebe napsal Jan Nohovec
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Nejvíce prší během zimy, tedy v prosinci až únoru.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu