Bolívie
Bolívie

Bezpečnost v Bolívii

Zdraví

V horských oblastech Bolívie je třeba dávat pozor na výškovou nemoc (soroche). Její výskyt nelze předem bez předchozí zkušenosti odhadnout, protože různí lidé jsou k ní náchylní různě bez ohledu na fyzickou kondici či věk. Obecně se však doporučuje nabírat nadmořskou výšku postupně (například přiletět do Santa Cruz, strávit pár dní v nižších údolích a postupně vystoupat až na náhorní plošinu Altiplano). Po příjezdu do vyšších nadmořských výšek se také doporučuje se prvních pár dní příliš nepřepínat, aby si organismus rychleji zvykl na menší objem kyslíku ve vzduchu.

Stejně jako v mnoha dalších dalekých zemích, se i v Bolívii doporučuje v prvních dnech jíst opatrně, aby se nedostavily různé cestovatelské průjmy. Kromě toho však ve vyšších polohách Bolívie žádné další závažné choroby nehrozí – s výjimkou těch, vůči nimž musí návštěvníci stejně mít očkování (viz níže). V nížinách pak je navíc třeba chránit se před komáry a malárií (či aktuální zikou), kterou přenáší.

Kriminalita

Míra zločinnosti v Bolívii je vysoká, přesto země nepatří mezi ty s rekordní zločinností a stále o ní lze říct, že se zde nic nestane ani samotné turistce s blonďatými vlasy. Tedy alespoň pokud bude dodržovat základní bezpečnostní opatření – neustále hlídat své věci, nenosit viditelně drahé předměty, nenosit u sebe příliš velkou hotovost (obzvláště na trzích), nechodit ve městech mimo centra, nechodit po městě po setmění či nenastupovat do neoznačených taxíků. Turisté jsou také například varováni před falešnými policisty v civilu či falešnými policejními stanicemi. Vyčerpávající popis varování nabízí například britské Ministerstvo zahraničí (v angličtině)

Jak však již bylo řečeno, při dodržování základních bezpečnostních opatření se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat.

Důležité kontakty

  • 110 – Policie
  • 118 – Záchranka
  • 119 – Hasiči

Česká republika v Bolívii nemá velvyslanectví. Oficiálně tak země spadá pod velvyslanectví v Santiagu de Chile (adresa Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile). V Bolívii se nicméně nacházejí dva honorární konzuláty – jeden v La Pazu (adresa Calle Covendo No. 1, Villa Fatima, La Paz), druhý v Santa Cruz (Barrio Sirari, Calle Flamboyanes No. 68, Santa Cruz).

Internet a elektřina

Wifi je v Bolívii ve větších městech všudypřítomná, byť v porovnání s ČR poněkud pomalá, a naleznete ji zdarma ve většině ubytovacích zařízení či restaurací. Alternativou jsou pak rovněž všudypřítomné internetové kavárny, kde máte za malý poplatek (paušálně cca 3 bs. za hodinu) neomezený přístup k počítačům, na kterých běží taktéž pomalý internet. Ve velkých městech je pokrytí 4G LTE, lze si tedy zakoupit datovou simkartu u jednoho z místních operátorů (Entel, Tigo, Viva) a surfovat po internetu z mobilu nebo si koupit rovnou i modem na mobilní data a surfovat na notebooku.

Do bolivijské elektrické zásuvky zastrčíte běžnou českou zástrčku, není tedy třeba vozit adaptér. V zásuvkách koluje napětí 230 V.

Chystáš se do Bolívie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jan Nohovec
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.