Průvodce státem
Bolívie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Bolívii

Zdraví

V horských oblastech Bolívie je třeba dávat pozor na výškovou nemoc (soroche). Její výskyt nelze předem bez předchozí zkušenosti odhadnout, protože různí lidé jsou k ní náchylní různě bez ohledu na fyzickou kondici či věk. Obecně se však doporučuje nabírat nadmořskou výšku postupně (například přiletět do Santa Cruz, strávit pár dní v nižších údolích a postupně vystoupat až na náhorní plošinu Altiplano). Po příjezdu do vyšších nadmořských výšek se také doporučuje se prvních pár dní příliš nepřepínat, aby si organismus rychleji zvykl na menší objem kyslíku ve vzduchu.

Stejně jako v mnoha dalších dalekých zemích, se i v Bolívii doporučuje v prvních dnech jíst opatrně, aby se nedostavily různé cestovatelské průjmy. Kromě toho však ve vyšších polohách Bolívie žádné další závažné choroby nehrozí – s výjimkou těch, vůči nimž musí návštěvníci stejně mít očkování (viz níže). V nížinách pak je navíc třeba chránit se před komáry a malárií (či aktuální zikou), kterou přenáší.

Kriminalita

Míra zločinnosti v Bolívii je vysoká, přesto země nepatří mezi ty s rekordní zločinností a stále o ní lze říct, že se zde nic nestane ani samotné turistce s blonďatými vlasy. Tedy alespoň pokud bude dodržovat základní bezpečnostní opatření – neustále hlídat své věci, nenosit viditelně drahé předměty, nenosit u sebe příliš velkou hotovost (obzvláště na trzích), nechodit ve městech mimo centra, nechodit po městě po setmění či nenastupovat do neoznačených taxíků. Turisté jsou také například varováni před falešnými policisty v civilu či falešnými policejními stanicemi. Vyčerpávající popis varování nabízí například britské Ministerstvo zahraničí (v angličtině)

Jak však již bylo řečeno, při dodržování základních bezpečnostních opatření se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat.

Důležité kontakty

  • 110 – Policie
  • 118 – Záchranka
  • 119 – Hasiči

Česká republika v Bolívii nemá velvyslanectví. Oficiálně tak země spadá pod velvyslanectví v Santiagu de Chile (adresa Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile). V Bolívii se nicméně nacházejí dva honorární konzuláty – jeden v La Pazu (adresa Calle Covendo No. 1, Villa Fatima, La Paz), druhý v Santa Cruz (Barrio Sirari, Calle Flamboyanes No. 68, Santa Cruz).

Internet a elektřina

Wifi je v Bolívii ve větších městech všudypřítomná, byť v porovnání s ČR poněkud pomalá, a naleznete ji zdarma ve většině ubytovacích zařízení či restaurací. Alternativou jsou pak rovněž všudypřítomné internetové kavárny, kde máte za malý poplatek (paušálně cca 3 bs. za hodinu) neomezený přístup k počítačům, na kterých běží taktéž pomalý internet. Ve velkých městech je pokrytí 4G LTE, lze si tedy zakoupit datovou simkartu u jednoho z místních operátorů (Entel, Tigo, Viva) a surfovat po internetu z mobilu nebo si koupit rovnou i modem na mobilní data a surfovat na notebooku.

Do bolivijské elektrické zásuvky zastrčíte běžnou českou zástrčku, není tedy třeba vozit adaptér. V zásuvkách koluje napětí 230 V.

Bolívie, to není zapadákov

Bolívie (španělsky plným názvem Estado Plurinacional de Bolivia) leží svou západní polovinou v hornatých Andách a východní polovinou v křovinatých rovinách ve středu Jižní Ameriky. Spolu s Paraguayí tvoří jediné dva státy kontinentu, které nemají přístup k moři. Sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií.

Bolívie je druhou nejchudší zemí kontinentu a všichni se tu řídí heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek.“ Z toho důvodu tu mnoho turistů stráví jen pár dní, často na solné pláni Salar de Uyuni, čarokrásném ostrově Isla del Sol uprostřed jezera Titicaca či zlézáním relativně jednoduché šestitisícovky Huyana Potosí. Přesto toho tahle země venkovských balíků nabízí mnohem více a lze tu strávit i několik měsíců bez toho, aby člověku došly nové věci k objevování.

Průvodce pro tebe napsal Jan Nohovec
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Nejvíce prší během zimy, tedy v prosinci až únoru.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu