Bolívie, to není zapadákov

Bolívie (španělsky plným názvem Estado Plurinacional de Bolivia) leží svou západní polovinou v hornatých Andách a východní polovinou v křovinatých rovinách ve středu Jižní Ameriky. Spolu s Paraguayí tvoří jediné dva státy kontinentu, které nemají přístup k moři. Sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií.

Bolívie je druhou nejchudší zemí kontinentu a všichni se tu řídí heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek.“ Z toho důvodu tu mnoho turistů stráví jen pár dní, často na solné pláni Salar de Uyuni, čarokrásném ostrově Isla del Sol uprostřed jezera Titicaca či zlézáním relativně jednoduché šestitisícovky Huyana Potosí. Přesto toho tahle země venkovských balíků nabízí mnohem více a lze tu strávit i několik měsíců bez toho, aby člověku došly nové věci k objevování.

Průvodce pro tebe napsal Jan Nohovec
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Nejvíce prší během zimy, tedy v prosinci až únoru.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bolívie

Co vidět a navštívit v Bolívii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bolívii

Zavřít boční panel

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni a Přírodní rezervace Eduardo Avaroa – legendární solná pláň a liduprázdné krajiny jihozápadní Bolívie jsou pro mnohé hlavním důvodem návštěvy státu. Lze spojit s přejezdem z/do Chile skrz San Pedro de Atacama.

Zavřít boční panel

Isla del Sol

Nádherný ostrov na jezeře Titicaca, který byl posvátný pro inckou říši i posvátný zůstává i pro současné andské národy, které zde slaví například ajmarský nový rok (21. června).

Zavřít boční panel

Condoriri

Trekking inckých stezek, poblíž masivu Condoriri či takřka kdekoli v Bolívii, musíte absolvovat i pokud chození po horách neholdujete. Litovat nebudete.

Zavřít boční panel

Tiwanaku

Tiwanaku či Tihuanacusídlo starodávné předincké kultury dvě hodiny cesty od La Pazu představuje největší bolivijskou archeologickou památku.

Zavřít boční panel

Cesta smrti

Cesta smrti aka World’s Most Dangerous Road – sjezd na horských kolech z okolí La Pazu po strmých svazích And až do nižších horských údolí.

Zavřít boční panel

Doly v Potosí

Prohlídka dolů pod Cerro Rico v Potosípůldenní prohlídka staletí starých dolů, v nichž se dodnes kutá, je asi nejadrenalinovějším zážitkem, který v Bolívii zažijete.

Zavřít boční panel

Národní park Toro Toro

Národní park Toro Toro je špatně dostupný, avšak nádherný národní park poblíž Cochabamby, jehož dominantami jsou zvláštně tvarované hory, hluboký dechberoucí kaňon, adrenalinová prohlídka zdejší jeskyně, skalní město či stovky dochovaných dinosauřích stop.

Zavřít boční panel

Tarija

Vinařská oblast v okolí města Tarija – věřte tomu, nebo ne, i Bolívie má svou vinařskou oblast se spoustou vinařství, která lze osobně navštívit.

Zavřít boční panel

Okruh jezuitských misií

Okruh jezuitských misií – v nekonečné křovinaté pláni východní Bolívie se nachází několik osobitých jezuitských misií, které působí jako nepatřičný kus Evropy kdesi uprostřed Nového světa. Navíc se podobají jedna druhé jako vejce vejci.

Počasí a sezóny v Bolívii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Horské oblasti
La Paz, Salar de Uyuni, apod.

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

13 °C

13 °C

15 °C

15 °C

17 °C

15 °C
Nížinné oblasti
Džungle a národní parky

30 °C

30 °C

29 °C

27 °C

25 °C

23 °C

23 °C

27 °C

29 °C

29 °C

30 °C

31 °C

Počasí

Zima je období dešťů a trvá od listopadu do března. Léto je období sucha a trvá od března do října. V nížinách na východě nejsou rozdíly mezi oběma obdobími tak patrné, kalendář je zde však stejný. Teploty se hodně liší podle nadmořské výšky – v nížině se stabilně udržují kolem 30 °C, v nižších údolích (například Tarija, Cochabamba, Sucre) kolem 25 °C a vysoko na Altiplanu kolem 10 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Turistická sezona v Bolívii probíhá od června do září, kdy je tu sice nejchladněji, ale zároveň také minimum srážek, díky čemuž se lépe cestuje. Doporučit lze rovněž přelomová období březen–květen a říjen, kdy je srážek stále málo, ale teploty jsou příznivější a na cestách je méně turistů. Nejméně vhodným obdobím pro návštěvu je vlhké léto, kdy se zhoršuje stav cest a cestuje se tedy hůře.

Skvělé akce do Bolívie

ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu