Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Bolívii

Vízum

Občané ČR obdrží turistická víza při příletu do Bolívie zdarma. Vízum platí 90 dní, po uplynutí každých 30 dní je však nutné dorazit na Migrační úřad (Migración, nachází se v každém větším městě), kde vízum zdarma a na počkání potvrdí na další měsíc. Stačí pouze přinést vedle cestovního pasu a zelené imigrační kartičky také jejich kopie. Při překročení lhůty 90 dní se při opuštění země platí pokuta 25 bs. (88 Kč) za každý další započatý den. 

Pozor, Bolívie je výjimka v tom smyslu, že turisté v zemi mohou strávit skutečně pouze 90 dní ročně. Na rozdíl od ostatních zemí, kde se lhůta 90 dní začíná počítat znovu při každém dalším vstupu do země, toto pravidlo v Bolívii neplatí. Vstoupit do Bolívie se samozřejmě dá víckrát, od lhůty 90 dní se však vždy odečte počet dní, které už jste v zemi v daném kalendářním roce strávili.

Pro legální dobrovolnickou činnost je v Bolívii třeba obdržet pracovní vízum. Pro jakékoli jiné vízum než turistické je od roku 2016 třeba výpis z českého trestního rejstříku ve španělštině, který je nejjednodušší pořídit již v ČR; zbylé náležitosti lze sehnat přímo na místě v Bolívii.

Další dokumenty

Kromě cestovního pasu je teoreticky třeba také Mezinárodní očkovací průkaz s příslušnými očkováními, v praxi ho po vás nikdo vyžadovat nebude.

Očkování

Podobně jako pro cestu do dalších jihoamerických zemí je třeba mít očkování na žloutenku A a B, na břišní tyfus a na žlutou zimnici. Při cestách do venkovských oblastí se doporučuje také očkování na vzteklinu. Všechna tato očkování jsou proces na dlouhou dobu, je tedy záhodno začít s jednotlivými dávkami několik měsíců před samotnou cestou.

Bolívie, to není zapadákov

Bolívie (španělsky plným názvem Estado Plurinacional de Bolivia) leží svou západní polovinou v hornatých Andách a východní polovinou v křovinatých rovinách ve středu Jižní Ameriky. Spolu s Paraguayí tvoří jediné dva státy kontinentu, které nemají přístup k moři. Sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií.

Bolívie je druhou nejchudší zemí kontinentu a všichni se tu řídí heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek.“ Z toho důvodu tu mnoho turistů stráví jen pár dní, často na solné pláni Salar de Uyuni, čarokrásném ostrově Isla del Sol uprostřed jezera Titicaca či zlézáním relativně jednoduché šestitisícovky Huyana Potosí. Přesto toho tahle země venkovských balíků nabízí mnohem více a lze tu strávit i několik měsíců bez toho, aby člověku došly nové věci k objevování.

Průvodce pro tebe napsal Jan Nohovec
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Nejvíce prší během zimy, tedy v prosinci až únoru.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu