Průvodce státem
Bolívie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Bolívii

Aktuální kurz 1 $b = 3.39 Kč

Bolivijský boliviano

Místní měnou je bolivijský boliviano (BOB, zkratka bs., španělsky hovorově ale také peso), který se dělí na 100 centavos. Používá se ve formě mincí o hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centavos a 1, 2 a 5 bolivianos. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 500 bolivianos.

Pro převod je nejlepší počítat s orientačním kurzem 1 bs. = 3,5 Kč.

Bolivianos

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli směnárně ve větších městech. Měnit peníze lze samozřejmě také na ulici s místními, logicky to však nelze doporučit.

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve větších městech a menších turistických střediscích (typu Samaipata, Villa Tunari). Přímo platit platební kartou lze pouze ve velmi luxusních podnicích, je tedy nutné s sebou vždy nosit dostatek hotovosti.

Kolik co stojí

Bolívie je jako takřka jediná jihoamerická země levnější než ČR, zhruba o 10 až 20 %. Potraviny seženete nejlevněji na trzích. Zbylé komodity budou mít lepší kvalitu a mírně levnější cenu spíše v hypermarketech, jichž je však jen hrstka, a to pouze ve velkých městech. Na bolivijských trzích lze nicméně sehnat takřka cokoli takřka kdekoli.

  • Městská hromadná doprava – 2 bs. / jízda
  • Levné ubytování bez snídaně / se snídaní – do 50 bs. / do 80 bs.
  • Jízda taxíkem do cca 15 min / nad 15 min a na autobusová nádraží či letiště – kolem 10 bs. / nad 20 bs.
  • Oběd či večeře na trhu či v levné restauraci (polévka + hlavní jídlo, občas také nápoj či salát) – do 15 bs.
  • Jídlo ve fast foodu – kolem 30 bs.
  • Lahev vody 2l – 5–6 bs.
  • Vstup do muzeí – 20 bs.
  • Třídenní cesta po Salar de Uyuni a okolí při koupi v Uyuni – kolem 700 bs.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není třeba platit, bude ale vřele vítáno.

Smlouvání na trzích je spíše méně běžné. Lze požádat prodávající/ho o slevu (rebaja), to však často vede jen ke zlevnění v řádu několika málo bolivianos.

Jak ušetřit

Nejvýznamněji se ušetří při nakupování jídla na trzích a stravování se tamtéž či v levných restauracích provozovaných místními. Na zvážení je také preference hostelů bez snídaně, kterou si člověk ráno zajistí v obchodech či na trhu levněji. Některé hostely také mají kuchyni, kde se dá vařit a opět si tak mírně finančně ulehčit. Airbnb do Bolívie již také dorazilo, je však většinou dražší než levné hostely. Couchsurfing zde rozšířený příliš není. Mimo velká města lze stanovat, pokud se však nacházíte poblíž osady, zeptejte se místních na svolení.

Při cestách autobusem mezi většími městy se vyplatí obejít stánky více dopravních kanceláří (stejným směrem odjíždí vždy více autobusů najednou) a porovnat jejich ceny. Čím více je autobus při koupi lístku naplněný nebo čím blíž je odjezd, tím nižší je zpravidla cena. Klasické autobusy s polohovatelnými sedadly (semi-cama) jsou řádově levnější než lehátkové autobusy (cama), zatímco pohodlí obou variant je spíše srovnatelné.

Služby cestovních kanceláří je většinou mnohem výhodnější využívat ve větších skupinách či alespoň ve dvojici.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelích, stravuje se v levných restauracích či na trhu, navštíví muzea, mezi městy cestuje pomocí autobusů. Náklady budou činit 170 bs. (600 Kč) na osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje hotel se snídaní, oběd a večeři v klasických restauracích, výlety do barů, prohlídky a cesty s průvodci bez nutnosti shánět větší skupinu, občasnou cestu mezi městy letadlem. Utratí tedy 170–600 bs. (600–2.100 Kč) na osobu/den.

Luxusní varianta obnáší luxusní hotely se snídaní, obědy a večeře ve špičkových restauracích, výlety do barů, soukromé prohlídky a cesty s průvodci v angličtině/němčině/francouzštině, cestování mezi městy letadlem. Náklady se budou pohybovat nad 600 bs. (2.100 Kč) na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Bolívie, to není zapadákov

Bolívie (španělsky plným názvem Estado Plurinacional de Bolivia) leží svou západní polovinou v hornatých Andách a východní polovinou v křovinatých rovinách ve středu Jižní Ameriky. Spolu s Paraguayí tvoří jediné dva státy kontinentu, které nemají přístup k moři. Sousedí s Peru, Chile, Argentinou, Paraguayí a Brazílií.

Bolívie je druhou nejchudší zemí kontinentu a všichni se tu řídí heslem: „Co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek.“ Z toho důvodu tu mnoho turistů stráví jen pár dní, často na solné pláni Salar de Uyuni, čarokrásném ostrově Isla del Sol uprostřed jezera Titicaca či zlézáním relativně jednoduché šestitisícovky Huyana Potosí. Přesto toho tahle země venkovských balíků nabízí mnohem více a lze tu strávit i několik měsíců bez toho, aby člověku došly nové věci k objevování.

Průvodce pro tebe napsal Jan Nohovec
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Nejvíce prší během zimy, tedy v prosinci až únoru.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jan Nohovec
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu