Průvodce státem
Bosna a Hercegovina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Bosně a Hercegovině

Treky 

Obvyklými turistickými cíli jsou hory, národní parky (Sutjeska, Kozara, Una), okolí vodopádů (jmenujme za všechny Kravice) a řek (např. okolí Neretvy, Uny, Bosny aj.), jejichž kaňony jsou jedinečné. Z horské turistiky je třeba zmínit Sutjesku, Prenj, Maglić (pohoří s nejvyšším vrcholem země, který se jmenuje stejně jako pohoří a měří 2.386 m n. m.) a Bjelašnica (pohoří jižně od Sarajeva, kde najdeme tzv. olympijské hory, nejvyšší bod se také jmenuje dle celého pohoří a měří 2.067 m n. m.).

Příjemné je, že i třeba hned za centrem Sarajeva (skutečně tak maximálně 10 minut líné chůze z Baščaršije) se můžeme vydat na příjemnou túru okolní přírodou. Cesta vede od kdysi luxusní plovárny tzv. Alejí ambasadorů – na protějším břehu Miljacky se na vás seshora bude jakoby „zubit“ muslimský hřbitov Alifakovac – a stezka vás povede stále dále údolím řeky mezi stále zvyšujícími se kopci.

Zelengora

Nakupování 

Pokud přemýšlíte, co přivézt z dovolené v Bosně a Hercegovině, vyřešte to zkrátka tím, že vyrazíte do ulic a necháte se inspirovat místními trhy. Například centrum Sarajeva okolo Baščaršije nebo okolí mostarského mostu či centra jiných měst jsou plné malých obchůdků, které nabízí zejména řemeslnické výrobky z tepaných kovů, dřeva nebo kůže.

Pořídíte zde dekorativní předměty, ale i věci užitečné, sety na kávu včetně džezvy, různé exotické typy nádob a nádobí, doplňky do bytu, koberečky, ručně šité oděvy, botky, pokrývky hlavy nebo kožené předměty všeho druhu.

Pláže

Přestože délka bosenského pobřeží činí pouhých 20 kilometrů, není problém si užít dovolenou na pláži, stejně jako jinde na Jadranu. Nachází se zde jediné letovisko – Neum, v němž najdeme nespočet hotelů i soukromých apartmánů, restaurací a dalších služeb nezbytných k pohodovému prožití letní dovolené.

Adrenalinová zábava

Kdo preferuje spíše aktivní dovolenou, pak jistě zváží možnost sjet divoké horské řeky na raftu nebo na kajaku. Nejvhodnějšími řekami pro tento adrenalinový sport jsou především Neretva, Una a Tara.

Parky a rezervace 

Turisté, kteří by chtěli na chvíli vyrazit do panenské krajiny, mohou navštívit například chráněný park Hutovo Blato. Park Hutovo Blato se nachází 10 kilometrů od města Metkoviče. Z velké části park zabírají mokřady a bažiny, kde žije na 350 druhů vodních ptáků.

Zimní sporty a střediska 

Takzvané olympijské hory (olimpijske planine), kde se pořádala zimní olympiáda v roce 1984, se stále využívají jako střediska zimních sportů, a tak si s sebou v zimě nezapomeňte vybavení anebo si ho na místě půjčte. Lyžování je zde velmi oblíbené a například ze Sarajeva to není vůbec daleko. V roce 1984 zde bylo zařízeno plně moderní vybavení celých lyžařských letovisek. Dnes to ale také není špatné, úroveň se neustále zvyšuje a ceny jsou stále přijatelné.

Kultura 

V červenci probíhají ve staré turecké čtvrti Sarajeva Baščaršijské noci – festival tance, opery, baletu, zpěvu, poezie a uměleckých výstav; všechny akce jsou přístupné zdarma. V druhé polovině července hostí Sarajevo mezinárodní folklórní festival, v srpnu se koná Sarajevský filmový festival. V létě také probíhají dvouměsíční Letní hry v Banja Luce – koncerty, rocková hudba, divadelní představení a večery poezie.

Zapomenutá perla Balkánu

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří mají rádi dobrodružství a které to táhne na východ, či přesněji jihovýchod od České republiky, mohla by být jedním z vašich dalších cílů Bosna a Hercegovina. Tento stát na Balkáně, v němž najdete hory i nížiny, přírodní i kulturní památky, architekturu evropskou i osmanskou, je zapomenutou perlou Balkánu, která vás oslní svou krásou. 

Bosna a Hercegovina, někdy zvaná jednoduše Bosna, je země v jihovýchodní Evropě nacházející se na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu hraničí s Chorvatskem, na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Bosna a Hercegovina je téměř vnitrozemský stát, s výjimkou pásu 20 kilometrů na pobřeží Jaderského moře kolem města Neum. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
Do Bosny můžeš na pas i občanku s platností alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Podnebí srovnatelné s ČR, do přírody hlavně na jaře a v létě.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bosny a Hercegoviny

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu