Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Co dělat v Bosně a Hercegovině

Treky 

Obvyklými turistickými cíli jsou hory, národní parky (Sutjeska, Kozara, Una), okolí vodopádů (jmenujme za všechny Kravice) a řek (např. okolí Neretvy, Uny, Bosny aj.), jejichž kaňony jsou jedinečné. Z horské turistiky je třeba zmínit Sutjesku, Prenj, Maglić (pohoří s nejvyšším vrcholem země, který se jmenuje stejně jako pohoří a měří 2.386 m n. m.) a Bjelašnica (pohoří jižně od Sarajeva, kde najdeme tzv. olympijské hory, nejvyšší bod se také jmenuje dle celého pohoří a měří 2.067 m n. m.).

Příjemné je, že i třeba hned za centrem Sarajeva (skutečně tak maximálně 10 minut líné chůze z Baščaršije) se můžeme vydat na příjemnou túru okolní přírodou. Cesta vede od kdysi luxusní plovárny tzv. Alejí ambasadorů – na protějším břehu Miljacky se na vás seshora bude jakoby „zubit“ muslimský hřbitov Alifakovac – a stezka vás povede stále dále údolím řeky mezi stále zvyšujícími se kopci.

Nakupování 

Pokud přemýšlíte, co přivézt z dovolené v Bosně a Hercegovině, vyřešte to zkrátka tím, že vyrazíte do ulic a necháte se inspirovat místními trhy. Například centrum Sarajeva okolo Baščaršije nebo okolí mostarského mostu či centra jiných měst jsou plné malých obchůdků, které nabízí zejména řemeslnické výrobky z tepaných kovů, dřeva nebo kůže.

Pořídíte zde dekorativní předměty, ale i věci užitečné, sety na kávu včetně džezvy, různé exotické typy nádob a nádobí, doplňky do bytu, koberečky, ručně šité oděvy, botky, pokrývky hlavy nebo kožené předměty všeho druhu.

Pláže

Přestože délka bosenského pobřeží činí pouhých 20 kilometrů, není problém si užít dovolenou na pláži, stejně jako jinde na Jadranu. Nachází se zde jediné letovisko – Neum, v němž najdeme nespočet hotelů i soukromých apartmánů, restaurací a dalších služeb nezbytných k pohodovému prožití letní dovolené.

Adrenalinová zábava

Kdo preferuje spíše aktivní dovolenou, pak jistě zváží možnost sjet divoké horské řeky na raftu nebo na kajaku. Nejvhodnějšími řekami pro tento adrenalinový sport jsou především Neretva, Una a Tara.

Parky a rezervace 

Turisté, kteří by chtěli na chvíli vyrazit do panenské krajiny, mohou navštívit například chráněný park Hutovo Blato. Park Hutovo Blato se nachází 10 kilometrů od města Metkoviče. Z velké části park zabírají mokřady a bažiny, kde žije na 350 druhů vodních ptáků.

Zimní sporty a střediska 

Takzvané olympijské hory (olimpijske planine), kde se pořádala zimní olympiáda v roce 1984, se stále využívají jako střediska zimních sportů, a tak si s sebou v zimě nezapomeňte vybavení anebo si ho na místě půjčte. Lyžování je zde velmi oblíbené a například ze Sarajeva to není vůbec daleko. V roce 1984 zde bylo zařízeno plně moderní vybavení celých lyžařských letovisek. Dnes to ale také není špatné, úroveň se neustále zvyšuje a ceny jsou stále přijatelné.

Kultura 

V červenci probíhají ve staré turecké čtvrti Sarajeva Baščaršijské noci – festival tance, opery, baletu, zpěvu, poezie a uměleckých výstav; všechny akce jsou přístupné zdarma. V druhé polovině července hostí Sarajevo mezinárodní folklórní festival, v srpnu se koná Sarajevský filmový festival. V létě také probíhají dvouměsíční Letní hry v Banja Luce – koncerty, rocková hudba, divadelní představení a večery poezie.

Chystáš se do Bosny a Hercegoviny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.