Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bosna a Hercegovina
Stejné klima pro celou zemi

3 °C

6 °C

10 °C

15 °C

21 °C

25 °C

27 °C

27 °C

22 °C

17 °C

10 °C

4 °C

Počasí v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina má proměnlivé klima. Zimy bývají studené, léta zase horká. Nejvyšší počet slunných dnů je v červnu, červenci, srpnu a září. Nejvyšší teploty jsou v červenci a srpnu a největší srážky v květnu, červnu a listopadu.

Země se člení dle klimatických charakteristik na tři části: Panonská nížina, horské a polohorské oblasti a Jaderské moře.

V Panonské nížině převládá kontinentální klima. Zimy jsou mírné s průměrnou teplotou v nejchladnějším měsíci lednu od -0,2 do -0,9 °C. Naopak léta bývají dlouhá a teplá s průměrnou teplotou v nejteplejším měsíci červenci od 21 do 23 °C. 

Horské a polohorské oblasti (známé v bosenštině jako planiny) zabírají většinu plochy Bosny a Hercegoviny. Jsou charakteristické krátkým teplým létem a dlouhou chladnou zimou. Průměrná celoroční teplota je 5–7 °C.

Klimatická oblast Jaderského moře zabírá jen velmi malou plochu na území kolem města Neum na jihu země. Je charakteristická dlouhými teplými léty a mírnou zimou. Průměrná celoroční teplota vzduchu se pohybuje od 14 do 14,7 °C. Srážky jsou nejčastější v období zimy a jara, zatímco léta bývají poměrně suchá.

Kdy jet do Bosny a Hercegoviny

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Bosny a Hercegoviny je období jara (tedy duben až červen) a podzimní měsíce od září do konce října, kdy je stále ještě teplo a dostatečný počet slunných dnů.

Pokud se chcete vykoupat v moři a užít si plážovou dovolenou, je nejlepší doba pro návštěvu květen až září, protože ačkoli leží země na jihu Evropy, jsou zde díky horskému podnebí tuhé zimy.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu