Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Počasí v Bosně a Hercegovině a kdy sem jet

Počasí v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina má proměnlivé klima. Zimy bývají studené, léta zase horká. Nejvyšší počet slunných dnů je v červnu, červenci, srpnu a září. Nejvyšší teploty jsou v červenci a srpnu a největší srážky v květnu, červnu a listopadu.

Země se člení dle klimatických charakteristik na tři části: Panonská nížina, horské a polohorské oblasti a Jaderské moře.

V Panonské nížině převládá kontinentální klima. Zimy jsou mírné s průměrnou teplotou v nejchladnějším měsíci lednu od -0,2 do -0,9 °C. Naopak léta bývají dlouhá a teplá s průměrnou teplotou v nejteplejším měsíci červenci od 21 do 23 °C. 

Horské a polohorské oblasti (známé v bosenštině jako planiny) zabírají většinu plochy Bosny a Hercegoviny. Jsou charakteristické krátkým teplým létem a dlouhou chladnou zimou. Průměrná celoroční teplota je 5–7 °C.

Klimatická oblast Jaderského moře zabírá jen velmi malou plochu na území kolem města Neum na jihu země. Je charakteristická dlouhými teplými léty a mírnou zimou. Průměrná celoroční teplota vzduchu se pohybuje od 14 do 14,7 °C. Srážky jsou nejčastější v období zimy a jara, zatímco léta bývají poměrně suchá.

Tabulka teplot během roku

Bosna a Hercegovina - Stejné klima pro celou zemi

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
3 °C
únor
přeháňky
6 °C
březen
přeháňky
10 °C
duben
přeháňky
15 °C
květen
polojasno
21 °C
červen
polojasno
25 °C
červenec
polojasno
27 °C
srpen
polojasno
27 °C
září
polojasno
22 °C
říjen
přeháňky
17 °C
listopad
přeháňky
10 °C
prosinec
přeháňky
4 °C

Kdy jet do Bosny a Hercegoviny

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Bosny a Hercegoviny je období jara (tedy duben až červen) a podzimní měsíce od září do konce října, kdy je stále ještě teplo a dostatečný počet slunných dnů.

Pokud se chcete vykoupat v moři a užít si plážovou dovolenou, je nejlepší doba pro návštěvu květen až září, protože ačkoli leží země na jihu Evropy, jsou zde díky horskému podnebí tuhé zimy.

Chystáš se do Bosny a Hercegoviny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 29. 05. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.