Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Bosně a Hercegovině

Aktuální kurz 1 KM = 13.07 Kč

Bosenská konvertibilní marka

Oficiální měnou Bosny a Hercegoviny je bosenská konvertibilní marka (oficiální označení BAM, v místních podmínkách označovaná jako KM). Zavedena byla v roce 1998 mezinárodní správou OSN poté, co se místní bosňáčtí, srbští a chorvatští představitelé nebyli schopni dohodnout na jednotné státní měně. Již od svého vzniku byla pevně vázána na hodnotu německé marky, po níž dostala název, a to v poměru 1:1. Po zrušení německé marky v roce 2002 je konvertibilní marka pevně fixována na euro.

Mince bosenskohercegovské marky jsou raženy v hodnotách 5, 10, 20 a 50 feniků, dále 1, 2 a 5 marek. Bankovky mají nominální hodnoty 10, 20, 50, 100 a 200 marek. Zvláštností bosenskohercegovských bankovek je, že jsou vydávány ve dvou verzích, pro každou samosprávní jednotku (Republika srbská a Federace Bosny a Hercegoviny) zvlášť – výjimkou je pouze dvousetmarkovka, která byla emitována až roku 2003 a má společný vzhled pro obě entity.

Bosenská Marka

Směnárny a platba kartou 

Platební karty nejsou v zemi stále příliš rozšířené. Zejména ve větších městech však narazíte na bankomaty, z nichž je možné vybrat potřebnou hotovost. Každý bankomat by měl nabízet mimo místního jazyka minimálně ještě angličtinu. Jinak lze peníze také vyměnit ve směnárnách či v bankách. Banky by měly být obecně serióznější. Ale i směnárny mohou nabídnout solidní kurzy, je třeba se však porozhlédnout, abyste zbytečně neplatili víc, než je nutné. Na mnoha místech, zejména v turistických lokalitách, je pak rovněž možné platit v eurech.  Kurz je podle sezóny 13,00–14,00 Kč/1 BAM.

Kolik co stojí

Ceny v Bosně a Hercegovině jsou víceméně srovnatelné s Českou republikou. Výjimkou jsou například cigarety, kdy za balíček cigaret zaplatíte čtyři marky (tj. cca 50 Kč). 

Příklad cen:

  • Oběd v levné restauraci – do 10 BAM
  • Polední menu – 15 BAM
  • Jídlo v lepší restauraci – 20–30 BAM
  • Točené pivo – 2 BAM
  • Víno 0,7 litru – od 9 BAM
  • Litr mléka – 1,5 BAM
  • Chléb – 0,5 BAM
  • Pečivo – od 0,1 do 1 BAM
  • Káva – 1–1,5 BAM
  • Kopeček zmrzliny – 0,5 BAM

Spropitné a smlouvání 

V restauracích se cena běžně zaokrouhluje, případně se nechává spropitné ve výši 10–15 procent z celkové útraty, podle spokojenosti hosta. Spropitné je běžné také pro taxikáře, účet se zaokrouhluje nahoru.

Smlouvání je běžné pouze na místních trzích. I když jsou na zbožích napsané ceny, nenechte se zmást a o ceny smlouvejte. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel se přepravuje nejlevnější hromadnou dopravou a na kratší vzdálenosti chodí pěšky. V nejlevnějším hostelu zaplatí 20 BAM za noc, bude konzumovat jídlo z obchodů, které vyjde denně zhruba na 5 BAM. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 30 BAM, tedy 417 Kč osoba/den.

Středně náročný cestovatel se přepravuje lepší hromadnou dopravu, i na kratší vzdálenosti využívá MHD. Přespává v penzionech, za což zaplatí 30 BAM za noc, bude konzumovat jídlo kupované na ulici, občas ze supermarketu nebo si jednou denně zajde do restaurace za cenu 20 BAM. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 60 BAM, tedy 835 Kč osoba/den.

Náročný cestovatel se přepravuje vlastním automobilem i na kratší vzdálenosti, průměrně ujede 50 kilometrů denně. Přespává v hotelech za cenu 60 BAM za noc, bude se stravovat výhradně v restauracích za cenu 40 BAM. Nejnižší denní náklady budou činit cca 110 BAM, tedy 1.528 Kč osoba/den.

Zapomenutá perla Balkánu

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří mají rádi dobrodružství a které to táhne na východ, či přesněji jihovýchod od České republiky, mohla by být jedním z vašich dalších cílů Bosna a Hercegovina. Tento stát na Balkáně, v němž najdete hory i nížiny, přírodní i kulturní památky, architekturu evropskou i osmanskou, je zapomenutou perlou Balkánu, která vás oslní svou krásou. 

Bosna a Hercegovina, někdy zvaná jednoduše Bosna, je země v jihovýchodní Evropě nacházející se na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu hraničí s Chorvatskem, na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Bosna a Hercegovina je téměř vnitrozemský stát, s výjimkou pásu 20 kilometrů na pobřeží Jaderského moře kolem města Neum. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
Do Bosny můžeš na pas i občanku s platností alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Podnebí srovnatelné s ČR, do přírody hlavně na jaře a v létě.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Bosny a Hercegoviny

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu