Průvodce státem
Bosna a Hercegovina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Bosně a Hercegovině

Jak do Bosny a Hercegoviny

Z České republiky do Bosny a Hercegoviny neexistuje žádné přímé ani pravidelné letecké, autobusové či železniční spojení. Vždy je nutné dojet sem z jiné země. Hlavní mezinárodní letiště sídlí v hlavním městě Sarajevu. Kvůli omezené konkurenci jsou zatím ceny letenek z Prahy nebo okolí do Sarajeva vysoké, kdy se standardní cena pohybuje od 6.000 Kč výše. O mnoho levnější ceny nabídne Wizz Air na své lince z Budapešti, v akcích můžou klesnout i pod 1.000 Kč. Průměrná doba letu i s přestupem činí asi 7 hodin. 

Alternativou jsou letenky z Bratislavy do města Tuzla na severu země a do Sarajeva se následně přesunout autobusem.

Autobusové linky pravidelně jezdí do Chorvatska, Srbska, Slovinska i Černé Hory. Nejfrekventovanější jsou spoje mezi Sarajevem a chorvatským Záhřebem či Splitem a také srbskou metropolí Bělehrad. Na těchto trasách jezdí zhruba pět autobusů denně. Zpáteční jízdenka do těchto destinací vyjde v rozmezí od 900 do 1.800 Kč. Jednosměrná jízdenka z Vídně stojí kolem 50 €, ze Záhřebu pak začíná na 20 €. Celkově trvá cesta autobusem z České republiky zhruba 17 hodin. Celkové náklady na cestu autobusem Praha – Sarajevo – Praha vyjdou na 3–4.000 Kč.

Pokud chcete využít železniční spojení, z České republiky také pojedete do sousedních států a odtud autobusem. Tato alternativa je delší, počítejte s minimálně 20 hodinami na cestě. Celkové náklady na cestu vlakem vyjdou trochu více než autobusem, a to v závislosti na období, čase a trase, kterou zvolíte.

Nejjednodušším způsobem, jak se dopravit do Bosny a Hercegoviny, je pomocí vlastního automobilu. Nejsnadnější cesta vede opět přes sousední Chorvatsko. S sebou je potřeba mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o platném mezinárodním pojištění vozidla (zelená karta).

Jak se nejlépe dopravovat 

Nejhorším a nejpomalejším dopravním spojení je v zemi vlak. Tratě i vlakové soupravy jsou v dost tragickém stavu a výjimkou není ani to, že vlak zůstane stát mezi dvěma stanicemi. 

Naopak velmi dobrá je síť autobusů. Dělí se na tzv. místní, federální, mezientitetské (spojující Federaci Bosnu a Hercegovinu a Republiku srbskou) a mezinárodní linky. Místní obsluhují zejména krátké trasy mezi jednotlivými obcemi. Zde dosluhují autobusy vyřazené ze západu, ale ceny těchto spojů jsou velmi levné. Federální a mezinárodní linky jsou obsluhovány novějšími nebo zcela novými autobusy. Ceny jízdenek se pohybují trochu výše, ale autobusy jsou komfortní, čisté a jezdí často.

Půjčení auta

V Bosně nabízí zapůjčení vozu společnosti Avis, Hertz, Europcar i řada dalších místních společností, zejména v Sarajevu a Mostaru. K návštěvě horských a odlehlých oblastí doporučujeme terénní automobil.
Pronájem automobilu na den stojí od 50 euro výše podle typu vozu a jeho vybavení, sezóny, délky pronájmu a dalších okolností. Doporučuje se rezervace předem přes internet, neboť je zpravidla levnější než přímo na místě. Při vícedenním zapůjčení denní sazba klesá. Přestože se konkrétní podmínky zapůjčení liší, vždy potřebujete identifikační průkaz, věk minimálně 21 let (řidiči mladší 25 let obvykle platí vyšší půjčovné nebo musí složit vyšší jistinu), kreditní kartu a většinou i mezinárodní řidičský průkaz.

Veřejná doprava

Ve velkých městech je dostupná městská hromadná doprava, v Sarajevu dokonce i trolejbusy, tramvaje a minibusy (tzv. komercijala). Tato doprava bohužel nebývá příliš spolehlivá, což je způsobeno někdy počasím, někdy nesolventností provozovatele. 

Tramvaj v Sarajevo

Proto jsou ve velké míře využívány služby taxi, které jsou také cenově dostupné. V Sarajevu mimo nástupní sazby počítejte s cenou za kilometr. V dalších velkých městech jsou určeny okruhy a cena za ně daná paušálem. Mimo města je cena většinou na domluvě. Často se potkáte i s tím, že taxíkář po cestě přibere dalšího cestujícího a domluvená cena se pak platí za osobu.

Zapomenutá perla Balkánu

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří mají rádi dobrodružství a které to táhne na východ, či přesněji jihovýchod od České republiky, mohla by být jedním z vašich dalších cílů Bosna a Hercegovina. Tento stát na Balkáně, v němž najdete hory i nížiny, přírodní i kulturní památky, architekturu evropskou i osmanskou, je zapomenutou perlou Balkánu, která vás oslní svou krásou. 

Bosna a Hercegovina, někdy zvaná jednoduše Bosna, je země v jihovýchodní Evropě nacházející se na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu hraničí s Chorvatskem, na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Bosna a Hercegovina je téměř vnitrozemský stát, s výjimkou pásu 20 kilometrů na pobřeží Jaderského moře kolem města Neum. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
Do Bosny můžeš na pas i občanku s platností alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Podnebí srovnatelné s ČR, do přírody hlavně na jaře a v létě.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bosny a Hercegoviny

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu