Průvodce státem
Bosna a Hercegovina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Bosně a Hercegovině

Bosensko-hercegovská kuchyně

Místní kuchyně je typicky balkánská. Díky historickým vlivům je kuchyně blízká i turecké, středomořské a najdete zde také mnoho kulinářských vlivů ze střední Evropy nebo Středního východu. Pro tuto kuchyni jsou charakteristická masa upravovaná na různé způsoby. Nejčastěji jde o hovězí a jehněčí maso. Typickým balkánským pokrmem, oblíbeným hlavně v zemích bývalé Jugoslávie, je čevabčiči. Jedná se o rolky masa (nejčastěji hovězího), které se podávají buď na talíři, nebo ve světlé chlebové placce zvané lepina. Maso se připravuje na grilu. Oblíbenými jídly jsou například také bosanski lonac (dušená kapusta s chutným masem), turecké sladkosti a všudypřítomný burek (tenké těsto z mouky, vody a soli plněné mletým masem) nebo dolmy (zelenina plněná mletým masem a rýží).

Vzhledem k tomu, že maso tvoří základní složku jídelníčku, nemají to tu vegetariáni jednoduché. Východiskem pro ně může být sirnica (tenké těsto z mouky, vody a soli plněné sýrem) a nebo zeljanica (pečivo plněné špenátem). 

Oblíbeným dezertem je tafuhije, tedy jablečný koláč s krémem a ořechy. V Bosně a Hercegovině je oblíbeným nápojem víno či pivo. Známé je například víno Žilavka mostar. Lidé rádi pijí i kávu a čaj. Tureckou kávu dostanete v kovové nádobě (tzv. džezvě). Z nealkoholických nápojů jsou oblíbené přírodní šťávy z jalovce (smreka), citronády (limonáda) a tzv. šerbe, což je povařené ovoce s trochou cukru, citronové šťávy a někdy i hřebíčkem.

Čevapčiči

Jak se stravovat jako místní 

Pokud chcete ochutnat typické čevabčiči, hledejte restauraci s označením Čevabdžinice. Vězte, že kvalita jídla i v těchto specializovaných restauracích značně kolísá. V Sarajevu i místní navštěvují Mrkvu a Ferhatoviči. Jídlo je tu výtečné, interiér vkusný, nevýhodou však je neochotná a často znuděně působící obsluha.

Na turistických místech se vytrácí typické servírování kávy v džezvách. Nicméně se najdou kavárny, kde tuto tradici dovedli k dokonalosti. Za všechny můžeme jmenovat například kavárnu Plava voda ve městě Travnik.

Zapomenutá perla Balkánu

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří mají rádi dobrodružství a které to táhne na východ, či přesněji jihovýchod od České republiky, mohla by být jedním z vašich dalších cílů Bosna a Hercegovina. Tento stát na Balkáně, v němž najdete hory i nížiny, přírodní i kulturní památky, architekturu evropskou i osmanskou, je zapomenutou perlou Balkánu, která vás oslní svou krásou. 

Bosna a Hercegovina, někdy zvaná jednoduše Bosna, je země v jihovýchodní Evropě nacházející se na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu hraničí s Chorvatskem, na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Bosna a Hercegovina je téměř vnitrozemský stát, s výjimkou pásu 20 kilometrů na pobřeží Jaderského moře kolem města Neum. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
Do Bosny můžeš na pas i občanku s platností alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Podnebí srovnatelné s ČR, do přírody hlavně na jaře a v létě.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bosny a Hercegoviny

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu