Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Jídlo v Bosně a Hercegovině

Bosensko-hercegovská kuchyně

Místní kuchyně je typicky balkánská. Díky historickým vlivům je kuchyně blízká i turecké, středomořské a najdete zde také mnoho kulinářských vlivů ze střední Evropy nebo Středního východu. Pro tuto kuchyni jsou charakteristická masa upravovaná na různé způsoby. Nejčastěji jde o hovězí a jehněčí maso. Typickým balkánským pokrmem, oblíbeným hlavně v zemích bývalé Jugoslávie, je čevabčiči. Jedná se o rolky masa (nejčastěji hovězího), které se podávají buď na talíři, nebo ve světlé chlebové placce zvané lepina. Maso se připravuje na grilu. Oblíbenými jídly jsou například také bosanski lonac (dušená kapusta s chutným masem), turecké sladkosti a všudypřítomný burek (tenké těsto z mouky, vody a soli plněné mletým masem) nebo dolmy (zelenina plněná mletým masem a rýží).

Vzhledem k tomu, že maso tvoří základní složku jídelníčku, nemají to tu vegetariáni jednoduché. Východiskem pro ně může být sirnica (tenké těsto z mouky, vody a soli plněné sýrem) a nebo zeljanica (pečivo plněné špenátem). 

Oblíbeným dezertem je tafuhije, tedy jablečný koláč s krémem a ořechy. V Bosně a Hercegovině je oblíbeným nápojem víno či pivo. Známé je například víno Žilavka mostar. Lidé rádi pijí i kávu a čaj. Tureckou kávu dostanete v kovové nádobě (tzv. džezvě). Z nealkoholických nápojů jsou oblíbené přírodní šťávy z jalovce (smreka), citronády (limonáda) a tzv. šerbe, což je povařené ovoce s trochou cukru, citronové šťávy a někdy i hřebíčkem.

Jak se stravovat jako místní 

Pokud chcete ochutnat typické čevabčiči, hledejte restauraci s označením Čevabdžinice. Vězte, že kvalita jídla i v těchto specializovaných restauracích značně kolísá. V Sarajevu i místní navštěvují Mrkvu a Ferhatoviči. Jídlo je tu výtečné, interiér vkusný, nevýhodou však je neochotná a často znuděně působící obsluha.

Na turistických místech se vytrácí typické servírování kávy v džezvách. Nicméně se najdou kavárny, kde tuto tradici dovedli k dokonalosti. Za všechny můžeme jmenovat například kavárnu Plava voda ve městě Travnik.

Chystáš se do Bosny a Hercegoviny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.