Průvodce státem
Bosna a Hercegovina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Bosně a Hercegovině

Zdraví 

Zdravotní péče v Bosně a Hercegovině nedosahuje evropského standardu, zejména ve vybavení zdravotnických zařízení, která však běžně poskytnou základní pomoc nebo ošetření v akutních případech a jejich personál je vysoce profesionální a vstřícný. Akutní zdravotnická pomoc pro české občany je v Bosně a Hercegovině bezplatná, přesto doporučujeme sjednat cestovní pojištění 

Bohužel nelze vždy spolehlivě zaručit nezávadnost vody z kohoutku. Bosna je nicméně bohatá na spoustu přírodních pramenů pitné vody, z nichž se voda stáčí, a tuto balenou vodu lze naopak jen doporučit, kromě toho stojí doslova pár korun. Ve městech můžete vidět veřejné fontány, z nichž je možno pít.

Kriminalita 

Politická situace v zemi je stabilizovaná, stále je zde však patrný vliv válečného konfliktu v devadesátých letech. V Bosně a Hercegovině jsou stále přítomné mezinárodní vojenské mise, aby dohlížely na bezpečnostní situaci v zemi. Obecně je však úroveň kriminality v zemi poměrně nízká, turistům by tedy nemělo hrozit žádné výrazné nebezpečí. Stačí být obezřetný a dávat si neustále pozor na své věci, a to zejména v turistických oblastech.

Podstatně větším problémem obydlených oblastí Bosny a Hercegoviny jsou toulaví psi. Jsou hladoví a množí se případy napadení člověka.

V současné době představují pro turisty největší nebezpečí  stále zaminované oblasti. Není potřeba se obávat ve městech a jejich okolí, ta jsou pečlivě odminována. Velká část zaminovaných území je označena. Jednak jsou to červené cedule s obrázkem lebky se zkříženými hnáty a nápisem „PAZI MINE“ a dále žluté igelitové pásky se stejným nápisem. Při povodních v květnu 2013 však došlo k masivním sesuvům půdy, čímž mohlo dojít i k pohybu min mimo označené lokality. Pohyb v neznámém terénu bez znalého průvodce tedy nelze doporučit. 

Internet a elektřina 

Elektřina má stejné parametry a nároky na připojení spotřebičů jako u nás, není tedy zapotřebí žádných adaptérů. Elektřina je běžně zapojena po celé zemi, a to i v obcích, kde není v domácnostech třeba kompletní kanalizace.

Nejjednodušším způsobem, jak se připojit v Bosně a Hercegovině na internet, je zajít do nějaké ze specializovaných kaváren. Připojení je poměrně kvalitní a ceny se pohybují okolo 2 eur za hodinu. Obyvatelé, zvláště mladší a střední generace, jsou zvyklí používat internet pro komunikaci a získávání informací stejně jako Češi, a tak není problém komunikovat pomocí e-mailů či sociálních sítí a podobně.

Wifi je dostupná v téměř každé kavárně, restauraci a větších obchodních centrech. Některá autobusová nádraží se také honosí pokrytím wifi sítí, která ale leckdy nefunguje. 

Mobilní pokrytí je poměrně dobré a bohatě vystačíte s českým mobilním operátorem. Ceny volání i SMS jsou ovšem pro nás celkem drahé, protože čeští operátoři Bosnu a Hercegovinu zařazují do druhé zóny. Místní SIM se dá zakoupit na každé poště a obsahuje SIM s nabitým kreditem v hodnotě zaplacené ceny. 

Důležité kontakty 

  • Policie: 122
  • Hasiči: 123
  • Záchranná služba: 124
  • Taxislužba: 1515

Velvyslanectví České republiky v Sarajevu:

  • Franjevačka 13
  • 71 000 Sarajevo

Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny v České republice:

  • Opletalova 27
  • 110 00 Praha 1

Zapomenutá perla Balkánu

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří mají rádi dobrodružství a které to táhne na východ, či přesněji jihovýchod od České republiky, mohla by být jedním z vašich dalších cílů Bosna a Hercegovina. Tento stát na Balkáně, v němž najdete hory i nížiny, přírodní i kulturní památky, architekturu evropskou i osmanskou, je zapomenutou perlou Balkánu, která vás oslní svou krásou. 

Bosna a Hercegovina, někdy zvaná jednoduše Bosna, je země v jihovýchodní Evropě nacházející se na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu hraničí s Chorvatskem, na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Bosna a Hercegovina je téměř vnitrozemský stát, s výjimkou pásu 20 kilometrů na pobřeží Jaderského moře kolem města Neum. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
Do Bosny můžeš na pas i občanku s platností alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Podnebí srovnatelné s ČR, do přírody hlavně na jaře a v létě.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bosny a Hercegoviny

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu