Bostwana
Botswana

Bezpečnost v Botswaně

Upozornění

Upozornit bychom měli především na to, že v Botswaně nejsou parky, kempy a jakékoli jiné lokality oplocené, divoká zvířata včetně nebezpečných predátorů se mohou volně pohybovat prakticky, kde se jim zlíbí, i ve vašem kempu, je tedy velice důležité naprosto striktně dbát zásad chování a pohybu ve volné přírodě v Africe.

Další důležité upozornění se týká vás, kteří si plánují pronajmout vůz 4x4 a zemi procestovat i mimo běžné destinace. Řízení v Botswaně je pro zkušenější řidiče, do některých oblastí je lepší jet v minimálním počtu dvou vozů. A vždy mít dostatek zásob vody, paliva a jídla, ale také pneu.

Zdraví

Před letem do destinace si každý samozřejmě sjednává vhodné cestovní pojištění, které je nezbytnou součástí každého cestovatele a turisty. 

Botswana je zemí, kde běžnému návštěvníkovi nehrozí žádné závažné choroby. Tedy pokud se sem nejede za sexuální turistikou, Botswana se pyšní vysokým počtem HIV pozitivních. V období vysokého rizika malárie je třeba se chránit nebo přímo užívat profylaxe. 

Koupat se v přírodních vodních zdrojích se z důvodu jejich obyvatel (hroši, krokodýli) nedoporučuje, není tedy třeba se obávat bilharzie. 

S sebou doporučujeme osobní lékárničku s léky, které běžně užíváte, a s výběrem léčiv nutných v případě potřeby (širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, bolesti, masti na zánětlivé rány, na alergie a alergické reakce, dezinfekce, antibiotické oční kapky atd.) Nesmí chybět ani krém na opalování s ochranným faktorem minimálně 30, krém nebo mléko po opalování. 

Vodu je možno koupit balenou, lze ovšem pít i z místních studen nejlépe přefiltrovanou. Všude je nutné vozit zásoby pro případ kolize.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Doporučuje se žlutá zimnice, meningokok, hepatitida A, B, břišní tyfus a tetanus – to je základní očkování při cestování po Africe. Mezinárodní očkovací průkaz vždy vozit s sebou.

Vysoké riziko malárie je na severu a východě země, především v oblasti Okavanga a Chobe v období a těsně po období dešťů. Je třeba být na cestu vybaven léčbou ať už ve formě Malaronu, nebo Coartemu případně Doxycyklinu. Většina lékařů přímo v Africe nedoporučuje užívat profylaxe, ale spíše při příznacích nasadit přímou cílenou léčbu. 

Kriminalita

Botswana je zemí politicky stabilní a bezpečnou. Výjimkou, jako v jakékoli jiné zemi, mohou být velká města, kde hrozí drobné krádeže. Je třeba být ostražitý a hlídat si své osobní věci a cennosti. V případě hlavního města je třeba být opatrnější a vynechat pozdně večerní a noční procházky v zapadlých uličkách. Někteří podnikatelé provozující např. lodge tvrdí, že obyvatele Botswany mají velmi rádi, jsou sice líní, až je musí honit do práce, ale zároveň jsou líní i páchat trestnou činnost. Obyvatelé jsou velmi vstřícní a milí, cizince mají v oblibě.

Větším nebezpečím je volně se pohybující zvěř. Nejen na silnicích a cestách, ale především v neoplocených kempech a volné přírodě. Při neuváženém chování, jako je pohyb po nočním neoploceném kempu, vystupování z auta v národním parku při pozorování predátorů a obdobných aktivitách můžete být zákuskem pro některou z šelem. 

Riziko katastrof

V Botswaně nehrozí katastrofy ani přírodní, ani politické.

Internet, telefon a elektřina

Čeští mobilní operátoři v Botswaně nemají pokrytí, pokud náhodou chytnete signál, většinou je to sousední ze Zambie, Namibie, JAR, nebo Zimbabwe. Pak se účtuje v tarifu třetího pásma. Je možné si pořídit místní simkartu, ale je třeba být obeznámen s tím, že převážná většina země je neobydlená a k tomu je také přizpůsobeno pokrytí sítě. Signál je kolem měst a v hustě osídlených oblastech. Ke kreditu je možné si přikoupit i datový balíček. Ovšem většina kempů (v místě pokrytí) nabízí hostům internet zdarma. K dispozici jsou i internetové kavárny.

Mezinárodní předvolba země je: +267

Elektřina – 230 V – zásuvky typu D a M (jihoafrické 3 kulaté), G (britské 3 ploché).

Důležité kontakty

Honorární konzulát České republiky v Gaborone

Úřední hodiny: úterý a středa 16–18 h.

Dále pak nejbližší zastupitelské úřady jsou v: 

  • Harare v Zimbabwe – tel. +263 4 700 636, 250451   Po-Pá 7:45–16:15 h.
  • Pretorie v JAR – tel. +27 12 431 2380   Po-Pá 7:45–16:15 h.

Hlavní čísla:

  • Policie – 999
  • První pomoc – 911
  • Ambulance – 997
  • Požárníci – 998 

Chystáš se do Botswany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.