Průvodce státem
Botswana
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Botswaně

Upozornění

Upozornit bychom měli především na to, že v Botswaně nejsou parky, kempy a jakékoli jiné lokality oplocené, divoká zvířata včetně nebezpečných predátorů se mohou volně pohybovat prakticky, kde se jim zlíbí, i ve vašem kempu, je tedy velice důležité naprosto striktně dbát zásad chování a pohybu ve volné přírodě v Africe.

Safari v Botswaně

Další důležité upozornění se týká vás, kteří si plánují pronajmout vůz 4x4 a zemi procestovat i mimo běžné destinace. Řízení v Botswaně je pro zkušenější řidiče, do některých oblastí je lepší jet v minimálním počtu dvou vozů. A vždy mít dostatek zásob vody, paliva a jídla, ale také pneu.

Zdraví

Před letem do destinace si každý samozřejmě sjednává vhodné cestovní pojištění, které je nezbytnou součástí každého cestovatele a turisty. 

Botswana je zemí, kde běžnému návštěvníkovi nehrozí žádné závažné choroby. Tedy pokud se sem nejede za sexuální turistikou, Botswana se pyšní vysokým počtem HIV pozitivních. V období vysokého rizika malárie je třeba se chránit nebo přímo užívat profylaxe. 

Koupat se v přírodních vodních zdrojích se z důvodu jejich obyvatel (hroši, krokodýli) nedoporučuje, není tedy třeba se obávat bilharzie. 

S sebou doporučujeme osobní lékárničku s léky, které běžně užíváte, a s výběrem léčiv nutných v případě potřeby (širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, bolesti, masti na zánětlivé rány, na alergie a alergické reakce, dezinfekce, antibiotické oční kapky atd.) Nesmí chybět ani krém na opalování s ochranným faktorem minimálně 30, krém nebo mléko po opalování. 

Vodu je možno koupit balenou, lze ovšem pít i z místních studen nejlépe přefiltrovanou. Všude je nutné vozit zásoby pro případ kolize.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Doporučuje se žlutá zimnice, meningokok, hepatitida A, B, břišní tyfus a tetanus – to je základní očkování při cestování po Africe. Mezinárodní očkovací průkaz vždy vozit s sebou.

Vysoké riziko malárie je na severu a východě země, především v oblasti Okavanga a Chobe v období a těsně po období dešťů. Je třeba být na cestu vybaven léčbou ať už ve formě Malaronu, nebo Coartemu případně Doxycyklinu. Většina lékařů přímo v Africe nedoporučuje užívat profylaxe, ale spíše při příznacích nasadit přímou cílenou léčbu. 

Kriminalita

Botswana je zemí politicky stabilní a bezpečnou. Výjimkou, jako v jakékoli jiné zemi, mohou být velká města, kde hrozí drobné krádeže. Je třeba být ostražitý a hlídat si své osobní věci a cennosti. V případě hlavního města je třeba být opatrnější a vynechat pozdně večerní a noční procházky v zapadlých uličkách. Někteří podnikatelé provozující např. lodge tvrdí, že obyvatele Botswany mají velmi rádi, jsou sice líní, až je musí honit do práce, ale zároveň jsou líní i páchat trestnou činnost. Obyvatelé jsou velmi vstřícní a milí, cizince mají v oblibě.

Větším nebezpečím je volně se pohybující zvěř. Nejen na silnicích a cestách, ale především v neoplocených kempech a volné přírodě. Při neuváženém chování, jako je pohyb po nočním neoploceném kempu, vystupování z auta v národním parku při pozorování predátorů a obdobných aktivitách můžete být zákuskem pro některou z šelem. 

Riziko katastrof

V Botswaně nehrozí katastrofy ani přírodní, ani politické.

Internet, telefon a elektřina

Čeští mobilní operátoři v Botswaně nemají pokrytí, pokud náhodou chytnete signál, většinou je to sousední ze Zambie, Namibie, JAR, nebo Zimbabwe. Pak se účtuje v tarifu třetího pásma. Je možné si pořídit místní simkartu, ale je třeba být obeznámen s tím, že převážná většina země je neobydlená a k tomu je také přizpůsobeno pokrytí sítě. Signál je kolem měst a v hustě osídlených oblastech. Ke kreditu je možné si přikoupit i datový balíček. Ovšem většina kempů (v místě pokrytí) nabízí hostům internet zdarma. K dispozici jsou i internetové kavárny.

Mezinárodní předvolba země je: +267

Elektřina – 230 V – zásuvky typu D a M (jihoafrické 3 kulaté), G (britské 3 ploché).

Důležité kontakty

Honorární konzulát České republiky v Gaborone

Úřední hodiny: úterý a středa 16–18 h.

Dále pak nejbližší zastupitelské úřady jsou v: 

  • Harare v Zimbabwe – tel. +263 4 700 636, 250451   Po-Pá 7:45–16:15 h.
  • Pretorie v JAR – tel. +27 12 431 2380   Po-Pá 7:45–16:15 h.

Hlavní čísla:

  • Policie – 999
  • První pomoc – 911
  • Ambulance – 997
  • Požárníci – 998 

Země zeber a fantastického safari

Romantická, drsná, divoká, krásná, rozmanitá, malebná, dobrodružná s fantastickým safari – tak by se dala ve zkratce popsat jedna z nejkrásnějších zemí Afriky. 

Vnitrozemský stát sousedí se Zambií, Zimbabwe, JAR a Namibií. Leží na jihu černého kontinentu na obratníku Kozoroha. Svou krajinou se od sousedních zemí liší, a tak je zajímavým okořeněním overland cesty ze západního na východní pobřeží. Botswana je lákavá především pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, požitek z jízdy v hlubokém písku či po škvárových pistách. Divoké národní parky, neoplocené kempy, volně se pohybující exotická zvěř a unikátní přírodní krásy pohltí každou duši. 

Neváhejte a vydejte se zažít nezapomenutelné safari, slony promenádující se kolem vašeho auta, lvy očuchávající váš stan postavený kdesi uprostřed africké buše nebo se zkuste na kánoích mokoro doplavit daleko do unikátního ekosystému delty řeky Okavango či se toulat v solných pánvích mezi gigantickými stromy baobaby. V zemi, kde žijí pouhé 2 miliony obyvatel, nehledejte moc kulturně etnického vyžití, zato svobody v dechberoucí krajině si užijete víc než dost a na půdu diamantové země se budete chtít kdykoli vrátit.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben – září
Rozmanité počasí v průběhu roku dopřeje různým aktivitám.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu