Bostwana
Botswana

Doprava v Botswaně

Jak do Botswany

Nejběžnější způsob dopravy do země je letecký do Gaborone, případně Maunu. Nejvýhodnější letenky se nabízí z Frankfurtu nebo Vídně. Cílová destinace Botswana není hlavní, tudíž letenky jsou nákladnější: cca 20–23.000 Kč v hlavní sezoně do Gaborone, 23–27.000 Kč do Maunu. Výhodné zlevněné lety nebývají.

Doporučujeme výrazně levnější let do Johannesburgu v JAR, kde si lze i výhodněji půjčit auto a do Botswany vjet po zemi. Ceny letenek se pohybují od 12–17.000 Kč v závislosti na místě odletu.

Jak se dopravovat 

Autem

Pro cestování po zemi doporučujeme auto s pohonem 4x4, tento způsob dopravy přinese nezávislost a možnost navštívit různá místa a národní parky, bez ztráty času při čekání na odvoz nebo místní dopravu. Hlavní tahy jsou asfaltované, spojují velká města a hraniční přechody, ovšem jakékoli vybočení z asfaltky znamená pisty, hluboký písek a nezpevněné komunikace, na které se osobní auto nehodí. V případě využití pronájmu auta byste měli být zkušenějším řidičem. Jízda v hlubokém písku, po solných pánvích je náročná a vyžaduje dobré řidičské schopnosti. Nepodceňujte stav cest, vzdálenosti mezi civilizacemi a městy jsou obrovské, v případě kolize z neznalosti následek může být katastrofální (není výjimkou ani úmrtí, protože pomoc nepřišla včas, nebo vůbec).

Pro řízení je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz. V zemi se jezdí vlevo, hlavní cesty jsou asfaltované (ty velmi užívané jsou plné tzv. potholes), vedlejší nezpevněné komunikace a pisty. Doprava je hustší především okolo hlavního města a Francistownu. Po celou dobu řízení je třeba být opatrný podél silnic a cest se potuluje dobytek a divoká zvěř, ti mají v Africe absolutní přednost. Je důležité dbát dopravních předpisů a dodržovat rychlost, policie často měří a nekompromisně pokutuje. 

Vůz je možné si půjčit v Jihoafrické republice přímo na letišti, tam jej také vrátit. Při letu přímo do Botswany si lze vůz zapůjčit na letišti v Gaborone, zkuste přes Car rental Airport nebo například Bildvest Car rental nebo také přímo v Gaborone například Chibona Car rental či Bildvest Car rental a dalších půjčovnách.

Pokud si auto vypůjčíte z některé ze sousedních zemí, buďte připraveni na uhrazení hraničních poplatků – Third party instance.

Při individuálním cestování po zemi je třeba mít s sebou zásoby pohonných hmot, vody, jídla a rezervních pneumatik.

Místní doprava

Přeprava místními autobusy a minibusy je levnější, ale časově náročnější variantou. Meziměstské autobusy propojují většinu měst napříč Botswanou, cenově záleží na výběru destinace a momentální nabídce. Botswana není destinace vhodná pro baťůžkáře.

Taxi 

Taxislužby fungují dobře v každém městě, lze dohodnout dopravu i mezi jednotlivými destinacemi, fungují od brzkých ranních do pozdně nočních hodin, případně lze přes recepci lodge domluvit přistavení ve vámi požadovaný čas. O ceně je možné smlouvat.

Vnitrostátní lety

K urychlení přepravy po zemi je možné využít vnitrostátní letecké linky. Ceny se pohybují okolo 60 USD osoba/cesta.

Chystáš se do Botswany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.