Zavřít boční panel

Doprava v Botswaně

Jak do Botswany

Nejběžnější způsob dopravy do země je letecký do Gaborone, případně Maunu. Nejvýhodnější letenky se nabízí z Frankfurtu nebo Vídně. Cílová destinace Botswana není hlavní, tudíž letenky jsou nákladnější: cca 20–23.000 Kč v hlavní sezoně do Gaborone, 23–27.000 Kč do Maunu. Výhodné zlevněné lety nebývají.

Doporučujeme výrazně levnější let do Johannesburgu v JAR, kde si lze i výhodněji půjčit auto a do Botswany vjet po zemi. Ceny letenek se pohybují od 12–17.000 Kč v závislosti na místě odletu.

Jak se dopravovat 

Autem

Pro cestování po zemi doporučujeme auto s pohonem 4x4, tento způsob dopravy přinese nezávislost a možnost navštívit různá místa a národní parky, bez ztráty času při čekání na odvoz nebo místní dopravu. Hlavní tahy jsou asfaltované, spojují velká města a hraniční přechody, ovšem jakékoli vybočení z asfaltky znamená pisty, hluboký písek a nezpevněné komunikace, na které se osobní auto nehodí. V případě využití pronájmu auta byste měli být zkušenějším řidičem. Jízda v hlubokém písku, po solných pánvích je náročná a vyžaduje dobré řidičské schopnosti. Nepodceňujte stav cest, vzdálenosti mezi civilizacemi a městy jsou obrovské, v případě kolize z neznalosti následek může být katastrofální (není výjimkou ani úmrtí, protože pomoc nepřišla včas, nebo vůbec).

Pro řízení je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz. V zemi se jezdí vlevo, hlavní cesty jsou asfaltované (ty velmi užívané jsou plné tzv. potholes), vedlejší nezpevněné komunikace a pisty. Doprava je hustší především okolo hlavního města a Francistownu. Po celou dobu řízení je třeba být opatrný podél silnic a cest se potuluje dobytek a divoká zvěř, ti mají v Africe absolutní přednost. Je důležité dbát dopravních předpisů a dodržovat rychlost, policie často měří a nekompromisně pokutuje. 

Vůz je možné si půjčit v Jihoafrické republice přímo na letišti, tam jej také vrátit. Při letu přímo do Botswany si lze vůz zapůjčit na letišti v Gaborone, zkuste přes Car rental Airport nebo například Bildvest Car rental nebo také přímo v Gaborone například Chibona Car rental či Bildvest Car rental a dalších půjčovnách.

Pokud si auto vypůjčíte z některé ze sousedních zemí, buďte připraveni na uhrazení hraničních poplatků – Third party instance.

Při individuálním cestování po zemi je třeba mít s sebou zásoby pohonných hmot, vody, jídla a rezervních pneumatik.

Místní doprava

Přeprava místními autobusy a minibusy je levnější, ale časově náročnější variantou. Meziměstské autobusy propojují většinu měst napříč Botswanou, cenově záleží na výběru destinace a momentální nabídce. Botswana není destinace vhodná pro baťůžkáře.

Taxi 

Taxislužby fungují dobře v každém městě, lze dohodnout dopravu i mezi jednotlivými destinacemi, fungují od brzkých ranních do pozdně nočních hodin, případně lze přes recepci lodge domluvit přistavení ve vámi požadovaný čas. O ceně je možné smlouvat.

Vnitrostátní lety

K urychlení přepravy po zemi je možné využít vnitrostátní letecké linky. Ceny se pohybují okolo 60 USD osoba/cesta.

Letadlem na safari

Země zeber a fantastického safari

Romantická, drsná, divoká, krásná, rozmanitá, malebná, dobrodružná s fantastickým safari – tak by se dala ve zkratce popsat jedna z nejkrásnějších zemí Afriky. 

Vnitrozemský stát sousedí se Zambií, Zimbabwe, JAR a Namibií. Leží na jihu černého kontinentu na obratníku Kozoroha. Svou krajinou se od sousedních zemí liší, a tak je zajímavým okořeněním overland cesty ze západního na východní pobřeží. Botswana je lákavá především pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, požitek z jízdy v hlubokém písku či po škvárových pistách. Divoké národní parky, neoplocené kempy, volně se pohybující exotická zvěř a unikátní přírodní krásy pohltí každou duši. 

Neváhejte a vydejte se zažít nezapomenutelné safari, slony promenádující se kolem vašeho auta, lvy očuchávající váš stan postavený kdesi uprostřed africké buše nebo se zkuste na kánoích mokoro doplavit daleko do unikátního ekosystému delty řeky Okavango či se toulat v solných pánvích mezi gigantickými stromy baobaby. V zemi, kde žijí pouhé 2 miliony obyvatel, nehledejte moc kulturně etnického vyžití, zato svobody v dechberoucí krajině si užijete víc než dost a na půdu diamantové země se budete chtít kdykoli vrátit.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben – září
Rozmanité počasí v průběhu roku dopřeje různým aktivitám.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu