Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Botswaně

Historie v kostce

Bývalá britská kolonie se do roku 1966, kdy si získala nezávislost, honosila názvem Bečuánsko. Dnešní název Botswana znamená „země lidí Tswana“ nejlidnatějšího etnika země. Z Bečuánska se Botswanou země stala 30. září 1966. 

Původními obyvateli byli lidé kmene San a Khoi. Mezi 6. a 10. stol. n. l. se do oblasti jižní Afriky začala stěhovat bantuská etnika z rovníkové Afriky. V pokoji tu žili do 19. století, kdy o Shaka Zulu v tzv. „Difaqane war“ zabíral půdu a území a místní etnika vytlačil do nehostinných oblastí. Nuceným stěhováním docházelo k chaosu. V polovině 19. století britští misionáři rozsévali křesťanství. Od roku 1885 patřila země Británii v podobě britského protektorátu Bechuanaland, čemuž napomáhal král Khama III. (chránil zemi před Búry a Ndebele). Toto zřízení bylo zrušeno vyhlášením nezávislosti v roce 1966. Prezidentem se stává Seretse Khama, který byl původně ze své země vyhoštěn kvůli sňatku s bílou Britkou Ruth. V roce 1980 zemřel. Nynějším prezidentem je jeho prvorozený syn Ian Khama. Sňatek s běloškou měl velký vliv na postoj k bílé části obyvatelstva. Státní vlajka je laděna v modro-bílo-černé barvě – modrá barva reprezentuje vodu, která je pro Botswanu pokladem, bíločerné pruhy zobrazují rasovou harmonii a pluralitní povahu společnosti. Zebra ve znaku je státním symbolem – „národním zvířetem“.

Lidé

Botswana znamená země lidí Tswana, to je také dominantní etnická skupina z cca 79 %. Původními obyvateli jihu Afriky byli lidé kmene San a Khoi – lovci/sběrači, ti dodnes na území země najdeme, jen bohužel v těch méně hostinných oblastech pouště Kalahari. V období mezi 6. a 10. stoletím n. l. se na jih Afriky začala stěhovat bantuská etnika z rovníkové Afriky a obsazovat území, která obývali Sanové. Ti byli vytlačeni a později jim byl také zakázán lov. I samotná vláda se na jejich živoření podepsala. Dnes těžko přežívají, potýkají se s velkým problémem – alkoholismem. 

Dnes je celková populace (cca 2,25 mil.) složena z několika etnických skupin Tswana, Kalanga, Herero, Bayeyi, Hambukush, San, Khoi a bělochů. 

V náboženství převažuje křesťanství, ale v mnoha oblastech vyznávají animismus. Obyvatelé jsou příjemní a přátelští. Jsou lenivější a na vše mají „africký čas“, a tak je třeba se vybavit notnou dávkou trpělivosti. V celé Africe platí „My máme hodinky, Afričané čas“.  

Kultura 

Láká-li vás kulturní bohatství černého kontinentu, Botswana není tou nejvhodnější destinací. 

Svátky a festivaly

 • 1. leden – Nový rok
 • Únor – World Wetland Day 
 • Březen - Maitisong Festival v Gaborone – festival tradiční hudby, tanců a divadel
 • Duben – Maun Festival – festival hudby, tance a tradičního umění
 • Velikonoční svátky dle kalendáře – Velký Pátek, Velikonoční pondělí
 • 1. květen – Svátek práce
 • Ascension (Nanebevstoupení Ježíše) – 40 dnů po Velikonočním pondělí, vždy připadá na čtvrtek
 • 1. červenec – Den sira Seretse Khamy
 • 16- 17. červenec – Prezidenstký den + den volna
 • 30. září a 1. října – Výročí dne nezávislosti a změny názvu Botswana + den volna
 • 25. prosince – Vánoce
 • 26. prosince – tzv. Boxing day

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina a setswanština. V zemi obyvatelé hovoří jazyky svého etnika, většina jich ovládá angličtinu alespoň na základní úrovni.

Minislovníček:

Pár základních slovíček v setswanštině: 

 • Vítej! – O amogetswe!
 • Hello – Dumela
 • Dobré ráno – Dumela mma (ž. r.) Dumela rra (m. r.)
 • Dobrou noc – Boroko nebo „Robala sentle (Dobře se vyspi)
 • Na shledanou – Go siame nebo Ke tla go bona
 • Prosím – Tswee-tswee
 • Děkuji – Ke a leboga
 • Odpověď na děkuji – Ke itumetse
 • Pardon – Ke kopa tshwarelo
 • Promiňte - Intshwarele
 • Jak se máš? – O tsogile jang? (j. č.), Le tsogile jang? (mn. č.)
 • Kolik to stojí? – E ke bokae?
 • Kde je tu záchod? – Ntlwana ya boitiketso e kae?
 • Jdi pryč! – Tsamaya kwa!
 • Pomoc! – Nthuse!

Cestovní ruch

Botswana se řadí na přední příčky navštěvovaných zemí. Návštěvníci sem jezdí za přírodními poklady, jedinečným safari, dobrodružstvím, které nabízí „neupravené“ pisty a cesty. Je vyhledávaná pro své malebné západy slunce a adrenalinové noci doprovázené orchestrem divokého buše. Země si zakládá na ekoturismu a zachování původní elegance a divokosti krajiny. Lodge, kempy a infrastruktura národních parků a nejen těch je v naprostém souladu s okolní krajinou. Nenajdete zde asfaltové silnice napříč parky, zařízení a vybavení ubytovacích zařízení, které do autentické neposkvrněné africké přírody nepatří. 

Pokud se rozhodnete pro Botswanu, můžete zvolit z několika možností, jak zemi navštívit, a to individuálně, kdy si vše přes internet naplánujete a zajistíte. Pokud si netroufnete sami, využijte služeb průvodce ať už českého, který destinaci dobře zná, nebo tamního zajištěného některou z místních agentur. Ale pokud nechcete trávit čas přípravami, prahnete po pohodlnosti a luxusu a nevadí vám velká skupina lidí, svěřte se do rukou cestovních kanceláři v Čechách nebo některé z místních.

Botswana je pro individuální turistiku vybavená. V hlavních turistických destinacích (Gaborone, Maun, Kasane) najdete půjčovny aut, ubytování, safari agentury, turistická infocentra a směnárny.

Safari turismus

Geografie

Botswana je vnitrozemský stát, jenž se rozkládá na území 581.000 km2. Většinou rovinatou zemi, jejíž jihovýchod se zvedá do výše 1.494 m (Monalanong Hills), z převážné většiny pokrývá poušť, polopoušť a solné pánve. Na severu horkou a vyprahlou krajinu osvěžuje několik permanentních řek a jedna z největších vnitrozemských delt světa, v severní centrální oblasti jsou rozlehlé solné pánve a od centra směrem na jih poušť Kalahari. Populace je nejvíce soustředěna na východě země.

Slunce svítí po většinu roku, bez mráčku je obloha v zimních měsících, to je období sucha. To je také obdobím velmi větrným a prašným.

Savana je domovem více než 164 druhů savců, 550 druhů ptactva, 157 druhů plazů, 38 druhů obojživelníků a 70 druhů ryb. Bohatý svět botswanské fauny.

Země zeber a fantastického safari

Romantická, drsná, divoká, krásná, rozmanitá, malebná, dobrodružná s fantastickým safari – tak by se dala ve zkratce popsat jedna z nejkrásnějších zemí Afriky. 

Vnitrozemský stát sousedí se Zambií, Zimbabwe, JAR a Namibií. Leží na jihu černého kontinentu na obratníku Kozoroha. Svou krajinou se od sousedních zemí liší, a tak je zajímavým okořeněním overland cesty ze západního na východní pobřeží. Botswana je lákavá především pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, požitek z jízdy v hlubokém písku či po škvárových pistách. Divoké národní parky, neoplocené kempy, volně se pohybující exotická zvěř a unikátní přírodní krásy pohltí každou duši. 

Neváhejte a vydejte se zažít nezapomenutelné safari, slony promenádující se kolem vašeho auta, lvy očuchávající váš stan postavený kdesi uprostřed africké buše nebo se zkuste na kánoích mokoro doplavit daleko do unikátního ekosystému delty řeky Okavango či se toulat v solných pánvích mezi gigantickými stromy baobaby. V zemi, kde žijí pouhé 2 miliony obyvatel, nehledejte moc kulturně etnického vyžití, zato svobody v dechberoucí krajině si užijete víc než dost a na půdu diamantové země se budete chtít kdykoli vrátit.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben – září
Rozmanité počasí v průběhu roku dopřeje různým aktivitám.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu