Průvodce státem
Botswana
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Botswaně

Botswanská kuchyně

Africká kuchyně není tak rozmanitá a bohatá jako asijská nebo arabská, i tak člověk může ochutnat lokální stravu. Hustá kaše z kukuřičné, čirokové mouky či mouky z prosa zvaná papa se podává s dušeným a grilovaným hovězím nebo kozím masem nebo masem drceným seswaa.

Kaše

Maso v Botswaně je výborné, čisté bio výborné chuti i barvy. K tomu se podává morogo (divoký špenát). Nezapomeňte ochutnat červy mopane – grilované nebo dušené v omáčce. V oblasti Okavanga nejlépe na místním trhu v Maunu prodávají ke všem místním lahůdkám také tswee – s masem dušený kořen leknínu. 

V jakémkoli obchůdku i v menší vesnici nabízí grilovaný ruský párek, hranolky a voetkek – smažená větší kobliha podávaná buď suchá, nebo plněná kořeněným mletým masem.  Nejchutněji vaří místní ženy, které jídlo prodávají na trzích nebo ve stáncích na krajnici.

Ani nápoje nejsou opomenuty. Kromě dováženého vína, piva a lihovin, které prodává jakýkoli supermarket nebo bar, stojí za ochutnávku místní cider Bojalwa, domácí zázvorové pivo nebo fermentovaná kaše keone mooka mageu. Ty otrlejší mohou zkusit chibuku vyráběný ze čiroku. Botswana má i svou značku piva, jeden chlazený Lager nebo Lion Beer v horkých dnech výborně osvěží. A co teprve někde v krásném buškempu, po vynikajícím rumpsteaku se čmuchající hyenou za zády z lednice v expedičním autě vytáhnete pěkně orosenou lahvinku zlatého moku… to je zážitek.

V rušných městech si na své přijdou i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizzy, kebabů, smažených i grilovaných kuřat a ryb a podobně. Výjimkou nejsou ani asijské restaurace

Jak se stravovat jako místní

Stravovat se jako domorodec z hliněného rondavelu by bylo nejspíš nejjednodušší a nejlevnější forma stravování. Hlavním jídlem prakticky po celý den je papa, kaše z mouky prosa kukuřice nebo čiroku. K tomu morogo třeba i s burákovým máslem a rajčetem nebo Tswee. V bohatších rodinách se na denním menu najde i maso v podobě seswaa nebo jen dušené. 

Tam, kde je dostupný pravidelně zásobovaný koloniál, zařazují místní do jídelníčku i toastový chléb s burákovým máslem, džemem nebo dostupným salámem.

Obvyklé ceny na ulicích a v restauracích

  • Základní porce papa s masem a zeleninou na trzích – 10–15 BWP
  • Voetkek – 4 pula
  • Plněný voetkek – 10 pula
  • Hranolky dle váhy – 4 pula 100 gr.
  • Ruský párek – 8–11 pula dle váhy
  • Smažené kuřecí kousky – 6,50 pula za 100 gr

Země zeber a fantastického safari

Romantická, drsná, divoká, krásná, rozmanitá, malebná, dobrodružná s fantastickým safari – tak by se dala ve zkratce popsat jedna z nejkrásnějších zemí Afriky. 

Vnitrozemský stát sousedí se Zambií, Zimbabwe, JAR a Namibií. Leží na jihu černého kontinentu na obratníku Kozoroha. Svou krajinou se od sousedních zemí liší, a tak je zajímavým okořeněním overland cesty ze západního na východní pobřeží. Botswana je lákavá především pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, požitek z jízdy v hlubokém písku či po škvárových pistách. Divoké národní parky, neoplocené kempy, volně se pohybující exotická zvěř a unikátní přírodní krásy pohltí každou duši. 

Neváhejte a vydejte se zažít nezapomenutelné safari, slony promenádující se kolem vašeho auta, lvy očuchávající váš stan postavený kdesi uprostřed africké buše nebo se zkuste na kánoích mokoro doplavit daleko do unikátního ekosystému delty řeky Okavango či se toulat v solných pánvích mezi gigantickými stromy baobaby. V zemi, kde žijí pouhé 2 miliony obyvatel, nehledejte moc kulturně etnického vyžití, zato svobody v dechberoucí krajině si užijete víc než dost a na půdu diamantové země se budete chtít kdykoli vrátit.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben – září
Rozmanité počasí v průběhu roku dopřeje různým aktivitám.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu