Bostwana
Botswana

Jídlo v Botswaně

Botswanská kuchyně

Africká kuchyně není tak rozmanitá a bohatá jako asijská nebo arabská, i tak člověk může ochutnat lokální stravu. Hustá kaše z kukuřičné, čirokové mouky či mouky z prosa zvaná papa se podává s dušeným a grilovaným hovězím nebo kozím masem nebo masem drceným seswaa.

Maso v Botswaně je výborné, čisté bio výborné chuti i barvy. K tomu se podává morogo (divoký špenát). Nezapomeňte ochutnat červy mopane – grilované nebo dušené v omáčce. V oblasti Okavanga nejlépe na místním trhu v Maunu prodávají ke všem místním lahůdkám také tswee – s masem dušený kořen leknínu. 

V jakémkoli obchůdku i v menší vesnici nabízí grilovaný ruský párek, hranolky a voetkek – smažená větší kobliha podávaná buď suchá, nebo plněná kořeněným mletým masem.  Nejchutněji vaří místní ženy, které jídlo prodávají na trzích nebo ve stáncích na krajnici.

Ani nápoje nejsou opomenuty. Kromě dováženého vína, piva a lihovin, které prodává jakýkoli supermarket nebo bar, stojí za ochutnávku místní cider Bojalwa, domácí zázvorové pivo nebo fermentovaná kaše keone mooka mageu. Ty otrlejší mohou zkusit chibuku vyráběný ze čiroku. Botswana má i svou značku piva, jeden chlazený Lager nebo Lion Beer v horkých dnech výborně osvěží. A co teprve někde v krásném buškempu, po vynikajícím rumpsteaku se čmuchající hyenou za zády z lednice v expedičním autě vytáhnete pěkně orosenou lahvinku zlatého moku… to je zážitek.

V rušných městech si na své přijdou i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizzy, kebabů, smažených i grilovaných kuřat a ryb a podobně. Výjimkou nejsou ani asijské restaurace

Jak se stravovat jako místní

Stravovat se jako domorodec z hliněného rondavelu by bylo nejspíš nejjednodušší a nejlevnější forma stravování. Hlavním jídlem prakticky po celý den je papa, kaše z mouky prosa kukuřice nebo čiroku. K tomu morogo třeba i s burákovým máslem a rajčetem nebo Tswee. V bohatších rodinách se na denním menu najde i maso v podobě seswaa nebo jen dušené. 

Tam, kde je dostupný pravidelně zásobovaný koloniál, zařazují místní do jídelníčku i toastový chléb s burákovým máslem, džemem nebo dostupným salámem.

Obvyklé ceny na ulicích a v restauracích

  • Základní porce papa s masem a zeleninou na trzích – 10–15 BWP
  • Voetkek – 4 pula
  • Plněný voetkek – 10 pula
  • Hranolky dle váhy – 4 pula 100 gr.
  • Ruský párek – 8–11 pula dle váhy
  • Smažené kuřecí kousky – 6,50 pula za 100 gr

Chystáš se do Botswany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.