Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Botswaně

Aktuální kurz 1 P = 2.13 Kč

Botswanská pula

Oficiální měnou je botswanská pula BWP (pula znamená v místní řeči „déšť“ – cenná jako déšť) v bankovkách nominálních hodnot 10, 20, 50, 100 a 200 a mincích hodnot od 0,25 thebe do 5 pula. 

Botswanské peníze

Směnárny a platby kartou

V každém větším městě a turistických destinacích jsou bankomaty, fungují směnárny a lze platit kartou. V některých turistických lokalitách nabízí směnu peněz i hotely a lodge, kurz však bude méně výhodný. Momentální kurz USD = 9,64 BWP

Doporučujeme si vyměnit hotovost nebo vybrat z bankomatu ve větších a frekventovanějších městech, abyste nebyli překvapeni a nezůstali bez prostředků mimo civilizaci. Mnoho menších měst a vesnice nemají ani směnárny, ani bankomaty a vůbec nelze platit kartou. Na omezených místech lze vstupy i ubytování platit v USD, ale kurz přepočtu je velmi nevýhodný. Doporučujeme platit v místní měně, případně kartou pokud lze. 

Kolik co stojí

  • Pronájem vozu 4x4 – v rozmezí od 80 do 200 USD na den v závislosti na sezoně a vybavení
  • Ubytování v kempu – 7–15 USD, v národních parcích 50 USD osoba/den
  • Ubytování safari stany – 20–40 USD, v národních parcích až 100 USD osoba/den
  • Nafta – lehce pod 1 USD
  • Vstup do NP – 12 USD osoba/den

Jak ušetřit

Při každém cestování jsou některé položky nákladnější (letenka do destinace, pronájem vozu), rozpočet se dá snížit při stravování vlastním nebo v místních lokálních jídelnách, výběrem levnější varianty ubytování (kempy) a důsledným plánováním itineráře.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel při cestování místní dopravou s omezenými možnostmi safari, levné variantě ubytování a stravování z vlastních zdrojů nebo v místních jídelnách může denní rozpočet udržet na 500 Kč osoba/den. 

Zlatá střední cesta v případě pronájmu auta 4x4 a plném obsazení 4 osobami při zachování levnějšího způsobu stravování a ubytování, s návštěvou safari vyjde okolo 1.500–2.000 Kč osoba/den.

Luxusnější verze zahrnuje dopravu pronajatým vozem, ubytování v safari stanech, stravování v restauracích a jídelnách, safari a aktivity, v tom případě se denní rozpočet vyšplhá na 2.500–4.000 Kč osoba/den (možno i více v závislosti na úrovni aktivit a ubytování)

Země zeber a fantastického safari

Romantická, drsná, divoká, krásná, rozmanitá, malebná, dobrodružná s fantastickým safari – tak by se dala ve zkratce popsat jedna z nejkrásnějších zemí Afriky. 

Vnitrozemský stát sousedí se Zambií, Zimbabwe, JAR a Namibií. Leží na jihu černého kontinentu na obratníku Kozoroha. Svou krajinou se od sousedních zemí liší, a tak je zajímavým okořeněním overland cesty ze západního na východní pobřeží. Botswana je lákavá především pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, požitek z jízdy v hlubokém písku či po škvárových pistách. Divoké národní parky, neoplocené kempy, volně se pohybující exotická zvěř a unikátní přírodní krásy pohltí každou duši. 

Neváhejte a vydejte se zažít nezapomenutelné safari, slony promenádující se kolem vašeho auta, lvy očuchávající váš stan postavený kdesi uprostřed africké buše nebo se zkuste na kánoích mokoro doplavit daleko do unikátního ekosystému delty řeky Okavango či se toulat v solných pánvích mezi gigantickými stromy baobaby. V zemi, kde žijí pouhé 2 miliony obyvatel, nehledejte moc kulturně etnického vyžití, zato svobody v dechberoucí krajině si užijete víc než dost a na půdu diamantové země se budete chtít kdykoli vrátit.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben – září
Rozmanité počasí v průběhu roku dopřeje různým aktivitám.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu