Bostwana
Botswana

Peníze a ceny v Botswaně

Botswanská pula

Oficiální měnou je botswanská pula BWP (pula znamená v místní řeči „déšť“ – cenná jako déšť) v bankovkách nominálních hodnot 10, 20, 50, 100 a 200 a mincích hodnot od 0,25 thebe do 5 pula. 

Směnárny a platby kartou

V každém větším městě a turistických destinacích jsou bankomaty, fungují směnárny a lze platit kartou. V některých turistických lokalitách nabízí směnu peněz i hotely a lodge, kurz však bude méně výhodný. Momentální kurz USD = 9,64 BWP

Doporučujeme si vyměnit hotovost nebo vybrat z bankomatu ve větších a frekventovanějších městech, abyste nebyli překvapeni a nezůstali bez prostředků mimo civilizaci. Mnoho menších měst a vesnice nemají ani směnárny, ani bankomaty a vůbec nelze platit kartou. Na omezených místech lze vstupy i ubytování platit v USD, ale kurz přepočtu je velmi nevýhodný. Doporučujeme platit v místní měně, případně kartou pokud lze. 

Kolik co stojí

  • Pronájem vozu 4x4 – v rozmezí od 80 do 200 USD na den v závislosti na sezoně a vybavení
  • Ubytování v kempu – 7–15 USD, v národních parcích 50 USD osoba/den
  • Ubytování safari stany – 20–40 USD, v národních parcích až 100 USD osoba/den
  • Nafta – lehce pod 1 USD
  • Vstup do NP – 12 USD osoba/den

Jak ušetřit

Při každém cestování jsou některé položky nákladnější (letenka do destinace, pronájem vozu), rozpočet se dá snížit při stravování vlastním nebo v místních lokálních jídelnách, výběrem levnější varianty ubytování (kempy) a důsledným plánováním itineráře.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel při cestování místní dopravou s omezenými možnostmi safari, levné variantě ubytování a stravování z vlastních zdrojů nebo v místních jídelnách může denní rozpočet udržet na 500 Kč osoba/den. 

Zlatá střední cesta v případě pronájmu auta 4x4 a plném obsazení 4 osobami při zachování levnějšího způsobu stravování a ubytování, s návštěvou safari vyjde okolo 1.500–2.000 Kč osoba/den.

Luxusnější verze zahrnuje dopravu pronajatým vozem, ubytování v safari stanech, stravování v restauracích a jídelnách, safari a aktivity, v tom případě se denní rozpočet vyšplhá na 2.500–4.000 Kč osoba/den (možno i více v závislosti na úrovni aktivit a ubytování)

Chystáš se do Botswany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.