Pohled na Rio de Janeiro
Brazílie

Jídlo v Brazílii

Brazilská kuchyně 

Jídlo v Brazílii je rozmanité a vynikající. Vyplatí se sem jet jenom kvůli němu. Hlavní ingredience typické brazilské kuchyně jsou hovězí, mořské plody, mnoho ovoce a hodně zeleniny. 

Národním jídlem je tzv. feijoada, což je dušené hovězí a vepřové maso většinou podávané s fazolemi a rýží.

Zůstaňme u první položky, a to hovězího masa. To je totiž velice kvalitní a taky neuvěřitelně dobré a je hlavní položkou tzv. churrasca. To je styl vaření, při němž se na vidlici napíchne kus masa a při grilování se postupně odkrajuje. Tento způsob určitě známe i z mnoha restaurací v Česku, v Praze například z Ambiente Brasileiro poblíž Staroměstského náměstí. 

Při pohledu na mapu nám musí být jasné, že jednou z hlavních položek místní kuchyně budou zcela jistě mořské a říční plody. Brazilci milují především krevety a mořské lososy.

Levnější a chudší kuchyně především na venkově obsahuje hodně kuřecího masa, zeleniny a manioku. Buďte si jistí, že i tato „chudší“ kuchyně rozhodně stojí za ochutnání. 

Brazilským národním nápojem je caipirinha připravovaná z třtinového rumu, limetek a cukru.

Pro milovníky piva se bude hodit informace, že klasické „jedno točené“ v Brazílii skoro nenajdete. Pivo se servíruje lahvové a mnohdy vychlazené tak, že v něm plavou kousky ledu. Je ale jednoduché si na chuť místního piva zvyknout a oblíbit si ji.

V Brazílii nepijte Coca-Colu, ale Guaranu! Tento nápoj se prodává pouze v Brazílii a Portugalsku a dá se přirovnat k peruánské Inka cole. 

Jak se stravovat jako místní 

Po celé Brazílii nalezneme restaurace zvané „churrascarias“, které jsou velmi oblíbené a rozšířené po celé zemi. Jsou to de facto místní fast foody, kde se připravují steaky na grilu a většinou fungují stylem „zaplať a sněz, co můžeš“. 

Oblíbené jsou také pouliční stánky s ovocem a zeleninou, kde připravují čerstvé džusy, nebo početné prodejny kokosů. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Ceny jsou na obdobné úrovni jako v ČR, v některých oblastech výrazně vyšší, v některých naopak. 

V běžné restauraci zaplatíme za jídlo od 100 do 200 Kč, v churrascarii za „sněz, co můžeš“ maximálně 300 Kč, ale v méně turistických oblastech máme neomezené jídlo klidně za stovku. 

Ve stáncích rychlého občerstvení s místními produkty se dosyta najíme už za 70 Kč.

Chystáš se do Brazílie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.