Zavřít boční panel

Jídlo v Brazílii

Brazilská kuchyně 

Jídlo v Brazílii je rozmanité a vynikající. Vyplatí se sem jet jenom kvůli němu. Hlavní ingredience typické brazilské kuchyně jsou hovězí, mořské plody, mnoho ovoce a hodně zeleniny. 

Národním jídlem je tzv. feijoada, což je dušené hovězí a vepřové maso většinou podávané s fazolemi a rýží.

Zůstaňme u první položky, a to hovězího masa. To je totiž velice kvalitní a taky neuvěřitelně dobré a je hlavní položkou tzv. churrasca. To je styl vaření, při němž se na vidlici napíchne kus masa a při grilování se postupně odkrajuje. Tento způsob určitě známe i z mnoha restaurací v Česku, v Praze například z Ambiente Brasileiro poblíž Staroměstského náměstí. 

Churrasco

Při pohledu na mapu nám musí být jasné, že jednou z hlavních položek místní kuchyně budou zcela jistě mořské a říční plody. Brazilci milují především krevety a mořské lososy.

Levnější a chudší kuchyně především na venkově obsahuje hodně kuřecího masa, zeleniny a manioku. Buďte si jistí, že i tato „chudší“ kuchyně rozhodně stojí za ochutnání. 

Brazilským národním nápojem je caipirinha připravovaná z třtinového rumu, limetek a cukru.

Pro milovníky piva se bude hodit informace, že klasické „jedno točené“ v Brazílii skoro nenajdete. Pivo se servíruje lahvové a mnohdy vychlazené tak, že v něm plavou kousky ledu. Je ale jednoduché si na chuť místního piva zvyknout a oblíbit si ji.

V Brazílii nepijte Coca-Colu, ale Guaranu! Tento nápoj se prodává pouze v Brazílii a Portugalsku a dá se přirovnat k peruánské Inka cole. 

Jak se stravovat jako místní 

Po celé Brazílii nalezneme restaurace zvané „churrascarias“, které jsou velmi oblíbené a rozšířené po celé zemi. Jsou to de facto místní fast foody, kde se připravují steaky na grilu a většinou fungují stylem „zaplať a sněz, co můžeš“. 

Oblíbené jsou také pouliční stánky s ovocem a zeleninou, kde připravují čerstvé džusy, nebo početné prodejny kokosů. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Ceny jsou na obdobné úrovni jako v ČR, v některých oblastech výrazně vyšší, v některých naopak. 

V běžné restauraci zaplatíme za jídlo od 100 do 200 Kč, v churrascarii za „sněz, co můžeš“ maximálně 300 Kč, ale v méně turistických oblastech máme neomezené jídlo klidně za stovku. 

Ve stáncích rychlého občerstvení s místními produkty se dosyta najíme už za 70 Kč.

Ve znamení samby, nekonečných pláží i pralesů

Zdaleka největší země celé Latinské Ameriky a jižní polokoule sousedí se všemi jihoamerickými státy kromě Chile a Ekvádoru.

Brazílie jakožto pátý největší stát na Zemi je vyhledávána turisty z celého světa pro svůj temperamentní a exotický nádech, celoročně příjemné počasí, nekonečné atlantické pláže, husté deštné amazonské pralesy, ale především kvůli ikonickému Riu de Janeiru, kde se člověk ani po týdnu nebude nudit. 

Snad kromě vysokohorské turistiky si v Brazílii přijde na své úplně každý. Milovník měst, kultury a historie, koupací typ, který si rád užívá slunečné dny na upravených plážích, nebo dobrodruh vydávající se do hloubi deštného pralesa.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nejsnesitelněji od května do října, více deště a horka během léta.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu