Průvodce státem
Brazílie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Brazílii

Aktuální kurz 1 R$ = 6.08 Kč

Brazilský reál

Oficiální měnou je brazilský reál, který se dělí na 100 centavos. Mince se používají v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a 1 reál. Bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 reálů. 

Mezinárodní označení měny je „BRL“, značka pak „R$“.

Směnárny a platba kartou 

Směnáren je ve velkých městech dostatek, obecně se spíš doporučuje měnit peníze v bankách kvůli lepšímu kurzu. Výběr z bankomatů je trochu složitější než u nás, ale systém se dá pochopit během 10 minut. Kartu nejprve vložíte do bankomatu, naťukáte pin, následně kartu odeberete a až po té můžete pokračovat v zamýšlené transakci. Ne všechny české karty však v Brazílii fungují. Reály se dají v ČR vyměnit například na pobočce České spořitelny v Rytířské ulici na Praze 1. 

Platba kartou většinou nebývá problém ani v menších městech. Kartou můžeme platit téměř ve všech restauracích i té nejnižší kategorie a dokonce i v některých pouličních stáncích. 

Kolik co stojí 

  • Kilometr jízdy taxi: od 30 Kč
  • Litr benzinu: 27 Kč
  • Ubytování v běžném hotelu: od 800 Kč/pokoj
  • 5l barel vody: 80 Kč
  • Jídlo ve stánku: od 35 Kč
  • Jídlo v restauraci: od 150 kč
  • Pivo (0,5l): 33 Kč
  • Cigarety: 57 Kč
  • Jízdenka na MHD: 30 Kč

Spropitné a smlouvání 

V restauracích, pouličních stáncích nebo hotelích je spropitné zcela běžné zhruba do výše 20 % a není započítáno v ceně. Především v restauracích je očekáváno, protože většinou tvoří výrazný podíl platu personálu. 

Smlouvání není v Brazílii vůbec rozšířené. Je možné usmlouvat si nižší cenu u pouličních prodejců turistických suvenýrů, nedoporučujeme ale u takových lidí vůbec cokoliv kupovat. Jejich výrobky jsou většinou předražené a nehodnotné.

Jak ušetřit 

V Brazílii platí obecná pravidla vedoucí k nižším výdajům. V Riu se ubytujte v hotelu dva až tři bloky od pláže a rázem ušetříte 10–15 %. Nechoďte do restaurací v centrech měst a v okolí turisticky exponovaných míst, ty jsou i mnohonásobně předražené. 

V Riu a především v Sao Paulu a v dalších městech nejezděte taxíkem. Zaprvé jsou poměrně drahé, zadruhé jsou města opravdu velká, takže cesta se může pěkně prodražit, a zatřetí se místní MHD v posledních letech přeci jen trochu zlepšuje, takže při troše přemýšlení a znalosti pár portugalských slov se nakonec do cílového místa určitě dostanete. 

Nejlepším způsobem stravování jsou pouliční stánky a místní „fast foody“. Jídlo je výborné a velmi levné. 

Denní rozpočet 

Pro lepší představu si uveďme tři typy denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v nejlevnějších hostelech nebo penzionech za 200 Kč na noc, bude se stravovat výhradně v místních fast foodech nebo supermarketu a za den tak na stravě utratí 300 Kč. Pohybovat se bude výhradně veřejnou dopravou, za níž denně utratí asi 100 Kč, dopřeje si pár kratších výletů mimo město, za což v průměru zaplatí asi 100 Kč denně. Celkové náklady budou činit 700 Kč osoba/den.

Běžný turista bude spát v klasickém hotelu mimo centrum, za nějž na noc zaplatí asi 600 Kč na osobu. Stravování bude řešit kombinací fast foodů, normálních restaurací a supermarketů a za den v průměru utratí 450 Kč. Po městech bude jezdit metrem, ale kam se podzemkou nedostane, vezme si taxi a celkem denně procestuje asi 400 Kč. Pojede na jeden velký výlet mimo hlavní destinaci, jízdenky ho po přepočtu na den vyjdou asi na 300 Kč. Nakonec zlatá střední cesta bude stát asi 1.750 Kč osoba/den.

Je samozřejmě možné si dopřát pohodlnější dovolenou, bydlet v luxusnějších hotelech přímo na Copacabaně nebo s výhledem na vodopády Iguacú, jíst výhradně v restauracích a po městě se dopravovat taxíkem nebo půjčeným autem. V takovém případě bychom zaplatili od 3.500 Kč osoba/den výše.

Ve znamení samby, nekonečných pláží i pralesů

Zdaleka největší země celé Latinské Ameriky a jižní polokoule sousedí se všemi jihoamerickými státy kromě Chile a Ekvádoru.

Brazílie jakožto pátý největší stát na Zemi je vyhledávána turisty z celého světa pro svůj temperamentní a exotický nádech, celoročně příjemné počasí, nekonečné atlantické pláže, husté deštné amazonské pralesy, ale především kvůli ikonickému Riu de Janeiru, kde se člověk ani po týdnu nebude nudit. 

Snad kromě vysokohorské turistiky si v Brazílii přijde na své úplně každý. Milovník měst, kultury a historie, koupací typ, který si rád užívá slunečné dny na upravených plážích, nebo dobrodruh vydávající se do hloubi deštného pralesa.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nejsnesitelněji od května do října, více deště a horka během léta.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu