Pohled na Rio de Janeiro
Brazílie

Doprava v Brazílii

Jak do Brazílie

Do Brazílie se z našich končin dá pochopitelně dostat pouze letecky. V posledních letech se vzrůstající konkurencí klesají ve směru z Evropy do Brazílie ceny a v dostatečném předstihu (ideálně půl roku dopředu) lze z Prahy, Vídně nebo Berlína sehnat letenky kolem 15.000 Kč při cestách do Rio de Janeira nebo Sao Paula. Do ostatních míst Brazílie se ceny pohybují od 20.000 Kč výše a je vhodné zvážit nakoupení oddělených letenek. Jedné z Evropy do Brazílie a druhé vnitrostátní z Ria nebo Sao Paula do naší cílové destinace. 

Jak se nejlépe dopravovat

Rozhodneme-li se cestovat na velké vzdálenosti, pak si můžeme vybrat mezi poměrně levnou a efektivní leteckou dopravou, kde se průměrné ceny zpátečních letenek mezi největšími brazilskými městy pohybují od 1.500 do 4.000 Kč, nebo podobně drahou a mimořádně pohodlnou autobusovou dopravou. Ta může mít výhodu v nočních přejezdech a tím pádem spoření na ubytování, nebo v neomezeném množství přepravovaných zavazadel zdarma. 

Půjčení auta je ideální pro ty, kteří chtějí objevit co nejvíce z venkovských oblastí.

Letadlem

Letecká doprava je určitě nejlepším kompromisem mezi cenou a výkonem. Letiště jsou v Brazílii v každém větším městě, frekvence spojení velmi častá (i na nejmenší letiště většinou alespoň jednou denně), aerolinky provozují nejmodernější současná letadla... Ceny vnitrostátních letenek nejsou nijak závratně drahé, v průměru zaplatíte kolem 4.000 Kč za zpáteční letenku, což s přihlédnutím k velikosti země není mnoho.

Mezi největšími městy jsou pak letenky výrazně levnější.

  • LATAM Airlines: největší aerolinka nabízející spojení mezi všemi významnými městy,
  • GOL: konkurent LATAMu, nabídne časté spojení mezi velkými městy, 
  • Azul: nízkonákladová aerolinka, která létá i do měnších měst, obecně jsou levné letenky vykoupeny nižší frekvencí spojení,
  • Avianca Brasil: menší alternativa spojení mezi význačnými městy,
  • pro srovnání cen na jednotlivých trasách a koupi letenek můžete využít i náš vyhledávač.

Autobusy

Kvůli absenci jakékoliv dálkové železniční dopravy je autobusová velmi rozsáhlá a na kvalitní úrovni. Tomu bohužel odpovídají i vyšší ceny, zvláště na trasách, kde jezdí jen jeden nebo dva dopravci. V průměru se dá říct, že za 100 km utratíme 150 Kč. Například mezi Sao Paulem a Riem se průměrné ceny jízdenek pohybují od 700 do 800 Kč, přičemž za stejnou cenu můžeme na této trase koupit i letenky. 

Protože autobusových společností jezdí v Brazílii desítky, ne-li stovky, nejlépe nám poslouží obecné internetové vyhledávače, přes které můžeme zároveň online zakoupit jízdenky:

Mimořádné obezřetnosti musíme dbát na autobusových nádražích, kam se stahují bezdomovci a kapesní zloději. 

Autobusový terminál Tiete v Sao Paulu je druhým největším na světě. 

Městská doprava

Na rozdíl od dálkové dopravy zůstává MHD daleko za evropskými standardy. Dobře se zorientovat je možné pouze v systémech metra, které jezdí v Sao Paulu, Rio de Janeiru, Brasílii, Salvadoru a Porto Alegre. Autobusová doprava je zmatečná a bez portugalštiny obtížně využitelná.

Odkazy:

MHD v menších městech je pak doslova na tragické úrovni a lze s ní cestovat pouze, pokud jedete s někým, kdo zná dané poměry, nebo máte dost času.

Půjčení auta 

Jestliže cestujeme ve větší skupině, určitě se nám vyplatí půjčení auta. Standardní ceny se v turistických lokalitách a velkých městech pohybují od 450 Kč za den. 

Je však nutné mít určitou praxi v řízení. Brazilské hlavní silnice jsou sice poměrně kvalitní, ale zemi trápí chronický nedostatek dálnic, které se koncentrují prakticky výhradně okolo Rio de Janeira a Sao Paula. Hlavní tahy bývají velmi přetížené a řízení po velkých městech je opravdu pro zkušené a otrlé jedince. 

Hlavní je se přizpůsobit většině a nezkoušet do provozu zavádět evropské vymoženosti typu dání blinkru při přejíždění z pruhu do pruhu nebo snad dokonce pouštění chodců.

Chystáš se do Brazílie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele pokus
pokus
před rokem

Letenka LATAM GRU-SSA 3.1.2022 dorazila na mail bez problému, musela jsem ji ale koupit za dolary z americké mutace, platba českou kartou, jinak to chtělo CPF, u letenek AZUL žádný problém. Ví někdo, zda na vnitrostátní lety po Brazílii vyžadují covid testy? Např. v Mexiku je nechtěli.

Jakub Langer
před rokem

Je dobré, že letenka v pořádku dorazila, ovšem nevíme, jestli se let uskuteční v těchto dnech nebo až za delší dobu.

Dle informace od známých na vnitrostátní lety po Brazílii nejsou vyžadovány testy, podobně jako v Kolumbii či Mexiku. To se ovšem kdykoliv může změnit.

MIGUELAS
před rokem

Jenom jedna technická, letos na začátku roku mi LATAM nešel koupit na žádnou českou kartu, kterou vlastním (Equa/Fio/Moneta). Vždy jen rezervační kód a tím to zhaslo. Proto jsem koupil u GOLu (tehdy bez CPF) a stejně letenky propadly, protože jsem je neproletel. A to i přes status zrušeného letu (na webu GOL rybí kost), zpět jsem nedostal ani korunu. Takže ponaučení je v Brazílii kupovat letenky pro jistotu až na místě.

Lukáš Vávra
před rokem

Měl jsem stejný problém, ani Revolut, Raiffeisenbank, Airbank. Nic. Gol a Azul jediný koupit bez CPF šel letos.