Jak do Brazílie

Do Brazílie se z našich končin dá pochopitelně dostat pouze letecky. V posledních letech se vzrůstající konkurencí klesají ve směru z Evropy do Brazílie ceny a v dostatečném předstihu (ideálně půl roku dopředu) lze z Prahy, Vídně nebo Berlína sehnat letenky kolem 15.000 Kč při cestách do Rio de Janeira nebo Sao Paula. Do ostatních míst Brazílie se ceny pohybují od 20.000 Kč výše a je vhodné zvážit nakoupení oddělených letenek. Jedné z Evropy do Brazílie a druhé vnitrostátní z Ria nebo Sao Paula do naší cílové destinace. 

Jak se nejlépe dopravovat

Rozhodneme-li se cestovat na velké vzdálenosti, pak si můžeme vybrat mezi poměrně levnou a efektivní leteckou dopravou, kde se průměrné ceny zpátečních letenek mezi největšími brazilskými městy pohybují od 1.500 do 4.000 Kč, nebo podobně drahou a mimořádně pohodlnou autobusovou dopravou. Ta může mít výhodu v nočních přejezdech a tím pádem spoření na ubytování, nebo v neomezeném množství přepravovaných zavazadel zdarma. 

Půjčení auta je ideální pro ty, kteří chtějí objevit co nejvíce z venkovských oblastí.

Letadlem

Letecká doprava je určitě nejlepším kompromisem mezi cenou a výkonem. Letiště jsou v Brazílii v každém větším městě, frekvence spojení velmi častá (i na nejmenší letiště většinou alespoň jednou denně), aerolinky provozují nejmodernější současná letadla... Ceny vnitrostátních letenek nejsou nijak závratně drahé, v průměru zaplatíte kolem 4.000 Kč za zpáteční letenku, což s přihlédnutím k velikosti země není mnoho.

Mezi největšími městy jsou pak letenky výrazně levnější.

 • LATAM Airlines: největší aerolinka nabízející spojení mezi všemi významnými městy,
 • GOL: konkurent LATAMu, nabídne časté spojení mezi velkými městy, 
 • Azul: nízkonákladová aerolinka, která létá i do měnších měst, obecně jsou levné letenky vykoupeny nižší frekvencí spojení,
 • Avianca Brasil: menší alternativa spojení mezi význačnými městy,
 • pro srovnání cen na jednotlivých trasách a koupi letenek můžete využít i náš vyhledávač.

Autobusy

Kvůli absenci jakékoliv dálkové železniční dopravy je autobusová velmi rozsáhlá a na kvalitní úrovni. Tomu bohužel odpovídají i vyšší ceny, zvláště na trasách, kde jezdí jen jeden nebo dva dopravci. V průměru se dá říct, že za 100 km utratíme 150 Kč. Například mezi Sao Paulem a Riem se průměrné ceny jízdenek pohybují od 700 do 800 Kč, přičemž za stejnou cenu můžeme na této trase koupit i letenky. 

Protože autobusových společností jezdí v Brazílii desítky, ne-li stovky, nejlépe nám poslouží obecné internetové vyhledávače, přes které můžeme zároveň online zakoupit jízdenky:

Mimořádné obezřetnosti musíme dbát na autobusových nádražích, kam se stahují bezdomovci a kapesní zloději. 

Autobusový terminál Tiete v Sao Paulu je druhým největším na světě. 

Městská doprava

Na rozdíl od dálkové dopravy zůstává MHD daleko za evropskými standardy. Dobře se zorientovat je možné pouze v systémech metra, které jezdí v Sao Paulu, Rio de Janeiru, Brasílii, Salvadoru a Porto Alegre. Autobusová doprava je zmatečná a bez portugalštiny obtížně využitelná.

Odkazy:

MHD v menších městech je pak doslova na tragické úrovni a lze s ní cestovat pouze, pokud jedete s někým, kdo zná dané poměry, nebo máte dost času.

Půjčení auta 

Jestliže cestujeme ve větší skupině, určitě se nám vyplatí půjčení auta. Standardní ceny se v turistických lokalitách a velkých městech pohybují od 450 Kč za den. 

Je však nutné mít určitou praxi v řízení. Brazilské hlavní silnice jsou sice poměrně kvalitní, ale zemi trápí chronický nedostatek dálnic, které se koncentrují prakticky výhradně okolo Rio de Janeira a Sao Paula. Hlavní tahy bývají velmi přetížené a řízení po velkých městech je opravdu pro zkušené a otrlé jedince. 

Hlavní je se přizpůsobit většině a nezkoušet do provozu zavádět evropské vymoženosti typu dání blinkru při přejíždění z pruhu do pruhu nebo snad dokonce pouštění chodců.

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

MIGUELAS

Jenom jedna technická, letos na začátku roku mi LATAM nešel koupit na žádnou českou kartu, kterou vlastním (Equa/Fio/Moneta). Vždy jen rezervační kód a tím to zhaslo. Proto jsem koupil u GOLu (tehdy bez CPF) a stejně letenky propadly, protože jsem je neproletel. A to i přes status zrušeného letu (na webu GOL rybí kost), zpět jsem nedostal ani korunu. Takže ponaučení je v Brazílii kupovat letenky pro jistotu až na místě.

před 10 dny
Avatar uživatele
Lukáš Vávra

Měl jsem stejný problém, ani Revolut, Raiffeisenbank, Airbank. Nic. Gol a Azul jediný koupit bez CPF šel letos.

Avatar uživatele
Lukáš Vávra

Doporučuji si zřídit CPF číslo, které je možné si udělat na poště. Bez tohoto čísla se v Brazílii pohybuje velmi těžko a komplikovaně (nelze si koupit u některých dopravců letenky, autobusové jízdenky, sim karta a další..). CPF stojí cca 8 BRL.

před 11 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 609 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-17T13:19:16+02:00)

To je nějaká novinka, že je třeba mít registraci k daním i pro pouhý nákup letenky, jízdenky nebo SIM karty? To by byla asi největší byrokratická šílenost z pohledu cestování na světě, ale přijde mi to jako nesmysl. Když tak doplň jména společností, které to vyžadují (pokud možno i s odkazem, kde to píšou). Už jen to, že většina lidí si vnitrostátní letenku bude kupovat dříve, než přiletí do Brazílie, ukazuje, že je tvá rada k ničemu, i kdyby na ní bylo něco pravdy (ale jako upozornění, že by mohly nastat nějaké problémy, je to fajn).

Na aktuálním webu jsem našel toto, což je pochopitelné: http://cglondres.itamaraty.gov.b...us/cpf.xml

Registering for the Individual Taxpayer Registry (CPF) is mandatory for Brazilian or foreign nationals of any age who own or would like to own assets and rights in Brazil which are subject to public registration, including real estate, vehicles, vessels, aircrafts, equity interests / stock shares, bank accounts or financial / capital market investments.

Mělo by to být ale zadarmo, i když pošta si může asi něco účtovat. Ze stejného webu: The service is free of charge.

Na 2 roky starém odkazu, kde číslo doporučovali např. kvůli pronájmu bytu nebo zřízení bankovního účtu, jsem našel, že vyřízení čísla není zrovna snadné pro běžného turistu, a vypadá to, že tvá rada jít na poštu je jen pro ty, co jsou v Brazílii nad 120 dní: https://www.ndangira.net/steps-t...foreigner/

If you’re staying in Brazil up to 120 days, you can get your CPF for free directly at the nearest Receita Federal. You have to bring your passport and a water or electricity bill of the place you’re staying at.

If you are staying in Brazil for more than 120 days, follow the steps below:

Go to one of the following places, that offer the CPF service: Banco do Brasil, Caixa Econômica Federal or Correios agencies.

Request a CPF application. You’ll need to have the following documents with you: Passport, Proof of residence in Brazil (energy or water bill of the place you’re staying at, for example) or a Declaration from your host family that you are living with them. It needs to be notarized at a Registry Office...

Případně se dá vyřídit předem ze zahraničí na ambasádě, ale to už by bylo pro běžné turisty naprosto ujeté.

před 11 dny
Avatar uživatele
Lukáš Vávra
 • Přidal se před 4 lety
 • Napsal 8 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-17T16:33:22+02:00)

Aktuálně jsem v Brazílii a na jihu se dá pořídit sim karta (turistická na 15dní, kterou nelze dobít - take na nic). Letenky přes Latam mi koupit bez CPF nešly, jízdenky přes brasilbybus, clickbus taky, přes busbud to jde, ale nemají dobrý výběr.

Jenom sdílím svojí zkušenost.. cestoval jsem bez CPF. Musel jsem si “vypůjčil” od recepčního. Včera jsem v Riu zjistil, že se dá zřídit na poště.

před 10 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

To je hezké, že sdílíš zkušenosti, ale bylo by dobré být přesnější, nedoporučovat zřízení daňového čísla a nepřehánět, že se "bez CPF v Brazílii pohybuje velmi těžko a komplikovaně", když sis ani sám nejspíš to číslo nezřizoval. SIM na 15 dní většině stačí a část lidí si holt případně pak koupí novou nebo si nechá pomoct s dobitím třeba recepčním.

Podíval jsem se na web Latam a ve formuláři v angličtině mezi osobními údaji kolonka na CPF není. Při jakém kroku to číslo požadují? Až při placení? Spíš ses díval na formulář v portugalštině, kde CPF chtějí, ale s poznámkou "CPF je vyžadováno, pokud máte přidané cestovní pojištění."

Brazilbybus má kolonku CPF, ale pod ní si můžeš zaškrtnout "I don't have CPF". To jim to pak i přes to nefunguje?

I kdyby náhodou přes nějaký web nešlo koupit jízdenky nebo letenky, nejspíš to půjde přes jiný se srovnatelnou nabídkou nebo přímo přes web dopravce. Pokud je možné půjčovat si CPF Brazilce a nevadí, že je jméno jiné, pak to téměř vždy bude možné takto dělat a bude to mnohem jednodušší, než si vyřizovat své číslo na úřadě, když tam požadují účet za vodu nebo elektřinu.

před 10 dny
Avatar uživatele
Lukáš Vávra

Bože můj… nezřizoval jsem ho. A proto můžu říct, ze zkušenosti že kdybych si ho zřídil nemusel bych 4h strávit na aktivaci SIM karty, nebo kupovat dražší letenky, jízdenky.

Nevím, kde se zrovna nacházíš pane všudebyl všechno znám. Ale přijeď do Brazílie a z brazilské polohy si kup jízdenku, letenku, SIM kartu….

před 10 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 609 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-17T23:07:26+02:00)

To jako chceš tvrdit, že při nákupu online je tak zásadní rozdíl, jestli jsi v Brazílii nebo jinde? Jako ve smyslu, že by nešel načíst anglický formulář Latamu nebo nešlo zaškrtnout u Brazilbybus, že nemáš CPF? Nejsem odborník na tyto věci, ale poloha se snad dá skrýt s pomocí VPN, pokud by to bylo opravdu potřeba. A dražší letenky bys nemusel kupovat, pokud bys je kupoval s nějakým předstihem už z domova (dlouho asi v Brazílii nejsi).

Informace z tebe lezou jak z chlupaté deky a navíc protichůdné. Nejdřív, že nejde koupit SIM karta, pak že jen 15denní a nakonec, že jsi ji 4 h. aktivoval (btw. proč tak dlouho a co pomohlo k úspěchu?) Nejasný je i důvod nutnosti nákupu dražších letenek a jízdenek bez CPF tj. přes který web to nešlo a proč a přes který web nakonec ano.

A jak by sis to CPF chtěl zřizovat, když asi nemáš účet za vodu nebo elektřinu? Taky by ti pomohl recepční? Doporučuju ti být méně arogantní a když už chceš radit takovéto věci odporující zdravému rozumu, které snad nikde na světě nepožadují, aspoň si to vyzkoušej.

Přidat odpověď
před 10 dny
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 dny
Navrhni úpravu