Průvodce státem
Brazílie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Brazílii

Jak do Brazílie

Do Brazílie se z našich končin dá pochopitelně dostat pouze letecky. V posledních letech se vzrůstající konkurencí klesají ve směru z Evropy do Brazílie ceny a v dostatečném předstihu (ideálně půl roku dopředu) lze z Prahy, Vídně nebo Berlína sehnat letenky kolem 15.000 Kč při cestách do Rio de Janeira nebo Sao Paula. Do ostatních míst Brazílie se ceny pohybují od 20.000 Kč výše a je vhodné zvážit nakoupení oddělených letenek. Jedné z Evropy do Brazílie a druhé vnitrostátní z Ria nebo Sao Paula do naší cílové destinace. 

Jak se nejlépe dopravovat

Rozhodneme-li se cestovat na velké vzdálenosti, pak si můžeme vybrat mezi poměrně levnou a efektivní leteckou dopravou, kde se průměrné ceny zpátečních letenek mezi největšími brazilskými městy pohybují od 1.500 do 4.000 Kč, nebo podobně drahou a mimořádně pohodlnou autobusovou dopravou. Ta může mít výhodu v nočních přejezdech a tím pádem spoření na ubytování, nebo v neomezeném množství přepravovaných zavazadel zdarma. 

Půjčení auta je ideální pro ty, kteří chtějí objevit co nejvíce z venkovských oblastí.

Letadlem

Letecká doprava je určitě nejlepším kompromisem mezi cenou a výkonem. Letiště jsou v Brazílii v každém větším městě, frekvence spojení velmi častá (i na nejmenší letiště většinou alespoň jednou denně), aerolinky provozují nejmodernější současná letadla... Ceny vnitrostátních letenek nejsou nijak závratně drahé, v průměru zaplatíte kolem 4.000 Kč za zpáteční letenku, což s přihlédnutím k velikosti země není mnoho.

Mezi největšími městy jsou pak letenky výrazně levnější.

  • LATAM Airlines: největší aerolinka nabízející spojení mezi všemi významnými městy,
  • GOL: konkurent LATAMu, nabídne časté spojení mezi velkými městy, 
  • Azul: nízkonákladová aerolinka, která létá i do měnších měst, obecně jsou levné letenky vykoupeny nižší frekvencí spojení,
  • Avianca Brasil: menší alternativa spojení mezi význačnými městy,
  • pro srovnání cen na jednotlivých trasách a koupi letenek můžete využít i náš vyhledávač.

Autobusy

Kvůli absenci jakékoliv dálkové železniční dopravy je autobusová velmi rozsáhlá a na kvalitní úrovni. Tomu bohužel odpovídají i vyšší ceny, zvláště na trasách, kde jezdí jen jeden nebo dva dopravci. V průměru se dá říct, že za 100 km utratíme 150 Kč. Například mezi Sao Paulem a Riem se průměrné ceny jízdenek pohybují od 700 do 800 Kč, přičemž za stejnou cenu můžeme na této trase koupit i letenky. 

Protože autobusových společností jezdí v Brazílii desítky, ne-li stovky, nejlépe nám poslouží obecné internetové vyhledávače, přes které můžeme zároveň online zakoupit jízdenky:

Mimořádné obezřetnosti musíme dbát na autobusových nádražích, kam se stahují bezdomovci a kapesní zloději. 

Autobusový terminál Tiete v Sao Paulu je druhým největším na světě. 

Městská doprava

Na rozdíl od dálkové dopravy zůstává MHD daleko za evropskými standardy. Dobře se zorientovat je možné pouze v systémech metra, které jezdí v Sao Paulu, Rio de Janeiru, Brasílii, Salvadoru a Porto Alegre. Autobusová doprava je zmatečná a bez portugalštiny obtížně využitelná.

Odkazy:

MHD v menších městech je pak doslova na tragické úrovni a lze s ní cestovat pouze, pokud jedete s někým, kdo zná dané poměry, nebo máte dost času.

Tramvaj v Rio de Janeiru

Půjčení auta 

Jestliže cestujeme ve větší skupině, určitě se nám vyplatí půjčení auta. Standardní ceny se v turistických lokalitách a velkých městech pohybují od 450 Kč za den. 

Je však nutné mít určitou praxi v řízení. Brazilské hlavní silnice jsou sice poměrně kvalitní, ale zemi trápí chronický nedostatek dálnic, které se koncentrují prakticky výhradně okolo Rio de Janeira a Sao Paula. Hlavní tahy bývají velmi přetížené a řízení po velkých městech je opravdu pro zkušené a otrlé jedince. 

Hlavní je se přizpůsobit většině a nezkoušet do provozu zavádět evropské vymoženosti typu dání blinkru při přejíždění z pruhu do pruhu nebo snad dokonce pouštění chodců.

Ve znamení samby, nekonečných pláží i pralesů

Zdaleka největší země celé Latinské Ameriky a jižní polokoule sousedí se všemi jihoamerickými státy kromě Chile a Ekvádoru.

Brazílie jakožto pátý největší stát na Zemi je vyhledávána turisty z celého světa pro svůj temperamentní a exotický nádech, celoročně příjemné počasí, nekonečné atlantické pláže, husté deštné amazonské pralesy, ale především kvůli ikonickému Riu de Janeiru, kde se člověk ani po týdnu nebude nudit. 

Snad kromě vysokohorské turistiky si v Brazílii přijde na své úplně každý. Milovník měst, kultury a historie, koupací typ, který si rád užívá slunečné dny na upravených plážích, nebo dobrodruh vydávající se do hloubi deštného pralesa.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nejsnesitelněji od května do října, více deště a horka během léta.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu