Ve znamení samby, nekonečných pláží i pralesů

Zdaleka největší země celé Latinské Ameriky a jižní polokoule sousedí se všemi jihoamerickými státy kromě Chile a Ekvádoru.

Brazílie jakožto pátý největší stát na Zemi je vyhledávána turisty z celého světa pro svůj temperamentní a exotický nádech, celoročně příjemné počasí, nekonečné atlantické pláže, husté deštné amazonské pralesy, ale především kvůli ikonickému Riu de Janeiru, kde se člověk ani po týdnu nebude nudit. 

Snad kromě vysokohorské turistiky si v Brazílii přijde na své úplně každý. Milovník měst, kultury a historie, koupací typ, který si rád užívá slunečné dny na upravených plážích, nebo dobrodruh vydávající se do hloubi deštného pralesa.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nejsnesitelněji od května do října, více deště a horka během léta.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Brazílie

Co vidět a navštívit v Brazílii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Brazílii

Zavřít boční panel

Rio de Janeiro

Město proslavené hned několika zajímavostmi v čele se slavnými plážemi Copacabana nebo Ipanema, sochou Krista, čtvrtí Santa Teresa připomínající starý Lisabon, vrškem Cukrová Homole, spektakulárním okolím nebo každoročním únorovým karnevalem, je bod, který při cestě do Brazílie prostě nemůžete minout. 

Zavřít boční panel

Vodopády Iguazu

Jedná se o největší systém vodopádů na světě a realita vždy předčí očekávání. K vodopádům je ideální jet v listopadu až únoru, kdy je největší průtok vody. Poblíž se nachází druhá největší vodní elektrárna na světě – Itaipú. Oblast je velice dobře dostupná, pár kilometrů od národního parku se nachází letiště s pravidelnými linkami do všech velkých brazilských měst.

Zavřít boční panel

Salvador

Historické město Salvador de Bahía zapsané na seznamu UNESCO, jehož centrum může někdy připomínat pražskou Malou Stranu, se nachází v severovýchodní části Brazílie a je známé dlouhými palmovými plážemi táhnoucími se několik desítek kilometrů podél Atlantiku.

Zavřít boční panel

Manaus a Amazonie

Opomíjené hlavní město státu Amazonas, Manaus, ležící na dvoubarevném soutoku řek Amazonka a Negro, můžeme osobně a vřele doporučit k návštěvě. Spolu s australským městem Perth se jedná o jedno z nejizolovanějších velkoměst na světě. Relevantní spojení s okolním světem je pouze letecky nebo po řece. I když se město nachází více než 2.000 km od pobřeží, až sem mohou plout námořní lodě. 

Dvoumilionové město je nabité prazvláštní atmosférou džungle všude okolo, špinavého přístavu a honosné budovy opery přímo v centru nebo obrovskými továrnami na bílou elektroniku okolo města. Manaus slouží jako hlavní základna pro adrenalinové cesty nebo plavby do Amazonie.

Zavřít boční panel

Pantanal

Největší mokřad na světě rozkládající se na jihu Brazílie je určen především milovníkům přírody. Pantanal je totiž oblast, kde se vyskytuje největší počet druhů živočichů na celém světě. Oblast mokřadů se nachází na hranicích s Bolívií, častečně zasahuje i do Paraguyae, jako nejlepší výchozí body pro cesty do Pantanalu poslouží města Campo Grande nebo Cuiabá.

Zavřít boční panel

Fernando de Noronha

Nepříliš známé malé souostroví asi 350 km od břehů Brazílie je oázou klidu a panenským rájem. Kromě úžasných liduprázdných pláží se poblíž nachází unikátní mořská biotopická památka UNESCO se spoustou unikátních mořských živočichů.

Zavřít boční panel

Parati

...nebo taky Paraty je malé koloniální městečko nacházející se na pobřeží Atlantského oceánu zhruba na půli cesty mezi Sao Paulem a Rio de Janeirem a může být ideální zastávkou klidu na cestě mezi těmito dvěma metropolemi. Poblíž se nachází malebná mořská zátoka s početnými ostrůvky.

Nejsnáze se do Parati dostaneme z Ria nebo Sao Paula autobusy společnosti Costa Verde

Zavřít boční panel

Minas Gerais

Především venkovské oblasti jednoho z největších brazilských států s hlavním městem Belo Horizonte (už víme, že se čte „Belu Horizonče“) jsou skanzenem koloniální minulosti Brazílie. Malebná městečka u bývalých zlatných dolů jsou roztroušena po celém státu.

Zavřít boční panel

Brasília

Uměle vybudované hlavní město s unikátní urbanistickou strukturou určitě stojí alespoň za jednodenní návštěvu. Na první pohled možná nenadchne, dost možná se taky stane, že městu vůbec nebudete rozumět, ani se v něm orientovat, nicméně je Brasília jedinečná a rozhodně stojí za to vidět. 

Počasí a sezóny v Brazílii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihovýchod
Městská turistika v Riu, Sao Paulu nebo koupačka na Ilha Grande

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

26 °C

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

26 °C

27 °C

29 °C
Východ (Bahía, Ceará a spol.)
Ideální plážové destinace pro koupání v Atlantiku

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

27 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

30 °C
Amazonie
Pro dobrodruhy - cesty do džungle a plavby po Amazonce

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

33 °C

33 °C

33 °C

32 °C

31 °C

Počasí

I když prakticky celou oblast Brazílie zasahuje teplé a vlhké tropické podnebí, mezi jednotlivými regiony a biotopy se najdou značné rozdíly. Obecně lze říct, že léto trvá od listopadu do března. 

Například oblast Bahia, Ceara nebo Pernambuco, kde se nachází hlavní plážové resorty, má příjemné podnebí po celý rok s teplotami v rozmezí 24–30 °C a žádným výrazným obdobím dešťů. 

Na úplném jihu Brazílie okolo města Porto Alegre jsou zimní teploty okolo 15 °C a může zde dokonce nasněžit. Naopak v Manausu, hlavním městě Amazonie, se teploty celoročně pohybují nad 30 °C a vlhkost zřídkakdy dosahuje hodnot nižších než 80 %. Deště jsou typické tropické. Mohutné a krátké srážky několikrát denně. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je červen až září, kdy prší o trochu méně, stejně alespoň jednou zmoknete.

Vnitrozemí Brazílie je sušší než zbytek země, teploty se ale pohybují pouze okolo 15–26 °C kvůli vyšší nadmořské výšce.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepším obdobím k návštěvě Brazílie bude zima, tedy období od května do října. I když jsou teploty po celý den příjemné, je vhodné přibalit teplejší oblečení, noci bývají velmi chladné a teploty můžou klesnout i pod 10 °C. Pro cesty na samý jih Brazílie je naopak určitě vhodnější naše zima, tedy období zhruba od listopadu do února. Obecně je kvůli obrovské rozloze Brazílie značně obtížné určit jednu hlavní sezónu, skutečně záleží na konkrétním místě.

Naopak pokud vyrazíme v létě, tedy od listopadu do března, teplejší oblečení téměř jistě potřebovat nebudeme ani jednou. Pro návštěvu plážových destinací na severovýchodě je vhodný celý rok.

Skvělé akce do Brazílie

ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 13%
Akce starší 2 týdnů
45 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu