Brazílie

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Ve znamení samby, nekonečných pláží i pralesů

Zdaleka největší země celé Latinské Ameriky a jižní polokoule sousedí se všemi jihoamerickými státy kromě Chile a Ekvádoru.

Brazílie jakožto pátý největší stát na Zemi je vyhledávána turisty z celého světa pro svůj temperamentní a exotický nádech, celoročně příjemné počasí, nekonečné atlantické pláže, husté deštné amazonské pralesy, ale především kvůli ikonickému Riu de Janeiru, kde se člověk ani po týdnu nebude nudit. 

Snad kromě vysokohorské turistiky si v Brazílii přijde na své úplně každý. Milovník měst, kultury a historie, koupací typ, který si rád užívá slunečné dny na upravených plážích, nebo dobrodruh vydávající se do hloubi deštného pralesa.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Rio de Janeiro

Město proslavené hned několika zajímavostmi v čele se slavnými plážemi Copacabana nebo Ipanema, sochou Krista, čtvrtí Santa Teresa připomínající starý Lisabon, vrškem Cukrová Homole, spektakulárním okolím nebo každoročním únorovým karnevalem, je bod, který při cestě do Brazílie prostě nemůžete minout.

Zavřít
Ikona pinu

Vodopády Iguazu

Jedná se o největší systém vodopádů na světě a realita vždy předčí očekávání. K vodopádům je ideální jet v listopadu až únoru, kdy je největší průtok vody. Poblíž se nachází druhá největší vodní elektrárna na světě – Itaipú. Oblast je velice dobře dostupná, pár kilometrů od národního parku se nachází letiště s pravidelnými linkami do všech velkých brazilských měst.

Zavřít
Ikona pinu

Salvador

Historické město Salvador de Bahía zapsané na seznamu UNESCO, jehož centrum může někdy připomínat pražskou Malou Stranu, se nachází v severovýchodní části Brazílie a je známé dlouhými palmovými plážemi táhnoucími se několik desítek kilometrů podél Atlantiku.

Zavřít
Ikona pinu

Manaus a Amazonie

Opomíjené hlavní město státu Amazonas, Manaus, ležící na dvoubarevném soutoku řek Amazonka a Negro, můžeme osobně a vřele doporučit k návštěvě. Spolu s australským městem Perth se jedná o jedno z nejizolovanějších velkoměst na světě. Relevantní spojení s okolním světem je pouze letecky nebo po řece. I když se město nachází více než 2.000 km od pobřeží, až sem mohou plout námořní lodě.

Dvoumilionové město je nabité prazvláštní atmosférou džungle všude okolo, špinavého přístavu a honosné budovy opery přímo v centru nebo obrovskými továrnami na bílou elektroniku okolo města. Manaus slouží jako hlavní základna pro adrenalinové cesty nebo plavby do Amazonie.

Zavřít
Ikona pinu

Pantanal

Největší mokřad na světě rozkládající se na jihu Brazílie je určen především milovníkům přírody. Pantanal je totiž oblast, kde se vyskytuje největší počet druhů živočichů na celém světě. Oblast mokřadů se nachází na hranicích s Bolívií, častečně zasahuje i do Paraguyae, jako nejlepší výchozí body pro cesty do Pantanalu poslouží města Campo Grande nebo Cuiabá.

Zavřít
Ikona pinu

Fernando de Noronha

Nepříliš známé malé souostroví asi 350 km od břehů Brazílie je oázou klidu a panenským rájem. Kromě úžasných liduprázdných pláží se poblíž nachází unikátní mořská biotopická památka UNESCO se spoustou unikátních mořských živočichů.

Zavřít
Ikona pinu

Parati

...nebo taky Paraty je malé koloniální městečko nacházející se na pobřeží Atlantského oceánu zhruba na půli cesty mezi Sao Paulem a Rio de Janeirem a může být ideální zastávkou klidu na cestě mezi těmito dvěma metropolemi. Poblíž se nachází malebná mořská zátoka s početnými ostrůvky.

Nejsnáze se do Parati dostaneme z Ria nebo Sao Paula autobusy společnosti Costa Verde.

Zavřít
Ikona pinu

Minas Gerais

Především venkovské oblasti jednoho z největších brazilských států s hlavním městem Belo Horizonte (už víme, že se čte „Belu Horizonče“) jsou skanzenem koloniální minulosti Brazílie. Malebná městečka u bývalých zlatných dolů jsou roztroušena po celém státu.

Zavřít
Ikona pinu

Brasília

Uměle vybudované hlavní město s unikátní urbanistickou strukturou určitě stojí alespoň za jednodenní návštěvu. Na první pohled možná nenadchne, dost možná se taky stane, že městu vůbec nebudete rozumět, ani se v něm orientovat, nicméně je Brasília jedinečná a rozhodně stojí za to vidět.

Počasí a sezóny

Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 27 °C 26 °C 24 °C 23 °C 22 °C 21 °C 22 °C 22 °C 23 °C 24 °C 25 °C
Teplota vody 25 °C 26 °C 26 °C 25 °C 24 °C 23 °C 22 °C 22 °C 22 °C 22 °C 23 °C 25 °C
Sluneční svit 7 h 7 h 7 h 6 h 6 h 6 h 6 h 6 h 5 h 5 h 6 h 6 h
Hlavní sezóna

Počasí

I když prakticky celou oblast Brazílie zasahuje teplé a vlhké tropické podnebí, mezi jednotlivými regiony a biotopy se najdou značné rozdíly. Obecně lze říct, že léto trvá od listopadu do března. 

Například oblast Bahia, Ceara nebo Pernambuco, kde se nachází hlavní plážové resorty, má příjemné podnebí po celý rok s teplotami v rozmezí 24–30 °C a žádným výrazným obdobím dešťů. 

Na úplném jihu Brazílie okolo města Porto Alegre jsou zimní teploty okolo 15 °C a může zde dokonce nasněžit. Naopak v Manausu, hlavním městě Amazonie, se teploty celoročně pohybují nad 30 °C a vlhkost zřídkakdy dosahuje hodnot nižších než 80 %. Deště jsou typické tropické. Mohutné a krátké srážky několikrát denně. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je červen až září, kdy prší o trochu méně, stejně alespoň jednou zmoknete.

Vnitrozemí Brazílie je sušší než zbytek země, teploty se ale pohybují pouze okolo 15–26 °C kvůli vyšší nadmořské výšce.

Kdy vyrazit

Nejlepším obdobím k návštěvě Brazílie bude zima, tedy období od května do října. I když jsou teploty po celý den příjemné, je vhodné přibalit teplejší oblečení, noci bývají velmi chladné a teploty můžou klesnout i pod 10 °C. Pro cesty na samý jih Brazílie je naopak určitě vhodnější naše zima, tedy období zhruba od listopadu do února. Obecně je kvůli obrovské rozloze Brazílie značně obtížné určit jednu hlavní sezónu, skutečně záleží na konkrétním místě.

Naopak pokud vyrazíme v létě, tedy od listopadu do března, teplejší oblečení téměř jistě potřebovat nebudeme ani jednou. Pro návštěvu plážových destinací na severovýchodě je vhodný celý rok.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Dějiny Brazílie v podobě, v jaké jí známe dnes, se datují do roku 1500, kdy k brazilským břehům dorazil první portugalský mořeplavec Pedro Álvares Cabral a od této doby začala portugalská kolonizace území až po hranice s dnešním Peru.  Skutečná masová kolonizace započala až v 17. a 18. století, kdy bylo v dnešním státě Minas Gerais objeveno zlato.  V roce 1822 Brazílie vyhlásila…

Jak ušetříš

Brazilský reál Oficiální měnou je brazilský reál, který se dělí na 100 centavos. Mince se používají v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a 1 reál. Bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 reálů.  Mezinárodní označení měny je „BRL“, značka pak „R$“. [imageFill 811] Směnárny a platba kartou  Směnáren je ve velkých městech dostatek, obecně se spíš doporučuje měnit peníze v bankách kvůli lepšímu kurzu. Výběr z bankomatů…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Brazílie Do Brazílie se z našich končin dá pochopitelně dostat pouze letecky. V posledních letech se vzrůstající konkurencí klesají ve směru z Evropy do Brazílie ceny a v dostatečném předstihu (ideálně půl roku dopředu) lze z Prahy, Vídně nebo Berlína sehnat letenky kolem 15.000 Kč při cestách do Rio de Janeira nebo Sao Paula. Do ostatních míst Brazílie se ceny pohybují od 20.000 Kč výše a je vhodné zvážit nakoupení…

Co ochutnáš

Brazilská kuchyně  Jídlo v Brazílii je rozmanité a vynikající. Vyplatí se sem jet jenom kvůli němu. Hlavní ingredience typické brazilské kuchyně jsou hovězí, mořské plody, mnoho ovoce a hodně zeleniny.  Národním jídlem je tzv. feijoada, což je dušené hovězí a vepřové maso většinou podávané s fazolemi a rýží. [imageFill 8795] Zůstaňme u první položky, a to hovězího masa. To je totiž velice kvalitní a taky neuvěřitelně dobré a je…

Jaké výlety podnikneš

Městská turistika Kromě notoricky známého Rio de Janeira je v Brazílii ještě mnoho měst, které stojí za návštěvu. Jmenujme například Salvador de Bahia zapsaný na seznamu UNESCO nebo pulzující Sao Paulo, jedno z největších měst světa, které si sice asi nezamilujete na první pohled, ale pokud v něm strávíte více času, možná ho přeci jen vezmete na milost. Pláže Brazílie možná nepatří mezi top plážové destinace, ale rozhodně neprávem.…

Na co si dej pozor

Zdraví  Při cestách do Amazonie nebo Pantanalu je vhodné se poradit s lékařem a nechat si doporučit očkování. Cestovatelský základ, totiž očkování proti žloutence A+B a břišnímu tyfu, je určitě vhodný.  Pro cesty do Ria de Janeira nebo do oblasti plážových destinací není očkování potřeba.  V poslední době Brazílie zaznamenala zvýšené počty nakažených virem zika, který je rizikový především pro těhotné ženy. Je proto dobré si…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Pro turistický pobyt do 90 dní není potřeba žádné vízum. Při pozemních cestách do okolních států, například u vodopádů Iguazu, je nutné dbát na hraničním přechodu o výstupní razítko a v případě, že ho nedostanete automaticky, zažádat o něj. V opačném případě by mohl vzniknout problém při opětovném vstupu do země.  Očkování Doklad o očkování není nutný, pokud necestujeme ze zemí se zvýšeným rizikem žluté zimnice.  …

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Dějiny Brazílie v podobě, v jaké jí známe dnes, se datují do roku 1500, kdy k brazilským břehům dorazil první portugalský mořeplavec Pedro Álvares Cabral a od této doby začala portugalská kolonizace území až po hranice s dnešním Peru.

Skutečná masová kolonizace započala až v 17. a 18. století, kdy bylo v dnešním státě Minas Gerais objeveno zlato.

V roce 1822 Brazílie vyhlásila nezávislost na Portugalsku a roku 1891 byla vytvořena federace a téměř beze změn vydržela až dodnes.

Za zmínku stojí prezident českého původu Juscelino Kubitschek, který v 60. letech nechal postavit umělé hlavní město Brasílii, aby civilizoval do té doby chudé a zaostalé vnitrozemí. V letech 1964–1985 vládla zemi vojenská junta, ale od roku 1990 se postupně Brazílie začala měnit na běžnou demokratickou tržní ekonomiku.

Lidé

V Brazílii žije více než 200 milionů obyvatel, jedná se tak o pátou nejlidnatější zemi světa. Většina obyvatel jsou Brazilci, z nichž asi polovina sebe sama uvedla jako bělochy, 40 % jako míšence a 8 % jako černochy. Původní indiánské obyvatelstvo v Amazonii čítá už jen necelé půl procento.

Obyvatelstvo se koncentruje do oblastí při pobřeží, kde žije skoro 70 % všech lidí. Většina Brazilců jsou římští katolíci, dále je zde velké zastoupení protestantů a lidí bez vyznání.

Žije tady asi 20x více obyvatel než v ČR.

Svátky

Dny pracovního volna jsou podobné jako u nás, byť je jich o něco méně. Běžně se slaví Vánoce, Velikonoce nebo Dušičky. Je například normální, že na Štědrý den se pracuje až do 18 hodin.

Menší obchody mívají obvykle otevřeno od 8 do 18 hodin, supermarkety pak od 7 do 22 hodin, ve větších městech bez problémů narazíme i na obchodní domy otevřené sedm dní v týdnu dvacet čtyři hodin. Ve velkých obchodech nebývá problém nakoupit i v neděli, je však nutné počítat s omezeným výběrem a běžné služby, jako jsou prodejny elektroniky, kadeřnictví nebo opravny aut, jsou v neděli a o svátcích zavřené.

Co určitě nemůžeme vynechat, je tradiční karneval v Riu, o kterém slyšel určitě každý. Probíhá každoročně na přelomu února a března a v průběhu několika dní se po celém městě setkáme s bohatě nazdobenými průvody, kterých se účastní několik tisíc lidí pohybujících se v rytmu samby. Období karnevalu je opravdu zážitek a jedná se určitě o jednu z nejživelnějších akcí na celém světě. V celém průběhu je prakticky ochromený veškerý ostatní život v Riu, všichni se baví a užívají si a vůbec není těžké této atmosféře podlehnout.

Kultura

Brazilská kultura je obecně pod silným vlivem západní civilizace, což je dáno jak dlouhodobou portugalskou kolonizací, tak silnými ekonomickými i politickými vztahy s USA. Ve venkovských oblastech je patrný silnější vztah k náboženství a podle toho se také řídí místní zvyky a rodinná hierarchie. V určitých oblastech Amazonie se daří udržovat i původní indiánskou kulturu, ale bohužel i v hustých deštných pralesech je znát vliv moderního světa.

Především ve státech Minas Gerais, Rio de Janeiro a Sao Paulo je v každém menším městě patrný silný portugalský vliv, typické bílé domky a kostelíky, na jaké můžeme narazit například na Madeiře nebo Azorských ostrovech, jsou i v Brazílii nedílnou součástí venkovských oblastí.

Jazyk

Protože se na území Brazílie již přes 500 let pohybují potomci portugalských kolonistů, nikoho asi nepřekvapí, že úředním jazykem je právě portugalština. Na rozdíl od jiných velkých zemí je portugalština jako jediný jazyk dominantní na většině území Brazílie, snad s výjimkou několika desítek malých vesnic v Amazonii.

Brazilská portugalština se mírně liší výslovnosti od „pravé“ portugalské. Nejvíce patrný rozdíl je například ve vyslovování „te“, „ti“, „de“, kdy brazilská varianta vyslovuje jako „če“, „či“, „dže“. Kupříkladu jedno z největších brazilských měst Belo Horizonte, vyslovíme jako „Belou Horizonče“, analogicky jméno města Curitiba budeme číst jako „Curičíba“.

Je nutné brát na zřetel, že s angličtinou moc nepochodíte, a to ani ve velkých městech a turistických centrech typu Ria de Janeira nebo Sao Paula. Těžko se doptáte byť jen na cestu k základním turistickým cílům. Určitě je vhodné se předem naučit pár portugalských slov a frází.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Bomdia
 • Na shledanou – Tchau; Até logo
 • Děkuji – Obrigado
 • Prosím – Porfavor
 • Ne – Não
 • Ano – Sim
 • Jak se dostat na…? – Comochegarao…?
 • Pohlednice - cartões postais
 • Autobusové nádraží – Rodoviária

Turismus

Úroveň služeb turistického ruchu se zatím soustředí výhradně na exponovaná místa typu Ria de Janeira, Salvadoru de Bahia nebo vodopádů Iguazú. Mimo tyto známé lokality je turistická infrastruktura rozvinutá méně nebo vůbec.

Protože je Brazílie víceméně vyspělá země, není nutné se obávat vyrazit i mimo hlavní trasy, ubytování v přijatelné kvalitě seženete i v malých městech ve vnitrozemí.

Nikoho nepřekvapí, že centrem brazilské turistiky je Rio de Janeiro, kam míří zdaleka nejvíce cestovatelů. Rozvinutou infrastrukturu nalezneme i v přímořských oblastech okolo měst Salvador, Fortaleza, Natal nebo Maceió, okolo vodopádů Iguazú, ale i v Sao Paulu.

Geografie

Brazílie je velká téměř jako polovina celého jihoamerického kontinentu. Její celou severní a západní část pokrývají husté deštné pralesy, které tvoří největší jednotnou masu pralesa na světě. Tato oblast je známá pod názvem Amazonie, který je odvozen od řeky Amazonky, jež celým územím protéká a je nejdelší řekou na Zemi.

Pohled na Amazonii

Vnitrozemské oblasti tvoří pahorkatiny do maximálních výšek 1.800 m n. m., jejichž podnebí je nejpodobnější suchým subtropům, nachází se zde rozlehlé savany, ale také smíšené lesy. Tento typ biotopu je známý pod názvem cerrado.

V jihozápadní části země při hranicích s Paraguayí a Bolívií se rozkládá oblast Pantanal. Jedná se o nejrozsáhlejší mokřad na světě, který je asi třikrát větší než celá Česká republika, na severu volně přechází v cerrado, na jihu pak v paraguayské a argentinské rozlehlé savany.

Pobřeží Brazílie je nádherně zelené a pokryté atlantickými deštnými lesy, které jsou trochu podobné amazonskému pralesu, ale nezpůsobují takové dusno, stromy jsou v nich nižší a podrost řidší, stejně tak fauna není tak rozmanitá jako v Amazonii.

Nejvyšší horou je Pico da Neblina na hranicích s Venezuelou, která měří 2.995 m.

Rozloha země je asi 108x větší než rozloha České republiky.

Zavřít

Jak ušetříš

Brazilský reál

Oficiální měnou je brazilský reál, který se dělí na 100 centavos. Mince se používají v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a 1 reál. Bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 reálů.

Mezinárodní označení měny je „BRL“, značka pak „R$“.

Brazilský reál

Směnárny a platba kartou

Směnáren je ve velkých městech dostatek, obecně se spíš doporučuje měnit peníze v bankách kvůli lepšímu kurzu. Výběr z bankomatů je trochu složitější než u nás, ale systém se dá pochopit během 10 minut. Kartu nejprve vložíte do bankomatu, naťukáte pin, následně kartu odeberete a až po té můžete pokračovat v zamýšlené transakci. Ne všechny české karty však v Brazílii fungují. Reály se dají v ČR vyměnit například na pobočce České spořitelny v Rytířské ulici na Praze 1.

Platba kartou většinou nebývá problém ani v menších městech. Kartou můžeme platit téměř ve všech restauracích i té nejnižší kategorie a dokonce i v některých pouličních stáncích.

Kolik co stojí

 • Kilometr jízdy taxi: od 30 Kč
 • Litr benzinu: 27 Kč
 • Ubytování v běžném hotelu: od 800 Kč/pokoj
 • 5l barel vody: 80 Kč
 • Jídlo ve stánku: od 35 Kč
 • Jídlo v restauraci: od 150 kč
 • Pivo (0,5l): 33 Kč
 • Cigarety: 57 Kč
 • Jízdenka na MHD: 30 Kč

Spropitné a smlouvání

V restauracích, pouličních stáncích nebo hotelích je spropitné zcela běžné zhruba do výše 20 % a není započítáno v ceně. Především v restauracích je očekáváno, protože většinou tvoří výrazný podíl platu personálu.

Smlouvání není v Brazílii vůbec rozšířené. Je možné usmlouvat si nižší cenu u pouličních prodejců turistických suvenýrů, nedoporučujeme ale u takových lidí vůbec cokoliv kupovat. Jejich výrobky jsou většinou předražené a nehodnotné.

Jak ušetřit

V Brazílii platí obecná pravidla vedoucí k nižším výdajům. V Riu se ubytujte v hotelu dva až tři bloky od pláže a rázem ušetříte 10–15 %. Nechoďte do restaurací v centrech měst a v okolí turisticky exponovaných míst, ty jsou i mnohonásobně předražené.

V Riu a především v Sao Paulu a v dalších městech nejezděte taxíkem. Zaprvé jsou poměrně drahé, zadruhé jsou města opravdu velká, takže cesta se může pěkně prodražit, a zatřetí se místní MHD v posledních letech přeci jen trochu zlepšuje, takže při troše přemýšlení a znalosti pár portugalských slov se nakonec do cílového místa určitě dostanete.

Nejlepším způsobem stravování jsou pouliční stánky a místní „fast foody“. Jídlo je výborné a velmi levné.

Denní rozpočet

Pro lepší představu si uveďme tři typy denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v nejlevnějších hostelech nebo penzionech za 200 Kč na noc, bude se stravovat výhradně v místních fast foodech nebo supermarketu a za den tak na stravě utratí 300 Kč. Pohybovat se bude výhradně veřejnou dopravou, za níž denně utratí asi 100 Kč, dopřeje si pár kratších výletů mimo město, za což v průměru zaplatí asi 100 Kč denně. Celkové náklady budou činit 700 Kč osoba/den.

Běžný turista bude spát v klasickém hotelu mimo centrum, za nějž na noc zaplatí asi 600 Kč na osobu. Stravování bude řešit kombinací fast foodů, normálních restaurací a supermarketů a za den v průměru utratí 450 Kč. Po městech bude jezdit metrem, ale kam se podzemkou nedostane, vezme si taxi a celkem denně procestuje asi 400 Kč. Pojede na jeden velký výlet mimo hlavní destinaci, jízdenky ho po přepočtu na den vyjdou asi na 300 Kč. Nakonec zlatá střední cesta bude stát asi 1.750 Kč osoba/den.

Je samozřejmě možné si dopřát pohodlnější dovolenou, bydlet v luxusnějších hotelech přímo na Copacabaně nebo s výhledem na vodopády Iguacú, jíst výhradně v restauracích a po městě se dopravovat taxíkem nebo půjčeným autem. V takovém případě bychom zaplatili od 3.500 Kč osoba/den výše.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Brazílie

Do Brazílie se z našich končin dá pochopitelně dostat pouze letecky. V posledních letech se vzrůstající konkurencí klesají ve směru z Evropy do Brazílie ceny a v dostatečném předstihu (ideálně půl roku dopředu) lze z Prahy, Vídně nebo Berlína sehnat letenky kolem 15.000 Kč při cestách do Rio de Janeira nebo Sao Paula. Do ostatních míst Brazílie se ceny pohybují od 20.000 Kč výše a je vhodné zvážit nakoupení oddělených letenek. Jedné z Evropy do Brazílie a druhé vnitrostátní z Ria nebo Sao Paula do naší cílové destinace.

Jak se nejlépe dopravovat

Rozhodneme-li se cestovat na velké vzdálenosti, pak si můžeme vybrat mezi poměrně levnou a efektivní leteckou dopravou, kde se průměrné ceny zpátečních letenek mezi největšími brazilskými městy pohybují od 1.500 do 4.000 Kč, nebo podobně drahou a mimořádně pohodlnou autobusovou dopravou. Ta může mít výhodu v nočních přejezdech a tím pádem spoření na ubytování, nebo v neomezeném množství přepravovaných zavazadel zdarma.

Půjčení auta je ideální pro ty, kteří chtějí objevit co nejvíce z venkovských oblastí.

Letadlem

Letecká doprava je určitě nejlepším kompromisem mezi cenou a výkonem. Letiště jsou v Brazílii v každém větším městě, frekvence spojení velmi častá (i na nejmenší letiště většinou alespoň jednou denně), aerolinky provozují nejmodernější současná letadla... Ceny vnitrostátních letenek nejsou nijak závratně drahé, v průměru zaplatíte kolem 4.000 Kč za zpáteční letenku, což s přihlédnutím k velikosti země není mnoho.

Mezi největšími městy jsou pak letenky výrazně levnější.

 • LATAM Airlines: největší aerolinka nabízející spojení mezi všemi významnými městy,
 • GOL: konkurent LATAMu, nabídne časté spojení mezi velkými městy,
 • Azul: nízkonákladová aerolinka, která létá i do měnších měst, obecně jsou levné letenky vykoupeny nižší frekvencí spojení,
 • Avianca Brasil: menší alternativa spojení mezi význačnými městy,
 • pro srovnání cen na jednotlivých trasách a koupi letenek můžete využít i náš vyhledávač.
Autobusy

Kvůli absenci jakékoliv dálkové železniční dopravy je autobusová velmi rozsáhlá a na kvalitní úrovni. Tomu bohužel odpovídají i vyšší ceny, zvláště na trasách, kde jezdí jen jeden nebo dva dopravci. V průměru se dá říct, že za 100 km utratíme 150 Kč. Například mezi Sao Paulem a Riem se průměrné ceny jízdenek pohybují od 700 do 800 Kč, přičemž za stejnou cenu můžeme na této trase koupit i letenky.

Protože autobusových společností jezdí v Brazílii desítky, ne-li stovky, nejlépe nám poslouží obecné internetové vyhledávače, přes které můžeme zároveň online zakoupit jízdenky:

Mimořádné obezřetnosti musíme dbát na autobusových nádražích, kam se stahují bezdomovci a kapesní zloději.

Autobusový terminál Tiete v Sao Paulu je druhým největším na světě.

Městská doprava

Na rozdíl od dálkové dopravy zůstává MHD daleko za evropskými standardy. Dobře se zorientovat je možné pouze v systémech metra, které jezdí v Sao Paulu, Rio de Janeiru, Brasílii, Salvadoru a Porto Alegre. Autobusová doprava je zmatečná a bez portugalštiny obtížně využitelná.

Odkazy:

MHD v menších městech je pak doslova na tragické úrovni a lze s ní cestovat pouze, pokud jedete s někým, kdo zná dané poměry, nebo máte dost času.

Tramvaj v Rio de Janeiru

Půjčení auta

Jestliže cestujeme ve větší skupině, určitě se nám vyplatí půjčení auta. Standardní ceny se v turistických lokalitách a velkých městech pohybují od 450 Kč za den.

Je však nutné mít určitou praxi v řízení. Brazilské hlavní silnice jsou sice poměrně kvalitní, ale zemi trápí chronický nedostatek dálnic, které se koncentrují prakticky výhradně okolo Rio de Janeira a Sao Paula. Hlavní tahy bývají velmi přetížené a řízení po velkých městech je opravdu pro zkušené a otrlé jedince.

Hlavní je se přizpůsobit většině a nezkoušet do provozu zavádět evropské vymoženosti typu dání blinkru při přejíždění z pruhu do pruhu nebo snad dokonce pouštění chodců.

Zavřít

Co ochutnáš

Brazilská kuchyně

Jídlo v Brazílii je rozmanité a vynikající. Vyplatí se sem jet jenom kvůli němu. Hlavní ingredience typické brazilské kuchyně jsou hovězí, mořské plody, mnoho ovoce a hodně zeleniny.

Národním jídlem je tzv. feijoada, což je dušené hovězí a vepřové maso většinou podávané s fazolemi a rýží.

Feijoada

Zůstaňme u první položky, a to hovězího masa. To je totiž velice kvalitní a taky neuvěřitelně dobré a je hlavní položkou tzv. churrasca. To je styl vaření, při němž se na vidlici napíchne kus masa a při grilování se postupně odkrajuje. Tento způsob určitě známe i z mnoha restaurací v Česku, v Praze například z Ambiente Brasileiro poblíž Staroměstského náměstí.

Churrasco

Při pohledu na mapu nám musí být jasné, že jednou z hlavních položek místní kuchyně budou zcela jistě mořské a říční plody. Brazilci milují především krevety a mořské lososy.

Levnější a chudší kuchyně především na venkově obsahuje hodně kuřecího masa, zeleniny a manioku. Buďte si jistí, že i tato „chudší“ kuchyně rozhodně stojí za ochutnání.

Brazilským národním nápojem je caipirinha připravovaná z třtinového rumu, limetek a cukru.

Pro milovníky piva se bude hodit informace, že klasické „jedno točené“ v Brazílii skoro nenajdete. Pivo se servíruje lahvové a mnohdy vychlazené tak, že v něm plavou kousky ledu. Je ale jednoduché si na chuť místního piva zvyknout a oblíbit si ji.

V Brazílii nepijte Coca-Colu, ale Guaranu! Tento nápoj se prodává pouze v Brazílii a Portugalsku a dá se přirovnat k peruánské Inka cole.

Jak se stravovat jako místní

Po celé Brazílii nalezneme restaurace zvané „churrascarias“, které jsou velmi oblíbené a rozšířené po celé zemi. Jsou to de facto místní fast foody, kde se připravují steaky na grilu a většinou fungují stylem „zaplať a sněz, co můžeš“.

Oblíbené jsou také pouliční stánky s ovocem a zeleninou, kde připravují čerstvé džusy, nebo početné prodejny kokosů.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jsou na obdobné úrovni jako v ČR, v některých oblastech výrazně vyšší, v některých naopak.

V běžné restauraci zaplatíme za jídlo od 100 do 200 Kč, v churrascarii za „sněz, co můžeš“ maximálně 300 Kč, ale v méně turistických oblastech máme neomezené jídlo klidně za stovku.

Ve stáncích rychlého občerstvení s místními produkty se dosyta najíme už za 70 Kč.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Městská turistika

Kromě notoricky známého Rio de Janeira je v Brazílii ještě mnoho měst, které stojí za návštěvu. Jmenujme například Salvador de Bahia zapsaný na seznamu UNESCO nebo pulzující Sao Paulo, jedno z největších měst světa, které si sice asi nezamilujete na první pohled, ale pokud v něm strávíte více času, možná ho přeci jen vezmete na milost.

Pláže

Brazílie možná nepatří mezi top plážové destinace, ale rozhodně neprávem. Ikonická Copacabana v Riu je jen zlomkem z toho, co můžeme navštívit. Na samém jihu Brazílie se nachází Praia do Cassino soupeřící s délkou 250 km s bangladéšskou Cox’s Bazar o nejdelší pláž světa. V Brazílii najdeme i zákoutí, která by člověk řadil spíš někam do Karibiku, jen tu bude o poznání méně lidí.

Ipanema

Dobrodružné výpravy

Největší deštný prales na světě je ideálním místem pro adrenalinové povahy. Vydat se můžete na plavbu po několika stovkách řekách, pěší túry za zvířaty i domorodci. Ideálními body pro pořádání výprav budou velká města na okraji džungle, především Manaus, Santarém, Porto Velho nebo Rio Branco.

Přírodní divy

Kromě již zmíněného amazonského pralesa se cestovatelé vydávají k úžasným vodopádům Iguacú na hranicích s Argentinou nebo k nejdelší řece na světě, Amazonce.

Amazonka

Karneval v Riu

Každoročně pořádaná týdenní událost je „must see“ každého milovníka tance, erotiky, energie a strhující atmosféry.

Architektura

Projekt umělého hlavního města vybudovaného v 60. letech na „zelené louce“ je architektonickým i urbanistickým experimentem, o kterém se píše v učebnicích. A stačí autem popojet o pár desítek kilometrů dál a rázem si budeme připadat, že jsme jeli i o pár desítek let zpět. Koloniální architektura, bílé nízké domky a kostelíky, tak vypadá velká část brazilského venkova.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Při cestách do Amazonie nebo Pantanalu je vhodné se poradit s lékařem a nechat si doporučit očkování. Cestovatelský základ, totiž očkování proti žloutence A+B a břišnímu tyfu, je určitě vhodný.

Pro cesty do Ria de Janeira nebo do oblasti plážových destinací není očkování potřeba.

V poslední době Brazílie zaznamenala zvýšené počty nakažených virem zika, který je rizikový především pro těhotné ženy. Je proto dobré si před cestou ověřit aktuální situaci.

Doporučujeme si před odjezdem vyřídit kvalitní zdravotní pojištění. První pomoc zdarma poskytují pouze státní nemocnice, jejichž kvalita je značně různorodá. Naopak soukromá zdravotnická zařízení jsou na jedné z nejvyšších úrovní na světě, adekvátně k tomu jsou také velmi drahá.

Kriminalita

Brazílie je země vyhlášená velmi vysokou mírou kriminality, spolu s Jižní Afrikou se řadí mezi nejhorší země na světě v tomto ohledu.

Není třeba panikařit. Kriminalita není zaměřena na turisty, ale probíhá téměř výhradně ve slumech, v Brazílii zvaných „favely“, kde bojují drogové gangy proti sobě i proti policii a armádě. V běžných čtvrtích a turistických oblastech na podobný druh zločinu nenarazíme.

Turisti jsou nejvíce ohrožování kapesními zloději. Je vhodné, či spíše nutné, v Brazílii dbát na svoje osobní věci víc než kdekoliv jinde. Například po výběru z bankomatu si peníze uschovejte ještě před tím, než opustíte banku a ne až za chůze na ulici (v zemi neexistují bankomaty na ulicích nebo ve stanicích metra). Žebrákům nebo dětem nedávejte peníze, i když vám jich bude sebevíc líto. Jakmile dáte jednou, je možné, že se jich klidně na několik desítek minut nezbavíte.

Pokud jste zabloudili a nejste si jistí, zda nesměřujete k některé z favel, raději se vraťte a svoji cestu začněte znovu a lépe.

Riziko katastrof

V lednu až únoru existuje riziko velkých záplav v celé severní Brazílii. Hladina mnohdy stoupne i o několik metrů. V jihovýchodní Brazílii můžou při velkých deštích hrozit sesuvy půdy.

Důležité kontakty

 • Policie: 147
 • Záchranná služba: 192
 • Hasiči: 193
 • Civilní ochrana: 199

Česká republika provozuje velvyslanectví v hlavním městě Brasílii:

Embaixada da RepúblicaTcheca
SES 805 Lote 21A Via L3 Sul, AsaSul
CEP 70200-901, Brasília – DF

Telefony:
+55 61 3242 7785
+55 61 3242 7905
+55 61 3248 2053
+55 61 3244 8089

E-mail:
brasilia@embassy.mzv.cz (politická, konzulární a kulturní sekce)
commerce_brasilia@mzv.cz (obchodní sekce)

Web:
www.mzv.cz/brasilia

Poštovní adresa:
Caixapostal 170
CEP 70359-970, Brasília – DF

V Sao Paulu je pak generální konzulát:

ConsuladoGeral da RepúblicaTcheca
Av. Morumbi 635
São Paulo - SP
CEP: 05607-000

Tel: +55 11 3031-1729 / 8997 nebo +55 11 3814-3728
Fax: +55 11 3031-1822

E-mail:
saopaulo@embassy.mzv.cz

Web:
www.mzv.cz/saopaulo

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Pro turistický pobyt do 90 dní není potřeba žádné vízum. Při pozemních cestách do okolních států, například u vodopádů Iguazu, je nutné dbát na hraničním přechodu o výstupní razítko a v případě, že ho nedostanete automaticky, zažádat o něj. V opačném případě by mohl vzniknout problém při opětovném vstupu do země.

Očkování

Doklad o očkování není nutný, pokud necestujeme ze zemí se zvýšeným rizikem žluté zimnice.

Doporučuje se být oočkovaný proti žloutence A+B, břišnímu tyfu a při cestách do Amazonie i proti žluté zimnici a zvážit užívání antimalarik.

Celní předpisy

Do Brazílie je povoleno dovážet předměty a věci odpovídající osobní spotřebě na dobu pobytu. Bezcelní limit na další dovážené věci je 500 USD / 12.500 Kč.

Pozor! Ilegální vývoz jakýchkoli rostlin či živočichů je přísně trestán.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Brazílie.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Brazílii.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Brazílii s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Brazílie

12 denní plavba přes Atlantik z Evropy do Brazílie + letenky z Prahy
-55 %

Akce starší 2 týdnů

Brazílie v hlavní sezóně z Prahy/Mnichova
-52 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Brazílii?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili