Sluneční pobřeží hotely
Bulharské jižní pobřeží

Jak se dostat na bulharské jižní pobřeží

Dopravním centrem bulharského jižního pobřeží je přístavní Burgas, čtvrté největší město země. V Burgasu je poměrně velké mezinárodní letiště, kam míří v létě charterové lety z celé Evropy. Jezdí sem také velké množství autobusových a vlakových spojů z Varny, Sofie či Plovdivu.

Letecky

Nejrychlejší cesta do Burgasu vede letadlem. Doba letu z Prahy do Burgasu je asi 2 hodiny oproti dvěma dnům na cestě autem. Linka z Prahy zatím zůstává v režii SmartWings, a tak individuální zpáteční letenka startuje na ceně 5 000 Kč, jelikož většiny kapacity letadla skupují cestovní kanceláře. Letenky nejvýhodněji koupíte přes náš vyhledávač.

Na druhou stranu právě díky velmi frekventovanému spojení charterovými lety často najdete atraktivní ceny právě u cestovek. Podívejte se na aktuální letecké zájezdy do Burgasu a okolí.

Zajímavější spojení mají obyvatelé Moravy a Slovenska, kteří můžou využít služeb nízkonákladových aerolinií:

  • Z Bratislavy: Ryanair (ceny zpátečních letů od 2 500 Kč v létě, v akci však i pod 1 500 Kč),
  • Z Vídně: Ryanair a Wizz Air (ceny zhruba od 2 000 Kč v létě, v akci i okolo 1 000 Kč).

Z Prahy lze využít levného spojené Wizz Airu do Varny a následně na jižní pobřeží přejet autobusem.

Zjistěte detailní informace o cenách letenek, frekvenci letů a další na stránce Letenky do Burgasu.

Autem

Pokud míříte do Bulharska na delší dobu ve více lidech a rádi se po cestě zastavíte, cesta autem může být varianta. Připravte se však na to, že na jeden za zátah do Bulharska nejspíš nedojedete, čistá doba jízdy bude kolem 17 hodin. V zásadě existují dvě varianty cesty autem do Bulharska: severní přes Rumunsko, která je o trochu kratší při cestě do letovisek od Varny na sever a jižní přes Srbsko, která je zase kratší při cestě do letovisek právě u Burgasu.

Přes Srbsko

Jižní cesta je rychlejší a méně náročná než severní přes Rumunsko. Z Prahy až do Burgasu pojedete většinou po rovných a kvalitních dálnicích.

  • Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Szeged – Novi Sad – Bělehrad – Niš – Sofie – Plovdiv – Burgas, podívejte se na přesnou mapu trasy.
  • Délka: 1 680 km

Dálniční poplatky a ceny benzínu

Při cestě musíte počítat kromě benzinu v úvahu i poplatky za dálniční známky a mýtné. 

  • Slovensko: 10denní známka za 10 EUR, 1 měsíc za 14 EUR. Známky jsou elektronické, zakoupíte online na oficiálním webu nebo v automatech na čerpacích stanicích,
  • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
  • Srbsko: platí se formou mýtného. První placený úsek je od města Subotica u maďarské hranice do Bělehradu, mýtné pro osobní auta stojí 940 RSD. Dále zaplatíte za úsek Bělehrad – Dimitrovgrad u bulharské hranice 1 930 RSD. Budete-li se po cestě zastavovat jinde než v Bělehradu, cena mýtného se může lišit. Podívejte se na oficiální kalkulátor a mapu mýtných bran v Srbsku. Lze platit kartou,
  • Bulharsko: I v Bulharsku se platí nejen za dálnice, ale i za většinu silnic. Silniční známku koupíte na benzinkách a stojí týdenní 8 EUR, měsíční 15 EUR.

Ceny pohonných hmot jsou z uvedených zemí nejlevnější v Bulharsku – zhruba o 1 až 2 Kč na litr levnější než v ČR. Nejdražší pak v Srbsku. 

Celkem při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km, průměrné ceně 30 Kč za litr a zaplacení všech poplatků cesta vyjde na cca 5 400 Kč jedním směrem.

Autobusem a vlakem

Dříve populární a levné autobusové zájezdy jsou pomalu na ústupu a ani přímé komerční autobusové spojení mezi ČR a Burgasem aktuálně nejezdí. Vždy musíte přestupovat v Sofii a celková cesta tak zabere mnohdy více než 30 hodin.

Ani vlakem se do Burgasu nedostanete přímo, vždy je potřeba minimálně dvou přestupů s jízdní dobou nad 30 hodin a cenou zpáteční jízdenky výrazně převyšující letenku.

Z ostatních bulharských měst

Z varny

Nejjednodušším způsobem cesty mezi Varnou a Burgasem jsou autobusy. Bohužel neexistuje jednotný internetový vyhledávač a nejjistější je spolehnout se na informace z místa. Nejvíce autobusů do Varny odjíždí z autobusového nádraží Burgas Jih, a to zhruba jednou za hodinu. Cesta zabere 2,5 hodiny a jízdenka stojí 14 BGN.

Naprostá většina autobusů mezi Burgasem a Varnou zastaví i v letoviscích Pomorie, Slunečné pobřeží a Obzor.

Ze Sofie

Při cestě ze Sofie už máte na výběr mezi autobusem a vlakem. Autobusů jezdí výrazně více, a to zhruba jednou za hodinu, viz seznam spojů. Podobně jako do Varny, i do Sofie se v naprosté většině případů odjíždí z autobusového nádraží Burgas Jih, v Sofii pak z Centrálního nádraží.

Cesta trvá cca 5 a čtvrt hodiny a u některých společností lze nakoupit jízdenky online:

Jednosměrná jízdenka vyjde na 20 až 25 BGN.

Vlakem pojedete něco málo přes 6 hodin, jezdí 3 až 5 přímých spojů za den a cena jízdenky začíná na 21 BGN. Koupíte online na webu bulharských železnic.

Z Istanbulu

Pokud byste rádi spojili návštěvu bulharského pobřeží s výletem do Istanbulu na vlastní pěst, existuje přímé autobusové spojení, které jede zhruba 5 až 7 hodin v závislosti na hraniční kontrole. Lístky lze koupit online na webech autobusových společností Union Ikvoni (bulharská) nebo Metro (turecká) a stojí od 45 BGN jedním směrem.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.