Sluneční pobřeží hotely
Bulharské jižní pobřeží

Co dělat na bulharském jižním pobřeží

Pláže a koupání

Pláže patří mezi nejnavštěvovanější místa v Bulharsku. Každoročně míří na pobřeží Černého moře miliony turistů z celé Evropy a mají důvod. Bulharsko nabídne v porovnání s ostatními přímořskými destinacemi nejlepší ceny, přičemž kvalita ubytování i pláží se rok od roku zlepšuje. 

Jižní část bulharského pobřeží nabídne jak dlouhé rovné pláže se zlatým pískem, tak menší pláže v zátokách a na samém jihu dokonce i fotogenické skalnaté útesy. Obecně však lze říct, že naprostá většina pláží na bulharské jižní riviéře pokrývá jemný písek a většina z nich má navíc i pozvolný vstup do moře.

Detailní informace o konkrétních plážích a letoviscích se dočtete v kapitole „Co vidět“.

Ceny lehátek a slunečníků

Pobyt na pláži bez lehátka a slunečníku omrzí už po pár desítkách minut. Vězte však, že půjčovny lehátek a slunečníků jsou doslova na každé sebezapadlejší pláži. Půjčovny obvykle zřizují hotely, restaurace nebo plážové bary. Ceny se liší dle jednotlivých letovisek, nejdražší jsou v těch největších (Slunečné Pobřeží, Sozopol, Pomorie, Ravda), naopak nejlevnější v malých letoviscích na jihu (Černomorec, Kiten, Lozenec a další). Ceny se pohybují v tomto rozmezí (na den):

  • Lehátko 1 kus: 5 BGN9 BGN
  • Slunečník: 5 BGN10 BGN
  • Celkem tedy za set dvou lehátek a slunečníku: 15 BGN30 BGN

Vodní atrakce na moři

Součástí každé větší pláže jsou i nejrůznější vodní atrakce a radovánky. Můžete si půjčit šlapadlo, vyrazit na vodním skútru, na praglidu či na klasickém "banánu" taženém lodí nebo si třeba půjčit vodní lyže. Příklady cen:

  • Pragliding, vodní lyže: cca 50 BGN
  • Šlapadlo: 10 BGN za 30 minut, 
  • Vodní banán: 10 BGN za osobu.

Noční život

Na jižní bulhraské riviéře zažijete kromě koupání i bujarý noční život v barech, restauracích a na diskotékách. K tradičním stálicím dlouho do noci tepajícího života patří jižní část Slunečného pobřeží, letovisko Pomorie a také samotné město Burgas.

Za vstup do klubu nebo na diskotéku zaplatíte v průměru kolem 6 až 7 BGN a například klasický koktejl vyjde asi na 5 až 6 BGN.

Památky a historická města

Pokud byste během plážové dovolené rádi občas vyrazili za historií a památkami, jste na jižním pobřeží správně. Vypravte se do malebných historických městeček Nesebar a Sozopol ležících jižně od Burgasu, kde na vás dýchne atmosféra thrácké říše i romantické doby 19. století.

Na jihu u oblíbeného letoviska Primosko pak uvidíte jedno z nejstarších archeologických nalezišť v Bulharsku - megalitickou svatyni Beglik Tash s období Doby železné.

Aquaparky

Vyměňte den u moře za zábavu v akvaparku, kde se vyřádí hlavně děti. Nejrůznější atrakce, skluzavky a tobogány vás zabaví klidně na celý den. Ceny se v průměru pohybují od 30 do 50 BGN za den pro dospělé a 15 až 20 BGN pro děti.

Na jižní riviéře narazíte hned na několik různě velkých aquaparků:

Romantické výhledy a vyhlídky

Už sám o sobě pobyt u moře vzbuzuje v mnohých z nás romantické představy a touhy. Kam se na jižním pobřeží vypravit za těmi nejkrásnějšími vyhlídkami na moře spojené s východem slunce (západy nad mořem si v Bulharsku bohužel neužijete).

K nejznámějším místům patří krásný mys Emine s majákem na vysokém útesu mezi letovisky Iraklio a Elenite.

Krásná přírodní zákoutí najdete na poloostrově kolem thrácké svatyně Beglik Tash mezi letovisky Primorsko a Djuni. Malé skalnaté zátoky porostlé vegetací a na několika kilometrech navíc není žádná obec, ani silnice.

Na dramatické a velmi fotogenické skalnaté pobřeží s mnoha menšími písčitými plážemi a úchvatnými výhledy na moře pak najdete podél celého pásu pobřeží od letoviska Sinemorec až po tureckou hranici.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.