Pláže a koupání

Pláže patří mezi nejnavštěvovanější místa v Bulharsku. Každoročně míří na pobřeží Černého moře miliony turistů z celé Evropy a mají důvod. Bulharsko nabídne v porovnání s ostatními přímořskými destinacemi nejlepší ceny, přičemž kvalita ubytování i pláží se rok od roku zlepšuje. 

Jižní část bulharského pobřeží nabídne jak dlouhé rovné pláže se zlatým pískem, tak menší pláže v zátokách a na samém jihu dokonce i fotogenické skalnaté útesy. Obecně však lze říct, že naprostá většina pláží na bulharské jižní riviéře pokrývá jemný písek a většina z nich má navíc i pozvolný vstup do moře.

Detailní informace o konkrétních plážích a letoviscích se dočtete v kapitole „Co vidět“.

Ceny lehátek a slunečníků

Pobyt na pláži bez lehátka a slunečníku omrzí už po pár desítkách minut. Vězte však, že půjčovny lehátek a slunečníků jsou doslova na každé sebezapadlejší pláži. Půjčovny obvykle zřizují hotely, restaurace nebo plážové bary. Ceny se liší dle jednotlivých letovisek, nejdražší jsou v těch největších (Slunečné Pobřeží, Sozopol, Pomorie, Ravda), naopak nejlevnější v malých letoviscích na jihu (Černomorec, Kiten, Lozenec a další). Ceny se pohybují v tomto rozmezí (na den):

  • Lehátko 1 kus: 5 BGN9 BGN
  • Slunečník: 5 BGN10 BGN
  • Celkem tedy za set dvou lehátek a slunečníku: 15 BGN30 BGN

Vodní atrakce na moři

Součástí každé větší pláže jsou i nejrůznější vodní atrakce a radovánky. Můžete si půjčit šlapadlo, vyrazit na vodním skútru, na praglidu či na klasickém "banánu" taženém lodí nebo si třeba půjčit vodní lyže. Příklady cen:

  • Pragliding, vodní lyže: cca 50 BGN
  • Šlapadlo: 10 BGN za 30 minut, 
  • Vodní banán: 10 BGN za osobu.

Noční život

Na jižní bulhraské riviéře zažijete kromě koupání i bujarý noční život v barech, restauracích a na diskotékách. K tradičním stálicím dlouho do noci tepajícího života patří jižní část Slunečného pobřeží, letovisko Pomorie a také samotné město Burgas.

Za vstup do klubu nebo na diskotéku zaplatíte v průměru kolem 6 až 7 BGN a například klasický koktejl vyjde asi na 5 až 6 BGN.

Památky a historická města

Pokud byste během plážové dovolené rádi občas vyrazili za historií a památkami, jste na jižním pobřeží správně. Vypravte se do malebných historických městeček Nesebar a Sozopol ležících jižně od Burgasu, kde na vás dýchne atmosféra thrácké říše i romantické doby 19. století.

Na jihu u oblíbeného letoviska Primosko pak uvidíte jedno z nejstarších archeologických nalezišť v Bulharsku - megalitickou svatyni Beglik Tash s období Doby železné.

Aquaparky

Vyměňte den u moře za zábavu v akvaparku, kde se vyřádí hlavně děti. Nejrůznější atrakce, skluzavky a tobogány vás zabaví klidně na celý den. Ceny se v průměru pohybují od 30 do 50 BGN za den pro dospělé a 15 až 20 BGN pro děti.

Na jižní riviéře narazíte hned na několik různě velkých aquaparků:

Romantické výhledy a vyhlídky

Už sám o sobě pobyt u moře vzbuzuje v mnohých z nás romantické představy a touhy. Kam se na jižním pobřeží vypravit za těmi nejkrásnějšími vyhlídkami na moře spojené s východem slunce (západy nad mořem si v Bulharsku bohužel neužijete).

K nejznámějším místům patří krásný mys Emine s majákem na vysokém útesu mezi letovisky Iraklio a Elenite.

Krásná přírodní zákoutí najdete na poloostrově kolem thrácké svatyně Beglik Tash mezi letovisky Primorsko a Djuni. Malé skalnaté zátoky porostlé vegetací a na několika kilometrech navíc není žádná obec, ani silnice.

Na dramatické a velmi fotogenické skalnaté pobřeží s mnoha menšími písčitými plážemi a úchvatnými výhledy na moře pak najdete podél celého pásu pobřeží od letoviska Sinemorec až po tureckou hranici.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu