Sluneční pobřeží hotely
Bulharské jižní pobřeží

Doprava na bulharském jižním pobřeží

MHD v Burgasu

V Burgasu vždy začnete svoji pouť po pobřeží, takže s místní MHD nejspíš přijdete do styku, pokud nepojedete s cestovkou, která vás z letiště odveze rovnou do vašeho hotelu.

V Burgasu jezdí autobusy a trolejbusy zhruba na 30 linkách v čase 5:00 až 23:00. Většina linek jezdí v intervalu 15 až 20 minut a autobusy jsou vesměs relativně moderní.

Pro jednorázové cesty si nepřestupní lístek koupíte u řidiče za 1,50 BGN, lze platit jen hotovostí a pokud možno v přesné sumě.

Budete-li jezdit častěji, vyplatí se koupit elektronickou kartičku za 3 BGN, na kterou si nahrajete libovolný obnos. Za 45 minut jízdy s libovolným počtem přestupů zaplatíte 1,30 BGN. Kartičky se vydávají na autobusových nádražích jih i západ, na terminálu Meden Rudnik a v letoviska Pomorie na autobusové stanici. Na letišti kartičku neseženete a musíte platit u řidiče.

Mapy tras burgaských autobusů najdete nejpřehledněji na webu eway.bg i s informací o intervalu.

Nejčastěji využijete linku číslo 15, která spojuje letiště s autobusovým nádražím Jih, více informací na stránce o letišti Burgas.

Autobusem podél pobřeží

Do všech letovisek severně i jižně od Burgasu odjíždí autobusy z centrálního autobusového nádraží Burgas-Jih (АВТОГАРА ЮГ). Odtud jezdí jak klasické velké autobusy, tak mikrobusy (maršrutky), které často vyjedou až v momentě, kdy se plně obsadí (což však obvykle netrvá více než 20 minut).

Orientační jízdní řády naleznete na webu burgabus.info, bohužel však jen v bulharštině. Nejčastější spojení jezdí na Slunečné Pobřeží (2-3x do hodiny), alespoň jednou za hodinu pak do letovisek Nesebar, Sozopol, Pomorie, Ravda, Primorsko, Kiten, Lozenec, Carevo i Černomorec.

Jízdenky zakoupíte vždy u řidiče a pouze v hotovosti. Jízdenky do destinací Sluneční Pobřeží nebo Sozopol)stojí 5 BGN, bližší letoviska zakoupíte kolem 3 až 4 BGN, naopak vzdálenější letoviska (Primorsko, Kiten, Carevo) zakoupíte za 6 až 9 BGN.

V některých venkovských lokalitách často nenarazíte na dostatečné informace na zastávkách a mnohdy ani na vyznačenou zastávku samotnou. Bude proto třeba doptat se místních.

Informací na internetu o jízdních řádech najdete velmi málo, zkusit můžete stránky burgasbus.info, sbavto.com, diesbus.com nebo mbus-bg.com.

Autem

Ať už do Bulharska vyrazíte vlastním autem nebo si v Burgasu nějaké půjčíte, vězte, že ježdění po bulharském pobřeží není žádný relax. Silnice jsou úzké a v letní sezoně přeplněné a najít parkovací místo u pláže může být oříškem.

Veřejná parkoviště jsou v naprosté většině případů placená a stojí 1 až 3 BGN za každou započatou hodinu stání.

Pamatujte také, že v Bulharsku musíte mít dálniční známku i při jízdě po běžných silnicích, tu však koupíte už při přechodu bulharské hranice. V případě půjčeného auta bývá již zahrnuta v celkové ceně. Podívejte se na ceny dálničních známek v průvodci po Bulharsku.

Cena benzínu je v Bulharsku zhruba o 2 Kč nižší než v ČR.

Půjčení auta

Ačkoliv bulharské pobřeží není zrovna destinací ideální pro road-tripy, pokud byste přesto chtěli projet co nejvíce letovisek nebo vyrazit na bulharský venkov například v krásném pohoří Strandža při tureckých hranicích, půjčení auta bude nejlepší volbou.

Na letišti v Burgasu najdete většinu známých nadnárodních autopůjčoven doplněných o některé menší místní. Využijte srovnávač autopůjčoven, přes který můžete auto rovnou rezervovat i zaplatit.

Nejlevnější ceny v letní sezoně se pohybují kolem 4 500 Kč na týden, čím kratší zápůjčka bude, tím dražší denní sazbu zaplatíte (například nejlevnější 4denní půjčení vychází zhruba na 2 100 Kč).

Vlakem

Železniční síť je v Bulharsku velmi řídká a pro cestování po jižní riviéře vlak nevyužijete.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.