Průvodce státem

Bulharsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země, která nabízí vše

Bulharsko se rozkládá v jihovýchodní části Evropy na Balkánském poloostrově.

Na severu země sousedí s Rumunskem, kde pomyslnou hranici tvoří řeka Dunaj. Západním sousedem je Srbsko a Makedonie, jižním Řecko a jihovýchodním Turecko. Na východě jsou hranice Bulharska lemovány Černým mořem.

Bulharsko je země, která každoročně otevírá brány tisícům turistů. Největším přírodním bohatstvím je Černé moře, jehož název není odvozen od barvy, ba naopak Černé moře patří mezi neprůzračnější, mnohdy s viditelností až 20 metrů. Podél 378 km dlouhého pobřeží na turisty čekají třpytivé písečné pláže, skalnaté zátoky, plážové duny, zalesněné stráně, hory a horská jezera. Bulhaři jsou známí svou pohostinností a není složité se domluvit vzhledem ke společnému jazykovému základu.

Oproti ČR je zde posun o 1 hodinu dopředu. 

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Koupačka v moři o prázdninách, túry po horách na jaře.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Z Bratislavy i o více než polovinu nižší.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bulharska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Nejstaršími a prvními známými obyvateli Bulharska byli Thrákové. Území Bulharska bylo v minulosti součástí říše Alexandra Velikého, Římské říše či říše Byzantské.

První Slované vstoupili na území dnešního Bulharska v 6. století. Ačkoliv první bulharský stát byl založen již v roce 681 chánem Asparuchem, byl mnohokrát oslabován a okupován jinými státy či říšemi. Samostatnost a nezávislost na Osmanské říši si Bulharsko definitivně získalo v roce 1908 za knížete Ferdinanda. Bulharsko si prošlo 1. i 2. balkánskou válkou a 1. a 2. světovou válkou. Ve 2. světové válce bojovalo Bulharsko po boku nacistického Německa, v roce 1944 však uzavřelo příměří se SSSR, VB a USA a přešlo na stranu spojenců. Až do roku 1989 se Bulharská lidová republika, stejně jako Česká republika, ocitla pod nadvládou komunistické strany. V roce 2004 se Bulharsko stalo členem NATO a o tři roky později členem EU.

Lidé

Bulharsko má 7,5 mil. obyvatel. Většina z nich žije v okolí hlavního města Sofie nebo v přímořských oblastech. Národní mentalita odpovídá jihovýchodní části Evropy.

Velmi často se tak potkáte s ležérními postoji a obecnou improvizací. Bulhaři jsou Slované a tvoří téměř 90 % populace. Ostatní menšiny představují Turci, Arméni a Romové.

Svátky

Stejně jako Češi, slaví Bulhaři svátky jako Nový rok, Svátek práce a Vánoční svátky. Další svátky viz níže.

 • 3. březen – Osvobození z Osmanské nadvlády (1878)
 • 6. květen – Den sv. Jiří, Den chrabrosti a bulharské armády
 • 24. květen – Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělání
 • 6. září – Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
 • 22. září – Den nezávislosti (1908)
 • 1. listopad – Den národních buditelů

O těchto svátcích jsou veškeré úřady, finanční instituce a obchody zavřené.

Obecně Bulhaři milují a oslavují všechny svátky i rodinné události jako svatby, narozeniny nebo náboženské obřady. Velmi populární jsou také svátky vína a masopust, kde nechybí tradiční kroje a k vidění je rovněž tradiční kolový tanec choro.

Kultura

Bulharsko organizuje mnoho zajímavých kulturních festivalů a akcí po celý rok.

Těšit se můžete na folklorní festival „Zlatý rebeck“, lidový „Festival růží“ v Kalzanaku, či na hudební festival „Madara“. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že jsou Bulhaři úžasně přirození a spontánní, a tak nás nejeden folklorní festival nadchnul. Dokonce je většina festivalů a akcí zdarma.

Folklór

Jazyk

Úředním jazykem je bulharština, kterou mluví 85 % obyvatel. Dalšími minoritně používanými jazyky jsou turečtina, makedonština a arménština. Bulharština jako taková prošla značným vývojem a v důsledku vlivu sousedních jazyků se podoba samotného jazyka dost vzdálila slovanskému typu.

Anglicky či německy se lze domluvit pouze částečně, a to spíše v hotelech a ve velkých státních či soukromých institucích. V Bulharsku se píše cyrilicí, což je v podstatě to samé, co ruská azbuka.

S tím souvisí, že rusky se zde domluvíte téměř všude. Zajímavostí je, že Bulhaři vnímají naše přikývnutí ve smyslu ANO jako NE a naopak. Tedy obráceně než ve zbytku Evropy. Když však řeknete v Bulharsku česky NE, znamená to také NE.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Dóbar dén
 • Na shledanou – Dovíždane
 • Děkuji – Mersí
 • Prosím – Mólja
 • Ne – Ne
 • Ano – Da
 • Kde? – Kadé?

Turismus

Bulharsko je velmi rozmanitá a krásná země. V létě zde lze strávit dovolenou u moře ve vyhledávaných letoviscích Sozopol, Zlaté písky, Albena, Burgas a Varna.

V zimě lze lyžovat v horských centrech (například Bansko v pohoří Pirin nebo Pamporovo v Rodopech). Bulharsko má velmi hustou síť turistických ubytoven, tzv. chyž, mezi nimiž vede turistické značení. Ubytování stojí okolo 150 Kč, čemuž odpovídá i vybavení. Je dobré mít s sebou spacák. Další variantou ubytování je to v přístřešcích, které se podobají autobusovým zastávkám u nás. Obvykle tam naleznete lavice, stůl a někdy i krb. Levnou alternativou, kde složit hlavu přes noc, mohou být kláštery. A ti, kdo rádi spí na čerstvém vzduchu, mohou kempovat téměř kdekoli bez postihu.

Geografie

Povrch Bulharska tvoří z 60 % hory. Pohoří a masivy jsou lákadlem pro milovníky horolezectví, hikingu, či trekingu a v zimních měsících pro lyžaře. Z východu na západ se táhne pohoří Stara Planina, z jihu pohoří Rila s nejvyšší horou Musala (2.925 m n. m), na níž navazuje masiv Vitoša měřící 2.290 m n. m. ležící jižně od hlavního města Sofie. Na jihu země se pak dále rozprostírají pohoří Pirin a rozsáhlé Rodopy.

Bulharsko je asi 1,5x větší než ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Bulharské levo

Místní měnou je bulharské levo (BGN). Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 15 CZK/BGN. Bulharské levo se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Bulharská leva

Směnárny a platba kartou

Směnáren se v Bulharsku nachází poměrně dost. Bohužel některé z nich nejsou občas férové. Na tabuli před směnárnou uvádějí jiné kurzy (1,88 leva/eur), než visí přímo vedle směnárenského okénka (1,52 leva/eur). Ve chvíli, kdy vám peníze smění, je pozdě. Dále je možné a časté, že se vám bude peníze pokoušet směnit někdo jen tak na ulici. To ale opravdu nedoporučujeme. Raději si dovezte leva buď z Česka, nebo vybírejte z bankomatů přímo na místě. Ačkoli není v Bulharsku problém směnit leva ani za české koruny či eura, je vždy dobré mít s sebou určitý obnos domácí hotovosti. Osobně jsme se potkali se situací, kdy na bulharských a srbských čerpacích stanicích obsluha odmítala akceptovat platbu kartou, protože jim údajně přestal jít internet. Z našeho pohledu optimální variantou je vybírat z bankomatů. Zde totiž nepodstupujete riziko žádného podvodu.

Bankomaty není problém najít ve všech větších městech a přímořských letoviscích. Platba kartou je bez problému akceptována u všech větších obchodníků, restaurací, či hotelů.

Kolik co stojí

Bulharsko patří mezi ekonomicky nejslabší státy EU (možná je i tím nejslabším z pohledu HDP na hlavu či minimální mzdy). Obecně se tedy dá říci, že Bulharsko je levnou zemí. Ve vnitrozemí je asi dvakrát laciněji než v ČR a u moře v přímořských letoviscích jsou ceny srovnatelné, ne-li lehce vyšší. V Bulharsku je stále poměrně levně, ale vzhledem k tomu, že jeho měna je vázána na euro, pomalu se zde zdražuje. U ubytování je cena velmi variabilní. Záleží na typu ubytování, délce pobytu, počtu osob atp. V hotelech jsou ceny o hodně vyšší a fixní. Naproti tomu soukromí provozovatelé jsou pružní a lze s nimi smlouvat.

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – 15 BGN (mezi městy Burgas a Varna, tj. cca 115 km)
 • Taxi – 1BGN nástupní sazba + 0,85 BGN sazba za jeden km
 • Ubytování – 7 BGN/noc u soukromých provozovatelů ubytování a 35 BGN/noc v hotelech,
 • Voda 1,5 l – 1 BGN
 • Chléb 1 bochník – 1 BGN
 • Jídlo ve stánku – 6 BGN
 • Jídlo v restauraci – 8–12 BGN

Spropitné a smlouvání

V některých restauračních zařízeních je spropitné většinou ve výši 10 % již zahrnuto v ceně. Jestli je však servis dobrý a zákazník je spokojený, může nechat další spropitné obvykle ve výši 10 %. Spropitné se nechává položené na stole při odchodu, dávat ho přímo do ruky je společensky nepřijatelné. Smlouvání je možné jen u stánkového prodeje, v obchodech to nedoporučujeme. Při placení zároveň doporučujeme mít s sebou na trhu drobné. Je to proto, že pokud byste platili větší bankovkou, dostanete peníze zpátky v drobných.

Jak ušetřit

Je nutné zmínit, že v Bulharsku je nejnižší minimální měsíční mzda v celé EU (215 EUR), která tak reflektuje ekonomickou sílu i ceny.

Pro Čechy zde není draho. Obecně je dráž v přímořských oblastech a hlavním městě Sofii. Stejná logika však neplatí pro jídlo v restauracích. Tam narazíte i na jídla daleko dražší na periferiích než na pláži či v centru. Ušetřit se dá stravováním v pouličních stáncích, na které narazíte především ve vnitrozemí. Občerstvit se zde můžete za 50–60 Kč a většinou si dáte kuřecí nebo hovězí kebab, ryby se zeleninou a jako přílohu rýži nebo pečené brambory. Ve větších městech narazíte i na rychlé občerstvení. Na dopravě se dá ušetřit, pokud si odpustíte cestu taxíkem.

Nejlevnější variantou dopravy v Bulharsku jsou autobusy nebo mikrobusy o kapacitě 16 míst, které odjíždí až ve chvíli, kdy se naplní. Častěji na ně narazíte ve vnitrozemí. V přímořských oblastech jezdí meziměstské linky a MHD. Lístky na autobus lze koupit v trafikách nebo nastoupit bez jízdenky a počkat, až k vám dojde průvodčí. Řidiči zde jezdí poměrně „divoce“, je potřeba si na to zvyknout. Co se týče ubytování, platí zde stejné pravidlo jako jindy. Čím větší města či blíže k moři, tím dražší. Čím více pohodlí a služeb, tím dražší.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí MHD, autobusem nebo mikrobusem. Bydlí většinou v apartmánu s kuchyňkou. Jídlo se dá pořídit nejlevněji asi v místních malých obchůdcích nebo na tržnici. Taková varianta vyjde denně zhruba na 800 Kč. Pokud cestujete pouze s batohem po vnitrozemí, dá se to zvládnout i za 300 Kč na den.

Zlatou střední cestou je ubytování v apartmánu s polopenzí. Na obědy si lze zajít do levnějších restaurací nebo se stravovat v bufetech. Doprava je řešena vlastním nebo pronajatým autem. Denní náklady se tak v tomto případě mohou pohybovat okolo 2.000 Kč na den.

Poslední možná varianta pak odkazuje na otevřený interval, který seshora není ničím limitován. V Bulharsku je opravdu mnoho věcí ke spatření a mnoho druhů zábavy.

Vyrazíte-li do Bulhraska s cestovní kanceláří, připravte si v průměru 8.000 Kč na osobu za týdenní letecký pobyt. Aktuální nabídka zájezdů do Bulharska.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Bulharska

Do Bulharska se můžete dostat rychle letadlem, levně autobusem nebo pohodlně vlastním autem. Poslední možnou variantou je vlak, který však nedoporučujeme, neboť cesta s ním je nejdelší (i 30 hod) a mnohdy ani neušetříte. Ve vlaku je možné si zaplatit lůžko nebo lehátko za příplatek od 370 Kč/osobu/noc. Turisticky významná letiště se v Bulharsku nachází tři: Sofie, Varna a Burgas. Letenky se dají sehnat i od 2.000 do 8.000 Kč.

Zde především doporučujeme probírat lowcosty na vyhledávačích letenek s dostatečným časovým předstihem nebo charterové letenky v rámci last minute cestovních kanceláří. Cesta autobusem je nejméně pohodlná, ale je nejlevnější. Jednosměrná jízdenka se pohybuje okolo 2.000 Kč. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, nezapomeňte si vzít cestovní pas, jelikož část cesty pojedete Srbskem. V ČR zastupuje veškeré bulharské dopravce společnost Eurotours, jízdenky můžete koupit i přes portál infobus.eu.

Poslední variantou je pak vydat se pohodlně vlastním autem, což vychází lehce dráž než autobusem. Nejste však limitování předem určenou trasou. Nejkratší cesta je přes Srbsko. Tato cesta je však poněkud monotónní a nudná. Pokud chcete i po cestě vidět něco úchvatného, zvolte cestu přes Rumunsko. Cesta je to delší, ale s fascinujícím průjezdem přes Karpaty. Na druhou stranu je cesta přes Rumunsko méně bezpečná. Hned jak v Rumunsku zastavíte, dostanete se do spárů čističů oken, prodejců a malých dětí žadonících o cukrlata. Osobně doporučujeme mít cestou v Bulharsku a Srbsku zhasnutá světla. V opačném případě na sebe zbytečně upozorníte policii, která tak ví, že jste cizinec.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejpohodlěnjším způsobem je určitě vlastní nebo půjčené auto, naopak nejlevnější cestou jsou autobusy či vlaky, které fungují na podobném principu jako v ČR.

Autem

Kvalita silnic je horší než u nás v ČR. Místní řidiči jsou poměrně agresivní a nebezpeční. Pohonné hmoty je dobré čerpat na velkých stanicích. Pro snížení rizika je dobré mít auto neustále na očích a odhánět od něj veškeré domorodé obyvatelstvo.

Půjčení auta není v Bulharsku problém. Pokud si půjčíte auto v místní půjčovně, počítejte s náklady okolo 500 Kč/den. Pozor na placení deposit. Přes internet si lze rovněž zabookovat jakýkoli dopravní prostředek (auto nebo motorku), ale počítejte,
že to bude dražší.

Silnice v Bulharsku

Autobusy

Nejčastěji využívaným a nejlevnějším veřejným dopravním prostředkem je autobus. Na některých místech však bývá problém zjistit, odkud který spoj jede, protože na zastávkách není označeno číslo autobusu, který zde projíždí. Je proto občas třeba poptat se místních. Internetové vyhledávače typu našeho idosu zatím v Bulharsku příliš nefungují.

Železnice

Především na delší vzdálenosti můžete využít i vlaky, jejich kvalita odpovídá zhruba přelomu tisíceltí u nás. Pro plánování cesty i nákup jízdenek online můžete využít poměrně přehledný web bulharských železnic, který je i v angličtině.

Letadlo

Ze Sofie do Burgasu i Varny můžete letět i letadlem. Ceny letenek jsou poměrně nízké, v průměru kolem 1.500 Kč za jednosměrnou letenku a ušetříte si půl dne cestování.

Státní aerolinka Bulgaria Air létá ze Sofie do Burgasu i Varny, nízkonákladovka Wizz Air pak pouze do Varny.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Bulharská kuchyně

Místní kuchyně je připravovaná z lokálně pěstovaných produktů s množstvím zeleniny a salátů. Jídla jsou spíše lehká. Hlavním připravovaným masem jsou kuřata a ryby. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v celé Evropě. Velký podíl konzumace zeleniny a mléčných produktů je údajně důvodem jejich dlouhověkosti. Bulhaři pak dále tvrdí, že v jejich zemi byl „objeven“ jogurt, jež nazývají „kiselo mljako.“ Tento produkt obsahuje speciální bakterie, které chrání tělo před toxiny a dokonce i některými druhy rakovin. Tato specialita je pak skutečně k dostání pouze v Bulharsku. Mimoto má zde velkou tradici vinařství, zvláště pak červená vína jsou znamenitá.

Jogurt

Šopský salát – základem je balkánský sýr. Ten nechutná stejně jako ten, který se prodává u nás. Říká se mu „syrene“ a má lehce sladkou až máslovou chuť. Další ingrediencí jsou okurky, rajčata a sladká cibule, olivy a trochu zálivky. Jednoduché a chutné. Tímto pokrmem začínají Bulhaři své hlavní jídlo (místo naší polévky).

Šopský salád

Polévky – v Bulharsku často zastupují hlavní chod. Nejčastěji narazíte na slepičí polévku (pileška) nebo na hustou fazolovou polévku zvanou bob čorba.

Musaka – tradiční pokrm Balkánu. Jedná se o směs mletého masa a zeleniny jako cibule, česneku, lilku a rajčat. Někdy i s brambory.

Musaka

Jak se stravovat jako místní

Z místních stánků jsme si oblíbili dvě tradiční jídla. První z nich se nazývá „chlabča i kebabča“. Je to karbanátek vložený do housky s plátkem cibule a okurky a zalité kečupem z rajčat. Chutná to zkrátka jako sekaná se saturejkou. Druhým pokrmem jsou smažené grundle. Malé rybičky vypadající jako sardinky. Obalují se ve směsi mouky a škrobu se solí a narychlo se smaží ve slunečnicovém oleji.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v místních fast foodech a lokálních bufetech se pohybují obvykle v rozpětí
5–12 BGN. Jídlo v lepší restauraci pak mezi 14–25 BGN.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Doporučili bychom pohoří Rila a Pirin, která se nacházejí jižněji od hlavního města Sofie. Ze Sofie se pak dá jet autobusovou linkou do Samokova, kde se můžete vyvézt lanovkou na pohoří Rila. Příroda je opravdu fascinující, zvlášť v okolí Musalenských jezer. V okolí se dají najít i chatky s dobrým spaním za cenu okolo 8 leva.

Po cestě přes sedlo Kanarski preslap lze sestoupit až k úžasné památce Rilskemu Monastiru. Klášter (1.200 m n. m.) zasazený uvnitř Rilského pohoří nabízí neopakovatelný zážitek.

Hiking v Bulharsku

Pláže

Pláže patří mezi nejnavštěvovanější místa v Bulharsku. Asi největší pláží je Slunečné pobřeží, které je ideální pro rodiny s dětmi, neboť mořské dno se svažuje velmi pomalu. U pláže se nachází vodní park Action aquapark s nejrychlejší skluzavkou v Bulharsku. Nejokázalejší pláží jsou pak Zlaté písky. Zlatožlutá barva písku je zde symbolem luxusu. Na promenádě najdete mnoho diskoték a zábavy. Pro ty, kteří opravdu nešetří, doporučujeme vyhlášený Hotel Imperial, kde se ubytovávají politické špičky. Nejkrásnější pláží je údajně Albena, která dokonce získala Modrou vlajku (symbol splňující veškeré standardy od čistoty a dění nezasahující do životního prostředí po zdravotnickou péči a záchranářskou službu).

Pláže v Bulharsku

Město Varna

Varna patří mezi místa, které ocení milovníci živějších dovolených. Varna je bezesporu nejkosmopolitnější místo na bulharském pobřeží a doslova praská ruchem. Je tu plno zajímavých kulturních památek (thráckých, římských a bulharských), nachází se zde komplex veřejných lázní, akvárium a delfinárium. Skvěle se tu nakupuje a je tu spoustu zábavních podniků a diskoték.

Adrenalin

Adrenalinovou zábavou může být sjíždění řek Nišava, Rilská řeka, Strum, Mesta.

Parky a rezervace

Největším národním parkem je Rila. Nejstarším parkem vyhlášeným v roce 1963 je Pirin.

Zimní sporty a střediska

Nově vzniklá střediska v Bulharsku jsou velmi atraktivní nejen pro české turisty. Mezi známé destinace patří Bansko, Vitoša, Borovec, Stará Planina či Pirin.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Před odcestováním do cílové destinace je vždy třeba mít zařízené cestovní pojištění. Pokud cestujete autem, není špatné si připojistit auto proti krádeži. Kvalita zdravotnických zařízení je v Bulharsku poměrně vysoká, záleží však na konkrétní lokaci.

Kriminalita

Kriminalita se výrazně zvyšuje v letních měsících v turisticky rušných oblastech. Jedná se především o kapesní krádeže, vykrádání hotelových pokojů a krádeže aut. Určitě nedoporučujeme přespávat v automobilech na nehlídaných nebo neosvětlených parkovištích. Při cestování automobilem byste se měli při zastavení na čerpacích stanicích mít na pozoru a hlídat, jestli se někdo neochomýtá kolem vašeho vozu. Údajně je známým trikem místních gaunerů nenápadně propíchnout kolo a pak ho sledovat do doby, než budete kvůli výměně kola nuceni zastavit. Pak vás okradou. Jak jsme již uvedli, je dobré se vyhnout pouliční výměně měny.

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof je blízké riziku v ČR. Podnebí je víceméně podobné jako v ČR, tedy kontinentální, s výjimkou přímořských oblastí, kde je spíše středomořské s vyšší úrovní větrů.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Bulharsku:

 • Janko Sakazov Nr. 9, vchod Panayot Volov, 1000 Sofia
 • Tel: +359 2 948 68 00
 • E-mail: sofia@embassy.mzv.cz

Důležité kontakty

 • Evropská tísňová linka: 112
 • Zdravotnictví: 150
 • Policie: 166
 • Hasiči: 160
 • Dopravní policie: 165
 • Pomoc na silnicích: 146
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Bulharsko je členem EU. Pro vstup na území Bulharska je dostačující platný občanský průkaz. V případě, že se však kdokoli rozhodne cestovat do této země přes Srbsko, nesmí zapomenout na cestovní pas. V opačném případě pak musí zaplatit jednodenní tranzitní vízum (okolo 50 EUR).

Očkování

Při cestě do Bulharska není povinné žádné očkování. Doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu. Co jsme slyšeli, je dobré se rovněž nechat očkovat proti vzteklině a břišnímu tyfu. To platí zvlášť pro turisty vyrážející mimo turistické resorty, jako všude na Balkáně, i tady se setkáme s toulavými psy.

Celní předpisy

Dejte si pozor na vývoz originálních antických nádob, to se v zemi přísně postihuje. Bulharsko stále nepatří do Schengenu, a tak se hraniční kontrole nevyhnete.

Od 1. 1. 2007 není v Bulharsku na automobily s registrací v zemi EU uplatňován celní režim dočasného dovozu. Bezcelní dovoz a vývoz se vztahuje jen na věci osobní potřeby, které svým množstvím a hodnotou nemají obchodní charakter. Co se týká množství zboží, používá se definice „přiměřené množství“, přičemž pro občany EU platí u dovozu a vývozu alkoholických a tabákových výrobků liberálnější režim.

Co vidět a navštívit v Bulharsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bulharsku

Zavřít boční panel

Sofie

V hlavním městě Sofii navštivte kostel Alexandra Něvského, Sofijskou synagogu, mešitu Banja Baši a klášter Dragalevskimanastir. Sofie také poslouží jako výchozí bod na horu Vitošu či do lyžařského střediska Bansko.

Zavřít boční panel

Nessebar

Nessebar je pohádkové město rozkládající se na poloostrově na Slunečném pobřeží s antickými památkami a středověkými dřevěnými stavbami. Město patří na seznam památek UNESCO. Nejrychleji se do Nessebaru dostaneme autobusem či autem z Burgasu, který je vzdálen asi 40 km směrem na jih.

Zavřít boční panel

Varna

Varna je největší přístavní město, centrum zábavy, kde naleznete katedrálu „Nebevzetí“ se vzácnými nástěnnými malbami. Varna je o něco živější a trochu méně turistická než Burgas.

Zavřít boční panel

Sozopol

Je magická rybářská vesnice s malebnými domky z 19. století, kde se nachází muzeum s pozoruhodnou sbírkou řeckých váz. Sozopol je velmi dobře dostupný, leží jen asi 15 km jižně po pobřeží od Burgasu.

Zavřít boční panel

Rilský monastýr (klášter)

Je nejslavnější pravoslavný klášter. Architektura je hravá, barevná a plná roztomilých detailů. Je zde k vidění první bulharský glóbus a vzácné ikona. To vše v malebném pohoří Rila.

Zavřít boční panel

Ďáblovo hrdlo

Je nejvyšší podzemní vodopád mizející v útrobách země. Jeskynnímu komplexu v Rodopech kraluje přes 100 m dlouhá a 35 m vysoká jeskyně. Místo leží v odlehlé oblasti poblíž řeckých hranic u vesnički Trigrad, ideálním způsobem dopravy bude určitě auto.

Počasí a sezóny v Bulharsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Pobřeží a Zlaté Písky
Nejlepší pro koupání v moři a opalování

6 °C

8 °C

11 °C

16 °C

21 °C

26 °C

28 °C

28 °C

24 °C

19 °C

13 °C

7 °C
Hory a Sofie
Pro turistiku ve městech nebo túry po horách

0 °C

3 °C

10 °C

16 °C

21 °C

24 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

9 °C

3 °C

Počasí

Bulharsko leží na východě Evropy a je tak bez vlivu teplého Atlantského oceánu. Podobně jako v České republice je zde kontinentální klima – teplá léta a studené zimy. Teploty jsou také srovnatelné. Průměrné denní teploty vzduchu se v létě pohybují okolo 30 °C, teploty moře až 23 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Samozřejmě záleží, co od návštěvy očekáváte, zda dáváte přednost slunci, horám nebo lyžování. Statisticky srážkově nejvíce problematické měsíce jsou květen a červen (cca 75 mm/měsíc). Jinak jsou průměrné měsíční srážky na úrovni hodnot okolo 40 až 50 mm. Oproti tomu na červenec a srpen připadá průměrně nejméně deštivých dnů, a to pouhé 3.

Skvělé akce do Bulharska

ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
15 starších akcí
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu