Centrem bulharského severního pobřeží je město Varna, kde leží významné mezinárodní letiště, kam míří hlavně v letní sezoně mnoho charterových letů z Česka i Slovenska a také několik nízkonákladových linek. Varna slouží i jako hlavní uzel pozemní dopravy, dostanete se odsud autobusy nebo mikrobusy po celém pobřeží, stejně jako do vnitrozemí Bulharska, kdy se přidá i vlak.

Letecky

Letiště ve Varně spojují se zbytkem Evropy zejména charterové lety pro cestovní kanceláře, na které se nejsnáze dostanete zakoupením kompletního zájezdu do Bulharska. Varna je však dobře dostupná i pro individuální cestovatele, zejména z Prahy a okolí. Na rozdíl od Burgasu na jižním pobřeží totiž z Prahy do Varny létá 2x týdně nízkonákladová linka společnosti Wizz Air, vždy v letní sezoně. Zpáteční letenky na prázdniny pořídíte s předstihem cca 3-4 měsíců kolem 3 000 až 4 000 Kč, což je zhruba o polovinu méně než individuální letenky se Smartwings. Letenky mimo sezonu (květen, září, říjen) pak často pořídíte i pod 1 500 Kč. Letenky nejlevněji koupíte vždy přes web společnosti Wizz Air.

Ještě levnější letenky se často objevují z Vídně, odkud do Varny létají hned 2 low-cost aerolinky - Wizz Air a Ryanair. Wizz Air dále létá do Varny taky z Berlína či Norimberka. 

Pokud náhodou do Varny míříte mimo sezonu, obvykle se nevyhnete letu s přestupem, nejčastěji ve Vídni nebo Sofii s cenami od 5 500 Kč. Takové lety nejlépe vyhledáte a zakoupíte v našem vyhledávači letenek.

Na detailní informace se podívejte na naší stránku letenky do Varny.

Doba letu z Prahy do Varny

Začínající cestovatele často zajímá informace, jaká je doba letu na trase Praha – Varna. V letových řádech udávána doba letu je 2 hodiny a 10 minut, čistá doba letu pak bývá zhruba hodinu a tři čtvrtě. Letové řády vždy uvádějí místní časy, kvůli časovému posunu Bulharska o jednu hodinu se tak může zdát, že cesta tam trvá cca 3 hodiny, zatímco cesta zpět pouze hodinu, reálně však vždy poletíte právě 2 hodiny.

Vzdálenost vzdušnou čarou z Prahy je 1 278 km, z Vídně pak 1 024 km. 

Trasa letu vede z Prahy jihovýchodně, poletíte nad Brnem, Budapeští i Bukureští.

Autem

Cesta autem do Bulharska se vyplatí zejména v případě, kdy na dovolenou míříte ve více lidech na delší dobu než je jen týden a pokud se po cestě rádi někde zastavíte. Na jeden zátah se cesta z Česka do Varny dá provést jen obtížně.

 • Doba čisté jízdy z Prahy do Varny: cca 17,5 hodiny
 • Vzdálenost po silnici nejkratší cestou z Prahy do Varny: 1 612 km

Do Varny existují dvě varianty trasy. Delší, ale pohodlnější (většina po rovných dálnicích) přes Srbsko a Sofii a kratší a mírně levnější přes Rumunsko, kde však pojedete přes hory.

Přes Rumunsko

Severní trasa je kilometrově kratší při cestách do Varny či letovisek Zlaté Písky, Albena nebo Balčik. Časově je však delší než jižní cesta přes Srbsko, protože v Rumunsku vás čekají delší úseky bez dálnic a navíc v ostrých horských serpentinách. To má na druhou stranu výhodu v krásných výhledech a možnostech zastávek v přírodě.

 • Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Szeged – Arad – Deva – Sibiu – Giurgiu – Ruse – Varna, podívejte se na přesnou mapu trasy.
 • Délka: 1 600 km

DÁLNIČNÍ POPLATKY A CENY BENZINU

Při cestě musíte počítat kromě benzinu v úvahu i poplatky za dálniční známky a mýtné. 

 • Slovensko: 10denní známka za 10 EUR, 1 měsíc za 14 EUR. Známky jsou elektronické, zakoupíte online na oficiálním webu nebo v automatech na čerpacích stanicích,
 • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
 • Rumunsko: v Rumunsku jsou zpoplatněné nejen dálnice, ale všechny hlavní silnice. Dálniční známku zakoupíte na benzinových pumpách nebo online na webu e-rovinieta.ro. Týdenní vyjde na 3 EUR, měsíční na 7 EUR
 • Bulharsko: I v Bulharsku se platí nejen za dálnice, ale i za většinu silnic. Silniční známku koupíte na benzinkách a stojí týdenní 8 EUR, měsíční 15 EUR.

Ceny pohonných hmot jsou z uvedených zemí nejlevnější v Bulharsku a Rumunsku – zhruba o 1 až 2 Kč na litr levnější než v ČR. Nejdražší pak na Slovensku. 

Celkem při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km, průměrné ceně 30 Kč za litr a zaplacení všech poplatků cesta vyjde na cca 5 000 Kč jedním směrem.

Přes Srbsko

Jižní cesta je rychlejší a méně náročná než severní přes Rumunsku. Z Prahy až do Burgasu pojedete většinou po rovných a kvalitních dálnicích.

 • Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Szeged – Novi Sad – Bělehrad – Niš – Sofie – Veliko Tarnovo – Varna.
 • Délka: 1 728 km

DÁLNIČNÍ POPLATKY A CENY BENZINU

Při cestě musíte počítat kromě benzinu v úvahu i poplatky za dálniční známky a mýtné. 

 • Slovensko: 10denní známka za 10 EUR, 1 měsíc za 14 EUR. Známky jsou elektronické, zakoupíte online na oficiálním webu nebo v automatech na čerpacích stanicích,
 • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
 • Srbsko: platí se formou mýtného. První placený úsek je od města Subotica u maďarské hranice do Bělehradu, mýtné pro osobní auta stojí 940 RSD. Dále zaplatíte za úsek Bělehrad – Dimitrovgrad u bulharské hranice 1 930 RSD. Budete-li se po cestě zastavovat jinde než v Bělehradu, cena mýtného se může lišit. Podívejte se na oficiální kalkulátor a mapu mýtných bran v Srbsku. Lze platit kartou,
 • Bulharsko: I v Bulharsku se platí nejen za dálnice, ale i za většinu silnic. Silniční známku koupíte na benzinkách a stojí týdenní 8 EUR, měsíční 15 EUR.

Ceny pohonných hmot jsou z uvedených zemí nejlevnější v Bulharsku – zhruba o 1 až 2 Kč na litr levnější než v ČR. Nejdražší pak v Srbsku. 

Celkem při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km, průměrné ceně 30 Kč za litr a zaplacení všech poplatků cesta vyjde na cca 5 400 Kč jedním směrem.

Autobusem a vlakem

Cesty vlakem nebo autobusové zájezdy do Bulharska byly populární zejména za komunismu a v raných 90. letech, v současnosti však je tento způsob dopravy naprosto výjimečný. Žádné přímé spoje z Česka do Varny nejezdí, při cestě autobusem vás čeká vždy minimálně jeden přestup, vlakem dokonce dva a celková cesta se vždy protáhne přes 30 hodin. Ceny jízdenek přitom obvykle značně převyšují cenu letenek.

Z ostatních bulharských měst

Z Burgasu

Nejjednodušším způsobem cesty mezi Varnou a Burgasem jsou autobusy, železnice po pobřeží nevede. V Bulharsku neexistuje jednotný internetový vyhledávač a nejjistější je spolehnout se na informace z místa. Nejvíce autobusů do Varny odjíždí z autobusového nádraží Burgas Jih, a to zhruba jednou za hodinu. Cesta zabere 2,5 hodiny a jízdenka stojí 14 BGN.

Naprostá většina autobusů mezi Burgasem a Varnou zastaví i v letoviscích Pomorie, Slunečné pobřeží a Obzor.

Ze Sofie

Při cestě ze Sofie už máte na výběr mezi autobusem a vlakem. Autobusů jezdí výrazně více, a to zhruba jednou za hodinu, viz seznam spojů.

Cesta trvá cca 5 a čtvrt hodiny a u některých společností lze nakoupit jízdenky online:

Jednosměrná jízdenka vyjde na 20 až 25 BGN.

Vlakem pojedete něco málo přes 6 hodin, jezdí 3 až 5 přímých spojů za den a cena jízdenky začíná na 21 BGN. Koupíte online na webu bulharských železnic.

Mezi Sofií a Varnou létá i přímá linka Bulgaria Air, která cestu zvládne za 50 minut, přičemž se létá až 3x denně. Jednosměrná letenky vyjde zhruba na 1 000 Kč s příručním zavazadlem a zakoupit ji můžete v našem vyhledávači.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Vyraz na bulharské severní pobřeží. Vše potřebné najdeš tady:

Hledáš radu či spolucestovatele?

Zeptej se na cokoli největší cestovatelské komunity v Česku a na Slovensku!

Navštiv fórum
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu