MHD ve Varně

Vydáte-li se na bulharskou severní riviéru na vlastní pěst, s největší pravděpodobností bude prvním kontaktem se zemí právě Varna. Městskou dopravu obstarává zhruba 30 linek autobusů a 3 linky trolejbusů. Interval jednotlivých linek se pohybuje mezi 20 a 60 minutami a spoje jezdí většinou cca od 5:30 do 23:00. 

Spolehlivé mapy tras a jízdní řády najdete na webu varnatraffic.com, informace o jízdném pak na webu visit.varna.bg.

Jízdenky zakoupíte v automatu na významných zastávkách a především také v automatech, které jsou umístěny uvnitř autobusu nebo trolejbusu. Lze platit mincemi i platební kartou. Pokud si koupíte jízdenku na zastávce, musíte ji označit uvnitř vozu, pokud si však koupíte jízdenku v automatu, v tom konkrétním voze ji neoznačujete, pouze při případném přestupu do jiného autobusu či trolejbusu. Ceny jízdenek jsou následujicí:

  • 60 minut: 1 BGN
  • 90 minut: 1,50 BGN
  • 120 minut: 1,80 BGN
  • Celodenní (platná jen v daný kalendářní den): 4 BGN

Při cestě na Zlaté Písky zaplatíte za jednorázovou jízdenku 3 BGN. Detailní informace o dopravě na letiště pak najdete na naší stránce o letišti Varna.

Ve Varně nepůsobí Uber, Bolt ani další mezinárodní aplikace. Cena běžných taxíků je 1 BGN za nástupní sazbu a následně cca 1 BGN za 1 km jízdy.

Autobusem po pobřeží

Z Varny se do letovisek na pobřeží od Obzoru na jihu po Albenu a Balčik na severu, dostanete pouze autobusy a mikrobusy. Žádná železnice po pobřeží nevede. Ve Varně najdete jen jedno centrální autobusové nádraží, které je poměrně vzdálené od centra města (přesná poloha na mapě, k autobusovém nádraží jezdí linky MHD 18, 22, 41, 148 a 409). Základní jízdní řády najdete na webu autobusového nádraží. Na spoje podél pobřeží nelze kupovat online jízdenky, ty zakoupíte buď na pokladně na autobusovém nádraží, případně v autobuse u průvodčího, výjimečně u řidiče, pokud průvodčí bude chybět. Ceny se pohybují od 5 do 10 BGN v závislosti na vzdálenosti.

Některé mikrobusy odjíždí také ze stanoviště poblíž katedrály v centru města, ty však většinou nemají pevný jízdní řád a vyráží až v momentě, kdy se zaplní, což však obvykle netrvá déle než 20 minut.

Do letovisek Zlaté Písky a Svatý Konstantin a Helena se pak nejlépe dostanete klasickými linkami varenské MHD, viz detailní informace v miniprůvodci po Zlatých Píscích i po Svatém Konstantinu.

Autem

Hlavní silnice podél pobřeží je poměrně kvalitní a dobře značená, včetně nápisů v latince na rozcestnících. I tak ale počítejte s tím, že zejména v letní sezoně silnice okolo letovisek kapacitně nestačí a často se tvoří pomalu jedoucí štrůdly aut po mnoho kilometrů. Stejně tak prostředí samotných letovisek bývá dost stísněné a vjíždět do nich autem je spíš stres než pohodlí. Na druhou stranu každé letovisko mívá velké veřejné parkoviště, obvykle na kraji města, ceny za parkovné se pohybují mezi 1 BGN a 3 BGN.

Pamatujte také, že v Bulharsku musíte mít dálniční známku i při jízdě po běžných silnicích, tu však koupíte už při přechodu bulharské hranice. V případě půjčeného auta bývá již zahrnuta v celkové ceně. Podívejte se na ceny dálničních známek v průvodci po Bulharsku.

Cena benzínu je v Bulharsku zhruba o 2 Kč nižší než v ČR.

Půjčení auta

Ačkoliv bulharské pobřeží není zrovna destinací ideální pro road-tripy, pokud byste přesto chtěli projet co nejvíce letovisek nebo vyrazit na bulharský venkov do menších letovisek na jih od Varny, půjčení auta bude nejlepší volbou.

Na letišti ve Varně najdete většinu známých nadnárodních autopůjčoven doplněných o některé menší místní. Využijte srovnávač autopůjčoven, přes který můžete auto rovnou rezervovat i zaplatit.

Nejlevnější ceny v letní sezoně se pohybují kolem 4 500 Kč na týden, čím kratší zápůjčka bude, tím dražší denní sazbu zaplatíte (například nejlevnější 4denní půjčení vychází zhruba na 2 100 Kč).

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Vyraz na bulharské severní pobřeží. Vše potřebné najdeš tady:

Hledáš radu či spolucestovatele?

Zeptej se na cokoli největší cestovatelské komunity v Česku a na Slovensku!

Navštiv fórum
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu