Bulharsko

Letiště Varna

O letišti

Třetí největší letiště v Bulharsku se nachází 9 kilometrů od centra Varny a je nejbližším letištěm pro populární letoviska Albena, Zlaté Písky, Obzor nebo Balčik. Moderní a nový terminál půl roku víceméně zeje prázdnotou s pravidelnými linkami pouze do Sofie, Istanbulu, Vídně, Londýna či Moskvy a půl roku (květen – říjen) praská ve švech pod náporem letních dovolenkových charterů a nízkonákladových aerolinek.

Na letišti najdete jeden zmodernizovaný terminál označovaný jako T2. Terminál 1 je uzavřený a dlouhodobě se nepoužívá. Orientace na letišti je velmi snadná, jeho celková rozloha je malá a značení přehledné.

Letiště je otevřeno 24 hodin.

Oficiální stránky letiště jsou www.varna-airport.bg

IATA Kód
VAR
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
17:37 (+1)
Vzdálenost z ČR
1283 km

Letenky

Do Varny nejlevněji doletíte se společností Wizz Air, která provozuje přímé linky z Prahy i Vídně. Zpáteční letenky během letní sezony pořídíte cca od 2 500 Kč, během zimy pak často pod 1 000 Kč.

Běžné letenky pravidelnými linkami Smartwings či jinými aerolinkami s přestupem jsou poměrně drahé a obvykle neklesají pod 6.500 Kč. V letní sezoně ale občas cestovní kanceláře doprodávají nevyužitou kapacitu na charterových linkách a většinou na poslední chvíli seženete letenky i za cenu okolo 3.000 Kč. Doba letu do Varny činí asi 135 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Varny, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Autobus

Do centra Varny (autobusové nádraží, katedrála) a do letovisek Zlaté Písky, Svatý Konstantin nebo Helena jezdí přímá autobusová linka číslo 409. Interval činí 15–30 minut, první spoj jede v 5:45, poslední ve 23:00. Jízdenky zakoupíte v automatu uvnitř autobusu, kde sice lze oficiálně platit kartou, ale tato možnost většinou nefunguje. V každém autobuse je doposud stále i průvodčí, u kterého lze rovněž koupit jízdenky. Zastávka autobusu na letišti se nachází cca 50 metrů vpravo od příletové haly.

  • Centrum Varny: doba jízdy 20 minut, 1,60 BGN na 60 minut, resp. 2,40 BGN na 90 minut - jízdenky jsou přestupní a lze je využít i na další linky MHD po městě
  • Zlaté Písky: 50 minut, 3 BGN

Hodi se bude odkaz na jízdní řád a trasu linky 409 na mapě.

Půjčení auta

Pokud byste rádi uspořádali road-trip po bulharském pobřeží či do vnitrozemí se zastávkami na několika různých místech, nejlepší volbou bude půjčení auta. Míříte-li sem v hlavní sezoně, vyplatí se auto rezervovat pro nejnižší cenu cca 2-3 měsíce před cestou. Běžné ceny se v sezoně pohybují od 950 Kč na den při týdenní půjčení, 4denní půjčení vyjde cca od 1 100 Kč na den. Přímo v příletové hale sídlí několik autopůjčoven, včetně většina nadnárodních. Nejvýhodnější nabídky srovnáte například na webu rentalcars.com, kde můžete rovnou auto i zarezervovat.

Služby na letišti

Wifi je na varenském letišti zdarma a bez omezení.

Ve veřejné části letiště najdete několik menších občerstvení, kavárnu a McDonald's. Za bezpečnostní kontrolou pak Duty Free Shop a další restauraci.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 09. 2022

20 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 4 dny

Ta věc s autobusy z letiště se má tak, že linku 409 provozují dvě firmy. V jedné jde platit skutečně jen hotově (na tu jsem měl vždy štěstí já), v druhé by to mělo jít i kartou. Speciálně kvůli této diskuzi jsem se na to ptal před dvěma dny průvodčí (s kterou se šlo velmi dobře domluvit i česky). Na bus z letiště mobilní aplikaci VarnaTicket použít nejde, ten je jen na běžnou MHD (pozor na to, že se v aplikaci počítá 60 nebo 90 minut hned od zakoupení). Na letišti jsem žádný bankomat naposled neviděl a určitě na zastávce není automat na nákup jízdenek, jak se tu píše (stav k začátku října 2022).

Avatar uživatele
cali
před 4 dny

Bankomat tam je v hale na terminálu 2 u security na odletech. 2x jsem z něj vybíral, dokonce bez poplatku. Tedy při příletu, pokud jdeš ven, tak vlevo.

Avatar uživatele
lma
před 4 dny

Automat na jízdenky na zastávce 100% není.  Pár leva jsem vyměnil už v ČR ,takže bankomat jsem neřešil. Jinak ten automat v autobuse žádnou jízdenku za 3 leva na Zlaté Písky nenabízí tj. jsem si koupil na 90 minut za 2,40 leva.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 4 dny

Cali: mrknu na to při odletu.

Případné střelce v MHD Varny bez lístku upozorňuji na revizory, které jsem tu už také potkal :) 

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 2 dny

Cali: Tak ano, jeden funkční bankomat je umístěn v odletové hale napravo vedle vstupu k bezpečnostní kontrole. Z příletové haly je to chytře obestavěno cedulemi a nejde to vidět. 

Avatar uživatele
lma
před 5 dny

Aktuálně bus z letiště 409 ceny jízdenek (60 minut - 1,60 leva ,90 minut 2,40 leva). Většina busů už má automaty - pouze leva - mince a bankovky (5,10). Je tam sice možnost platit kartou ,ale ta ani jednou nefungovala. V každém autobuse je průvodčí a s eurama vás vyrazí ven !

 

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 4 dny

Potvrzuji, že bez bulharské měny nebo štěstí na bus s funkčním automatem na platbu kartou to nejde. Tedy jedině možná, že byste průvodčí strčili víc eur. Nezkoušel to někdo? :-D

Avatar uživatele
lma
před 12 dny

Aktuálně ze včerejška bus 409 z letiště do centra bez automatu na jízdenky i displaye platilo se u průvodčí pouze hotově a pouze leva ,dva týpky německy mluvící jen s eurama zachránila paní co to za ně zaplatila ..

Z centra na Zlaté písky opět 409 tentokráte s automatem na jízdenky ,platba kartou nešla ani nejde navolit že chcete 2 lístky musíte po jednom - průvodčí to tam za turisty ovládala sama. Byl tam sice display ,ale ukazoval kraviny ,takže jsem samozřejmě přejel ..

Avatar uživatele
lma
před 23 dny

Ty busy (hlavně ta 409) mají nějaký display ,který ukazuje zastávky ,aby člověk věděl kdy má vystoupit ?

A ty lístky přímo v buse v automatu nebo je i nějaký na zastávce ? dík

Avatar uživatele
Vojtěch Horský
před 23 dny

Display busy nemají a lístky prodává paní v autobuse.

Avatar uživatele
lma
před 23 dny

No to bude zase umění trefit tu zastávku ..

A ty jízdenky to je aktuální zkušenost ? Dole Petr _3 píše něco a automatu přímo v autobuse ?

Avatar uživatele
cali
před 23 dny

Tak já jel tedy naposled loni v srpnu a ta 409 display uvnitř měla. Bus byl novější Solaris.

Avatar uživatele
Vojtěch Horský
před 22 dny

No jak píše Petr, tak zřejmě záleží na jaký typ autobusu narazíte. Zkušenost je to stará cca dva roky...

Avatar uživatele
Vojtěch Hájek
před 2 lety

Vzhledem k tomu, že z Varny do Prahy se pondělky lítá v 6:20, je potřeba vzít taxi. Doporučuju objednat dopředu na telefonním čísle 0 526 444 44 (express taxi). Třeba to někomu pomůže :). Dispečink umí anglicky, auto nám přístavili před ubytko v centru přesně v daný čas. Cesta na letiště zabrala cca 15 minut. Cena byla 13 BGN (jede se podle taxometru).

Avatar uživatele
Vladimíra
před 3 lety

Dobrý den,

prosím, mohli byste mi poradit jak se nejlépe a za rozumnou cenu dostat z letiště Varna na adresu ubytování Happy Beach, adresa: гр Варна местност Прибой гр Варна местност Прибой плаж Фичоза, 9000 Varna.

Děkuji.

Avatar uživatele
Petr _3
před 3 lety

Aktuální stav k 15. a 16. červnu 2019: Jízdenka na bus č. 409 stojí z letiště do Varny i z Varny na letiště jen 1 LV. Koupíte ji v autobusu u průvodčí, která chodí po autobusu.

Avatar uživatele
Petr _3
před 2 lety

A aktuální stav k 7. červenci 2020: Jízdenka na bus č. 409 stojí z letiště do Varny i z Varny na letiště stále jen 1 LV. Koupíte ji v autobusu u průvodčí, která chodí po autobusu nebo v automatu na zastávkách ve Varně, příp. zaplatíte bezkontaktně přímo v busu. Záleží na tom, jaký typ autobusu zrovna pojede. :)

Avatar uživatele
Petr _3
před 2 lety

Každopádně, pokud pojedete 409kou do Varny z letiště, po 22:35 v sobotu už jsme žádný autobus nestihli/nejel a tak nás stál do centra Varny taxík 15 LV, což je taky super cena. :)

Avatar uživatele
Petr _3
před 2 lety

A hlavně se nesnažte v buse platit Eurama, to vás vyhoděj, jako tuhle 2 týpky z Čech.

Avatar uživatele
Petr _3
před 24 dny

Opět aktuální informace k Varně :)

Autobus stojí již 1,60 LV. Lístek se dá koupit hned několika způsoby (je např. aplikace pro Android, ne však pro iOS), nejčastěji asi v prodejním automatu v první části autobusu (před kloubem), kde se dá platit mincemi a bankovkami (karty byly mimo provoz), s čímž vám "pomůže" výběrčí, která nyní jen kontroluje lístky, už je neprodává.

Co se týče letiště, tentokrát nás už s elektronickým (mobilním) boarding passem neposílali zpátky na přepážku pro papírový - hurá!

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí