Pláže a koupání

Severní pobřeží je omýváno Černým mořem. Pláže tu jsou v naprosté většině případů písčité s pozvolným vstupem do moře. Bývají hlídané plavčíky – často tu dochází k výskytu tzv. mrtvého moře, kdy je hladina vody klidná, ale spodní proud dokáže člověka odnést až kilometry od pobřeží, pokud tedy visí černá vlajka, je vstup do moře zakázán.

Bulharská severní riviéru si můžeme rozdělit na tři oblasti.

  • Klidná jižní část s menšími letovisky a často opuštěnými plážemi, jmenovitě například Obzor, Byala nebo Škorpilovci,
  • Živá a oblíbená střední část s nejznámějšími bulharskými letovisky láká na vzorně upravené pláže, velké hotelové All inclusive resorty i bohatou nabídku služeb a zábavy. Patří sem letoviska Zlaté Písky, Varna, Svatý Konstantin a Helena či Albena,
  • Opět klidnější a autentická severní část s hezkým členitým pobřežím a letovisky, kde není taková převaha turistů nad místními obyvateli. Patří sem zejména Balčik, navštívit můžete i mys Kaliakra.

Detailní informace o konkrétních plážích a letoviscích se dočtete v kapitole „Co vidět“.

Půjčovny lehátek a vodní sporty

Lehátka jsou za poplatek kolem 5 BGN, slunečníky za 5–7 BGN, na menších plážích asi o leva levnější.  

Na téměř každé pláži najdete také nabídku vodních sportů, ať už klasická šlapadla, paddleboardy nebo paragliding. Ceny se pohybují od 10 BGN za šlapadla, 15 BGN za paddleboard na 1 hodinu nebo 50 BGN za paragliding.  

Noční život  

Nejvíce to žije ve Zlatých Píscích, zde najdete bezpočet barů a diskoték. Nejznámější je asi Dolphin Megapark – jedná se o největší party místo, kromě bazénu s lehátky zde najdete koktejlový bar, V.I.P. lounge, restauraci. Dvakrát týdně se tu pořádá pěnová party a čtyřikrát do roka masivní Ibiza party, které se zúčastní tisíce návštěvníků z celé Evropy. Lístky si můžete koupit vždy s předstihem na jejich webu. Většina zná také Arrogance music factory – 2. nejznámější party místo na Zlatých Píscích. Oblíbené je především mezi mladými Němci. Ve vstupném 10 BGN máte 1 welcome drink na baru. Mojito beach bar –najdete ho přímo na pláži, pohodová muzika a levné koktejly vás jistě dostanou do správné nálady.  

Vstupné na diskotéky stojí kolem 10 BGN a v ceně je welcome drink na baru. Pivo stoji okolo 1,5 BGN, víno 2 BGN, koktejly pak kolem 4–7 BGN. 

Aquaparky

Zábava v akvaparcích patří minimálně v Evropě už k tradičním radovánkám při dovolené u moře. Je osvěžující aspoň na půl dne vyměnit slanou vodu a písek za vodu sladkou a spoustu atrakcí. Bulharsko v tomto segmentu nezůstává pozadu a i na severním pobřeží najdete několik aquaparků.

Aquapark Aquapolis

Aquapark v letovisku Zlate Písky, který se rozprostírá na ploše neuvěřitelných 40.000 m² a nabízí různé tobogány, bazény, skluzavky, vířivky… Otevírá se v 10:00 hod., vstupné činí 35 BGN za dospělého, od 15:00 hod. mají pak slevy na vstupné, kdy dospělý zaplatí jen 26 BGN. Park zavírá v 18:00 nebo v 19:00 hod. v hlavni sezoně. Více informací můžete najít online na: http://www.aquapolis.net/en/

Aquapark Aquamania Albena  

Aquapark se nachází hned u vjezdu do letoviska. Najdete zde několik tobogánů, bazénů a línou či divokou řeku, otevřeno je od 10:00 do 18:00 hod. Spousta hotelů v Albeně nabízí buď vstupné v ceně, nebo zvýhodněné vstupné. Normální vstupné stojí od 30 BGN za půldenní vstupenku a 39 BGN za celodenní vstupné pro dospělé. Aktuální informace o otevíracích dobách či akcích najdete zde: https://albena.bg/aquapark-aquamania.

Aqupark Sol LunaBay Obzor

V letovisku Obzor najdete hezký aquapark, který je součástí hotelu Sol LunaBay, ale je přístupný i návštěvníkům mimo hotel.

Městská turistika

Na severním pobřeží si přijdou na své i milovníci městské turistiky. Zatímco jižní bulharské riviéře dominuje nepříliš zajímavé město Burgas, na severu je hlavní centrem Varna, která je pro městskou turistiku výrazně zajímavější. Má větší historické centrum, zajímavé archeologické muzeum, delfinárium, hezké pěší zóny i přímořskou promenádu.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Vyraz na bulharské severní pobřeží. Vše potřebné najdeš tady:

Hledáš radu či spolucestovatele?

Zeptej se na cokoli největší cestovatelské komunity v Česku a na Slovensku!

Navštiv fórum
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu