Cestování Covid-19

Od 1.6. je povolen vstup do Černé Hory bez omezení. Pro návrat do ČR je však prozatím stále nutný negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin, případně 14-denní karanténa. Aktuality najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Černohorská kuchyně

Jídlo vás určitě nezklame. V Černé Hoře se mísí kuchyně ze Středomoří, Řecka i typické balkánské pokrmy. 

Při pobřeží dominuje klasická středomořská kuchyně s velkým množstvím mořských plodů a zeleniny, a také s velkým množstvím západních restaurací. Ve vnitrozemí zase dominují pokrmy z místních surovin, tedy hlavně mléčné výrobky, ovoce a zelenina a také balkánská kuchyně.

Nejtypičtějším zástupcem je asi čevapčiči z grilovaného mletého masa nebo burek, což je pečivo z tenkého těsta plněné různými ingrediencemi.

Díky Skadarskému jezeru se v černohorské kuchyni objevuje i mnoho sladkovodních ryb.

Jak se stravovat jako místní

Ve městech najdeme spoustu stánků a pojízdných prodejen, kde se připravují typické balkánské rychlé pochutiny, jako je právě čevapčiči nebo burek a kebab. 

V Černé Hoře je také hojně rozšířeno prodávání vlastní produkce ovoce a zeleniny u silnic, především melouny jsou opravdu výtečné.

Obvyklé ceny v restauracích

V hlavních centrech za jídlo typicky zaplatíme od 80 do 150 Kč, ale v menších vesnicích se můžeme dobře najíst i za 70 Kč. Ve stánku s místními se pak dobře a hodně najíme klidně od 40 Kč.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu