Balkánská přírodní perla

Černá Hora je po Kosovu druhou nejmenší zemí bývalé Jugoslávie a leží na jihovýchodním cípu Jadranského moře. Jejími sousedy jsou (bráno po směru hodinových ručiček) Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Kosovo a Albánie. Celý jih Černé Hory vyplňuje pobřeží Jadranu.

Přestože je Černá Hora jen o málo větší než Jihočeský kraj, přírodních i kulturních zajímavostí se zde nachází opravdu požehnaně. Od téměř neobydlených horských masivů přes krásná historická města až po klasickou plážovou dovolenou.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Na občanku
Do Černé hory můžeš na pas i občanku s platností 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Vykoupeš se hlavně o prázdninách, treky po horách jaro/podzim.
Více o počasí
Letenky od
5 500 Kč
Je běžná cena letenek, z Budapešti ale i pod tisícovku.
Akční nabídky

Praktické tipy do Černé Hory

Co vidět a navštívit v Černé Hoře

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Černé Hoře

Zavřít boční panel

Kotor

Nádherné historické město zapsané na seznamu UNESCO nabídne největší katedrálu v Černé Hoře a překrásné koupání i výlety do okolí, např. do pohoří Lovčen. Poblíž Kotoru se nachází letiště v Tivatu, město je dobře dostupné i z Chorvatska po silnici.

Rozlohou malé pohoří Lovčen s výškami přes 1 700 m se nachází prakticky hned u moře mezi městy Kotor a Budva. Je tak velmi dobře dostupné na výlety, ale i cestovatelům, kteří upřednostňují plážovou turistiku.

Lovčen

Zavřít boční panel

Budva

Historické město na pobřeží Jadranu, kde se můžete projít po hradbách starých více než 2 500 let. Mimo historické centrum město nabízí pulzující noční život s početnými bary a restauracemi. Ve stráních vysoko nad městem se nachází obrovský aquapark.

Asi 5 km východně podél pobřeží naleznete ikonickou vesničku Sveti Stefan, která leží na mysu spojeném s pevninou jen úzkou písečnou kosou. Sveti Stefan je především domovem luxusních hotelů.

Sveti Stefan

Zavřít boční panel

Skadarské jezero

Třetí největší evropské jezero, které leží na hranicích Černé Hory a Albánie. Jedná se o jednu z nejvzácnějších ptačích rezervací v Evropě, mimo jiné se na březích vyskytují poslední evropští pelikáni. Jezero a okolí je ideální pro milovníky ptactva, rybaření, ale i koupání. Jen se nelekněte dlouhých zmijí vodních, které se v jezeře hojně vyskytují.

Až magickou atmosféru utváří kombinace různých krajinných oblastí okolo jezera. Zatímco na jihu se strmě zvedají vysoké kopce, na severu se jezero ztrácí v úrodné nížině, na západě zase v bažinách.

Zavřít boční panel

Pohoří Durmitor

Je zapsáno na seznamu přírodního dědictví UNESCO. I když je zde na poměry balkánských hor dobře rozvinutá infrastruktura, hory jsou pusté, nezalidněné a hlavně krásné. V horách se nachází 19 ledovcových jezer a nejvyšším bodem je Bobotov Kuk s výškou 2 523 m. V centrální části pohoří se nachází jeden z nejznámějších evropských kaňonů, jímž protéká řeka Tara, velice oblíbená mezi vodáky. 

Hlavním střediskem s největším turistickým zízemím je městečko Žabljak.

Zavřít boční panel

Prokletije

Hory na pomezí Černé Hory, Kosova a Albánie jsou jedním z nejtajemnějších a zároveň nejkrásnějších evropských pohoří. Jeho černohorské centrum se nachází okolo Plavsko jezera, odkud vedou omezené turistické trasy a treky. Nachází se zde i nejvyšší hora Černé Hory – Zla Kolata (2 534 m).

Zavřít boční panel

Cetinje

Několik staletí hlavní město státních útvarů nacházejících se na území dnešní Černé Hory. Můžete se procházet ulicemi, z nichž dýchá zašlá sláva města, nebo navštívit pravoslavný klášter.

Počasí a sezóny v Černé Hoře

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Pobřežní riviéra
Ideální na letní koupání v moři

11 °C

11 °C

14 °C

17 °C

22 °C

26 °C

30 °C

30 °C

26 °C

21 °C

15 °C

12 °C
Horské oblasti
V zimě nejdeštivější místo v Evropě

6 °C

7 °C

10 °C

14 °C

19 °C

22 °C

26 °C

26 °C

22 °C

17 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Počasí je typicky středomořské, tedy panují zde horká a suchá léta a mírné vlhké zimy. Podzimní období bývá velice deštivé. V Černé Hoře se nachází vesnička Crkvica, která je nejdeštivějším místem v Evropě.

Na horách v zimě běžně sněží a v Durmitoru se dokonce lyžuje. Ve výškách nad 800 m n. m. leží sníh od 30 dní ročně a například ve výškách nad 1.500 m se sníh drží až 140 dní ročně.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud vyrážíte za mořem, pak určitě v letních měsících, hlavní sezona probíhá od června do poloviny září.

Chcete-li zažít netradiční lyžařský zážitek v pohoří Durmitor, pak je největší šance na dobré sněhové podmínky od poloviny prosince do konce února. Vyrážíte-li za kulturními památkami Černé Hory a vadí vám davy turistů, pak jaro nebo podzim jsou pro vás ideální měsíce.

Skvělé akce do Černé Hory

ušetříš až 63%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
7 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu